Справа № 752/6217/18 Суддя (судді) першої інстанції: Колдіна Олександра Олегівна
27 серпня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Кобаля М.І., Кузьменка В.В., секретар судового засідання Харитонова Х.Б., за участі представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Тичини І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2, що діє в інтересах ОСОБА_4, на рішення Голосіївського районного суду м.Києва від 09 липня 2018 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
23.03.2018 ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 90-ДК/0017По/08/01/-1В від 13.03.2018 р..
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що постанову прийнято незаконно, оскільки земельна ділянка була виділена КП «Спецжитлофонд» у користування з цільовим призначенням для будівництва, експлуатації та обслуговування доступного житла. З моменту отримання у користування земельної ділянки підприємством здійснювались підготовчі роботи для здійснення будівництва, отримання відповідних дозволів, а тому відсутнє фактичне використання земельної ділянки під час реалізації господарської діяльності, що виключає склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53 КУпАП. Крім того, зауважують, що позивач не має нести відповідальність за захоплення земельної ділянки третіми особами.
Рішенням Голосіївського районного суду м.Києва від 09 липня 2018 р. у задоволенні позову відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем доведено правомірність прийняття постанови про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_4.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, через представника подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Голосіївського районного суду м.Києва від 09 липня 2018 р як таке, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Апеляційну скаргу обґрунтовано доводами аналогічними позовній заяві.
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, яким вважають апеляційну скаргу необґрунтованою, а постанову суду такою, що прийнято на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити. Представник відповідача заперечував проти її задоволення.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та аргументи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Київській області проведена перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована по АДРЕСА_1, що виділена у користування КП «Спецжитлофонд» відповідно до рішення Київської міської ради від 22.09.2011 р. № 125/6341.
За результатами зазначеної перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 27.02.2018 р. № 90-ДК/46/АП/09/01/-18, згідно якого встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована по АДРЕСА_1 розміщений продовольчий магазин «Сімейний супермаркет» на площі орієнтовно 0,05 га. Поруч з магазином, вздовж АДРЕСА_1 знаходиться автостоянка на площі орієнтовно 0,12 га, яка огороджена парканом з сітки-рабиці. На території автостоянки розміщена тимчасова споруда для охорони, встановлений металевий шлагбаум, доступ обмежений. Послуги по зберіганню транспортних засобів на зазначеній автостоянці надає ФОП ОСОБА_5, який в письмовому вигляді пояснив, що з представником КП «Спецжитлофонд» дійшов усної домовленості щодо розміщення стоянки до початку будівельних робіт. Інша частина земельної ділянки не використовується, будь-які будівельні роботи не проводяться.
За результатами перевірки встановлено порушення вимог ст. 96 Земельного кодексу України, а саме невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.
На підставі даного акту перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення від 13.03.2018 р. № 90-ДК/0016П/07/01/-18, в якому встановлено порушення позивачем п. «а» ч.1 ст.96 Земельного кодексу України.
13.03.2018 р. державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Київській області Скрягою О.В. винесена постанова про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_4 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень.
Не погоджуючись з висновками відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вищенаведені обставини підтверджені належними та допустимими доказами.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявності у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Статтею 188 Земельного кодексу України передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;
Статтею 9 цього Закону передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
- у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;
- викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України;
- передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;
- проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;
- звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Відповідно до положення про Головне управління Держгеокадастру у Київській області», затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру 17.11.2016 року №308, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що у відповідача були повноваження на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки.
Відповідно до ст. 53 КУпАП використання земель не за цільовим призначенням, невиконання природоохоронного режиму використання земель, розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об'єктів, які негативно впливають на стан земель, неправильна експлуатація, знищення або пошкодження протиерозійних гідротехнічних споруд, захисних лісонасаджень тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'яти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Перевіркою встановлено факт використання за не цільовим призначенням земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована по АДРЕСА_1, що виділена у користування КП «Спецжитлофонд» для будівництва, експлуатації та обслуговування доступного житла.
Згідно з п. а) ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
Пунктом ґ) частини 1 статті 211 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.
Вищезазначені норми закону відповідач вважає позивачем було порушено, а тому останній вчинив правопорушення передбачене ст. 53 КУпАП.
Доводи апелянта, що позивач не має нести відповідальність за захоплення земельної ділянки третіми особами не заслуговують на увагу, оскільки судом першої інстанції вірно було визначено, що об'єктивну сторону даного виду правопорушення можуть складати не лише дії, а і бездіяльність. Бездіяльність КП «Спецжитлофонд» у нездійсненні контролю за використанням земельної ділянки по АДРЕСА_1, тривале її невикористання за цільовим призначенням, призвели до її захоплення третіми особами та це не звільняє землекористувача від відповідальності за нецільове використання земельної ділянки, а дії осіб, які вчинили самовільне захоплення земельної ділянки містить інший склад адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, відповідач при проведенні перевірки та винесенні постанови про накладення адміністративного стягнення діяв виключно у відповідності, на підставі і в межах визначених законодавством, факт невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням встановлений та не спростований позивачем, постанова про накладення адміністративного стягнення є законною та прийнятою відповідно до чинного законодавства, а тому позов ОСОБА_4 є безпідставним та необґрунтованим.
Згідно з частиною 2 статті 74 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, обставини встановлені судом першої інстанції та перевірені апеляційним судом, апелянтом не спростовано, внаслідок чого, всі наведені апелянтом доводи не заслуговують уваги, оскільки не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для його скасування.
Повний текст постанови виготовлено 27.08.2018 р.
Керуючись ст. ст. 229, 242, 272, 286, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, що діє в інтересах ОСОБА_4 на рішення Голосіївського районного суду м.Києва від 09 липня 2018 р. - залишити без задоволення.
Рішення Голосіївського районного суду м.Києва від 09 липня 2018 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та відповідно до ч. 3 ст. 272 КАС України оскарженню не підлягає.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
М.І. Кобаль
В.В. Кузьменко