Постанова від 21.08.2018 по справі 825/1907/18

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 825/1907/18 Суддя (судді) першої інстанції: Ткаченко О.Є.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Судді-доповідача - Троян Н.М.,

суддів - Мєзєнцева Є.І., Файдюка В.В.,

за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

1) визнати протиправними бездіяльність та відмову Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії відповідно права на індивідуальний перерахунок пенсії, вказаного у частинах першій-третій статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 січня 2018 року, виходячи з міліцейського грошового забезпечення, на підставі документів пенсійної справи в останніх (збільшених) призначених розмірах грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейського, начальника відділу ГУНП, на підставі додаткового документа - листа Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області №30/У-31 п/к від 11 січня 2018 року на офіційному бланку, за підписом голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області О.Є. Потапенко про грошове забезпечення поліцейського за посадою начальника відділу апарата ГУНП в Чернігівській області станом на 01.01.2018.

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Чернігівській області перерахувати пенсію з 01 січня 2018 року без обмеження її розміру виходячи з міліцейського грошового забезпечення, на підставі документів пенсійної справи в останніх (збільшених) призначених розмірах грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейського, начальника відділу ГУНП, на підставі додаткового документа - листа Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області №30/У-31 п/к від 11 січня 2018 року, за підписом голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області О.Є. Потапенко про грошове забезпечення поліцейського за посадою начальника відділу апарата ГУНП в Чернігівській області станом на 01.01.2018. А саме, з наступного результуючого грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01.01.2018 у гривнях: 1) посадовий оклад, прирівняний до посадового окладу поліцейського - 3100 грн; 2) оклад за звання, прирівняний до окладу за звання поліцейського - 2200 грн; 3) надбавка за вислугу років, яка входить в надбавку за вислугу років поліцейського (45%) - 2385 грн; 4) надбавка до посадового окладу (25%) - 775 грн; 5) надбавка відповідно до Указу Президента України від 31.08.2001 № 771 (100%) - 7685 грн; 6) надбавка за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань відповідно до Указу Президента України від 16.06.1999 № 650 (50%) - 3842 грн 50 коп.; 7) надбавка за безперервну службу відповідно до Указу Президента України від 24.04.2003 №370 (70%) - 5379 грн; 8) надбавка за роботу в умовах режимних обмежень відповідно постанови КМУ від 15.06.1994 № 414 (15%) - 465 грн; 9) надбавка за службу в спеціальному підрозділі УБОЗ відповідно Постанови Верховної ради України № 3720 від 16.12.1993 (45%) - 1395 грн; 10) надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3842 грн 50 коп.; 11) надбавка за оперативно-розшукову діяльність (41%) - 1271 грн; 12) премія міліції (80%) - 25872 грн; 13) премія поліції - 7714 грн 18 коп.

3) зобов'язати почати здійснювати поточні платежі перерахованої пенсії та допустити виконання рішення з цього питання до негайного виконання відповідно пункту 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України;

4) зобов'язати здійснити виплату пенсії за минулий час (виплати всієї суми боргу з пенсії з 01 січня 2018 року) згідно вимог законодавства у зв'язку зі здійсненням перерахунку пенсії та допустити виконання рішення з цього питання до негайного виконання відповідно пункту 1 частини другої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України.

5) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду згідно статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 129 Конституції України.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі листа № 30/У-31п/к від 11.01.2018. Разом з тим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області неправомірно відмовлено йому у перерахунку пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2018.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі, позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд скасувати рішення та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити.

Зокрема, апелянт посилався на те, що рішення суду першої інстанції є таким, що не відповідає чинному законодавству України, оскільки Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» надав йому та усім пенсіонерам міліції державні гарантії.

Крім того, вказує, що рішення суду першої інстанції суперечить висновкам Верховного Суду, викладених у зразковій справі в рішенні від 15.02.2018 (№Пз/9901/8/18).

Відзив на апеляційну скаргу відповідачем до суду апеляційної інстанції не надано.

Згідно з частиною другою статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262.

11 січня 2018 року позивач на свій інформаційний запит від Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області отримав відповідь із зазначенням складових грошового забезпечення, яке оформлено листом № 30/У-31п/к (а.с.17).

Так, згідно вказаної відповіді грошове забезпечення поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 за посадою начальника відділу апарату ГУНП в Чернігівській області, до якої прирівняна посада позивача, на 01.01.2018 становило: посадовий оклад - 3100 грн; оклад за званням «підполковник поліції» - 2200 грн; надбавка за 22 років стажу служби в поліції - 45% - 2385 грн. За інформацією отриманою від ГУНП в Чернігівській області з додаткових видів грошового забезпечення вказаним поліцейським встановлювалась лише премія. Середній розмір якої становить - 7714 грн 18 коп., а всього - 15399 грн 18 коп. Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, яка була встановлена позивачу особисто в розмірі 15% посадового окладу в сумі 465 грн, на 01.01.2018 поліцейським за аналогічними посадами в ГУНП Чернігівської області не виплачувалась (а.с.17).

30 березня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі листа Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області № 30/У-31п/к від 11.01.2018, однак такий перерахунок не був проведений (а.с.12-16).

Вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідача та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що саме довідка про розмір грошового забезпечення є підставою для перерахунку пенсії позивачу, тому підстави для здійснення перерахунку пенсії згідно листа Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області № 30/У-31п/к від 11.01.2018, який носить лише інформаційний характер, відсутні.

Крім того, у матеріалах справи містяться рішення судів за позовами ОСОБА_3, якими вирішувались питання щодо, зокрема, форми, змісту і складових довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області, виданої на ім'я ОСОБА_3

На думку колегії суддів позиція суду першої інстанції є вірною з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній до 29.12.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), яка набрала чинності 02.12.2015 та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно п. 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Доводи апелянта про те, що у спірних правовідносинах слід застосовувати не вимоги Порядку №45, а норми статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка встановлює державні гарантії для колишніх міліціонерів, колегія суддів вважає помилковими, оскільки у відповідності до Преамбули Порядку №45 вказаний Порядок затверджений відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Колегія суддів також враховує позицію Верховного Суду, викладену у зразковій справі від 15.02.2018 (справа 820/6514/17, провадження Пз/9901/8/18), відповідно до якої при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.

Оскільки дана справа відповідає ознакам, викладеним в зазначеному вище рішенні Верховного Суду та у наведеній частині є типовою, тому правові висновки Верховного Суду за правилами ст. 291 КАС України підлягають врахуванню при ухваленні рішення в даній справі.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що саме довідка про розмір грошового забезпечення є підставою для перерахунку пенсії позивачу.

Однак, з матеріалів справи не вбачається, що позивачу Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області було видано довідку, із зазначенням усіх складових, зазначених в листі Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області №30/У-31 п/к від 11 січня 2018 року.

Відтак, підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі листа Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області № 30/У-31п/к від 11.01.2018, який носить лише інформаційний характер, у даному випадку відсутні.

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність позовних вимог, з урахуванням відсутності доказів надходження до відповідача від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача із зазначенням усіх складових, зазначених в листі №30/У-31 п/к від 11 січня 2018 року.

З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанцій є законним та обгрунтованим, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними.

Згідно з частинами першою-третьою ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

За правилами частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.

Суддя-доповідач: Н.М. Троян

Судді: Є.І. Мєзєнцев

В.В. Файдюк

Повний текст виготовлено: 27 серпня 2018 року.