Постанова від 20.08.2018 по справі 904/9761/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.08.2018 року м. Дніпро Справа № 904/9761/17

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Коваль Л.А. (доповідач)

суддів: Білецької Л.М., Пархоменко Н.В.,

при секретарі судового засідання: Дон О.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Криворізької міської ради та Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2018, ухвалене суддею Суховаровим А.В., повний текст складено 26.04.2018, у справі № 904/9761/17

за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро

до Криворізької міської ради

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Міністерство оборони України

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Управління містобудування архітектури та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради

третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Комунальна установа "Центр первинної медико-санітарної допомоги №6" Криворізької міської ради

за участю заступника військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України

про визнання незаконним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Криворізької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Криворізької міської ради №939 від 25 січня 2012 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3338 га на мкр-ні Всебратське-2, 65а, та надання її в постійне користування для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки №1" повністю.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2018 у справі № 904/9761/17 в позові відмовлено.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, місцевий господарський суд виходив з тих обставин, що Квартирно-експлуатаційній частині Криворізького району (правонаступником якої є Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро) для потреб оборони видано державний акт на право користування землею серії "Б" №009798, яким посвідчувалось право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 9819,7 га для використання в якості випробувального полігону та встановлювались її межі в натурі на місцевості. Рішенням Криворізької міської ради XVIII сесії VI скликання №939 від 25.01.2012 вирішено зокрема: затвердити Комунальному закладу "Міська поліклініка №1" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на мкр-ні Всебратському-2, 65а в Центрально-Міському районі для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки № 1; надати Комунальному закладу "Міська поліклініка № 1" у постійне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови пло щею 0,3338 га для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки №1 на мкр-ні Всебратському-2, 65а в Центрально-Міському районі за рахунок забудованих земель громадського призначення, облікованих за Криворізькою квартирно-експлуатаційною частиною району згідно з доданою схемою. Підставою припинення права постійного користування земельними ділянками державної власності, закріпленими за державними юридичними особами, відповідно до ст. 142 Земельного кодексу України є згода саме органу управління такої юридичної особи на вилучення земельних ділянок, тобто у даному випадку - Міністерства оборони України та Кабінету Міністрів України. Порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 №1919, визначає, що рішення про відчуження військового майна приймає Кабінет Міністрів України із затвердженням за пропозицією Міністерства оборони України погодженою з Мінекономрозвитку. Проте, всупереч наведеному, Криворізькою міською радою прийнято рішення з перевищенням наданих їй повноважень шляхом розпорядження спірною земельною ділянкою площею 0,3338 га на мкр-ні Всебратське-2, 65а, в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу попри вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч.ч. 1, 5 ст. 116, ст. 141, ч. 3 ст. 142 Земельного кодексу України, ст. 317 ЦК України, ст. 137 ГК України, п.п. 44, 45 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22 грудня 1997 року № 483. Однак, суд зазначив, що прийняття органом місцевого самоврядування (як суб'єктом владних повноважень) ненормативного акта, що застосовується одноразово, який після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання, і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, позов, предметом якого є спірне рішення органу місцевого самоврядування, не повинен розглядатися, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не забезпечує їх реального захисту. Враховуючи наявне у Криворізької міської ради право власності на нерухоме майно (будівля комунальної установи "Центр первинної медико-санітарної допомоги №6"), розташоване на спірній земельній ділянці, суд дійшов висновку, що обраний Квартирно-експлуатаційним відділом м. Дніпра спосіб захисту не передбачає реального захисту порушених прав на земельну ділянку.

Криворізька міська рада подала апеляційну скаргу, якою просить змінити мотивувальну частину рішення господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2018 у справі № 904/9761/17 шляхом виключення з неї висновків суду про віднесення спірної земельної ділянки площею 0,3338 га, розташованої на мкр-ні Всебратське-2, 65а, у м. Кривому Розі, до державної форми власності, за цільовим призначенням - землі оборони, та прийняття Криворізькою міською радою рішення від 25.01.2012 № 939 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3338 га на мкр-ні Всебратське-2, 65а, та надання її в постійне користування для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки № 1" з перевищенням наданих їй повноважень.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що Постановою Верховної Ради України від 24.10.2002 № 217-IV "Про зміну меж міста Кривого Рогу Дніпропетровської області" включено в межі міста Кривого Рогу, зокрема, 548,6 га земель Зеленобалківської сільради. При цьому, землі Квартирно-експлуатаційної частини Криворізького району перебували у складі земель Зеленобалківської сільської ради Широківського району та вважаються переданими в межі міста Кривого Рогу з 28.07.2004. Землі Квартирно-експлуатаційної частини Криворізького району були передані в межі міста без правових документів, що, на думку відповідача, свідчить про безпідставність висновку суду щодо включення даних земель до державного акту на право користування землею. Беручи до уваги відсутність жодних правовстановлюючих документів щодо віднесення спірної земельної ділянки до державної форми власності, зміну меж міста Кривого Рогу, з метою набуття права постійного користування земельною ділянкою у відповідності до вимог земельного законодавства від комунального закладу "Міська поліклініка № 1" до Криворізької міської ради надійшли матеріали вибору земельної ділянки, що, в першу чергу, були погоджені з управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, Криворізьким відділом природокористування, управлінням містобудування і архітектури виконкому міської ради, Криворізькою міською і районними санітарно-епідеміологічними станціями, Дніпропетровським обласним центром з охорони історико-культурних цінностей, з нотаріально посвідченою заявою Криворізької квартирно-експлуатаційної частини району, від імені якої діяв начальник Грицюк Юрій Сергійович, та згідно якої землекористувач не заперечує проти відведення (при необхідності відчуження) у встановленому законом порядку земельної ділянки розміром 0,3338 га, на якій розташована нежитлова будівля поліклініки за адресою: м. Кривий Ріг, мікрорайон Всебратське-2, буд. 65А, що знаходиться на балансі комунального закладу "Міська поліклініка № 1". За результатами розгляду наданого пакету документів Криворізькою міською радою ухвалено рішення від 25.11.2009 № 3586, яким комунальному закладу "Міська поліклініка № 1" затверджено матеріали вибору земельної ділянки та надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки. І лише оскаржуваним рішенням Криворізької міської ради від 25.01.2012 № 939 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погоджений комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, та надано у постійне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови площею 0,3338 га для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки № 1 на мікрорайоні Всебратському-2, 65а, в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу за рахунок забудованих земель громадського призначення, облікованих за Криворізькою квартирно-експлуатаційною частиною району. Відповідно до абзацу 1 пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради. На сьогоднішній день на спірній земельній ділянці розташована будівля комунальної установи "Центр первинної медико-санітарної допомоги № 6", яка перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Кривого Рогу. За доводами відповідача, спірна земельна ділянка як на момент ухвалення оскаржуваного рішення, так і на сьогоднішній день, правомірно перебуває в комунальній власності. Криворізька міська рада посилається і на ті обставини, що з урахуванням змін меж міста ДП "Державний інститут по проектуванню підприємств гірничорудної промисловості "Кривбаспроект" розроблено Генеральний план м. Кривого Рогу, який затверджено рішенням Криворізької міської ради від 21.12.2011 № 789. Згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме експлікації земель на плані відведення земельної ділянки, спірна земельна ділянка площею 0,3338 га надана у постійне користування для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки № 1 на мікрорайоні Всебратському-2, 65а в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу, за видом цільового призначення 03.03 Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, відноситься до земель громадської забудови - для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров'я та соціальної допомоги. Відповідно до містобудівної документації плану зонування території м. Кривого Рогу спірна земельна ділянка належить до лікувальної зони "Г-4" Центрально-Міського району. А відтак, Криворізька міська рада вважає, що дотримуючись вимог земельного законодавства та керуючись Генеральним планом м. Кривого Рогу, спірним рішенням міської ради правомірно віднесено спірну земельну ділянку до земель житлової та громадської забудови. Відповідно, Криворізька міська рада, як розпорядник земель у межах міста, ухвалюючи рішення від 25.01.2012 № 939, діяла правомірно як компетентний орган в межах наданих законодавцем повноважень, у відповідності до вимог чинного законодавства, що, на думку відповідача, свідчить про помилковість висновків суду першої інстанції стосовно перевищення повноважень міською радою. Також, відповідач зазначає, що з доданої до позовної заяви в якості доказу копії державного акту на право користування землею серії "Б" № 009798 від 1980 року не вбачається можливим встановити, що саме надана Квартирно-експлуатаційній частині Криворізького району земельна ділянка площею 9819,7 га для випробувального полігону включає в себе спірну земельну ділянку площею 0,3338 га на мікрорайоні Всебратському-2, 65а, в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу. За твердженням відповідача, з наданої позивачем копії акту приймання-передачі земельних ділянок від Криворізької квартирно-експлуатаційної частини району до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро неможливо визначити наявність у Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпра прав користування спірною земельною ділянкою. Міська рада вважає, що не можна враховувати як належний доказ у справі і відомість щодо обліку та наявності площ земельних ділянок, які рахуються за Міністерством оборони України, по КЕВ м. Дніпропетровська, як бюджетні, станом на 01.01.2016, оскільки цей документ не містить будь-якої інформації стосовно спірної земельної ділянки.

Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро також подав апеляційну скаргу на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2018 у справі № 904/9761/17 про скасування цього рішення та прийняття нового рішення про задоволення його позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що у 1980 році виконавчим комітетом Широківської ради депутатів трудящих Квартирно-експлуатаційній частині Криворізького району (Криворізька КЕЧ) для потреб оборони видано державний акт на право користування землею серії "Б" № 009798, яким посвідчувалось право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 9819,7 га для використання в якості випробувального полігону та встановлювались її межі в натурі на місцевості. Наказом начальника Південно-Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління № 94 від 09.08.2013 на виконання директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 01.07.2013 № Д-322/1*2 Криворізьку КЕЧ району розформовано. Правонаступником усіх її прав і обов'язків визначено Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро. До складу вищезазначеної земельної ділянки входить земельна ділянка площею 0, 3338 га, що розташована в мікрорайоні Всебратському-2, 65а, Центрально-Міського району м. Кривого Рогу. Позивач зазначає, що за результатами звірки з Управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі у Дніпропетровській області щодо обліку та наявності площ земельних ділянок, які рахуються за Міністерством оборони України, по КЕВ м. Дніпро, станом на 01.01.2016, КЕВ м. Дніпро було виявлено різницю даних обліку на 1, 6228 га, в тому числі і земельну ділянку площею 0, 3338 га, які вилучені рішеннями Криворізької міської ради № 939 від 25.01.2012, № 688 від 26.10.2011. Криворізька міська рада рішенням XVIII сесії VI скликання № 939 від 25.01.2012, розглянувши звернення Комунального закладу "Міська поліклініка № 1" щодо надання в постійне користування земельної ділянки на мікрорайоні Всебратському-2, 65а в Центрально-Міському районі, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки № 1, затвердила Комунальному закладу "Міська поліклініка № 1" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на мікрорайоні Всебратське, 65а для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки № 1 та надала у постійне користування земельну ділянку площею 0, 3338 га. Однак, за доводами позивача, Криворізькою міською радою здійснено розпорядження земельною ділянкою площею 0, 3338 га на мікрорайоні Всебратське, 65а в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу, яка є об'єктом державної власності, без відповідної згоди Міністерства оборони України, відтак, рішення Криворізької міської ради № 939 від 25.01.2012 є таким, що прийнято з перевищенням повноважень, а тому підлягає скасуванню, про що позивач і звернувся з даним позовом до суду. Посилаючись на ст. 20 Земельного кодексу УРСР від 08.07.1970 (відповідно до положень якої Криворізькій КЕЧ району видавався вищеозначений Державний акт) та на рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2005 у справі № 1-17/2005 від 22.09.2005 (справа про постійне користування земельними ділянками), позивач зазначає, що право землекористування засвідчується державними актами на право користування землею; громадяни та юридичні особи не можуть втрачати раніше наданого їм права користування земельною ділянкою. Згідно з Положенням про квартирно-експлуатаційну службу та квартирне забезпечення радянської армії та військово-морського флоту, затвердженим наказом Міністра оборони СРСР від 22.02.1977 № 75 (яке регулювало відповідні правовідносини на час їх виникнення), Порядком вилучення і передачі військового майна Збройних Сил, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1282 від 29.08.2002, військове містечко - це майновий комплекс будівель, споруд, іншого нерухомого військового майна разом із житловим фондом, об'єктами соціальної та інженерної інфраструктури, які використовуються для його використання, розміщений на відокремленій земельній ділянці, яка належить до категорії земель оборони. За твердженням позивача, на момент прийняття оскаржуваного рішення відповідно до ст.ст. 77, 78, 84 Земельного кодексу України, ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України", ст.ст. 1, 2 Закону України "Про використання земель оборони" вищевказані землі відносились за формою власності - до державної власності, за цільовим призначенням - до земель оборони та перебували на обліку в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України відповідно до вимог наказу Міністра оборони України № 483 від 22.12.1997 "Про затвердження Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування землями" і "Керівництва з обліку земель (земельних ділянок) в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України", а також згадуваного наказу Міністра оборони СРСР № 75 від 22.02.1977 та наказу Міністра оборони України № 215 від 21.04.2011, якими затверджувались Положення про організацію квартирно-експлуатаційної служби в оборонному відомстві. Посилаючись на приписи частини п'ятої ст. 116 Земельного кодексу України (у редакції, що діяла на час прийняття оскаржуваного рішення), позивач зазначає, що надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом. З огляду на викладене, на думку позивача, Криворізька міська рада, приймаючи оспорюване рішення, порушила положення частини п'ятої ст. 116 Земельного кодексу України, а також не врахувала приписи ст. 142 Земельного кодексу України та п.п. 44, 45 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22 грудня 1997 року № 483, відповідно до яких існує певний, передбачений законодавством порядок припинення права користування землями оборони у зв'язку з добровільною відмовою від них землекористувача. Підставою припинення права постійного користування земельними ділянками державної власності, закріпленими за державними юридичними особами, відповідно до ст. 142 Земельного кодексу України є згода саме органу управління такої юридичної особи на вилучення земельних ділянок, тобто у даному випадку - Міністерства оборони України та Кабінету Міністрів України. Відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Всупереч викладеному, як вважає позивач, Криворізькою міською радою прийнято оспорюване рішення з перевищенням наданих їй повноважень, шляхом розпорядження спірною земельною ділянкою попри вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч.ч. 1, 5 ст. 116, ст. 141, ч. 3 ст. 142 Земельного кодексу України, ст. 317 ЦК України, ст. 137 ГК України та п.п. 44, 45 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22 грудня 1997 року № 483.

Відповідач проти задоволення апеляційної скарги позивача заперечує та зазначає, що позивач в своїй апеляційній скарзі не вказує, з якими саме висновками, викладеними у рішенні суду першої інстанції, він не погоджується, а лише викладає обставини, які вже були досліджені судом. Відповідач звертає увагу на те, що Криворізька міська рада у поданій нею апеляційній скарзі на оскаржуване рішення місцевого господарського суду у даній справі не погоджується з доводами позивача та окремими висновками суду першої інстанції у мотивувальній частині рішення і наголошує на невідповідності обставинам справи та відсутності у Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро доказів віднесення спірної земельної ділянки на час прийняття рішення Криворізької міської ради № 939 від 25.01.2012 до державної власності, за цільовим призначенням - землі оборони. Відповідач вважає, що рішення Криворізької міської ради від 25.01.2012 № 939 прийнято компетентним органом в межах наданих законом повноважень, у відповідності до вимог чинного законодавства, при цьому ніяким чином не порушує прав позивача, а тому відсутні підстави для визнання рішення незаконним. В обґрунтування своїх доводів відповідач посилається на ті ж обставини, що і зазначені в апеляційній скарзі відповідача. Також, відповідач зазначає, що у матеріалах справи відсутні докази, відповідно до яких можна зробити висновок, що спірна земельна ділянка відноситься до земель оборони та знаходиться у постійному користуванні позивача.

Третя особа-1: Міністерство оборони України та третя особа-2: Управління містобудування архітектури та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради письмовий відзив на апеляційні скарги не надали.

У судовому засіданні 01.08.2018 представник третьої особи-1 підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро, проти задоволення апеляційної скарги Криворізької міської ради заперечував.

У судових засіданнях з розгляду апеляційної скарги представник Управління містобудування архітектури та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради повністю погодився з вимогами та доводами апеляційної скарги Криворізької міської ради, проти задоволення апеляційної скарги Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро заперечував.

Третя особа-3: Комунальна установа "Центр первинної медико-санітарної допомоги №6" Криворізької міської ради відзив на апеляційні скарги не надала, у судові засідання, призначені для розгляду апеляційних скарг, явку своїх повноважних представників не забезпечила; про дату, час та місце проведення судових засідань апеляційним господарським судом у даній справі повідомлена належним чином за її місцезнаходженням згідно матеріалів справи, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень (а.с. 57, 68, 94, 105, 106, 153, т. 2), якими третій особі-3 направлені копії відповідних ухвал суду, та телефонограмами суду.

08.08.2018 заступник військового прокурора Дніпропетровського гарнізону Південного регіону України подав заяву про вступ у справу. В заяві зазначено, що Міністерство оборони України в особі Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро намагалися вживати заходів до відновлення порушених прав, проте обраний спосіб захисту є неефективним, що призвело до відмови у задоволенні позову. Заступник військового прокурора вважає, що у зв'язку з винесенням судом першої інстанції рішення, яким порушено інтереси держави, існує вірогідність, що Міністерство оборони України неналежним чином здійснювало судовий захист власних порушених інтересів, що може спричинити значні збитки і, в тому числі, знизити обороноздатність країни.

20.08.2018 від прокурора надійшли письмові пояснення, відповідно до яких прокурор зазначає, що спірна земельна ділянка площею 0,3338 га входить до складу земельної ділянки, на якій розташовується військове містечко № 35 та яка згідно Державного акта належить на праві постійного користування позивачу. Однак, Криворізька міська рада оспорюваним рішенням розпорядилася цією земельною ділянкою, надавши її у постійне користування Комунальному закладу "Міська поліклініка № 1". Розбіжність в площі земельних ділянок, які рахуються за Міністерством оборони України, було встановлено виходячи з інформації, наданої відділом у Криворізькому районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області. Прокурор посилається на ті обставини, що щорічно проводиться звірка між Квартирно-експлуатаційним відділом м. Дніпро та органами ДЗК, де органи Державного кадастру зазначають облікову площу земельних ділянок, яка рахується за Міністерством оборони України, та її призначення, при цьому у випадку виявлення розбіжностей зазначають підставу, з якої земельна ділянка вибула з користування КЕВ м. Дніпро. За доводами прокурора, акт на право постійного користування землею 1980 року не скасовувався і жодного рішення про скасування даного акту не приймалось. Отже, цей акт діє до цього часу та є правовстановлюючим документом. Земельна ділянка загальною площею 9819,7 га, маючи статус земель оборони, знаходиться в управлінні та користуванні Міністерства оборони України, тоді як власником цих земель є держава в особі Кабінету Міністрів України, який ними розпоряджається. Доказів, які б засвідчували добровільну відмову Міністерства оборони України від користування земельною ділянкою площею 0, 3338 га, яка є складовою частиною земельної ділянки площею 9819,7 га, відповідачем не надано. Згода Міністерства оборони України на передачу спірної земельної ділянки не надавалась. Рішення про відчуження (передання до іншого відомства) спірної земельної ділянки Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства оборони України у визначеному законом порядку не приймалось.

Враховуючи наведене вище, прокурор просить задовольнити апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро у повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.06.2018, постановленою колегією суддів у складі: головуючого судді Коваль Л.А. (доповідач), суддів Пархоменко Н.В., Чередка А.Є., відкрито апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою Криворізької міської ради, розгляд апеляційної скарги призначено у судове засідання на 18.06.2018.

У судовому засіданні 18.06.2018 оголошено перерву у судове засідання на 20.06.2018.

У судовому засіданні 20.06.2018 оголошено перерву у судове засідання на 01.08.2018.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 23.06.2018, постановленою колегією суддів у складі: головуючого судді Коваль Л.А. (доповідач), суддів Пархоменко Н.В., Чередка А.Є., відкрито апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро, об'єднано для спільного розгляду апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро з раніше поданою апеляційною скаргою Криворізької міської ради, розгляд апеляційної скарги призначено в судове засідання на 01.08.2018.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 01.08.2018 апеляційні скарги у справі прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючого судді Коваль Л.А. (доповідач), суддів: Білецької Л.М., Пархоменко Н.В. (протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.08.2018).

У судовому засіданні 01.08.2018 оголошено перерву у судове засідання на 08.08.2018.

У судовому засіданні 08.08.2018 оголошено перерву у судове засідання на 20.08.2018 о 11:30 год.

У судовому засіданні 20.08.2018 о 12:11:01 з метою надання часу відповідачу та третій особі-2 ознайомитися з матеріалами справи оголошено перерву до 15:00 год. цієї ж дати.

У судовому засіданні 20.08.2018 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заслухавши доповідь судді-доповідача щодо змісту судових рішень, які оскаржено, доводів апеляційних скарг, меж, в яких повинні встановлюватися обставини і досліджуватися докази, заслухавши пояснення представників учасників справи, з'ясувавши обставини справи, перевіривши їх доказами, заслухавши виступи представників учасників справи у судових дебатах, апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга Криворізької міської ради не підлягає задоволенню, а апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро слід задовольнити в силу наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, за Державним актом на право користування землею серії "Б" № 009798, виданим виконавчим комітетом Широківської районної Ради депутатів трудящих (а.с. 14-18, т. 1), за Квартирно-експлуатаційною частиною Криворізького району (землекористувачем) закріплено в безстрокове і безоплатне користування 9819,7 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування. Земля надана для випробувального полігону. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право користування землею за № 2.

Оригінал вказаного державного акту оглянуто у судовому засіданні 20.08.2018.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 24.10.2002 № 217-IV "Про зміну меж міста Кривого Рогу Дніпропетровської області" (а.с. 107, т. 1) постановлено включити в межі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, зокрема, 548, 6 га земель Зеленобалківської сільради.

Згідно акту приймання-передачі земель та технічної документації землекористувачів Широківського району в межі міста Кривого Рогу на підставі Постанови Верховної Ради України від 24.10.2002 № 217-IV "Про зміну меж міста Кривого Рогу Дніпропетровської області", складеного 22.07. 2004, комісією у складі першого заступника голови Широківської райдержадміністрації, виконуючого обов'язки начальника Широківського районного відділу земельних ресурсів, головного спеціаліста Широківського районного відділу земельних ресурсів, заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, начальника Криворізького міського управління земельних ресурсів, начальника відділу міського управління земельних ресурсів Широківською райдержадміністрацією передані, а Криворізькою міською радою прийняті землі загальною площею 2410, 2 га, в тому числі землі Зеленобалківської сільської ради - 548, 56 га (а.с. 108-112, т. 1).

За даними наведеного акту приймання - передачі Криворізькій міській раді передані у складі земель Зеленобалківської сільради 448,4 га земель мкр. Всебратське-2 (військове містечко 35), що перебували у користуванні Криворізької квартирно-експлуатаційної частини, при цьому в акті вказано, що земля перебувала у користуванні без правових документів.

В акті приймання-передачі також зазначено, що землі вважати переданими в межі міста Кривого Рогу з 28.07.2004 року.

Цей акт приймання - передачі узгоджено Головою Широківської райдержадміністрації та Головою Криворізької міської ради.

Відповідна відмітка щодо передачі земельної ділянки військового містечка № 35 (наразі № 53), площею 448,4 га, до меж міста наявна і у індивідуальній картці № 18 обліку земельної ділянки (а.с. 219-220, т. 1).

Відповідно до рішення Криворізької міської ради XVIII сесії VI скликання № 939 від 25.01.2012 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на мкр-ні Всебратському-2, 65а та надання її в постійне користування для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки № 1" (а.с. 21-22, т. 1), міська рада, розглянувши звернення комунального закладу "Міська поліклініка № 1" щодо надання в постійне користування земельної ділянки на мкр-ні Всебратському-2, 65а в Центрально-міському районі, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки № 1, погоджений комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою; ураховуючи правоустановчий документ на нерухоме майно, зареєстрований у комунальному підприємстві Дніпропетровської обласної ради "Криворізьке бюро технічної інвентаризації" від 18.10.2007 № 16331726, рішення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради від 15.08.2007 № 316 "Про присвоєння поштових адрес об'єктам нерухомого майна"; відповідно до ст.ст. 12, 39, 92, 134, 186, 186-1 Земельного кодексу України, Податкового кодексу України; керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішила:

1. Затвердити комунальному закладу "Міська поліклініка №1" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на мкр-ні Всебратське-2, 65а в Центрально-Міському районі для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки № 1.

2. Надати комунальному закладу "Міська поліклініка №1" у постійне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови площею 0,3338 га для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки №1 на мкр-ні Всебратському-2, 65а в Центрально-Міському районі за рахунок забудованих земель громадського призначення, облікованих за експлуатаційною частиною району, згідно з доданою схемою.

3. Головному лікарю комунального закладу "Міська поліклініка №1" Круподеру Володимиру Михайловичу:

3.1. Виступити замовником виконання робіт щодо:

- винесення та закріплення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- складання державного акта на право постійного користування земельною ділянкою.

3.2. Зареєструвати державний акт на право постійного користування земельною ділянкою в органі, що здійснює державну реєстрацію правоустановчих документів на землю.

3.3. Охоронні зони інженерних мереж загальною площею 0,0756 га у межах земельної ділянки використовувати з обмеженнями, передбаченими Правилами охорони магістральних трубопроводів, та в порядку, визначеному Земельним кодексом України.

3.4. Забезпечити виконання вимог, викладених у висновку комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, щодо погодження проектів землеустрою з відведення земельних ділянок від 25.11.2011 №133, ст. 48 Закону України "Про охорону земель", Постанов Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 №559 та від 01.08.2006 №1045.

3.5. Передбачити встановлення земельного сервітуту площею 0,0106 га для проїзду до теплорозподільчого пункту комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа".

3.6.Виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України.

4. Управлінню Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області (Ніколаєв С.В.) внести зміни до земельно-облікової документації.

5. Відділу інформатизації виконкому міської ради (Білогай О.Ю.) забезпечити оприлюднення рішення на офіційному веб-сайті виконкому Криворізької міської ради в мережі Інтернет у визначений чинним законодавством термін.

6. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регулювання земельних відносин, планування та забудови міста, міської комунальної власності (Іванов Ю.О.), координацію роботи - на заступника міського голови Гальченка А.В.

В подальшому, рішенням Криворізької міської ради (XLV сесія VI скликання) № 2607 від 31.03.2014 (а.с. 141, т. 1) внесено зміни до вищевказаного рішення міської ради №939 від 25.01.2012, якими замінено в тексті рішення назву медичної установи з "комунальний заклад "Міська поліклініка №1" на "комунальна установа "Центр первинної медико-санітарної допомоги № 6" Криворізької міської ради" у відповідних відмінках.

На вказаній земельній ділянці за адресою: мкр-н Всебратське-2, 65а. м. Кривий Ріг, розташована нежитлова будівля, яка перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Кривого Рогу, право оперативного управління будівлею здійснює комунальна установа "Центр первинної медико-санітарної допомоги №6" Криворізької міської ради (а.с. 163-164, т. 1), до цього будівля перебувала на балансі комунального закладу "Міська поліклініка №1" (а.с. 44-45, 155, т. 1).

Наказом начальника Південно-Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління № 94 від 9 серпня 2013 (а.с. 24-27, т. 1) Криворізьку квартирно-експлуатаційну частину (району) Південно-Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління розформовано, її правонаступником визначено Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровськ.

За актом приймання-передачі земельних ділянок від 30.11.2013 (а.с. 61-63, т. 1) від Квартирно-експлуатаційної частини Криворізького району до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська передано земельні ділянки загальною площею 6242, 937 га, належні за вищевказаним державним актом.

Відповідно до додатку № 1 до вказаного акту "Проблемні питання по земельним ділянкам, які потребують подальшого вирішення" (а.с. 212, т. 1) по військовому містечку № 35 (наразі військове містечко № 53) - на підставі рішення Криворізької міської ради № 939 від 25.01.2012 надано комунальному закладу "Міська поліклініка №1" у постійне користування земельну ділянку площею 0,3338 га за рахунок земель, облікованих за Криворізькою КЕЧ району; вищевказана земельна ділянка рахується на обліку в Криворізькій КЕЧ району (форма 405). Держкомземом у м. Кривий Ріг (форма 6-зем) дана земельна ділянка за Міністерством оборони України не рахується.

Також, за результатами звірки з Управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області щодо обліку та наявності площ земельних ділянок, які рахуються за Міністерством оборони України, по КЕВ м. Дніпро, станом на 01.01.2016, КЕВ м. Дніпро було виявлено різницю даних обліку на 1,6228 га, в томі числі і земельну ділянку площею 0,3338 га, яка передана у постійне користування комунальному закладу "Міська поліклініка №1" оспорюваним рішенням Криворізької міської ради № 939 від 25.01.2012 (а.с. 23, 152, т. 1). Враховуючи, що вказана відомість підписана в.о. начальника Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області, у даному випадку уповноваженим органом, суд відхиляє доводи відповідача та третьої особи-2 щодо не підтвердження матеріалами справи знаходження спірної земельної ділянки площею 0,3338 га в межах земельної ділянки, яка рахувалась на обліку в Криворізькій КЕЧ району згідно державного акту, та на час розгляду справи рахується на обліку в Квартирно-експлуатаційному відділі м. Дніпро.

Колегія суддів апеляційного господарського суду не вбачає підстав вважати новим доказом у справі подану прокурором у судовому засіданні 20.08.2018 відомість щодо обліку та наявності площ земельних ділянок, які рахуються за Міністерством оборони України за КЕВ м. Дніпро станом на 14.05.2017 (а.с. 152, т. 2). Вказаний документ не містить нової інформації порівняно з відомістю щодо обліку та наявності площ земельних ділянок, які рахуються за Міністерством оборони України по КЕВ м. Дніпропетровська, як бюджетні, станом на 01.01.2016 (а.с. 23, т. 1), що була подана з позовною заявою. Учасникам справи надано можливість ознайомитися з відомістю, поданою прокурором у судовому засіданні 20.08.2018.

Оскільки відповідач посилався на відсутність прямих доказів входження спірної земельної ділянки площею 0,3338 га до земель, переданих квартирно-експлуатаційній частині Криворізького району за державним актом у постійне користування, судом апеляційної інстанції при розгляді справи було запропоновано призначити у справі судову земельно-технічну експертизу, однак відповідач, незважаючи на обов'язок доказування своїх доводів, проти призначення експертизи заперечував, зазначивши про неможливість оплати такої експертизи з його боку, з огляду на бюджетне фінансування.

Переглядаючи оскаржуване рішення місцевого господарського суду, апеляційний господарський суд застосовує законодавство, яке було чинне станом на дату прийняття спірного рішення у справі - 25.01.2012.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про Збройні Сили України" Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України. Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України як головний орган військового управління; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; з'єднання, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації, що не належать до видів Збройних Сил України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій.

Статтею 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" передбачено, що військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті). З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.

Частина перша статті 19 Земельного кодексу України містить положення щодо поділу земель України за цільовим призначенням на відповідні категорії, серед яких, зокрема, і землі оборони.

Згідно з частиною 2 та абзацом 3 частини 5 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони".

Доказів зміни цільового призначення спірної земельної ділянки у встановленому законом порядку повноважним органом матеріали справи не містять.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.

Землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності.

Порядок використання земель оборони встановлюється законом.

Пунктом "б" частини 3 статті 84 Земельного кодексу України передбачено, що до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення.

Згідно імперативних приписів статті 4 Закону України "Про використання земель оборони" військові частини за погодженням з органами місцевого самоврядування або місцевими органами виконавчої влади і в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, можуть дозволяти фізичним і юридичним особам вирощувати сільськогосподарські культури, випасати худобу та заготовляти сіно на землях, наданих їм у постійне користування. Землі оборони можуть використовуватися для будівництва об'єктів соціально-культурного призначення, житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей, а також соціального та доступного житла без зміни їх цільового призначення.

Відповідно до ст.ст. 77, 84 Земельного кодексу України, ст. 14 Закону України "Про Збройні Сили України", ст.ст. 1, 2 Закону України "Про використання земель оборони" на момент прийняття оспорюваного рішення Криворізької міської ради вищевказані землі, передані у користування за Державним актом на право користування землею серії "Б" № 009798, відносилися за формою власності - до державної власності, за цільовим призначенням - до земель оборони.

Форма власності на землю та її цільове призначення відповідно до ст. 18 Земельного кодексу України визначають правовий режим земель, суб'єктний склад земельних правовідносин, а відтак і особливості їх правового регулювання.

Включення в межі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області частини земель, що перебувають у позивача на праві постійного користування, не змінює автоматично статусу цих земель як державних та їх цільового призначення - землі оборони та не припиняє наявного у позивача права постійного користування ними.

Частиною першою статті 92 Земельного кодексу України встановлено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з ч.ч. 1, 2 статті 173 Земельного кодексу України межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів.

Рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад (ч. 1 ст. 174 Земельного кодексу України).

Згідно з частинами першою та другою статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Проте, відповідно до ч. 3 статті 173 Земельного кодексу України включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, якщо не буде проведено їх вилучення (викуп) відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до положень частини першої статті 176 вказаного Кодексу межі адміністративно-територіальних утворень посвідчуються державним актом України.

Статтею 149 Земельного кодексу України визначено порядок вилучення земельних ділянок.

Земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень (ч.ч. 1, 2 ст. 149 Земельного кодексу України).

Доказів вилучення з користування позивача спірної земельної ділянки, переданої у межі міста Кривого Рогу, та з дотриманням установленого порядку, матеріали справи не містять.

Підстави припинення права користування земельною ділянкою встановлені ст. 141 Земельного кодексу України, зокрема, такою підставою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Особливості користування земельними ділянками, наданими для потреб Збройних Сил України, визначені Положенням про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженим наказом Міністра оборони України від 22 грудня 1997 року № 483 (далі - Положення).

Відповідно до п. 44 цього Положення за відсутністю потреби або по закінченню терміну користування землі, надані для потреб Збройних Сил України, підлягають передачі місцевим органам влади згідно з статтею 27 Земельного кодексу України.

Передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України (п. 45 Положення).

Вказаним Положенням передбачено певну процедуру відмови від користування землею, наданою для потреб Збройних Сил України, за відсутністю потреби та передачі цієї землі місцевим органам влади згідно зі статтею 27 Земельного кодексу України.

Однак, вказана процедура при відмові від користування спірною земельною ділянкою у спірних правовідносинах не була дотримана позивачем.

Заява начальника Криворізької квартирно-експлуатаційної частини (району), згідно якої КЕЧ району не заперечує проти відведення (при необхідності відчуження) у встановленому законом порядку земельної ділянки розміром 0,3338 га, на якій розташована нежитлова будівля поліклініки за адресою: м. Кривий Ріг, мікрорайон Всебратське-2, буд. 65 А, не є достатньою підставою для припинення права користування на зазначену земельну ділянку (а.с. 48, т. 1). Окрім того, вказаною заявою також підтверджуються обставини перебування спірної земельної ділянки розміром 0,3338 га у загальному масиві земель за актом на право постійного користування землею серії "Б" № 009798.

З вищевикладеного слідує, що начальник Криворізької квартирно-експлуатаційної частини (району) не мав повноважень одноособово, без погодження з Міністром оборони України здійснювати відмову від користування спірною земельною ділянкою, наданою для потреб Збройних Сил України.

За наведеного, право постійного користування Квартирно-експлуатаційною частиною Криворізького району зазначеною спірною земельною ділянкою припинено безпідставно.

Згідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом (ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України).

Вище встановлено, що земельна ділянка, на якій розміщена будівля поліклініки, не вибула із державної власності у комунальну.

За положеннями ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.

Оскільки спірна земельна ділянка відноситься до земель оборони, то вона знаходиться в управлінні та користуванні Міністерства оборони України, а власником цих земель є держава в особі Кабінету Міністрів України, який розпоряджається відповідними земельними ділянками.

Саме Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтями 149, 150 Земельного кодексу України (ч. 7 ст. 122 Земельного кодексу України). Так само, відповідно до ч. 3 ст. 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

Отже, істотною передумовою для припинення права постійного користування землями оборони, які закріплені за структурними одиницями Збройних Сил України, та подальшої передачі таких ділянок у власність або у користування іншим особам, є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення за поданням Міністерства оборони України.

За змістом частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Оскільки спірна земельна ділянка не відноситься до земель комунальної власності, розпоряджатися нею можуть лише компетентні органи державної виконавчої влади, а не органи місцевого самоврядування. Криворізькою міською радою прийнято оспорюване рішення з перевищенням наданих їй повноважень шляхом розпорядження земельною ділянкою площею 0,3338 га на мкр-ні Всебратське-2, 65а, в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу попри вимоги законодавства.

Разом з тим, дійшовши правильного висновку щодо прийняття Криворізькою міською радою рішення № 939 від 25 січня 2012 року з перевищенням наданих їй повноважень, місцевий господарський суд дійшов помилкового висновку щодо обрання позивачем неналежного способу захисту в даних правовідносинах.

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 цього Кодексу передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Аналогічна норма права закріплена статтею 20 Господарського кодексу України.

За змістом статей 92, 95 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без установлення строку. Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, установленому законом.

Згідно зі статтею 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають у результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку.

Відповідно до частин другої та третьої цієї ж статті землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно до вимог частини першої статті 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Статтею 21 Цивільного кодексу України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до частини першої статті 393 цього Кодексу правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Аналіз положень указаних норм законодавства свідчить про те, що особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачено нормою матеріального права.

Предметом позову у цій справі є вимога про визнання недійсним та скасування рішення Криворізької міської ради №939 від 25 січня 2012 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3338 га на мкр-ні Всебратське-2, 65а, та надання її в постійне користування для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки №1" повністю.

Факт правомірності володіння та користування майном є достатньою підставою для відповідної особи для звернення за захистом цього права. Крім того, позивачем за цим позовом може бути і неволодіючий власник, а особа, законний інтерес або право якої порушено.

Відновленням становища, яке існувало до порушення, є також визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування. Саме на підставі оспорюваного рішення ради комунальний заклад "Міська поліклініка №1" (наразі Комунальна установа "Центр первинної медико-санітарної допомоги № 6" Криворізької міської ради") отримала у постійне користування спірну земельну ділянку, отже, вимоги про визнання оспорюваного рішення недійсним як окремий спосіб захисту поновлення порушених прав можуть бути предметом розгляду в господарських судах.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів дійшла висновку про те, що розгляд позову про визнання спірного рішення ради недійсним без заявлення вимоги про визнання недійсними правовстановлюючих документів, виданих на підставі зазначеного рішення щодо права користування земельною ділянкою, вплине на законність таких документів та відновить порушені права для користувача спірної земельної ділянки.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 923/466/17, провадження № 12-89гс18.

За викладеного вище, рішення місцевого господарського суду підлягає скасуванню як таке, що прийнято з порушенням норм матеріального права, з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення Криворізької міської ради № 939 від 25 січня 2012 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3338 га на мкр-ні Всебратське-2, 65а, та надання її в постійне користування для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки №1".

Колегія суддів відхиляє доводи Криворізької міської ради, наведені в обґрунтування апеляційної скарги, як такі, що спростовуються вищенаведеним.

Судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги Квартирно-експлуатаційним відділом м. Дніпро підлягає стягненню з відповідача на користь позивача; судовий збір за подання апеляційної скарги Криворізької міської ради відноситься на останню.

Керуючись ст.ст. 275, 277, 281, 282, 283, 284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Криворізької міської ради на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2018 у справі № 904/9761/17 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2018 у справі № 904/9761/17 задовольнити.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2018 у справі № 904/9761/17 скасувати.

Прийняти нове рішення.

Позов Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Криворізької міської ради № 939 від 25.01.2012 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на мкр-ні Всебратському-2, 65а та надання її у постійне користування для розміщення існуючої будівлі міської поліклініки № 1".

Стягнути з Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, площа Молодіжна, будинок 1, ідентифікаційний код 33874388) на користь Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро (49005, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Феодосіївська, будинок 13, ідентифікаційний код 08004581) судовий збір за подання позовної заяви у сумі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Стягнути з Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, площа Молодіжна, будинок 1, ідентифікаційний код 33874388) на користь Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро (49005, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Феодосіївська, будинок 13, ідентифікаційний код 08004581) судовий збір за подання апеляційної скарги у сумі 2 400 (дві тисячі чотириста) грн. 00 коп.

Витрати з оплати судового збору за подання апеляційної скарги Криворізької міської ради віднести на останню.

Видачу наказів доручити господарському суду Дніпропетровської області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повна постанова складена 27.08.2018

Головуючий суддя Л.А. Коваль

Суддя Л.М. Білецька

Суддя Н.В. Пархоменко