20 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1289/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, Головне управління), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати ОСОБА_1 нарахованої йому пенсії з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законами України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабміну № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- зобов'язати відповідача здійснити виплату позивачу нарахованої йому пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року з дотриманням вимог Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків їх виплати»;
- стягнути з відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Обґрунтовуючи позивні вимоги позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262). З січня 2016 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських. Головне управління здійснило позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії. В подальшому з листа територіального органу ПФУ від 20 червня 2018 року пенсіонер дізнався про те, що в результаті проведення перерахунку його пенсії, її загальний розмір склав 3312,48 грн. Сума 42847,64 грн. перерахованої пенсії для виплати з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 буде виплачуватись у порядку передбаченому постановою Кабміну «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова № 103), з 01 січня 2019 по 31 грудня 2019 року щомісяця окремою сумою в розмірі 892,66 грн., з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою в розмірі 1785,32 грн. до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Позивач вважає запропонований порядок виплати протиправним, таким, що порушує його право на належне та своєчасне пенсійне забезпечення, гарантоване йому державою та Конституцією України. З урахуванням наведеного, позивач просить забезпечити дотримання його конституційного права суб'єктом владних повноважень, шляхом зобов'язання Головного управління виплатити належну ОСОБА_1 суму перерахованої пенсії, з урахуванням компенсації втрати частини його доходів.
06 липня 2018 року позовну заяву залишено без руху, встановлено строк для усунення її недоліків. Позивач усунув недоліки у строк, встановлений судом.
Ухвалою суду від 18 липня 2018 року вирішено відкрити провадження у справі, відповідно до приписів ч. 1 ст. 263 КАС України здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 263 КАС України).
01 серпня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву.
Зі змісту відзиву вбачається, що відповідач не погоджується із позовними вимогами ОСОБА_1, викладеними в позові, з огляду на наступні обставини. Так, порядок призначення та перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію, визначається Законом № 2262. Стверджує, що станом на дату складення ЛК УМВС України в Херсонській області довідки про зміну розміру грошового забезпечення позивача у 2017 році, не було законних підстав для здійснення перерахунку його пенсії на підставі Закону № 2262, оскільки Кабміном не було визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням посадових окладів. Тільки з набранням чинності Постанови № 103 встановлено порядок перерахунку та виплати пенсій, призначених згідно із Законом № 2262. Відтак, Головним управлінням має здійснюватися перерахунок пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону № 2262, в порядку та строки, визначені постановою Кабміну № 103. Відповідач наголошує на тому, що на підставі Закону № 2262, Постанови № 103 та довідки ЛК УМВС України в Херсонській області від 23 березня 2018 року, ОСОБА_1 у квітні 2018 року здійснено перерахунок призначеної йому раніше пенсії. В результаті перерахунку, Головним управлінням 13 квітня 2018 року проведена доплата позивачу різниці між місячним розміром підвищеної та отриманої пенсії за період з 01 січня по 30 квітня 2018 року в сумі 6986,24 грн. Сума перерахованої пенсії в розмірі 42847,64 грн. виплачуватиметься у наступному порядку, встановленому Постановою № 103: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою в розмірі 892,66 грн.; з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою в розмірі 1785,32 грн. до забезпечення повної виплати розрахованої суми. При цьому, Головне управління зауважує на тому, що згідно приписів ст. 8 Закону № 2262 та п. 3 Постанови № 103 сума перерахованих пенсій обчислюється органами ПФУ станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету, у зв'язку з чим, виплата перерахованих пенсій не може здійснюватися в порядку, що не передбачений приписами Постанови № 103. Оскільки Головним управлінням не порушено встановлених строків нарахування та виплати перерахованої пенсії позивача, підстави для виплати пенсіонеру компенсації втрати частини доходів відсутні. Враховуючи наведене, суб'єкт владних повноважень переконаний у правомірності своїх дій та необґрунтованості позовних вимог, тому просить залишити їх без задоволення.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 січня 2007 року в розмірі 50% грошового забезпечення (згідно пенсійної справи ОСОБА_1 № 8330).
У зв'язку зі змінами діючого законодавства, а саме доповнення ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» частиною 3, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, 23 березня 2018 року ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області була виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача за № 19/2381, що прирівняний до грошового забезпечення поліцейських та направлена до ГУ ПФУ в Херсонській області.
У квітні 2018 року відповідач здійснив перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 на підставі відповідної довідки, починаючи з 01 січня 2016 року. Розмір перерахованої пенсії склав 3312,48 грн.
За результатами проведеного перерахунку, Головним управлінням 13 квітня 2018 року проведено розрахунок на доплату позивачу різниці між місячним розміром підвищеної та отриманої пенсії за період з 01 січня по 30 квітня 2018 року в сумі 6986,24 грн. Суму перерахованої пенсії з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в розмірі 42847,64 грн. вирішено виплачувати у наступному порядку: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою в розмірі 892,66 грн.; з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою в розмірі 1785,32 грн. до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, 06 червня 2018 року позивач звернувся до керівництва Головного управління з письмовою вимогою, в якій не погодився із порядком виплати перерахованої йому пенсії, вимагав негайної виплати належного ОСОБА_2 пенсійного забезпечення.
Листом-відповіддю від 20 червня 2018 року за вих. № 138/Б-99-1 посилаючись на норми Закону № 2262 та Постанови № 103 позивачу відмовлено у задоволенні наведеної вимоги.
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, вказаними нормами Закону прямо передбачений перерахунок пенсії особам, які отримують пенсію на умовах нього Закону з урахуванням видів грошового забезпечення в розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для видачі на ім'я позивача довідки від 23 березня 2018 року № 19/2381 про розмір грошового забезпечення з 01 січня 2016 року стала Постанова Кабміну «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - Постанова № 988) та Постанова № 103.
Постанова № 988 набрала чинності з 02 грудня 2015 року та установлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.
При цьому, факт введення (зміни) Постановою Кабміну № 988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Таким чином, ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер МВС України, набув право на здійснення перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабміну № 988.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабміну від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 45).
Відповідно до п. 1 вказаного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового" забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових - видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Територіальні органи ПФУ не можуть посилатися на відсутність фінансування на проведення перерахунку та виплати пенсії, оскільки Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачає такої підстави для відмови у приведенні пенсійних виплат у відповідність до Закону за вказаних обставин.
Право на перерахунок пенсії гарантоване ч. 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції № 900-VIIІ від 23 грудня 2015 року. Вказане право законодавством жодним чином не пов'язане з виділенням додаткових коштів на перерахунок пенсії, а обов'язок по перерахунку пенсії прямо випливає з вимог ч. 3, 4 Закону № 2262, Постанови № 988, Постанови № 45.
Як вже встановлено судом у квітні 2018 року, згідно приписів Закону № 2262, Постанов №№ 988, 103, відповідач здійснив перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 на підставі відповідної довідки ЛК УМВС України в Херсонській області, починаючи з 01 січня 2016 року. Розмір перерахованої пенсії склав 3312,48 грн.
Таким чином, Головним управлінням виконано обов'язок щодо проведення перерахунку ОСОБА_1, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується позивачем.
Позивач вважає, що виплата різниці між отриманою пенсією та підвищеною пенсією повинна бути вчинена позивачем негайно, а не протягом 2019-2020 років, у зв'язку з чим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Суд зауважує на тому, що Постанова Кабміну № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, які регулюються Постановами № 988, 45, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій (Постанова № 103 вже діяла на момент здійснення перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до ст.ст. 113, 117 Конституції України, постанови Кабінету Міністрів України є обов'язковими до виконання.
Пунктом 3 Постановои № 103 встановлено, що недоплачені за два роки суми пенсії виплачуються поетапно протягом 2019-2020 років та після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Пенсійний фонд України відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2017 № 384/2011, готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в тому числі державного бюджету. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління не має.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що виплата перерахованого розміру пенсії залежить від державного асигнування. Більше того, кошти у вигляді перерахованої пенсії, які належать до сплати позивачу, не є власністю Головного управління та не знаходяться на його рахунках. Виплата перерахованої пенсії ОСОБА_1 здійснюється виключно згідно положень Постанови № 103 та відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Аналогічного висновку щодо порядку виплати перерахованих сум пенсії з урахуванням постанови № 103 дійшов Верховний Суд в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі 808/1076/18, де встановлено, що постанова КМУ № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
З матеріалів справи вбачається, що в результаті перерахунку пенсії позивачу, Головним управлінням 13 квітня 2018 року проведений розрахунок доплати пенсіонеру різниці між місячним розміром підвищеної та отриманої пенсії за період з 01 січня по 30 квітня 2018 року в сумі 6986,24 грн. Суму перерахованої пенсії в розмірі 42847,64 грн. вирішено виплачувати у наступному порядку: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою в розмірі 892,66 грн.; з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою в розмірі 1785,32 грн. до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що у даному випадку відсутній факт бездіяльності суб'єкта владних повноважень, так як пенсію позивачу перераховано та визначено порядок її виплати згідно Постанови № 103.
Щодо стягнення компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії позивачу, суд зазначає, що питання компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати врегульовані Законом України від 19 жовтня 2000 року № 2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон № 2050).
Відповідно до ст. 1 Закону № 2050 підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно із ст. 2 Закону № 2050 компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру - у т.ч. пенсійне забезпечення.
Статтею 3 Закону № 2050 визначено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
З аналізу вказаних норм права суд робить висновок, що компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати підлягають лише нараховані, але невиплачені грошові доходи, які не мають разового характеру.
При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування, а саме добровільно чи на виконання рішення суду.
Згідно вищенаведеного виплата позивачу перерахованої пенсії здійснюється у відповідності до порядку, встановленого Постановою № 103, а тому не може вважатися такою, що здійснюється із порушенням відповідного строку.
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 1, 2 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Проаналізувавши надані сторонами докази та норми чинного законодавства України, суд дійшов до висновку, що позивач свою позицію не обґрунтував. Натомість відповідач довів правомірність своїх дій.
Відповідно до приписів ст. 139 КАС України судові витрати по справі не відшкодовуються.
Таким чином, керуючись статтями 2, 9, 12, 14, 139, 241 - 246, 205, 255 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.2.4