Справа № 1522/11483/18
Провадження 3/1522/6241/18
Іменем України
01 серпня 2018 року ОСОБА_1
Суддя Приморського районного суду міста Одеси Коваленко В.М., за участю прокурора Острик О.В., особи, стосовно якої складено протокол - ОСОБА_2, розглянувши у судовому засіданні протокол про адміністративне корупційне правопорушення стосовно:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2,
громадянина України, одруженого, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, освіта
вища, начальника сектору ОСОБА_3 в
Одеській області, громадянина України,
мешкає за адресою: м.Одеса, вул. 8-а
Суворівська, 18/а
за ч.2 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_2, перебуваючи на службі в Національній поліції України на посаді начальника сектора управління оперативно-технічних заходів ГУ НП в Одеській області, відповідно до Наказу ГУ НП від 19.11.2016 р. № 1032 о/с, маючи спеціальне звання, майор поліції, в порушення ч. 2 ст. 52 Закону, не своєчасно повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) про суттєві зміни у майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною другою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_2 склав Присягу на вірність Українському народові.
ОСОБА_2 попереджений про обмеження, спрямовані на запобігання коругіційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів і одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, дотримання вимог фінансового контролю.
Таким чином, начальник сектора управління оперативно-технічних заходів ГУ НП в Одеській області, майор поліції ОСОБА_2 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно п.п. «з» п. 1 ч. 1- ст.3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-УІІ «Про запобігання корупції» (далі - Закону).
Згідно із частиною другою статті 52 Закону у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - НАЗК). Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) та оприлюднюється на офіційному сайті НАЗК.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-УІІ «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.
Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № З, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб'єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування після реєстрації в Реєстрі. Пунктом 4 передбачено, що інформація, включена в повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, повинна бути також відображена в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, поліцейський, як суб'єкт декларування має у обов'язковому, визначеному законом порядку, подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави та виконувати додаткові заходи фінансового контролю, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції».
Так, ОСОБА_2 було порушено вимоги фінансового контролю, а саме не подано повідомлення про суттєві зміни у майновому стані до Єдиного Державного реєстру декларації, осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щодо набуття у власність, володіння чи користування рухомого майна 07.12.2017 року, а саме: придбання транспортного засобу (автомобіль) марки «MITSUBISHI ASX» 2010 року випуску.
07.12.2017 року ОСОБА_2 згідно договору купівлі - продажу № 5142/2017/39901 територіального сервісного центру МВС №5142 РСЦ МВС в Одеській області придбав транспортний засіб, легковий автомобіль марки «MITSUBISHI ASX» 2010 року випуску, д/н НОМЕР_1 на загальну суму 191 (сто дев'яносто одна тисяча гривень 00 копійок). Однак у формі змін в майновому стані електронної декларації, щодо набуття у власність, володіння чи користування рухомого майна 07.12.2017 року, останній вказав суму 278250 (двісті сімдесят вісім тисяч двісті п'ятдесят) гривень.
Факт набуття права власності ОСОБА_2, транспортного засобу (автомобіль) підтверджується договором купівлі - продажу №5142/2017/39901 територіального сервісного центру МВС №5142 РСЦ МВС в Одеській області від 07.12.2017р..
Таким чином, набуття у власність в ОСОБА_2 рухомого майна виник 07.12.2017 з моменту реєстрації договору купівлі - продажу №5142/2017/39901 територіального сервісного центру МВС №5142 РСЦ МВС в Одеській області.
Отже, рухоме майно, а саме транспортний засіб, легковий автомобіль марки «MITSUBISHI ASX» 2010 року випуску, д/н НОМЕР_1 вартістю на загальну суму 278250 (двісті сімдесят вісім тисяч двісті п'ятдесят) гривень, перевищує 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня відповідного року (50*1600 грн.=80000грн.), що свідчить про суттєві зміни майнового стану.
За таких умов у начальника сектора управління оперативно-технічних заходів ТУ НП в Одеській області, майора поліції ОСОБА_2 виник обов'язок відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону, а саме у десятиденний строк з моменту набуття у власність, володіння чи користування, - легковий автомобіль, повідомити про це НАЗК.
Відповідно до положень статей 251-253 Цивільного Кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Він може визначатися роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Тобто упродовж періоду часу з 00:00 год, 08.12.2017 по 23:59 год 17.12.2017 у ОСОБА_2 виник обов'язок повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.
Опрацюванням відомостей з Реєстру встановлено, що ОСОБА_2 не своєчасно подав, а саме: 19.12.2017р., повідомлення до НАЗК про суттєві зміни у майновому стані - набуття у власність, володіння чи користування рухомого майна транспортного засобу (автомобіль) марки «MITSUBISHI ASX» 2010 року випуску, вартістю 278250 (двісті сімдесят вісім тисяч двісті п'ятдесят) гривень чим порушив вимоги ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_2, будучи суб'єктом, на якого поширюються вимоги ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», в їх порушення несвоєчасно повідомив НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2017 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч .2 ст. 172-6 КУпАП.
Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, а саме 27.06.2018р., що підтверджується рапортом про закінчення перевірки. Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 23 год. 59 хв. 19.12.2017 року. Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням.
В судовому засіданні ОСОБА_2В вину у вказаному адміністративному правопорушенні визнав частково , та пояснив, що допустив адміністративне правопорушення через несправність цифрового підпису.
Прокурор в судовому засіданні підтримала протокол, просила притягнути вказану особу до адміністративної відповідальності.
Таким чином, на підставі викладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 вчинив адміністративне корупційне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-6 КУпАП не своєчасне повідомлення НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення,особу порушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, ступінь його вини, щире каяття, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відсутність тяжких наслідків, вважаю можливим застосувати дію ст.22 КУпАП, звільнивши ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Враховуючи викладене, керуючись ст.1,28 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції», ст.ст.22, 27, 172-6, 283, 284 КпАП України,-
Визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні корупційного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-6 КУпАП, України.
Згідно ст.22 КУпАП звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти діб з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Одеської області через місцевий Приморський районний суд м. Одеси.
Суддя:
01.08.2018