20 серпня 2018 року
Київ
справа №489/3686/17
адміністративне провадження №К/9901/57030/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -
під час розгляду касаційної скарги Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (далі - управління ПФУ) на постанову Ленінського районного суду міста Миколаєва від 29 серпня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління ПФУ про визнання протиправними дій та рішення, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 18 квітня 2018 року залишив без змін постанову Ленінського районного суду міста Миколаєва від 29 серпня 2017 року про задоволення позову.
Колегія суддів перевірила наведене в касаційні скарзі обґрунтування на користь задоволення заявлених у ній вимог, дослідила додані до скарги матеріали і дійшла висновку про таке.
Зі змісту касаційної скарги і рішень судів попередніх інстанцій, які викладені в Єдиному державному реєстрі судових рішень убачається, що позовні вимоги розглядалися за правилами скороченого провадження у порядку, встановленому статтею 1832 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), у редакції, чинній на час постановлення рішення суду першої інстанції. Відповідно до положень частин 9, 10 цієї статті Кодексу постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Наведені нормативні процесуальні положення унеможливлюють (виключають) здійснення перегляду рішення за правилами касаційного провадження, оскільки на рівні закону визначено, що для вирішення спору у правовідносинах, що підпадає під категорію тих, на які поширюється скорочене провадження, достатньо двох інстанційних рівнів судового розгляду. Будь-яке відхилення від унормованого порядку розгляду справ зазначеної категорії, зокрема й у спосіб касаційного перегляду, призведе до порушення принципу правової визначеності, який передбачає дотримання принципу остаточності судового рішення, що набрало законної сили, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду кінцевого і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення.
У спорі можуть виникнути певні обставини, які роблять можливим відступ від цього принципу, але для цього мають бути особливі (виняткові) і неподоланні обставини.
Зі змісту касаційної скарги управління ПФУ таких обставин не вбачається.
КАС в редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», згідно з яким Кодекс адміністративного судочинства України набув чинності в новій редакції 15 грудня 2017 року, не містить положень, відповідно до яких судові рішення судів попередніх інстанцій, прийнятих у скороченому провадженню, підлягають касаційному перегляду.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 цього Кодексу суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
У контексті викладеного колегія суддів вважає, що касаційна скарга управління ПФУ подана саме на судове рішення, яке не переглядається касаційним судом, у зв'язку з чим у відкритті касаційного провадження слід відмовити.
Враховуючи вимоги пункту 8 частини третьої статті 2, частини першої статті 31, частини другої статті 119 та керуючись статтями 327- 331, 333, 355 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
ухвалив:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області на постанову Ленінського районного суду міста Миколаєва від 29 серпня 2017 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області про визнання протиправними дій та рішення, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: М.І. Гриців
Судді: Я.О. Берназюк
Н.В. Коваленко