про відмову у відкритті провадження у зразковій справі
22 серпня 2018 року
м. Київ
справа №826/3783/18
провадження №Пз/9901/47/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М.,
суддів: Анцупової Т.О., Гриціва М.І., Коваленко Н.В., Стародуба О.П.,
розглянувши подання Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд адміністративної справи №826/3783/18 як зразкової, а також матеріали типових справ,
13.08.2018 на розгляд колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду передано подання судді Окружного адміністративного суду міста Києва Бояринцевої М.А. про розгляд адміністративної справи №826/3783/18 як зразкової.
Провадження у зазначеній справі відкрито 19.03.2018 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про:
- визнання незаконними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам»;
- визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103;
- визнання незаконним Додатку № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
В обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначив, що на його думку постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 прийнято з порушенням порядку, встановленого для прийняття такого роду нормативно-правових актів. Норми зазначеної постанови, на думку позивача, не відповідають нормам інших нормативно-правових актів вищої юридичної сили та звужують конституційні права громадян.
Звертаючись до Верховного Суду з поданням про розгляд даної справи як зразкової, суд першої інстанції зазначив, що в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває ряд справ, у яких фізичні особи оскаржують окремі пункти постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. Доводи позивача у даній справі є ідентичними доводам осіб у інших аналогічних справах.
Необхідність розгляду цієї справи Верховним Судом як зразкової обґрунтовано тим, що наявність значної кількості таких типових справ визначає доцільність ухвалення зразкового судового рішення Верховним Судом.
Розглянувши матеріали позовної заяви та подання Окружного адміністративного суду міста Києва, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Порядок і умови ініціювання та вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі наведені у ст. 290 КАС України.
Відповідно до ч. 1 цієї статті, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Згідно з ч. 2 ст. 290 КАС України у поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави для розгляду її Верховним Судом за такими ознаками, у тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи.
Типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги (п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 4 КАС України зразкова адміністративна справа - це типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Інститут зразкових справ запроваджений з метою підвищення ефективності правосуддя шляхом розвантаження судів та спрощення процедури розгляду справ. Розгляд типової справи як зразкової має відбуватись у правовідносинах, які виникли насамперед внаслідок нового чи зміненого правового регулювання у певній сфері суспільних відносин, що в свою чергу зумовлює необхідність формування практики правильного застосування таких змін.
Як свідчить зміст подання та додані до нього матеріали справи №826/3783/18 предметом даного позову є оскарження нормативно-правового акту: постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Зазначена постанова Уряду не є актом індивідуальної дії і розповсюджується на невизначене коло осіб.
КАС України передбачено спеціальний порядок розгляду справ щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади.
За змістом ст. 264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
У разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.
Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду.
Аналіз наведених норм чинного процесуального законодавства свідчить, що всі заінтересовані особи мають змогу долучитись до участі у справі щодо оскарження нормативно-правового акта під час розгляду справи у суді першої інстанції.
Колегія суддів звертає увагу, що ключовою ознакою типової справи є наявність певної кількості індивідуальних спорів осіб із суб'єктом владних повноважень щодо застосування певних норм матеріального права у той чи інший спосіб.
В даному випадку спір щодо правильності застосування певної норми матеріального права відсутній.
Остаточне судове рішення у справі №826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Отже, беручи до уваги зазначені вище обставини, справа №826/3783/18 не має ознак типової, а тому Суд дійшов висновку про недоцільність відкриття провадження за поданням судді Окружного адміністративного суду міста Києва Бояринцевої М.А. про розгляд адміністративної справи №826/3783/18 як зразкової.
На підставі викладеного, керуючись ст. 4, 241, 248, 290 КАС України,
1. Відмовити у відкритті провадження за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд адміністративної справи №826/3783/18 як зразкової.
2. Справу №826/3783/18, подання та матеріали, направлені до Верховного Суду разом з поданням, повернути до Окружного адміністративного суду місті Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук
Судді Т.О. Анцупова
М.І. Гриців
Н.В. Коваленко
О.П. Стародуб