Іменем України
22 серпня 2018 року
м. Київ
справа №488/2146/16-а
провадження №К/9901/10308/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М.,
суддів Анцупової Т.О., Стародуба О.П.,
розглянув в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_2 про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 29.09.2017 у справі №488/2146/16 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва про перерахунок пенсії.
I. ПРОЦЕДУРА
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва про визнання рішення відповідача від 15.04.2016 №17/1 протиправним; зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивача з 01.12.2015 у зв'язку з збільшенням заробітку працюючих пенсіонерів.
2. Постановою Корабельного районного суду м. Миколаєва від 21.06.2016, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2016, позов задоволено частково:
- визнано протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва від 15.04.2016 № 17/1 щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 12.04.2016 №54, виданої адміністрацією Корабельного району Миколаївської міської ради;
- зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2016, виходячи із розміру заробітної плати 4939,50 грн., яка складається із посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, почесне звання, визначеної згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 12.04.2016 № 54, виданої адміністрацією Корабельного району Миколаївської міської ради, з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум за період з 01.04.2016. При перерахунку пенсії врахувати інші виплати, які включались в розрахунок розміру пенсії за віком ОСОБА_2 з 04.03.2014, із збереженням 80 % посадового окладу, які були застосовані при призначенні пенсії.
3. Постановою Вищого адміністративного суду України від 29.09.2017 рішення судів попередніх інстанцій скасовано та прийнято нове, яким у задоволенні позову - відмовлено.
4. ОСОБА_2 звернувся до Верховного Суду України із заявою про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 29.09.2017 з підстави, передбаченої п.1 ч. 1 ст. 237 КАС України (у редакції до 15.12.2017).
5. У зв'язку із початком роботи Верховного Суду, на виконання п. п. 1, 7 п. 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України матеріали зазначеної заяви передано до Верховного Суду.
6. Ухвалою Верховного Суду від 31.01.2018 відкрито провадження за заявою ОСОБА_2 про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 29.09.2017 у справі №488/2146/16-а (К/800/27104/16).
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач з 2014 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
8. 08.04.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу працюючих державних службовців. До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про складові заробітної плати, видану адміністрацією Корабельного району Миколаївської міської ради.
9. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва від 15.04.2016 №17/1 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії з мотивів, що в Управління відсутні законодавчо визначені підстави для проведення зазначеного перерахунку.
10. Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
IІІ. ОЦІНКА СУДІВ
11. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з наявності у позивача законодавчо визначеного права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
12. Скасовуючи зазначені судові рішення та відмовляючи у задоволенні позову, Вищий адміністративний суд України, виходив з того, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії був відсутній механізм перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим держслужбовцям.
IV. ДОВОДИ ЗАЯВИ ПРО ПЕРЕГЛЯД
13. ОСОБА_2, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, просить скасувати постанову Вищого адміністративного суду України від 29.09.2017 та залишити в силі рішення суду апеляційної інстанції.
14. На обґрунтування заяви надано ухвали Вищого адміністративного суду України: від 25.05.2017 (№К/800/20218/16); від 25.07.2017 (№К/800/8024/16); від 14.12.2016 (№К/800/18177/16) та від 17.01.2017 (№К/800/27323/16), в яких вказано на безпідставність відмови Пенсійного органу перерахувати особі пенсію державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати діючих працюючих державних службовців.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
15. Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів дійшла висновку про неоднакове застосування судом касаційної інстанції норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ при вирішенні спорів, пов'язаних із перерахунком пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).
16. Усуваючи розбіжності у застосуванні судом касаційної інстанції зазначених норм матеріального права, колегія суддів Верховного Суду виходить з наступного.
17. Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом № 3723-ХІІ. Зокрема, ст. 37 цього Закону, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
18. Ч. 1 ст.371 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
19. 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, ст. 371 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
20. Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроекту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.
21. Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01 січня 2015 року делегував Уряду.
22. Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
23. Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
24. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики (п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865).
25. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі постанова Кабінету Міністрів України № 1013), якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01 грудня 2015 року, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії; державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
26. Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України № 1013 не містить.
27. Отже, з 01 грудня 2015 року по 01 травня 2016 року чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за ст. 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція ст. 371 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
28. Посилання заявника на порушення ст. 22 Конституції України у зв'язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, адже Закон № 76-VIII, не визнана неконституційною Конституційним Судом України.
29. До того ж у рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 Конституційний суд України вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
30. З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
31. Відповідно до ст. 1512 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
32. Враховуючи наведені положення норм чинного законодавства та рішення Конституційного суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011, Суд дійшов висновку, що з 01 грудня 2015 року, початку застосування постанови Кабінету Міністрів України № 1013, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, призначені за ст. 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
33. Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 07.11.2017 у справі №398/4332/16 та постанові Верховного Суду від 03.04.2018 у справі №646/10879/16.
34. Отже, рішення суду касаційної інстанції у справі, що розглядається, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, тому відповідно до ч. 1 ст. 244 КАС України (у редакції до 15.12.2017) відсутні підстави для задоволення заяви ОСОБА_2.
Керуючись п.п. 1 п. 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, ст. 241, 242, 244 КАС України (у редакції до 15.12.2017), Суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_2 про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 29.09.2017 у справі № 488/2146/16 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук
Суддя Т.О. Анцупова
Суддя О.П. Стародуб