Постанова від 22.08.2018 по справі 817/51/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 817/51/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"22" серпня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря Семенець К.О.,

представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "23" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Територіального сервісного центру №5641 регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області, Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинення певних дій , -

суддя в 1-й інстанції - Друзенко Н.В.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Рівне,

дата складання повного тексту рішення - 12 березня 2018 року

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального сервісного центру №5641 регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області, Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області в якому просив визнати протиправною відмову Територіального сервісного центру №5641 регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області у реєстрації транспортного засобу марки BMW модель 320D XDRIVE VIN НОМЕР_2 з підстав викладених в листі №31/17/5641-7679 від 28.12.2017 та зобов'язати Територіальний сервісний центр №5641 регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області здійснити за ОСОБА_2 реєстрацію транспортного засобу марки BMW модель 320D XDRIVE VIN НОМЕР_2, білого кольору, 2013 року виготовлення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою первинної реєстрації транспортного засобу, ввезеного з-за кордону, в грудні 2017 року позивач звернувся до Територіального сервісного центру №5641 регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області з заявою та пакетом відповідних документів. Однак, листом від 28.12.2017 року відповідач повідомив ОСОБА_2 про відмову у реєстрації його транспортного засобу, оскільки ним було надано неналежний сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу, виданий ТОВ "Рівнестандарт". В той же час, згідно з ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 27.11.2017 по справі №817/1853/17 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову було зупинено дію наказу Міністерства інфраструктури України №403 від 23.11.2017 року "Про анулювання призначення ТОВ "Рівнестандарт" органом з сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобі, партій, частин та обладнання" до набрання законної сили судового рішення у справі. Таким чином, ТОВ "Рівнестандарт" до завершення розгляду адміністративної справи №817/1853/17 мав право здійснювати свою діяльність як орган з сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнань, а тому підстав для висновку про неналежність сертифікату відповідності, виданого ТОВ "Рівнестадарт" в цей період, у відповідача не було. Вважає відмову у реєстрації транспортного засобу, викладену в листі від 28.12.2017 року за вих.№31/17/5641-7679 необґрунтованою та протиправно.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.02.2018 адміністративний позов ОСОБА_2 (33023 АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) до Територіального сервісного центру №5641 Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області (33003, м.Рівне, вул.Макарова, 21), Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області ( 33024 м.Рівне, вул.Вербова, 39 ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 40112275), задоволено частково.

Зобов'язано Територіальний сервісний центр №5641 Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про первинну реєстрацію транспортного засобу марки BMW модель 320D XDRIVE, VIN НОМЕР_2, білого кольору, 2013 року виготовлення, з урахуванням того, що Товариство з обмеженою відповідальність "Рівнестандарт" (33028 м. Рівне, вул.Князя Володимира, 28 Б, офіс 32, код ЄДРПОУ 38888641) з 06.09.2016 і по даний час входить у Перелік призначених Органів із сертифікації колісних транспортних засобів, що оприлюднений на офіційному сайті Міністерства інфраструктури України.

В задоволенні решти вимог - відмовлено.

Присуджено ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області судові витрати у вигляді пропорційної частини сплаченої суми судового збору, а саме 352,40 гривень.

Позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду в частині відмови щодо визнання протиправною відмову Територіального сервісного центру №5641 Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області у реєстрації транспортного засобу марки BMW модель 320D XDRIVE, VIN НОМЕР_2 з підстав викладених в листі №31/17/5641-7679 від 28.12.2017. В іншій частині рішення просить залишити без змін. Зокрема вказує, що судом першої інстанції не було застосовано до спірних правовідносин положення законодавства про порядок надання адміністративних послуг.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що 28.12.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Територіального сервісного центру №5641 регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області з заявою (а.с.45), яку він розцінює як заяву про первинну реєстрацію транспортного засобу марки BMW модель 320D XDRIVE VIN НОМЕР_2, ввезеного з-за кордону згідно з фактурою №2017008 від 31.03.2017 року та МД №UA205090/2017/006840 від 05.04.2017 року. До заяви крім документів на автомобіль(а.с.30-33) було долучено сертифікат відповідності, виданий ТОВ "Рівнестандарт" 28.12.2017 року за №UA.005.4952-17.

Територіальний сервісний центр №5641 регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області листом №31/175641-7679 від 28.12.2017 року за результатами розгляду заяви та долучених до неї документів відмовив ОСОБА_2 в реєстрації транспортного засобу, оскільки 23.11.2017 року Міністерством інфраструктури України видано наказ №403 "Про анулювання призначення ТОВ "Рівнестандарт" органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнань" та повідомив, що на офіційному сайті Міністерства інфраструктури України у переліку органів сертифікації відсутнє ТОВ "Рівнестандарт". Запропоновано для реєстрації транспортного засобу марки BMW модель 320D XDRIVE VIN НОМЕР_2 надати належний сертифікат відповідності, виданий призначеним органом із сертифікації колісних транспортних засобів

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.30 Закону України "Про дорожній рух" конструкція транспортних засобів повинна відповідати вимогам сучасних правил, нормативів і стандартів, встановленим рівням викидів забруднюючих речовин в атмосферу, а нормативно-технічна документація має бути узгоджена з відповідними уповноваженими державними органами. Перед початком серійного виробництва транспортних засобів або їх складових частин проводяться спеціальні випробування і за їх позитивними наслідками видається сертифікат встановленої форми. Сертифікаційні випробування проводяться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст.31 Закону України "Про дорожній рух" транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.

Згідно з частинами першою і четвертою статті 34 Закону, державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

На території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998.

Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Згідно з п.8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Відповідно до п.10 Порядку державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

З огляду на приписи п.28 Порядку, ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій або виданих органами доходів і зборів посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС.

На підставі п.29 Порядку, у разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави.

Таким чином, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника, правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, на підставі митних декларацій, а також сертифікату відповідності або свідоцтва про визнання іноземного сертифіката, якими підтверджується відповідність конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України.

Отже, реєстрація (перереєстрація) транспортного засобу може бути здійснена тільки після подання відповідних документів.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу та його представник в судовому засіданні в суді апеляційної інстанції наголошував, що позивачем заяву подано не встановленої форми. Відтак, відповідь Територіального сервісного центру №5641 регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області листом №31/175641-7679 від 28.12.2017 року не є відмовою в реєстрації транспортного засобу в розуміння приписів Закону України"Про адміністративні послуги", а роз'ясненням на звернення позивача щодо переліку та належності документів, які необхідно подати для проведення такої реєстрації.

Слід зазначити, що згідно з статей 15 та 16 зазначеного Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" №46-93 від 10.05.1993 обов'язкова сертифікація на відповідність вимогам нормативних документів проводиться органами з сертифікації незалежно від форми власності виключно в державній системі сертифікації. Обов'язкова сертифікація в усіх випадках повинна включати перевірку та випробування продукції для визначення її характеристик і подальший державний технічний нагляд за сертифікованою продукцією. Під час проведення сертифікації та у разі позитивного рішення органу з сертифікації заявникові видається сертифікат та право маркувати продукцію спеціальним знаком відповідності.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання" №738 від 09.06.2011 встановлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в Державній автомобільній інспекції, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення, на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.

Відповідно до пункту 3 зазначеної Постанови сертифікат відповідності видається: виробником або його уповноваженим представником - резидентом України на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання; уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідають вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.

Перелік призначених органів із сертифікації колісних транспортних засобів оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мін-інфраструктури.

Колегія суддів, погоджується з висновком суду першої інстанції що відповідач, приймаючи рішення про відмову у реєстрації транспортного засобу ОСОБА_2 марки BMW модель 320D XDRIVE VIN НОМЕР_2 у формі листа за вих.№31/17/5641-7679 від 28.12.2017 року, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Оскільки на момент подачі ОСОБА_2 заяви про реєстрацію його транспортного засобу (тобто 28.12.2017) у переліку призначених органів із сертифікації колісних транспортних засобів, оприлюдненому на офіційному веб-сайті Мінінфраструктури, був відсутній такий орган сертифікації як ТОВ "Рівнестандарт", оскільки наказом Міністерства інфраструктури України №403 від 23.11.2017 "Про анулювання призначення ТОВ "Рівнестандарт" органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання", анульоване призначення ТОВ "Рівнестандарт" органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання.

Викладені ним доводи в апеляційній скарзі спростовані встановленими вище обставинами та висновками.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Рішення прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "23" лютого 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

К.С. Франовська

Повне судове рішення складено "23" серпня 2018 р.