23 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/4482/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Попка Я. С., Гулида Р. М.;
за участю секретаря судового засідання - Джули В. М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу виконавчого комітету Луцької міської ради на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року в справі № 803/338/18 (головуючий суддя - Денисюк Р. С., м. Луцьк, судове рішення складено в повному обсязі 02 травня 2018 року) за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Автотранспортне підприємство - Луцьк” до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування пункту рішення,-
01 березня 2018 року Волинським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Автотранспортне підприємство - Луцьк” до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування пункту 2 рішення виконавчого комітету Луцької міської ради № 37-1 від 24.01.2018 “Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування” в частині оголошення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 31 “ТЦ “Слон” - с. Боголюби (філія обллікарні)”.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач за наявності діючого договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 06.03.2015 року № 29 оголосив проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 31 “ТЦ Слон” - с. Боголюби (філія обллікарні)”, чим грубо порушив вимоги чинного законодавства України та виніс рішення за відсутності законних на те підстав.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано пункт 2 рішення виконавчого комітету Луцької міської ради № 37-1 від 24.01.2018 “Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування” в частині оголошення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 31 “ТЦ Слон” -с.Боголюби” (філія обллікарні).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - виконавчим комітетом Луцької міської ради, подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови було порушено норми матеріального та процесуального права. Також вказано, що у зв'язку з невиконанням позивачем умов договору на перевезення пасажирів автомобільним транспортом виконавчим комітетом Луцької міської ради як організатором регулярних перевезень на території м. Луцька було розірвано договори № 29 та № 27, укладені із позивачем, і на момент прийняття оскаржуваного рішення чинним законодавством України будь-яких заборон чи обмежень щодо оголошення або проведення конкурсу встановлено не було.
Представник відповідача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримав та просить таку задовольнити.
Представники позивача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечила та просить відмовити в її задоволенні.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, пояснення представників позивача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, що 24.01.2018 виконавчим комітетом Луцької міської ради винесено рішення “Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування” № 37-1, згідно з пунктом 2 якого оголошено конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, зокрема, № 31 (а.с. 13-14, т.1) та затверджено об'єкти конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування № 52,53,54 згідно з додатком 1 до вказаного рішення (пункт 3.1 рішення). Відповідно до додатку 1 до вищевказаного рішення об'єкт конкурсу № 53 включає маршрут №31 “ТЦ “Слон” - с. Боголюби (філія обллікарні)”, кількість автобусів на маршруті 8 (а.с. 15-16, т.1).
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною першою статті 31 Закону України “Про автомобільний транспорт” (далі - Закон № 2344-III) визначено, що відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.
Згідно з статтею 43 Закону № 2344-III визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081 затверджено “Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування” (далі - Порядок №1081), яким визначено процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області (внутрішньообласний маршрут), автобусному маршруті, що не виходить за межі території району (внутрішньорайонний маршрут), автобусному маршруті, що проходить у межах населеного пункту (міський маршрут), та автобусному маршруті, що проходить у межах об'єднаної територіальної громади (далі - конкурс), а також процедуру визначення автомобільного перевізника для роботи на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1081 організатором перевезень на автобусному маршруті загального користування є виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту - на маршруті, що проходить у межах населеного пункту (міський маршрут).
Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку № 1081 об'єктом конкурсу може бути: маршрут (кілька маршрутів) та/або оборотний рейс (кілька оборотних рейсів) міжміського автобусного сполучення; маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення; сукупність оборотних рейсів міського або приміського автобусного сполучення за умови, що кількість таких рейсів на об'єкті конкурсу становить не менш як 50 на день; сукупність маршрутів приміського та маршрутів або оборотних рейсів міжміського сполучення. Об'єкт конкурсу визначається організатором перевезень відповідно до встановленого порядку як самостійно, так і за зверненням підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також фізичних осіб - підприємців і громадян.
Відповідно до підпункту 2 пункту 55 Порядку № 1081 (в редакцій, чинній на момент винесення оскаржуваного рішення) організатор має право: провести конкурс до моменту закінчення строку дії відповідного договору (дозволу), однак не раніше ніж за три місяці до настання такого моменту. У такому разі дія договору (дозволу), укладеного (виданого) за результатами конкурсу, починається після закінчення строку дії чинних документів на перевезення.
Встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення відповідачем про проведення конкурсу на перевезення по маршруту № 31 стало розірвання договору на перевезення із перевізником та затвердження зміни об'єкта конкурсу.
Таке твердження суд апеляційної інстанції оцінює критично з огляду на наступне.
Так, встановлено, що 21.01.2015 рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради № 12-1 “Про проведення конкурсів на перевезення пасажирів за автобусними маршрутами загального користування № 31 “ТЦ “Слон” - с. Боголюби (філія обллікарні)” та №47 “Карбишева - с. Боголюби (філія обллікарні)” затверджено об'єкти конкурсу на перевезення пасажирів за автобусними маршрутами загального користування № 31 та №47 (а.с. 21-24, т.1).
За результатами проведеного конкурсу, рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 04.03.2015 № 110-1 затверджено результати конкурсів на перевезення пасажирів відповідно до протоколу засідання конкурсного комітету від 02.03.2015 щодо визначення переможців та надання права на здійснення перевезення пасажирів в м. Луцьку за автобусними маршрутами загального користування, зокрема, ТзОВ “АТП - Луцьк” №31 “ТЦ “Слон” - с. Боголюби (філія обллікарні)”, групи оборотних рейсів 1,2,3,4; №47 “Карбишева - с. Боголюби (філія обллікарні)” групи оборотних рейсів 1,2,3,4; №31 “ТЦ “Слон” - с. Боголюби (філія обллікарні)”, групи оборотних рейсів 5,6,7,8; №47 “Карбишева - с. Боголюби (філія обллікарні)” групи оборотних рейсів 5,6,7,8,9 (а.с. 26, т.1).
06.03.2015 між виконавчим комітетом Луцької міської ради (організатор) та ТзОВ “АТП - Луцьк” (перевізник) укладено договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом № 29, відповідно до умов якого, організатор надає перевізнику право на перевезення пасажирів за маршрутами №31 “ТЦ “Слон” - с. Боголюби (філія обллікарні)” (за графіком та режим виконання перевезень пасажирів: 4 автобуси у звичайному режимі руху), №47 “Карбишева - с. Боголюби (філія обллікарні)” (за графіком та режим виконання перевезень пасажирів: 5 автобусів у звичайному режимі руху). Термін дії договору з 23.04.2015 по 22.04.2020 (а.с. 29, т.1).
Крім цього, рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 05.05.2017 № 234-1 “Про затвердження результатів конкурсів на перевезення пасажирів за автобусними маршрутами загального користування у м. Луцьку” відповідно до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20.01.2016 № 10-1 “Про проведення конкурсів на перевезення пасажирів за автобусними маршрутами загального користування”, враховуючи постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02.06.2016 у справі № 161/4005/16а та Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2017 у справі № 876/2025/17 затверджено результати конкурсів на перевезення пасажирів в м. Луцьку відповідно до протоколу засідання конкурсного комітету від 16.08.2016 та надано право здійснення перевезення пасажирів у м. Луцьку ТзОВ “АТП - Луцьк” за автобусними маршрутами загального користування: №31 “ТЦ “Слон” - с. Боголюби (філія обллікарні)”, групи оборотних рейсів 1,2,3,4; №47 “Карбишева - с. Боголюби (філія обллікарні)” групи оборотних рейсів 1,2,3,4 (а.с. 40-41, т.1).
05.05.2017 між виконавчим комітетом Луцької міської ради (організатор) та ТзОВ “АТП - Луцьк” (перевізник) укладено договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом № 27. Відповідно до умов якого, організатор надає перевізнику право на перевезення пасажирів за маршрутами №31 “ТЦ “Слон” - с. Боголюби (філія обллікарні)” (за графіком та режим виконання перевезень пасажирів: 4 автобуси у звичайному режимі руху), №47 “Карбишева - с. Боголюби (філія обллікарні)” (за графіком та режим виконання перевезень пасажирів: 5 автобусів у звичайному режимі руху), №14 “Окружна-Стефаника” (за графіком та режимом виконання перевезень пасажирів: 1 автобус у звичайному режимі руху). Термін дії договору з 06.05.2017 по 05.05.2022 (а.с. 48, т.1).
Однак, 06.09.2017 відповідачем прийнято рішення № 502-1 “Про розірвання договорів та проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування”, відповідно до якого вирішено розірвати з 25.10.2017 договори на перевезення пасажирів від 06.03.2015 № 29 та від 05.05.2017 № 27 з ТзОВ “АТП - Луцьк” (пункт 1) та оголосити конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №№ 9, 14, 31, 47 (пункт 2) (а.с. 43-47, т.1). Пунктом 3 вказаного рішення затверджено нові об'єкти конкурсу, зокрема № 51 по маршруту № 31 “ТЦ Слон”-с.Боголюби 9філія обллікарні) - машин, вказане рішення було оскаржене в судовому порядку.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01.11.2017 у справі № 161/14054/17, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2018, визнано протиправним та скасовано пункт 1 рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 06.09.2017 № 502-1 в частині розірвання договору на перевезення пасажирів від 06.03.2015 № 29. Дана постанова набрала законної сили 05.02.2018 (а.с. 49-65, т.1).
Також як вбачається з матеріалів справи, ухвалою судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19.09.2017 відкрито провадження у справі № 161/14289/17 за позовом ТзОВ “АТП - Луцьк” до виконавчого комітету Луцької міської ради про скасування рішенням від 06.09.2017 № 502-1 в частині розірвання договору на перевезення пасажирів від 05.05.2017 № 27. Рішення на даний час судом не ухвалено.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 15.05.2013 № 264-1 “Про мережу автобусних маршрутів загального користування у м. Луцьку” було затверджено мережу автобусних маршрутів загального користування у м. Луцьку, якою встановлено: назву маршруту, режим руху, кількість автобусів на маршруті, розрахунковий інтервал руху, шлях за маршрутом.( в тому числі і по маршруту № 31).
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 06.12.2017 № 740-1 “Про затвердження мережі автобусних маршрутів загального користування в місті Луцьку у новій редакції”. Жодних змін до маршруту № 31 “ТЦ “Слон” - с.Боголюби (філія обллікарні)” не вносилося.
Як вбачається із зазначених вище документів, позивач став переможцем попередніх конкурсів на перевезення пасажирів по маршрутах та з ним було укладено відповідні договори на перевезення № 29 та № 27.
Із змісту рішень відповідача, якими затверджувалися об'єкти конкурсів на автобусних маршрутах, зокрема і № 31, від 15.05.2013 № 264-1, від 06.12.2017 № 740-1, від 06.09.2017 № 502-1 та від 24.01.2018 № 37-1 вбачається, що фактично об'єкти конкурсу визначенні пунктом 6 Порядку не змінювалися, а лише змінювалася кількість автобусів на маршруті. Тобто, відповідачем в порушення пунктів 6,7 Порядку визначено не новий об'єкт конкурсу, а лише одну із складових умов перевезення (кількість автобусів), яка за своїм змістом не може бути самостійним предметом конкурсу. Об'єктом конкурсу в даному випадку є саме маршрут № 31 “ТЦ “Слон” - с.Боголюби (філія обллікарні), який вже проводився і за результатами якого із позивачем укладено договори на перевезення пасажирів терміном дії до 2020 року.
Виконавчий комітет аргументує необхідність оголошення конкурсу на даному маршруті тим, що із перевізником було розірвано договори на перевезення, а відтак у відповідача були законні підстави для його проведення.
Колегія суддів відхиляє таке твердження апелянта як необґрунтоване, оскільки постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 01.11.2017 у справі № 161/14054/17, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2018, визнано протиправним та скасовано пункт 1 рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 06.09.2017 № 502-1 в частині розірвання договору на перевезення пасажирів від 06.03.2015 № 29. Дана постанова набрала законної сили 05.02.2018.
Оскільки, судом було підтверджено незаконність розірвання договору із перевізником на перевезення пасажирів по маршруту № 31 та підтверджено право позивача на перевезення пасажирів, то за таких обставин за наявності діючого договору на перевезення пасажирів № 29, проведення конкурсу на даному маршруті порушує вимоги статті 43 Закону України “Про автомобільний транспорт”, пункти 6, 7, 55 Порядку № 1081 та є протиправним.
Не можуть бути взяті до уваги судом твердження представника відповідача про те, що ніякої заборони на проведення конкурсів не існувало, а відтак його проведення є законним, враховуючи таке.
Підстави, об'єкти, строки проведення конкурсів на перевезення пасажирів регламентуються спеціальним Законом та Порядком.
Рішенням Європейського Суду з прав людини у справі “ОСОБА_1 Девелопмент ЛТД” та інші проти Ірландії” постановлено, що статтю 1 Першого протоколу до Конвенції можна застосовувати для захисту “правомірних очікувань” щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною права власності. “Правомірні очікування” виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для дотримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати так.
Суд зазначає, що позивач, уклавши договір на перевезення пасажирів № 29 за результатами проведеного конкурсу правомірно очікував на те, що його право на розпорядження належним їм на праві власності майном відповідно до законодавства в майбутньому, не буде порушено чи обмежено під час здійснення суб'єктом владних повноважень своїх функцій чи припинено шляхом прийняття іншого рішення.
Відтак, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про те, що приймаючи рішення про оголошення конкурсу відповідач діяв необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
З огляду на фактичні обставини справи, колегія суддів констатує, що п. 2 рішення виконавчого комітету Луцької міської ради “Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування” № 37-1 - не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України та вірно скасоване судом першої інстанції.
Згідно з ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись статтями 229, 241, 250, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Луцької міської ради - залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року в справі № 803/338/18 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_2
судді ОСОБА_3
ОСОБА_4
Повне судове рішення складено 23 серпня 2018 року.