10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/643/18
іменем України
"20" серпня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "18" квітня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинення певних дій, стягнення коштів , -
суддя в 1-й інстанції - Дорошенко Н.О.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 18.04.18
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації (далі - УПСЗН Сарненської РДА, відповідач), в якому просив:
-визнати рішення щодо невключення ОСОБА_3 в склад сім'ї отримувачів соціальної допомоги нікчемним (протиправним);
-зобов'язати УПСЗН Сарненської РДА включити ОСОБА_3 06.08.2000 року народженнядо складу сім'ї та донарахувати на неї суму прожиткового мінімуму, визначеного законодавством, за період з 01.09.2017 по 28.02.2018;
-стягнути з УПСЗН Сарненської РДА суму заборгованості;
-стягнути з УПСЗН Сарненської РДА на відшкодування матеріальної шкоди, завданої незаконним рішенням, 5 000 грн.;
-стягнути з УПСЗН Сарненської РДА на відшкодування моральної шкоди 25000 грн.;
-визнати порушення прав позивача, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (порушення ст.1 Першого протоколу Конвенції).
В обґрунтування позову позивач посилався на те, що 25.09.2017 представник сім'ї ОСОБА_4 подала до УПСЗН Сарненської РДА заяву про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та додала документи, зазначені у Порядку про призначення соціальної допомоги. За результатами розгляду поданої заяви УПСЗН Сарненської РДА надіслало позивачу лист від 16.11.2017 №01/5-03-4232, в якому було зазначено, що сім'ї призначено соціальну допомогу з 01.09.2017 по 28.02.2018. Вказує, що 19.01.2018 (через 5 місяців після звернення) сім'я отримала соціальну допомогу за п'ять місяців - з вересня по січень включно, а від соціального працівника Коростської сільської ради дізнався, що до складу сім'ї не була включена дочка ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з вступом на навчання до вищого військового навчального закладу і перебування на повному державному утриманні. Вважає, що дії працівників відповідача щодо невключення до складу сім'ї ОСОБА_3 є протиправними та такими, що завдали матеріальної та моральної шкоди.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним рішення Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації від 25.10.2017 реєстраційний номер 32148 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.09.2017 по 28.02.2018 в частині невключення до складу сім'ї для отримання державної соціальної допомоги ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 з 01.09.2017 по 28.02.2018, включивши до складу сім'ї для обчислення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та виплатити таку державну соціальну допомогу з урахуванням фактично проведених виплат.
В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням в частині задоволення позову, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення в частині задоволення позову та ухвалити в цій частині нове про відмову у задоволенні позову. Апеляційна скарга мотивована тим, що вирішуючи спір, суд першої інстанції допустив втручання у дискреційні повноваження відповідача.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, оскільки відповідачем не обґрунтовано, в чому полягає неправильність судового рішення. Водночас, у відзиві міститься клопотання про задоволення позову в повному обсязі.
Перевірівши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, а постановлене рішення- скасуванню в окремій його частині, з таких підстав.
Судом встановлено, що 25.09.2017 ОСОБА_4 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомогу малозабезпеченій сім'ї. До заяви було додано 12 документів на 14 аркушах. Вказану заяву зареєстровано відповідачем 25.09.2017 за №03.16-3/2146 та зроблено запис, що до розгляду заяви необхідно додати до 25.10.2017 довідку з місця навчання (а.с.56-57).
Одночасно, 25.10.2017 ОСОБА_4 подала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій зазначено членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо: ОСОБА_4 (заявник); ОСОБА_2 (чоловік); ОСОБА_5 (дочка); ОСОБА_3.(дочка); ОСОБА_3 (син) (а.с.58-59).
Позивачем також подано довідку Національної академії Служби безпеки України від 13.09.2017 №962, видану військовослужбовцю ОСОБА_3 для подання до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області, якою підтверджується, що вона проходить військову службу (навчання) в Національній академії СБ України (а.с.60).
25.10.2017 Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області прийняло рішення (реєстраційний номер 32148) про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї на уповноваженого представника сім'ї ОСОБА_4 на період 01.09.2017 по 28.02.2018 включно. Розрахунок державної соціальної допомоги проведений на склад сім'ї: ОСОБА_4 (заявник); ОСОБА_2 (чоловік); ОСОБА_5 (дочка); ОСОБА_3 (син), тобто, за виключенням дочки ОСОБА_3 (а.с.61, зворот).
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з позовом у даній справі.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації протиправно не включив до складу сім'ї для обчислення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 і зобов'язав відповідача призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 з 01.09.2017 по 28.02.2018, включивши до складу сім'ї для обчислення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та виплатити таку державну соціальну допомогу з урахуванням фактично проведених виплат.
Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 №1768-ІІІ (далі - Закон №1768-ІІІ, в редакції, станом на момент виникнення спірних правовідносин) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до абз. 6 ст. 1 Закону №1768-ІІІ середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону №1768-ІІІ заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Частиною 3 ст. 4 Закону №1768-ІІІ до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №1768-ІІІ розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Частиною 4 статті 5 Закону №1768-ІІІ передбачено, що для кожної дитини (крім дитини-інваліда), яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10 відсотків, а для кожної дитини-інваліда, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері (батька), для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є інвалідами I або II групи, - на 20 відсотків.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з листа Національної академії Служби безпеки України №29/18-12201 від 30.10.2017, адресованого начальнику Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, проходить військову службу (навчання) у Національній академії Служби Безпеки України з 02.08.2017, навчальна програма підготовки за освітнім ступенем бакалавр, за обраною спеціальністю передбачено термін закінчення навчання - лютий 2021 року.
Відповідачем не заперечується, що виплата допомоги сім'ї позивача, як малозабезпеченій, обчислюється без включення до складу сім'ї доньки ОСОБА_3 Згідно тверджень відповідача, підстави включати в склад малозабезпеченої сім'ї позивача ОСОБА_3 відсутні у зв'язку з її навчанням в Національній академії Служби Безпеки України та її перебування на повному державному утриманні.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 №1768-ІІІ (далі - Закон №1768-ІІІ, в редакції, станом на момент виникнення спірних правовідносин) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до абз. 6 ст. 1 Закону №1768-ІІІ середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону №1768-ІІІ заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Частиною 3 ст. 4 Закону №1768-ІІІ до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №1768-ІІІ розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Частиною 4 статті 5 Закону №1768-ІІІ передбачено, що для кожної дитини (крім дитини-інваліда), яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10 відсотків, а для кожної дитини-інваліда, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, для кожної дитини, яка утримується матір'ю (батьком, усиновителем), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері (батька), для кожної дитини, в якої один або обоє батьків є інвалідами I або II групи, - на 20 відсотків.
Законом №1768-ІІІ поняття - "повне державне утримання" та "повне державне забезпечення" не визначено.
Разом з тим, відповідно до ст. 1 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" від 13.01.2005 № 2342-IV (далі - Закон №2342-IV) визначено, що державним утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа - є повне забезпечення відповідно до державних соціальних стандартів матеріальними та грошовими ресурсами дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа для задоволення їх життєво необхідних потреб та створення умов для нормальної життєдіяльності.
Статтею 4 Закону №2342-IV визначено, що заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №226 від 05.04.1994 "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування" передбачено, що повне державне утримання включає забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, особи з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів та студентів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, що зараховуються на повне державне утримання та протягом усього періоду навчання, включаючи вихідні, святкові дні й дні канікул, забезпечуються безоплатним харчуванням, житлом, одягом, взуттям, м'яким інвентарем, предметами першої потреби.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про освіту" від 23.05.1991 №1060-ХІІ, для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, створюються школи-інтернати, дитячі будинки, в тому числі сімейного типу, з повним державним утриманням.
Постановою Кабінету України від 18.08.1994 №565 "Про порядок повного державного утримання та забезпечення учнів державних професійних навчально-виховних закладів безкоштовним харчуванням і стипендією" встановлено, що учні державних професійних навчально-виховних закладів: із числа дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, дітей, які потребують особливих умов виховання, перебувають на повному утриманні держави: забезпечуються стипендією, житлом, харчуванням, одягом, побутовими речами, предметами особистої гігієни, а також грошовими виплатами відповідно до чинного законодавства; із числа дітей-напівсиріт, із малозабезпечених сімей та із числа дітей, які проживають у відриві від батьків, забезпечуються безкоштовним триразовим харчуванням і стипендією, а учні, які проживають у сім'ях (за винятком вищезгаданих), - безкоштовним одноразовим харчуванням і стипендією.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що на повному державному утриманні перебувають діти - сироти, позбавлені батьківського піклування, які навчаються в усіх типах шкіл - інтернатів. Повне державне утримання передбачає забезпечення вихованців протягом усього періоду навчання, включаючи вихідні, святкові дні, дні канікул, безоплатним харчуванням, житлом, взуттям, м'яким інвентарем, предметами першої потреби.
До зазначених категорій дітей ОСОБА_3 не відноситься.
Як встановив суд, відповідачем не надано належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_3 протягом навчання в Національній академії Служби Безпеки України перебуває на повному державному утриманні.
У справі також відсутні і документи щодо отримання (неотримання) ОСОБА_3 стипендії.
Згідно з п. 65 Положення про проходження військової служби (навчання) за контрактом у Збройних Силах України курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, затвердженим Указом Президента України від 07.11.2001 №1053/2001, забезпечення курсантів (слухачів) грошовим утриманням, харчуванням, обмундируванням і житлом здійснюється відповідно до законодавства.
Відповідно до пп. 5.9 п. 5 наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370 "Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 р. за №112/6400, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: грошове забезпечення військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби.
Враховуючи наведене, грошове забезпечення усіх військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, включається до сукупного доходу сімей (одержувачів) соціальних виплат, тому такі військовослужбовці включаються до складу сім'ї одержувачів таких виплат.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що донька позивача ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, підлягала включенню в розрахунок соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї позивача.
Отже, рішення Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації від 25.10.2017 реєстраційний номер 32148 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в частині невключення до складу сім'ї для отримання соціальної допомоги ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, є неправомірним та порушує охоронювані законом права, свободи та інтереси сім'ї позивача ОСОБА_2 на отримання державної соціальної допомоги.
Оскільки призначена сім'ї позивача державна допомога малозабезпеченій сім'ї не була розрахована на доньку позивача ОСОБА_3, то суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача включити до складу сім'ї для обчислення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що суд першої інстанції зобов'язав відповідача призначити та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2, що суперечить вимогам чинного законодавства , з огляду на наступне.
Так, допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується відповідно до Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 №1768-ІІІ та Постанови Кабінету міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям».
Відповідно до приписів п.4 згаданого Закону та п.9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення.
У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган праці та соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім'ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.
Отже, провноваження визначити право сім'ї на допомогу та прийняти рішення з цього питання належить відповідним органам праці та соціального захисту населення.
Зобов'язуючи відповідача призначити та виплатити допомогу, суд першої інстанції, по суті, перебрав на себе повноваження суб'єкта владних повноважень (відповідача), до компетенції якого, у даному випадку, віднесено прийняття рішення про право на державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї та призначення такої допомоги.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Так, зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам.
Суб'єкти владних повноважень застосовують надані їм в межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Таким чином, суди не вправі підміняти собою державні органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги в цій частині є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, через що постанова суду у вказаній частині підлягає до скасування з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позову, що узгоджується з положеннями ч.2 ст.2 КАС України.
Що стосується непогодження позивача з рішенням в частині відмови у позові, яка викладена ОСОБА_2 у відзиві на апеляційну скаргу, то висновки суду в цій частині позовних вимог судом апеляційної інстанції не можуть бути перевірені у зв"язку із неподанням апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації задовольнити частково.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "18" квітня 2018 р. в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 з 01.09.2017 по 28.02.2018, включивши до складу сім'ї для обчислення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та виплатити таку державну соціальну допомогу з урахуванням фактично проведених виплат,- скасувати, ухваливши в цій частині нове рішення, яким позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації за результатами включення до складу сім'ї для обчислення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, прийняти рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 з 01.09.2017 по 28.02.2018 відповідно до чинного законодавства.
В решті рішення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Повне судове рішення складено "20" серпня 2018 р.