Ухвала від 23.08.2018 по справі 826/4777/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/4777/16

УХВАЛА

23 серпня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі судді-доповідача Степанюка А.Г., суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І., розглянувши клопотання ОСОБА_2 про звільнення від сплати судового збору або відстрочення його сплати за подання апеляційної скарги на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» Кадирова Владислава Володимировича про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2016 року ОСОБА_2 (далі - Позивач, ОСОБА_2.) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» Кадирова Владислава Володимировича (далі - Відповідач, Уповноважена особа) про:

- визнання протиправними дій Уповноваженої особи по невключенню ОСОБА_2 до переліку вкладників, які мають право на повернення коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу від 20.01.2015 року №10007009909971;

- зобов'язання Відповідача включити Позивача до переліку вкладників ПАТ «Дельта Банк», які мають право на повернення коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов'язання Уповноваженої особи подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_2 як вкладника, який має право на повернення коштів за вкладами у ПАТ «Дельта Банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.05.2018 року позовну заяву повернуто.

Не погоджуючись з викладеним в ухвалі рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати її та направити матеріали справи до суду першої інстанції для розгляду по суті спору.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що в апеляційній скарзі міститься клопотання ОСОБА_2 про звільнення від сплати судового збору або відстрочення його сплати у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем та війною, а також встановленням останній інвалідності.

Розглянувши заявлене клопотання, суд приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Водночас, згідно ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Порядок відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регламентовано статтею 8 Закону України «Про судовий збір».

Приписи ст. 8 вказаного Закону визначають, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Зі змісту наведених норм вбачається, що визначальним критерієм для вирішення питання про звільнення від сплати судового зборе є майновий стан особи, з'ясування рівня якого залежить від доказів, якими сторона його обґрунтовує.

Водночас, на підтвердження свого майнового стану Апелянтом не було подано жодних доказів, зокрема, але не виключно, довідки про розмір заробітної плати чи пенсії, довідки про доходи тощо. Крім того, ОСОБА_2 не надано документів на підтвердження встановлення їй інвалідності.

При цьому суд вважає за необхідне зауважити, що сама по собі відповідність особи одній або декільком умовам, передбаченим ст. 8 Закону України «Про судовий збір», не є підставою для прийняття рішення про звільнення від сплати судового збору або його відстрочення за відсутності доказів скрутного майнового стану такої особи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що викладені ОСОБА_2 у клопотанні про звільнення від сплати судового збору чи відстрочення його сплати обставини не можуть бути підставою для його задоволення без підтвердження скрутного майнового стану або статусу інваліда відповідними доказами.

Керуючись ст.ст. 133, 248, 321, 325 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_2 про звільнення від сплати судового збору або відстрочення його сплати за подання апеляційної скарги на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 травня 2018 року - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А.Г. Степанюк

Судді В.В. Кузьменко

О.І. Шурко