Рішення від 23.08.2018 по справі 243/7979/18

Провадження № 2-о/243/1137/2018

Справа № 243/7979/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2018 року м. Слов'янськ

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючий суддя Кузнецов Р.В.,

за участю секретаря Малиновської І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, за участю заінтересованої особи: ОСОБА_2 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті,-

ВСТАНОВИВ:

22 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області із заявою про встановлення факту смерті особи в певний час, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 04 листопада 2015 року в м. Донецьк померла її бабуся - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. З 2014 року органи ДРАЦС на території м. Донецьк діють незаконно і всі документи видані ними є недійсними та не відповідають вимогам діючого в Україні законодавства. Надати лікарське свідоцтво про смерть бабусі відповідного державного зразка вона не може, оскільки лікарських установ, підконтрольних уряду України в м. Донецьк також немає. У зв'язку із наведеним, через відсутність можливості зареєструвати смерть ОСОБА_3 у встановленому законом порядку та отримати свідоцтво про її смерть відповідного державного зразка іншим чином аніж як через звернення до суду, заявниця вимушена була звернутися до суду із даною заявою, та просити суд ухвалити рішення яким встановити факт того, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Ульянівка Яновського району Одеської області, громадянка України, померла 04 листопада 2015 року в Україні в м. Донецьк.

Заявниця ОСОБА_1, будучи належним чином повідомленою про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву з проханням розгляд справи проводити у її відсутності, вимоги заяви задовольнити.

Представник заінтересованої особи ОСОБА_2 міського ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника Відділу, рішення просив ухвалити згідно із вимогами діючого законодавства.

Згідно із ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною ОСОБА_4 України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

За роз'ясненнями п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення », суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Згідно із п. 1 вказаної Постанови, заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається із свідоцтва про народження серія ЯС № 573412 від 09 серпня 1948 року, виданого міським бюро ЗАЦС м. Сталіно (а.с. 9), свідоцтва про укладення шлюбу серія У-НО № 386708 від 17 березня 1989 року, виданого Петровським районним ЗАЦС м. Донецьк (а.с.10), свідоцтва про народження серія УІ-НО № 454072 від 04 квітня 1986 року, виданого відділом ЗАЦС Київського районного виконавчого комітету м. Донецька (а.с. 11), свідоцтва про укладення шлюбу серія ІІІ-НО № 444362 від 12 грудня 1981 року, виданого відділом ЗАЦС Київського районного виконавчого комітету м. Донецька (а.с. 12), свідоцтва про розірвання шлюбу серія ІІ-НО № 345571 від 26 січня 1981 року, виданого відділом ЗАЦС Київського району м. Донецька (а.с. 13), свідоцтва про шлюб серія 1-НО № 051438 від 09 вересня 2006 року, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції м. Донецька (а.с. 14), заявниця ОСОБА_1 є онучкою ОСОБА_3.

Згідно із довідкою про причину смерті до форми № 106/у № 1564, виданою 04 листопада 2015 року, ОСОБА_3, померла 04 листопада 2015 року у віці 91 року. Причиною смерті став церебральний атеросклероз з артеріальною гіпертензією (а.с. 15).

Відповідно до свідоцтва про смерть № 063179, виданого Київським районним ВДРАЦС м. Донецька 11 квітня 2017 року, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Ульянівка Яновського району Одеської області, померла 04 листопада 2015 року в м. Донецьк (а.с. 16).

Згідно із відмовою у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 міського ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області № 2786/15.22-25 від 25 липня 2017 року, заявниці було відмовлено у проведенні реєстрації смерті ОСОБА_3 у зв'язку із тим, що на підтвердження її смерті було пред'явлено документи видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 18).

Судом було досліджено також свідоцтво про поховання на ім'я ОСОБА_3, згідно із яким її було поховано 05 листопада 2015 року на ділянці № 5 кладовища «Мушкетово» розташованого в м. Донецьк (а.с. 17).

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VI державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:

1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;

2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно із Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними якщо ці органи створені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (документ), виданий цими органами є недійсним і не створює правових наслідків.

Тобто зазначені довідка про причину смерті та свідоцтво про смерть ОСОБА_3, видані на тимчасово окупованій території України, не створюють правових наслідків.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У рішенні Європейського суду з прав людини «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» від 23.02.2016 року ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами...».

Таким чином суд бере до уваги відомості, які зазначені в довідці про причину смерті та свідоцтві про смерть ОСОБА_3, враховуючи неможливість у інший спосіб отримати відомості, зазначені в цих документах, хоча й не визнає зазначені довідку про причину смерті та свідоцтво про смерть офіційними документами.

Факт, про встановлення якого просить заявниця має для неї юридичне значення, оскільки породжує для неї правові наслідки отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_3 у відділі ДРАЦС на території підконтрольній державній владі України.

Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заявлені ОСОБА_1 вимоги про встановлення факту смерті ОСОБА_3 підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 317 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною ОСОБА_4 України.

Враховуючи, що м. Донецьк є тимчасово окупованою територією України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання цього рішення суду.

Керуючись статтями 4, 76-81, , 258,259,264,265,268, 315,317, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1, за участю заінтересованої особи: ОСОБА_2 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Ульянівка Яновського району Одеської області, громадянка України, померла 04 листопада 2015 року в Україні в м. Донецьк.

Рішення відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду ОСОБА_4