Рішення від 22.08.2018 по справі 1640/2512/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2512/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

19 липня 2018 року позивач ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії у якій просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 48 від 02 березня 2018 року про відмову в перерахунку пенсії;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії неповнолітньому ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01 жовтня 2017 року, відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 14 жовтня 2014 року) у разі втрати годувальника з розрахунку 60% від суми середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчого працівника виходячи з довідки прокуратури Полтавської області № 18-94/вих18 від 21 лютого 2018 року без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати у подальшому з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії у разі втрати годувальника її неповнолітньому сину, оскільки відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії. Крім того зазначає, що відмова в перерахунку пенсії звужує зміст та обсяг існуючих прав неповнолітньої особи, та призводить до порушення гарантованих статями 22, 64 Конституції України прав.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

01 серпня 2018 року до суду надійшов відзив відповідача на позов /а.с. 25-27/, у якому відповідач просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити. Вказує на необґрунтованість позовних вимог позивача, посилаючись на те, що Законом України "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру", а відтак пенсії з 01 червня 2015 року не призначаються, а призначені раніше не перераховуються. Зазначав, що на даний час Кабінетом Міністрів України не визначено механізму умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, та відсутній відповідний нормативно-правовий акт, який би регулював це питання.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію у разі втрати годувальника за померлого батька ОСОБА_3, який працював на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ Прокуратури Полтавської області.

23 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача в інтересах свого малолітнього сина ОСОБА_2 із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Прокуратури Полтавської області № 18-94/вих18 від 21 лютого 2018 року про розмір складових заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 року /а.с. 21/.

Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 48 від 02 березня 2018 року відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що пенсія у разі втрати годувальника на утриманця ОСОБА_2 первинно призначена у 2010 році відповідно до статті 50 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі місячного посадового окладу годувальника, оскільки померлий годувальник не мав стажу роботи в органах прокуратури 10 років. Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ не містить норм щодо визначення розміру пенсії в разі втрати годувальника за вказаних обставин /а.с. 19/.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно із положеннями частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, останній регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить йому.

Згідно з частиною другою статті 5 Закону № 1058-IV виключно ним визначаються, зокрема, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Пунктом 16 "Прикінцевих положень" Закону № 1058-IV врегульовано, що до приведення законодавства у відповідність із цим актом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому закону.

Положеннями абзацу 22 статті 1 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Пунктом 3 частини першої статті 9 цього ж Закону визначено, що одним із видів пенсійних виплат є пенсія у зв'язку із втратою годувальника.

Відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-XII, у редакції на час призначення позивачу пенсії, передбачено, що членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.

Вимогами частини дванадцятої наведеної норми передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

При цьому, положення частини шістнадцятої статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) щодо визначення пенсії померлого годувальника як бази для обрахунку пенсії по втраті годувальника кореспондувались із положеннями статті 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Виходячи з наведених законодавчих норм, пенсії у зв'язку з втратою годувальника призначаються із заробітку годувальника або із пенсії годувальника, тобто в залежності від того доходу, який мав годувальник на час настання смерті (заробітну плату, чи пенсію).

Отже, отримання пенсії по втраті годувальника не передбачає виникнення права у особи, яка не відноситься до суб'єктів, яким надано право на пенсію за спеціальним Законом (Законом України "Про прокуратуру"), на перерахунок пенсії згідно норм Закону України "Про прокуратуру" та з підстав, що надають право виключно працівникам прокуратури на здійснення перерахунку призначеної пенсії. Розмір пенсії прокурора або його заробітку не підлягає перерахунку після його смерті, якщо право на таку пенсію або заробіток годувальник не мав за життя.

Враховуючи наведені вище положення джерел права, суд дійшов висновку про те, що не підлягає перерахунку пенсія у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

За викладених обставин позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Така позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 10 липня 2018 року у справі № 636/2100/16-а (провадження № К/9901/21612/18).

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 77, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36004, рнокпп НОМЕР_1) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 40383869) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_4