Рішення від 16.08.2018 по справі 2240/2283/18

Справа № 2240/2283/18

РІШЕННЯ

іменем України

16 серпня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.

за участю:секретаря судового засідання Вересняк А.А. представника позивача: ОСОБА_1, представника відповідача: Поліщук Є.Р.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що автомобілі, які належать йому на праві власності, а саме: автомобілі марки TОYOTA SEQUOIA, 2013 року випуску, об'єм двигуна 5663 куб.см. та автомобіль марки BMW X5, 2016 року випуску, об'єм двигуна 2993 куб.см. не є об'єктами оподаткування транспортним податком у 2018 в розумінні пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України.

Звертає увагу, що середньоринкова вартість його автомобілів менша ніж 1396125,00 грн., а об'єм циліндрів двигунів менший зазначених на офіційному сайті Мінекономрозвитку об'ємів, тому вважає, що він не є суб'єктом оподаткування транспортним податком у 2018, а податкове повідомлення-рішення форми "Ф", прийняте ГУ ДФС у Хмельницькій області від 26.04.2018 №0651789-1305-2225, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку з фізичних осіб в розмірі 25000,00 грн. є таким, яке прийняте безпідставно та протиправно.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав зазначених у позовній заяві, просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що приймаючи податкове повідомлення-рішення, контролюючий орган діяв в межах повноважень та у спосіб, визначені законом. Вказує, що не погоджується із позицією позивача стосовно того, що його автомобіль не є об'єктом оподаткування, оскільки об'єм циліндрів двигуна транспортного засобу відповідно до свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 становить 2993 куб.см., що на 7 куб.см. менше від зазначеного на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку. Наголошує на тому, що жодною нормою податкового законодавства не передбачено, що об'єм циліндрів двигуна повинен становити не менше якогось числа.

Враховуючи викладене, просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити повністю.

Заслухавши учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та доводи позовної заяви, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити, виходячи з наступного.

Як встановлено з матеріалів справи, у власності ОСОБА_3 перебуває автомобіль марки BMW, моделі X5, 2016 року випуску, кузов НОМЕР_3, об'єм двигуна 2993 куб.см (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4).

26.04.2018 Головне управлінням ДФС у Хмельницькій області прийняло податкове повідомлення-рішення №0651789-1305-2225, яким визначена сума податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25 000,00 грн. за 2018 рік.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом для його скасування.

Досліджуючи спірні правовідносини, суд встановив, що справляння транспортного податку регулюється Податковим кодексом України (далі - ПК України), Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабміну від 18.02.2016 №66 (далі - Методика) та іншими нормами податкового законодавства.

01.01.2015 набрав чинності Закон України №71-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким введено новий податок - транспортний податок, що відповідно до ст.265, п.10.2 ст.10 Податкового кодексу України є місцевим податком.

Законом України від 24.12.2015 №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2016.

Відповідно до п.п.267.1.1 ПК України (тут і надалі в редакції на час прийняття спірних рішень відповідача), платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (п.п.267.2.1 ПК України).

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 цієї статті (п.п.267.3.1 ПК України).

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 цієї статті (п.267.4 ПК України).

Відповідно до п.п.267.5 та 267.6 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку. З 1 квітня 2015 органи внутрішніх справ зобов'язані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця. Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

Крім цього, згідно п.п.267.6.10 ПК України, фізичні особи - платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо: а) об'єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку; б) розміру ставки податку; в) нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що підтверджують право власності на об'єкт оподаткування, перехід права власності на об'єкт оподаткування, документів, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до п.п.267.7.1 ПК України, податок сплачується за місцем реєстрації об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Транспортний податок сплачується: а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.п.267.8.1 ПК України).

Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 визначена у розмірі 3723,00 грн.

Відтак, об'єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1396125,00 грн. (3723,00 грн. х 375).

Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 (у редакції постанови КМУ від 21.06.2017 №428), (далі - Методика), встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Пунктом 2 Методики, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цнх (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №403 (Офіційний вісник України, 2013, №44, ст.1576).

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (пункт 3 Методики).

Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку (пункт 4 Методики).

Відтак, перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2018 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.

Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.

Згідно матеріалів справи та наданих суду пояснень представника відповідача - Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області вбачається, що автомобіль BMW, моделі X5, з об'ємом двигуна 2993 куб.см, 2016 року випуску, дизель входить до переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року, який розміщений на офіційному сайті Мінекономрозвитку. Вказаний у переліку автомобіль за своїми характеристиками співпадає з характеристиками автомобіля позивача, а отже є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.

Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що він не є суб'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 через те, що згідно даних Мінекономрозвитку середньоринкова вартість його автомобіля менша ніж 1396125,00 грн. Суд встановив, що позивач не звертався до контролюючого органу, згідно п.п.267.6.10 ПК України, із письмовою заявою для проведення звірки даних щодо розглядуваного транспортного засобу як об'єкту оподаткування.

Питання щодо розбіжностей з приводу середньоринкової вартості транспортного засобу ОСОБА_3 контролюючий орган не розглядав.

Також суд не погоджується із твердженням позивача про те, що об'єм циліндрів двигуна його автомобіля менший, зазначених на офіційному сайті Мінекономрозвитку об'ємів, оскільки ані в Податковому кодексі України, ані в Методиці не визначено, що об'єм циліндрів двигунів повинен вираховуватись з числа яке зазначено в свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, тому для зручності сприйняття в Переліку визначеного Міністерством економічного розвитку і торгівлі України об'єми усіх автомобілів заокруглено.

Отже, виходячи зі змісту наведених норм законодавства та враховуючи встановлені обставини справи, є безсумнівною підставою вважати, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийняте податковим органом правомірно, а тому не підлягає скасуванню.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А суд, згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Зважаючи на вищевикладене, відповідач наявними в матеріалах справи доказами в повній мірі довів, що транспортний засіб, належний позивачу, є об'єктом оподаткування у звітному 2018 році.

Отже, аналізуючи встановлені вище обставини в сукупності, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати по справі не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 серпня 2018 року

Позивач:ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 29000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17 м.,Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)

Головуючий суддя Г.В. Лабань