23 серпня 2018 р. Справа № 1840/2880/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання нарахувати і виплатити пенсію, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, з 12.01.2016 по день її фактичного призначення - 15.08.2017, а також виплатити компенсацію втрати частини доходів. Свої вимоги мотивує тим, що він вперше звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії ще 12.01.2016. Однак, відповідач безпідставно відмовив йому у призначенні пенсії.
Ухвалою суду від 26.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області направило суду відзив на позов, у якому, заперечуючи проти позову, вказує, що позивач 12 та 14 січня 2016 року звертався до управління на особистий прийом за роз'ясненням чинного законодавства щодо умов призначення пенсії згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивачу були надані відповідні роз'яснення, що підтверджується витягом з журналу прийому. Із заявами про призначення пенсії ОСОБА_1 в ці дні не звертався. У встановленому законом порядку позивач звернувся до управління із заявою про призначення пенсії 15.08.2017. Тому з вказаної дати ОСОБА_1 призначена пенсія згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області з 15.08.2017 як пенсіонер, якому призначена пенсія згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, на думку позивача, зазначена пенсія повинна бути призначена йому не з 15.08.2017, а з 12.01.2016.
Питання пенсійного забезпечення осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, регулюється Законами України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІ (далі - Закон №796-ХІ) у частині визначення права на призначення пенсії, та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058- IV (далі - Закон № 1058-ІV) у частині призначення такої пенсії.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005р. за № 1566/11846 (далі - Порядок), днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
За приписами п. 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Тобто, заява про призначення пенсії повинна бути відповідної форми, визначеною Додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
З матеріалів справи вбачається, що позивач вперше звернувся до управління із заявою про призначення пенсії 12.01.2017, що підтверджується копією відповідної заяви ОСОБА_1 від 12.01.2017.
Проте, рішенням Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.02.2017 №389 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач погодився з даним рішенням Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та не оскаржив його у визначні законом строки.
З метою усунення недоліків, які стали підставою відмови у призначенні пенсії, ОСОБА_1 в липні 2017 року звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з проханням надати допомогу у запиті документів про підтвердження періоду роботи у зоні відчудження.
Після отримання відповідних документів, позивач 15.08.2017 звертається до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Така пенсія призначена ОСОБА_1 з 15.08.2017, тобто, з моменту звернення з відповідною заявою.
Посилання позивача на те, що він звертався до відповідача із заявами про призначення пенсії 12 та 14 січня 2016 року є безпідставними та спростовуються зібраними у справі доказами.
Так, згідно записів у журналі відвідування громадян №527 від 12.01.2016 та №821 від 14.01.2016 ОСОБА_1 звертався до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області у порядку консультації щодо умов призначення пенсії за віком. Спеціалістами управління йому були надані відповідні роз'яснення.
З наданими роз'ясненнями позивач погодився, оскільки не оскаржував їх у встановленому законом порядку.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 12 та 14 січня 2016 року не звертався до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявами про призначення пенсії.
Таким чином, у суду відсутні законні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області протиправною та зобов'язання нарахувати і виплатити пенсію, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, з 12.01.2016 по день її фактичного призначення - 15.08.2017, а також компенсацію втрати частини доходів.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, з 12.01.2016 по день її фактичного призначення - 15.08.2017, а також компенсацію втрати частини доходів - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар