Справа № 426/18326/18
іменем України
22 серпня 2018 року , Сватівський районний суд
Луганської області
в складі головуючого судді Половинки В.О.
присяжних ОСОБА_1
ОСОБА_2
За участю секретаря судового засідання Фурсової Н.В.
прокурора Барабаша Ю.М.
лікаря - психіатра ОСОБА_3
представника психіатричної ОСОБА_4
лікарні
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове цивільну справу 426/18326/18 за заявою Сватівської обласної психіатричної лікарні про госпіталізацію в психіатричний заклад в примусовому порядку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3
встановив:
Сватівська обласна психіатрична лікарня звернулася до суду з заявою про примусову госпіталізацію в психіатричний стаціонар без усвідомленої згоди ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В судовому засіданні представник Сватівської обласної психіатричної лікарні ОСОБА_4 пояснив, що ОСОБА_5 потребує невідкладної госпіталізації в зв'язку зі своїм станом здоров'я, агресивною поведінкою, просить заяву задовольнити.
В судовому засіданні лікар - психіатр ОСОБА_3 суду пояснила, ОСОБА_5 була госпіталізована 20.08.2018 року черговим лікарем ОСОБА_6 за направленням лікаря-психіатра Новоайдарського РТМО, у зв'язку з погіршенням психічного стану, неадекватною поведінкою, стала агресивна, виказувала маячні ідеї переоцінки особистості, представляє загрозу для себе та оточуючих.
Прокурор вважає за необхідне задовольнити заяву та госпіталізувати ОСОБА_5 в Сватівську обласну психіатричну лікарню в примусовому порядку.
Особа, стосовно якої вирішується питання про примусову госпіталізацію ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилася, в зв'язку зі станом свого здоров'я, що підтверджується висновком ВКК.
Суд, вислухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, вважає за необхідне задовольнити заяву про госпіталізацію ОСОБА_5 до психіатричного закладу без його усвідомленої згоди, оскільки судом встановлено наступні обставини: 20.08.2018 року за направлення лікаря-психіатра ОСОБА_5 була госпіталізована до Сватівської обласної психіатричної лікарні черговим лікарем.
Відповідно до доданого Висновку про стан психіатричного здоров'я ОСОБА_5 вбачається, що хвора страждає тяжким психічним розладом у формі: шизофренія параноїдна епізодичний перебіг з наростаючим дефектом, рецидив.
Хвора ОСОБА_5 критично свій стан не оцінює, не може забезпечити свої життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність, представляє загрозу для себе та оточуючих та потребує примусової невідкладної госпіталізації.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про психіатричну допомогу» особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до психіатричного закладу без її усвідомленої згоди, або без згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, та при встановленні у особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого, вона вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих.
Відповідно до п. «е» ч.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Кожен має право на свободу та особисту недоторканність нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законне затримання психічнохворих.
Згідно з практикою ЄСПЛ щодо застосування підпункту «е» пункту 1 статті 5 Конвенції особа не може бути позбавлена свободи як «психічно хвора», якщо не дотримано трьох мінімальних умов: по -перше, має бути достовірно доведено, що особа є психічно хворою, по -друге, психічний розлад повинен бути такого виду або ступеня, що слугує підставою для примусового тримання у психіатричній лікарні; і по-третє, обґрунтованість тривалого тримання у психіатричній лікарні залежить від стійкості відповідного захворювання (див. рішення у справі "Вінтерверп проти Нідерландів", п.39; рішення у справі "Варбанов проти Болгарії", п.45, ЄСПЛ 2000-Х, та вищезазначене рішення у справі "Штукатуров проти Росії", п. 114; рішення у справі "Акопян проти України", п. 73).
Таким чином, в судовому засіданні достовірно доведено, що ОСОБА_5 страждає тяжким психічним розладом, вона не може самостійно забезпечувати свої життєві потреби, представляє загрозу для себе та оточуючих, та її можливе тривале тримання в психіатричній лікарні обґрунтовано поясненнями лікаря-психіатра, наданими в судовому засіданні, висновком комісії лікарів-психіатрів про стан психічного здоров'я ОСОБА_5, тому заява підлягає задоволенню. На підставі викладеного, керуючись ст. 14 Закону України “Про психіатричну допомогу”, ст. ст. 12, 76-81, 141, 339-342, 263-265 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Заяву Сватівської обласної психіатричної лікарні про госпіталізацію в психіатричний заклад в примусовому порядку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Госпіталізувати до Сватівської обласної психіатричної лікарні для надання психіатричної допомоги в примусовому порядку ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку ІНФОРМАЦІЯ_2, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Апеляційного суду Луганської області або через Сватівський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: В.О. Половинка
Присяжні: ОСОБА_1
ОСОБА_2