Постанова від 22.08.2018 по справі 334/3585/18

Дата документу 22.08.2018

Справа № 334/3585/18

Провадження № 3/334/1083/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2018 року м. Запоріжжя

Суддя Ленінського районного суду м.Запоріжжя Ісаков Д.О., за участю прокурора Беклєміщевої Ю.В., Кузів І.В., захисника ОСОБА_1, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України відносно: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, яка не працює, до 06 грудня 2016 року працювала провідним спеціалістом сектору економіки та маркетингу Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області, зареєстрованої та мешкаючої за адресою: м.Запоріжжя, вул. Станіславського, буд. 23, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

Наказом начальника Управління ДДУ ПВП у Запорізькій області від 29.11.2005 року № 124 о/с ОСОБА_3 призначено на посаду спеціаліста 2 категорії відділу економіки та оплати праці управління ДДУ ПВП із встановленням 13 рангу державного службовця.

Цього ж дня ОСОБА_3 прийняла присягу державного службовця.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії I-ЖС № 095492, 30.04.2011 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 зареєстровано шлюб. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_3 змінила прізвище на ОСОБА_4.

Наказом від 02.10.2014 року № 258 о/с у зв'язку зі зміною у штатах ОСОБА_2 з 04.10.2014 року переведено на посаду провідного спеціаліста сектору економіки та маркетингу Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області.

Наказом начальника Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області від 24.05.2016 № 162/ОС-16 ОСОБА_2 з 01.05.2016 року присвоєно 9 ранг державного службовця.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що до осіб, які зобов'язані подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені ч. 1 та ч. 2 цієї статті, відносяться особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону.

Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці.

Таким чином, ОСОБА_2 перебуваючи на посаді провідного спеціаліста сектору економіки та маркетингу Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області, відповідно до ст. 1, п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 5-1, відповідно до якого продовжено до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше.

У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу ХIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

10.06.2016 року Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:

1) перший етап - з 00 год. 00 хв. 01.09.2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

- декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

- повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на 01.09.2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобі в Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016 року, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно з особовою карткою № 703, форма якої затвердження наказом Мінстату України від 26.12.1995 року № 343, ОСОБА_2 наказом від 02.12.2016 року № 366/ос-16 з 06.12.2016 року звільнено з посади провідного спеціаліста сектору економіки та маркетингу Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області за ч. 1 ст. 87 Закону.України «Про державну службу».

Таким чином, ОСОБА_2, припинивши діяльність провідного спеціаліста сектору економіки та маркетингу Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області, відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 року, була зобов'язана до 01.05.2017 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік.

Згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) ОСОБА_2 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування https://public.nazk.gov.ua/declaration/c500b7da-94ee-49c7-809b-8381a5f02707), лише 27.02.2018 року, що є порушенням вимог ст. 45. п. 5-1 розділу ХIIІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 2, відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Таким чином, ОСОБА_2, будучи, згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст.3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопоруїпсння, передбачене ч. 1 ст. 172-6 ОСОБА_3, припинивши діяльність провідного спеціаліста сектору економіки та маркетингу Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області, достовірно знаючи про необхідність подати у період часу з 01.01.2017 року по 01.05.2017 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, у порушення вимог ст. 45, п. 5-1 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 2 подала її несвоєчасно, лише 27.02.2018 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (в редакції Закону № 1700-VII від 14.10.2014) - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Прокурор Беклєміщева Ю.В. та прокурор Кузів І.В. вважають, що в діях ОСОБА_2 мається склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а тому просить визнати її винною та призначити стягнення у вигляді штрафу передбаченого санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_2 свою провину не визнала, пояснила, що з листопада 2005 року по грудень 2016 року вона працювала в Управлінні пенітенціарної служби України в Запорізькій області, остання займана нею посада провідний спеціаліст відділу економіки та маркетингу. Звільнилась із займаної посади у зв'язку із ліквідацією управління у Запорізькій області.

Під час звільнення на вимогу відділу кадрів нею була заповнена у паперовому вигляді декларація про майно та доходи за січень - листопад 2016 року включно.

Про необхідність заповнити декларацію у електронному вигляді та подати її до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування їй з відділу кадрів не повідомляли. Таку декларацію вона не подавала.

Крім того, про необхідність подання електронної щорічної декларації за попередній відпрацьований період, а саме 2016 рік вона не знала.

Про необхідність подачі щорічної декларації за попередній 2016 рік вона дізналась в січні 2018 року. У зв'язку з чим, вона особисто звернулась до органів ДФС з метою отримання ключів та сертифікатів ЕЦП.

Після отримання ЕЦП, 15.01.2018 року вона подала щорічну електронну декларацію за 2016 рік до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Будь-якого умислу укривати свої доходи шляхом неподання електронної декларації у неї не було.

Захисник ОСОБА_1 підтримав позицію ОСОБА_2, просив закрити провадження у справі за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Вина ОСОБА_2 підтверджується також дослідженими судом доказами: протоколом № 122 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 23 травня 2018 року; поясненнями ОСОБА_2; копією паспорта ОСОБА_2; копією свідоцтва про шлюб від 30.11.2011 року, копією наказу № 162/ЩС-16 від 24.05.2016 року про присвоєння ОСОБА_2 9 рангу державного службовця; копією особової картки № 703 ОСОБА_2; копією Витягу від 01.06.2016 року щодо ознайомлення ОСОБА_2 зі ст. 12 Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції" (щодо фінансового контролю); копією листа НАЗК щодо відсутності в Реєстрі декларації ОСОБА_2; копією присяги державного службовця ОСОБА_2; копією листа Національного агентства України з питань державної служби № 8735/13-17 від 24.10.2017 року щодо віднесення посад головних спеціалістів, провідних спеціалістів та спеціалістів управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області до посад державної служби категорії "В"; копією подання від 27.02.2008 року щодо присвоєння ОСОБА_2, спеціалісту 2-ї категорії відділу економіки та оплати праці першу категорію державного службовця; копією подання щодо присвоєння ОСОБА_2 К.В. 12 рангу державного службовця; копією подання щодо присвоєння ОСОБА_2 11 рангу державного службовця провідного спеціаліста сектору економіки та маркетингу управління ДПтС України в Запорізькій області; копією заяви ОСОБА_2 від 02.10.2014 року щодо призначення на посаду провідного спеціаліста сектору маркетингу та економіки управління Державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області; копією попередження про спеціальні обмеження пов'язані з прийняттям на державну службу та проходження державної служби, підписаного ОСОБА_2; копією листа з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в якій зазначено дату публікації декларації ОСОБА_2; копією декларації ОСОБА_2

Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_2, яка припинивши діяльність провідного спеціаліста сектору економіки та маркетингу Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області, достовірно знаючи про необхідність подати у період часу з 01.01.2017 року по 01.05.2017 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, у порушення вимог ст. 45, п. 5-1 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 2 подала її несвоєчасно, лише 27.02.2018 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (в редакції Закону № 1700-VII від 14.10.2014) - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Дане правопорушення було виявлено посадовою особою Департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції 21.09.2017 року, про що листом від 22.09.2017 року № 54-12/33780/17 було повідомлено Запорізьку місцеву прокуратуру № 3 (а.с.28).

Відповідно до ст.8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

При цьому, суд вважає непереконливими доводи ОСОБА_2 та її захисника про відсутність у діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення через відсутність у неї умислу на його вчинення.

Так, відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Виходячи зі змісту статті 57 Конституції України, в державі діє презумпція знання закону всіма громадянами, якщо закон був доведений до їх відома шляхом його офіційного оприлюднення.

Закон України «Про запобігання корупції» опубліковувався у офіційних виданнях.

Крім того, відповідно до п.9 ч.1 ст.8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Отже, ОСОБА_2 повинна була знати всі вимоги закону, який був доведений до її відома шляхом офіційного оприлюднення та не допускати правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Разом з тим, у відповідності до ч.3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладене протягом трьох місяців з дня виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення, а відповідно до ч.4 ст.38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що днем виявлення правопорушення, вчиненого ОСОБА_2, є дата коли Національному агентству з питань запобігання корупції стало вперше відомо про наявність ознак вчинення ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином, строк притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного корупційного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП України розпочинається 21.09.2017 року, тобто з дня його виявлення.

Твердження прокурора про те, що правопорушення ОСОБА_2 було виявлено лише 23.05.2018 року, в момент складання протоколу № 122 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією спростовується матеріалами адміністративної справи та не відповідає дійсності.

Відповідно до ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбаченихст.38 КУпАП.

Таким чином, відповідно до ст.38 КУпАП закінчився строк притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно дост.284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, пєредбачених ст.247 КУпАП.

За таких обставин, враховуючи, що на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 сплив строк накладення адміністративного стягнення, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.7 ст.247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. 7, ч. 1 ст. 172-6, ст.245, п.1 ч.1 ст.247, ст. ст.252, 280, 283-285, 287, 289 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУАП закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області, через Ленінський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з моменту проголошення постанови.

Суддя: Д.О.Ісаков