21 серпня 2018 року Чернігів Справа № 2540/2508/18
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Артем Банк", третя особа - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Артем Банк", третя особа - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому просить:
- визнати незаконними і неправомірними дії відповідача та її рішень щодо нікчемності правочину Договору банківського рахунку №ПР/BNK210/9 від 25.10.2016, укладеного між АТ "Артем Банк" та позивачем;
- зобов'язати відповідача відшкодувати гарантовану суму відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами.
В обґрунтування своїх вимог позивачем вказано, що позивач має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами в АТ "Артем-Банк" за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів. В грудні 2016 року Фондом почали здійснюватися виплати гарантованої суми, внаслідок чого позивач звернувся у відділення банку-агенту Фонду в м.Чернігові для отримання зазначених виплат, проте, в загальному Реєстрі вкладників інформація щодо ньог, як вкладника, була відсутня. Листом від 01.06.2017 №1603 позивача було повідомлено про визнання нікчемним правочину щодо оформлення документів та внесення записів до АБС Банку, внаслідок чого його не було включено до переліку вкладників Банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Ухвалою суду від 23.07.2018 відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог щодо визнання незаконними і неправомірними дії відповідача та її рішень щодо нікчемності правочину Договору банківського рахунку №ПР/BNK210/9 від 25.10.2016, укладеного між АТ "Артем Банк" та позивачем.
В іншій частині вимог, ухвалою судді від 23.07.2018 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
Відповідач в межах встановленого строку відзив на позов не надав. Третя особа будь-яких пояснень також не надала. Суд ухвалив розгянути справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
25.10.2016 між позивачем та Публічним акціонерним товариством "Артем-Банк" укладено договір банківського рахунку №ПР/BNK/210/9, за яким на умовах та в порядку і строки, що передбачені цим договором, банк відкриває клієнту поточний рахунок №26204219000801.840 в доларах США згідно заяви клієнта, на які зобов'язується приймати та зараховувати грошові кошти, що надходять клієнту, для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов цього договору та вимог законодавства України. Банк надає клієнту послуги з розрахунково-касового обслуговування, а клієнт здійснює оплату наданих банком послуг у розмірі, визначеному діючими тарифами банку, розміщеними на офіційному сайті банку.
Згідно довідки від 16.11.2016 №210-43 в АТ "Артем-Банк" відкрито поточний рахунок в іноземній валюті №26204219000801 та залишок за цим рахунком станом на 16.11.2016 складає 7 000 Доларів США, що за курсом НБУ станом на 16.11.2016 складає 182 082,33 грн.
Листом від 18.01.2017 №77 позивача повідомлено, що відповідно до рішення Правління Національного банку України від 15.12.2016 №492-рш "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Артем-Банк" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 16.12.2016 №2857 "Про початок процедури ліквідації АТ "Артем-Банк" та делегування повноважень ліквідатора банку», згідно з яким, розпочато процедуру ліквідації банку з 16.12.2016 по 15.12.2018 включно і призначено Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Артем-Банк" ОСОБА_2.
Одночасно позивача повідомлено, що після закінчення перевірки, яка носить системний характер і стосується всіх правочинів (в тому числі договорів), що підпадають під критерії обов'язкової перевірки уповноважена особа Фонду письмово повідомить його про результати такої перевірки або стосовно позивача буде прийнято рішення щодо зняття тимчасового обмеження та включення до переліку вкладників, які мають право на відшкодування вкладу за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
01.06.2017 Уповноважена особа Фонду листом №1603 повідомила позивача, що в результаті перевірки було виявлено обставини, які вказують на те, що внесення записів до АБС Банку про банківські операції щодо внесення готівкових коштів у розмірі 5 000,00 доларів США та 2 000,00 доларів США через касу відділення банку на рахунок №26204219000801, а також виготовлення розрахунково-касових документів щодо такого внесення здійснено:
- без фактичного внесення готівкових коштів через касу відділення банку №210;
- в період дії обмежень, встановлених для АТ "Артем-Банк" рішенням Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем від 09.08.2016 №834 «Про обмеження здійснення окремих видів здійснюваних ПАТ "Артем-Банк" операцій;
- з метою надання переваг одних кредиторів над іншими;
- здійснено з одночасним внесенням до АБС інформації про зняття готівкових коштів фізичними особами, які на дату здійснення операції були віднесені до переліку пов'язаних із АТ "Артем-Банк" осіб і не мала права на відшкодування вкладу за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- між операціями із вкладення та зняття коштів не тривалий проміжок часу.
Одночасно зазначено, що зазначений правочин вчинено без фактичного вчинення майнових дій (внесення готівки в касу), з порушенням норм законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку України, вчинено з метою надання окремим кредиторам переваг над іншими шляхом зміни кредитора з особи, яка не має права на відшкодування вкладів за рахунок коштів Фонду, на осіб, на які розповсюджуються гарантії ст.26 Закону, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку та відповідає ознакам нікчемного правочину, передбаченого п.1 та п.7 ч.4 ст.38 "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає про таке.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом. У свою чергу, згідно із ч.1 ст.4 цього ж Закону, основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Для цього Фонд наділено відповідними функціями, передбаченими частиною другою цієї статті, серед яких, зокрема: ведення реєстру учасників Фонду; здійснення заходів щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснення заходів щодо інформування громадськості про функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, захисту прав та охоронюваних законом інтересів вкладників.
Таким чином, нормативно-правове регулювання статусу Фонду та його місце в системі гарантування вкладів фізичних осіб дозволяє зробити висновки, що Фонд є суб'єктом публічного права, створений з метою реалізації публічних інтересів держави у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку, здійснює нормативне регулювання, тобто наділений владними управлінськими функціями та є суб'єктом владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Наведене свідчить про те, що спір стосовно права на відшкодування вкладів фізичних осіб за рахунок коштів Фонду в межах гарантованого державою відшкодування за вкладами є публічно-правовим, має особливий характер і стосується виконання окремої владної функції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а саме організації виплат відшкодувань за вкладами, тому його не можна вважати спором у зв'язку з процесом ліквідації банку.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах ОСОБА_3 Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №813/921/16, від 23.05.2018 у справі №820/3770/16 та від 27.06.2018 у справі №804/15260/15.
Так, відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам у строк, встановлений цим Законом.
Згідно з ч.2 ст.26 вказаного Закону вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами. Під час тимчасової адміністрації вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами за договорами, строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, та за договорами банківського рахунку з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою цієї статті.
Частиною 4 ст.26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено перелік випадків за наявності яких Фонд не здійснює відшкодування коштів за вкладами.
Таким чином, вказаний Закон гарантує повернення кожному вкладнику банку суми відшкодування коштів за вкладом, у межах гарантованої суми відшкодування; відмовлено у відшкодуванні коштів за вкладом може бути лише за наявності підстав, передбачених ч.4 ст.26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, складання Переліку та загального Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду регламентовано статтями 26, 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"; Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за № 1548/21860.
Відповідно до наведених норм вказана процедура включає наступні етапи: формування протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню переліку рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 ч.4 ст.26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", переліку рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до ст.52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане, переліку рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду; перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону (кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак); передача вказаних переліків рахунків уповноваженою особою Фонду до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру. Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.
Листом від 01.06.2017 №1603 уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Артем-Банк" ОСОБА_2 повідомив позивача про визнання нікчемним правочину щодо набуття зобов'язань банком перед позивачем шляхом оформлення документів та внесенню записів до АБС Банку про операції по внесенню 25.10.2016 та 26.10.2016 готівкових коштів в сумі 7 000,00 доларів США через касу банку на поточний рахунок без фактичного їх внесення.
Відповідно до зазначеного листа, відповідач стверджує, що правочин визнано нікчемним на підставі пунктів 1, 7 ч.3 ст.38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а саме: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку.
Як на обґрунтування нікчемності правочину, у повідомленні зазначено про те, що кошти не було фактично внесено до каси банку, внесення коштів було здійснено з одночасним внесенням інформації про зняття готівкових коштів, а також те, що правочин було здійснено в період дії обмежень, встановлених для банку рішенням від 09.08.2016 № 834.
В той же час, позивачем не спростовано наявність зазначених обставин.
Оскільки рішення Уповноваженої особи є внутрішнім документом банку, який прийнято особою, що здійснює повноваження органу управління банку, воно не створює жодних обов'язків для третіх осіб (у тому числі й контрагентів банку), тому не можуть порушуватися будь-які права таких осіб унаслідок прийняття цього рішення. Звідси права позивача в цій справі не можуть бути порушені внаслідок ухвалення внутрішнього документа банку, сфера застосування якого обмежується внутрішніми відносинами відповідного банку як юридичної особи. А тому, встановлена правова природа згаданого рішення унеможливлює здійснення судового розгляду щодо зобов'язання відповідача відшкодувати гарантовану суму відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами без визнання його недійсним.
З наведного слідує, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача відшкодувати гарантовану суму відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами є передчасними, оскільки до розв'язання спору щодо визнання нікчемним правочину, що підпадає під юрисдикцію цивільного суду, настання прав та обов'язків для сторін не можливе.
Крім того, відшкодуванню коштів за вкладами передує процедура, визначена ст..27 Закону, яка також унеможливлює вирішення спірного питання.
З огляду на наведене, суд зазначає, що позивачем обрано матеріально-правовий спосіб захисту порушеного права, що не відповідає характеру спірних правовідносин, а отже у задоволенні позову ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Артем Банк", третя особа - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобов'язання вчинити певні дії необхідно відмовити.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Артем Банк", третя особа - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 (вул. Ломоносова, 47/2, м.Чернігів, 14000, і.к. НОМЕР_1);
Відповідач - Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Артем Банк" (вул. Січових Стрільців, 17, м.Київ, 04070);
Третя особа - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (вул.. Січових Стрільців 17, м.Київ, 04070).
Повне рішення суду складено 21 серпня 2018 року.
Суддя Л.О. Житняк