Рішення від 16.08.2018 по справі 821/1100/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/1100/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.,

при секретарі: Васильєвій В.В.,

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши в спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Молодіжний житловий комплекс." Товариства з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс м. Херсон" до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивачі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс." (далі - позивач-1, ТОВ «МЖК.»), Товариство з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс м. Херсон" (далі - позивач-2, ТОВ «МЖК м. Херсон») звернулися до суду із адміністративним позовом до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 25.07.2018 року, просять:

- визнати протиправними та скасувати накази Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради (далі - відповідач, УДАБК Херсонської міської ради, Управління) №122 від 08.05.2018 року, №123 від 08.05.2018 року про проведення позапланових перевірок об'єктів будівництва №№34/2, 34/3 ТОВ "МЖК" та ТОВ "МЖК м. Херсон";

- визнати протиправним та скасувати приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 25.05.2018 року винесені Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради по об'єктах будівництва №34/3 та №34/2 по пр-т 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4-А Таврійського мікрорайону м. Херсона на ім'я керівників ТОВ "МЖК" та ТОВ "МЖК м. Херсон" (усього 4 приписи);

- визнати протиправними та скасувати постанови Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.05.2018 року, за якими ТОВ "МЖК" та ТОВ "МЖК м. Херсон" визнано винними у вчинені правопорушень, передбачених п.7 ч.2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності": №19/400/01-22, №17/398/01-22, №22/403/01-22, №18/399/01-22;

- визнати протиправними та скасувати накази Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради, якими скасовано реєстрацію:

декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС 083162992409 від 26.10.2016 року по об'єкту "Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона";

декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС 082162392169 від 27.08.2016 року по об'єкту "Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/3 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона";

повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях від 11.04.2018 року №ХС102181011110 по об'єкту: дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона ;

повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях від 11.04.2018 року №ХС101181011084 по об'єкту: дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона;

- зобов'язати Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради забезпечити невідкладне внесення (відновлення, включення) запису про реєстрацію в єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт:

декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС 083162992409 від 26.10.2016 року по об'єкту "Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона";

декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС 082162392169 від 27.08.2016 року по об'єкту "Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/3 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона";

повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях від 11.04.2018 року №ХС102181011110 по об'єкту: дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона ;

повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях від 11.04.2018 року №ХС101181011084 по об'єкту: дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона.

- визнати протиправними та скасувати наказ Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради №164 від 22.06.2018 про проведення позапланової перевірки об'єкта “Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона”;

- визнати протиправними та скасувати приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.07.2018, від 17.07.2018 винесені по об'єкту “Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона” на ім'я керівника ТОВ “МЖК.”;

- визнати протиправною та скасувати постанову Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.07.2018 за №28/501/01-22, за якою ТОВ “МЖК.” визнано винними у вчинені правопорушень, передбачених п.2 ч. 6 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”;

- визнати протиправним та скасувати наказ Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради, яким скасовано реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС083162110569 від 30.07.2016 по об'єкту “Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона”;

- зобов'язати Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради забезпечити невідкладне внесення (відновлення, включення) запису про реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС083162110569 від 30.07.2016 по об'єкту “Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона”, в єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт.

Звертаючись до суду з даним позовом позивачі вказують на те, що оскаржувані накази, приписи та постанови відповідача є безпідставними, прийняті з порушенням встановленого законом порядку та підлягають скасуванню, з огляду на наступне.

Так, на думку позивачів, позапланова перевірка об'єктів будівництва, розташованих по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона проведена з порушенням ч.1 ст. 41 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.7 Постанови КМУ від 23 травня 2011 року №553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», оскільки підстав для її проведення у відповідача взагалі не було. Заява громадської організації повідомлень про порушення будівельного законодавства не містить, як того вимагає Порядок №553, як і не містить прохання провести позапланову перевірку. Також вважають, що відповідачем порушено норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Вважають висновки за результатами перевірки безпідставними, оскільки ТОВ «МЖК.» є користувачем земельної ділянки, де проводиться забудова об'єктами, як і є повним правонаступником ПрАТ «МЖК», внаслідок перетворення останнього з АТЗТ «МЖК». Акт на право постійного користування землею є чинним та переоформленню не підлягає. У позові вказано, що ТОВ «МЖК.» будучи володільцем земельної ділянки на праві постійного користування, правомірно уклав договори про встановлення земельного сервітуту та здійснив їх державну реєстрацію. Договори є чинними, недійсними або неукладеними у судовому порядку не визнані, державна реєстрація не скасована. Складені приписи про усунення порушень відносно позивачів не містять чітких заходів їх усунення, вже завідомо є такими, що неможливо виконати. Стосовно інкримінованих порушень щодо ведення виконавчої документації з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил, позивачі також вважають їх протиправними, оскільки діючими нормами не передбачено заміни незакінченого загального журналу робіт у зв'язку з введенням в дію нової його форми. Позивачі також зазначають, що оскільки відповідачем достеменно не встановлено факту подання недостовірних даних, як і інших порушень, вони не мали права скасовувати декларації і повідомлення. ТОВ «МЖК.» та ТОВ «МЖК м.Херсон» вважають, що оскаржувані накази, приписи, постанови відповідача, порушують права підприємств та призводять до надзвичайно значних та непомірних матеріальних збитків. Відповідачем порушено права підприємств, передбачені ст. 19 Конституції України, відповідно до яких, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Ніхто не може відповідати за діяння, які не є правопорушенням.

Ухвалою від 08 червня 2018 року позовну заяву було залишено без руху, з підстав виявлених судом недоліків позовної заяви.

Вказані недоліки усунуті позивачами, про що суд повідомлено відповідною заявою, наданої до канцелярії установи 19.06.2018 року.

У зв'язку з викладеним, ухвалою віл 20.06.2018 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) учасників. Судове засідання призначено на 24.07.2018 року о 10:00 год.

Також, разом з позовною заявою, позивачами подано клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, в задоволені якого суд відмовив ухвалою від 20.06.2018 року.

10.07.2018 року відповідачем надано до суду відзив. У відзиві відповідач просить відмовити в задоволені позовних вимог позивачів, з огляду на наступне.

Так відповідач зазначає, що з 17.05.2018 по 25.05.2018 Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради було проведено позапланові перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил на об'єктах, які будують позивачі. Підставою для перевірки стало звернення Громадської організації «Комітет народного контролю» від 13.04.2018. Вважають твердження позивачів стосовно безпідставності проведення Управлінням позапланової перевірки помилковим, так як у зверненні керівника Громадської організації зазначене чітке і вичерпне занепокоєння можливими порушеннями діючих будівельних норм та земельного законодавства. Зокрема, наявності дозвільної документації та використання земельних ділянок згідно їх цільового призначення. Чи оформлено право на користування земельними ділянками під забудову належним чином. В ході перевірки було виявлено порушення норм земельного законодавства, за таких обставин в деклараціях про початок виконання будівельних робіт та повідомленнях про зміну даних зазначено недостовірні дані. У зв'язку з чим, було скасовано реєстрацію декларацій та повідомлень. Також, в ході перевірки було виявлено порушення строку подання повідомлення про зміну даних та знайдені порушення у веденні виконавчої документації. За наслідками перевірки складено ОСОБА_4 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 25.05.2018 та протоколи про правопорушення від 25.05.2018. На підставі вищезазначених документів, позивачів було притягнуто до адміністративної відповідальності постановами про накладення штрафів від 31.05.2018. Відповідач також вказує, що державний акт на право постійного користування землею І-ХС №001025 від 23.03.1998 видано АТЗТ «МЖК». За даними Єдиного реєстру юридичних осіб дане товариство ніякого відношення до ПрАТ «МЖК», правонаступником якого є ТОВ «МЖК.» та ТОВ «МЖК м.Херсон» не має. Доказів правонаступництва не надано. Відповідач вважає, що посадові особи Управління під час здійснення ними перевірки та винесення оскаржуваних рішень діяли в межах та у спосіб, передбачений законом, а тому позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Також, 18.07.2018 року представником позивача подано клопотання про залучення до участі у справі Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Протокольною ухвалою суду в судовому засіданні, яке відбулося 24.07.2018 року в задоволенні заяви відмовлено.

20.07.2018 до суду надійшла відповідь на відзив від позивачів, в яких наведено додаткові пояснення та докази в підтримку позовних вимог. Вважають, що доводи відповідача, наведені у відзиві, не спростовують аргументи, викладені у позовній заяві.

До початку судового засідання, 24.07.2018 позивачами подано клопотання про забезпечення позову, в якому позивачі просять зупинити дію приписів, наказів, якими скасовано декларації про початок виконання будівельних робіт, повідомлень про зміну даних у зареєстрованих деклараціях та зобов'язати Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради не вчиняти будь-яких дій стосовно перевірок виконання приписів по об'єктах будівництва №34/3 та №34/2 по просп.200-річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4-АТаврійського мікрорайону м.Херсона на ім'я керівника ТОВ «МЖК.», до набрання рішенням суду законної сили.

Ухвалою суду від тієї ж дати клопотання задоволено, вжито заходів забезпечення позову.

В судове засідання, призначене на 24 липня 2018 року, сторони з'явились.

Представники позивачів на позовних вимогах наполягали, просили їх задовольнити, з підстав викладених у позові та відповіді на відзив.

Представники відповідача проти задоволення позову заперечували з підстав викладених у відзиві на позов.

У зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів по справі, в судовому розгляді оголошено перерву до 27.07.2018.

25.07.2018 року позивачами збільшено позовні вимоги, заява про збільшення прийнята судом до розгляду відповідною ухвалою суду.

Звертаючись до суду з даною заявою про збільшення позовних вимог ТОВ «МЖК.» вказує на те, що він є замовником будівництва багатоповерхового житлового будинку №34/4 по просп.200-річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4-А Таврійського мікрорайону м.Херсона, який будується у рамках міських, обласних та регіональних програм.

За повідомленням відповідача було вирішено провести позаплановий захід, на підставі ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 №553 та службової записки заступника начальника управління, щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил вищевказаного об'єкта. ТОВ «МЖК.» вважає, що відповідачем вищевказане прийняте рішення про проведення позапланового заходу також було прийняте з порушенням норм законодавства України, що вказує на протиправність їх діянь та проведення подальшого тиску на забудовника. Позивач посилається на недотримання норм Порядку №553, в зв'язку з чим не допустив відповідача до проведення позапланового заходу. До того ж, як вказує позивач, у направленні про проведення позапланової перевірки було вказано зовсім іншу підставу ніж ту, що була у повідомленні про проведення позапланового заходу, а саме: «факт встановлення самочинного будівництва (виконання будівельних робіт на земельній ділянці, без відповідним чином оформленим правом користування земельної ділянки)», що не відповідає дійсності і не могло бути законною підставою для призначення такого заходу. ТОВ «МЖК.» також зазначає, що оскільки відповідачем достеменно не встановлено факту самочинного будівництва, тому він не мав права скасовувати декларацію про початок будівельних робіт ТОВ «МЖК.». ТОВ «МЖК.» вважає, що відповідачем прийняте рішення з численними порушеннями норм законодавства України, складені приписи, постанови є протиправними та необґрунтованими, а законних та обґрунтованих підстав для скасування декларації по даному об'єкту у відповідача також не було.

Того ж дня ТОВ «МЖК.» подано клопотання про витребування доказів.

25.07.2018 судом ухвалено рішення про прийняти до розгляду заяву про уточнення позовних вимог та зобов'язати відповідача надати завірені належним чином копії наступних документів:

- наказ (розпорядження) №164 від 22.06.2018 про призначення проведення позапланової перевірки ТОВ «МЖК.» по об'єкту №34/4;

- розпорядчий акт, яким було скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 30.07.2016 за №ХС083162110569, об'єкт «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200-річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона»;

- документів, на підставі яких відповідачем прийнято наказ (розпорядження) №164 від 22 червня 2018 року про призначення проведення позапланової перевірки ТОВ «МЖК.» по об'єкту №34/4.

Також разом з заявою про збільшення позовних вимог подано клопотання про вжиття заходів забезпечення позову.

Ухвалою суду від 25.07.2018 року клопотання задоволено, вжито заходів забезпечення позову.

27.07.2018 року представником відповідача через канцелярію суду подано клопотання про відвід судді Ковбій О.В., яку просив розглянути без його участі.

В судове засідання, призначене на 27.07.2018 року з'явились представники позивачів. Після оголошення судом заяви відповідача про відвід судді, представники позивачів вказали, що заперечують проти його задоволення.

Ухвалою суду від 27.07.2018 року заяву Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про відвід судді Ковбій О.В. передано до відділу документального забезпечення і діловодства (канцелярії суду) для здійснення автоматизованого розподілу, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, провадження у справі було зупинено до розгляду відповідної заяви.

30 липня 2018 року заява про відвід судді передана на розгляд судді Херсонського окружного адміністративного суду Гомельчуку С.В.

Ухвалою суду у складі судді Гомельчука С.В. від 31 липня 2018 року відмовлено в задоволені заяви Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про відвід судді Ковбій О.В.

На підставі чого, відповідно ч.1 ст. 237 КАС України, провадження у справі поновлено. Судове засідання призначено на 03.08.2018 року.

02.08.2018 року відповідачем знову подано до канцелярії суду заяву про відвід судді Ковбій О.В.

Ухвалою суду від 03.08.2018 року заяву Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про відвід судді Ковбій О.В. передано до відділу документального забезпечення і діловодства (канцелярії суду) для здійснення автоматизованого розподілу, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, провадження у справі було зупинено до розгляду відповідної заяви.

03.08.2018 року заява про відвід судді передана на розгляд судді Херсонського окружного адміністративного суду Дубровній В.А.

Ухвалою суду, у складі зазначеної судді, від 06.08.2018 року відмовлено в задоволені заяви Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про відвід судді Ковбій О.В.

На підставі чого, відповідно ч.1 ст. 237 КАС України провадження у справі поновлено. Судове засідання призначено на 10.08.2018 року.

В день судового засідання - 10.08.2018 року, представник відповідача через канцелярію суду подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з необхідністю подачі заперечень та копій матеріалів перевірки у частині відносно збільшених позивачем позовних вимог.

Клопотання позивача обґрунтовано тим, що, на його думку, часу з 25.07.2018 року по 10.08.2018 року не достатньо для підготовки відзиву на позов та документів, якими відповідач планує спростувати доводи позивачів. Тому, з метою підготовки відповідних документів, відповідач просить надати додатковий строк.

З урахуванням того, що ч.4 ст. 9 КАС України, на суд покладено обов'язок вживати усіх визначених законом заходів, необхідних для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи та переслідуючи мету усунути усі обставини, що могли б бути використані відповідачем в якості підстав для майбутнього відводу судді, а також надання йому додаткового часу на виконання вимог ухвали суду про надання документів та визначеного законом обов'язку щодо надання відзиву на позов, суд своєю ухвалою від 10.08.2018 року задовольнив клопотання представника відповідача, встановив граничний строк подачі відзиву та повторно зобов'язав Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради надати докази.

Наступне судове засідання призначено на 16.08.2018 року о 14:30 год.

16.08.2018 року відповідачем надано відзив на позов в частині збільшених позовних вимог. З наданого відзиву вбачається, що Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради заперечує проти задоволення позову з наступних підстав.

Так, відповідач зазначає, що на підставі п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМ України від 23.05.2011 року №553 Управлінням було проведено позапланову перевірку на об'єкті будівництва «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона». 25.06.2018 року Управлінням були відправлені повідомлення про перевірку, де було вказано коли вона розпочнеться. Відповідні повідомлення були отримані ТОВ «МЖК.» 26.06.2018 року. 03.07.2018 року керівник ТОВ «МЖК.» отримав під підпис направлення на проведення позапланового заходу. 03.07.2018 року посадові особи управління не були допущені на об'єкт перевірки, у зв'язку з чим Управлінням винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким з метою усунення виявлених порушень вимагалось допустити посадових осіб контролюючого органу до об'єкту перевірки. 17.07.2018 року проведено перевірку виконання припису. Посадових осіб відповідача знову не допущено на об'єкт перевірки, про що складений відповідний акт, припис та протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 03.07.2018 року та від 17.07.2018 року.

На підставі викладеного та письмових заперечень на матеріали перевірок від позивача, ТОВ «МЖК.» притягнуто до адміністративної відповідальності постановами №28/501/01-22, 33/545/01-22, 34/546/01-22.

Також, 18.07.2018 року за невиконання приписів посадових осіб, Наказом управління скасовано декларацію про початок виконання будівельних робіт від 30.07.2016 року №ХС 083162110569.

Відповідач вважає, що посадові особи Управління під час здійснення ними перевірки та винесення оскаржуваних рішень діяли в межах та у спосіб, передбачений законом, а тому позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

В судове засідання, призначене на 16.08.2018 року сторони з'явились.

Представники позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.10.2016 управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради за заявою замовника ПрАТ «МЖК» було зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт об'єкта: «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по просп. 200-річчя Херсона м.Херсона» за №ХС083162992409.

27.08.2016 УДАБК Херсонської міської ради за заявою замовника ПрАТ «МЖК» було зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт об'єкта: «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/3 по просп. 200-річчя Херсона м.Херсона» за №ХС082162392169.

Повідомленнями про зміну даних у зареєстрованих деклараціях про початок виконання будівельних робіт на вищевказаних об'єктах, поданими до УДАБК Херсонської міської ради 19.03.2018 та 30.03.2018, право на виконання будівельних робіт надано додатково ще одному замовнику - ТОВ «МЖК м.Херсон». Вказані повідомлення також були зареєстровані УДАБК Херсонської міської ради.

Повідомленнями УДАБК Херсонської міської ради від 08.05.2018 за вих.№№353/01-22, 354/01-22 про проведення позапланового заходу ТОВ «МЖК.» та ТОВ «МЖК м.Херсон» було сповіщено про проведення позапланового заходу по двом об'єктам будівництва дев'ятиповерхові житлові будинки №34/3, №34/2 по просп. 200-річчя Херсона, м.Херсона. У даних повідомленнях вказано, що перевірка призначена відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пункту 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 №553 та звернення Громадської організації «Комітет народного контролю» від 13.04.2018.

Згідно направлень УДАБК Херсонської міської ради від 17.05.2018 №1/23 та №1/22, останнє повідомило Позивачів про те, що з 17.05.2018 до 31.05.2018 буде проведено позапланові перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання будівництва, замовників будівництва дев'ятиповерхових житлових будинків №34/3, №34/2 по просп. 200-річчя Херсона м.Херсона.

Згідно заяви Громадської організації «Комітет народного контролю» від 13.04.2018 №9/18, адресованої начальнику Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю ХМР ОСОБА_5, вбачається, що малося звернення громади Таврійського мікрорайону з приводу дотримання прав громадськості та діючого законодавства України під час забудови мікрорайону. У зверненні зазначено, що ПрАТ «Молодіжний житловий комплекс» виконує будівельні роботи за адресами 200-річчя Херсона, 34,34/2 та 34/3. ПАТ «БК Будмеханізація» здійснює будівництво багатоповерхівок по вул.200річчя Херсону,36, а також за адресою: пр-т. ОСОБА_6,152 також ведеться будівництво. Громадськість занепокоєна можливими порушеннями діючих будівельних норм та земельного законодавства. Зокрема, наявності дозвільної документації, а також відповідності використання земельних ділянок за їх цільовим призначенням, чи оформлено право на користування ділянками під забудову.

У журналах реєстрації перевірок ТОВ «МЖК.» та ТОВ «МЖК м.Херсон» маються відповідні записи від 17.05.2018 про проведення перевірок.

В результаті проведення позапланових заходів були складені акти перевірок дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання будівельних робіт від 25.05.2018 за №№ 1-22, 1-23, з якими керівники товариств не погодились, підписали їх із зауваженнями та запереченнями. За висновком УДАБК Херсонської міської ради були встановлені наступні порушення: у повідомленнях про зміну даних в деклараціях про початок виконання будівельних робіт від 27.08.2016 №ХС082162392169 та від 26.10.2016 №ХС083162992409 зазначено недостовірні дані про особу забудовника, в порушення підпункту 5 пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ №1817; повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок будівельних робіт в частині надання права на виконання будівельних робіт ще одному замовнику, на підставі договору від 20.10.2017 надійшло до управління 30.03.2018, та на підставі договору від 20.09.2017 надійшло до управління 19.03.2018, тобто з порушеннями термінів, чим порушено п.14 Постанови КМУ №466; ведення виконавчої документації з порушенням державних будівельних норм, стандартів і правил, а саме: загальний журнал виконаних робіт, акти про закриття прихованих робіт та інша виконавча документація не відповідають вимогам ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва».

На підставі складених актів УДАБК Херсонської міської ради було винесено чотири протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 25.05.2018, а також чотири приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 25.05.2018, по двом на кожного з позивачів, якими встановлені порушення п.14 Постанови КМУ №466 від 13.04.2011, та зобов'язано товариства привести дозвільну документацію у відповідність до вимог містобудівного законодавства до 25.06.2018. З даними приписами позивачі також не погодились, про що зазначили при отриманні.

Позивачі 31.05.2018 надали до УДАБК Херсонської міської ради свої письмові заперечення до актів перевірок за №№13,14,241,242, в яких виклали обґрунтування своїх доводів стосовно кожного порушення зазначеного у актах, протоколах, для врахування.

31.05.2018 УДАБК Херсонської міської ради були прийняті постанови за №№19/400/01-22, 17/398/01-22, 22/403/01-22, 18/399/01-22 про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, згідно яких ТОВ «МЖК.» та ТОВ «МЖК м.Херсон», визнано винними у вчинені правопорушень, передбачених п.7 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф в розмірі 35240 грн. по кожній з них, відповідно, по кожному об'єкту будівництва.

31.05.2018 на адреси Позивачів від УДАБК Херсонської міської ради надійшли листи за №№391/01-22, 392/01-22 від 29.05.2018, в яких зазначалось про скасування Декларацій про початок виконання будівельних робіт №ХС083162992409 від 26.10.2016; №ХС082162392169 від 27.08.2016, та повідомлень про зміну даних у зареєстрованих деклараціях від 11.04.2018 №ХС102181011110; від 11.04.2018 №ХС101181011084 по об'єктах: дев'ятиповерховий житловий будинок №34/3 та №34/2 по просп. 200-річчя Херсона в м.Херсоні.

Відповідно до витребуваних судом оскаржуваних наказів УДАБК Херсонської міської ради від 08.05.2018 №№122,123 про проведення позапланової перевірки, наказано провести позапланову перевірку дотримання вимог у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єктах будівництва за адресою м.Херсон, пр.200-річчя Херсона, 34/2 та 34/3. Замовники ТОВ «МЖК.» (ЄДРПОУ 14137852), ТОВ «МЖК м.Херсон» (ЄДРПОУ 37840305). Предмет перевірки: відповідно до звернення Громадської організації «Комітет народного контролю» від 13.04.2018 позапланова перевірка вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Відповідно до витребуваного судом оскаржуваного наказу УДАБК Херсонської міської ради від 25.05.2018 №140, вбачається, що на підставі абз.5 п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.15 Порядку виконання підготовчих і будівельних робіт, затвердженим Постановою КМУ від 13.04.2011 №466 та акту перевірки від 25.05.2018 №1-22, вирішено скасувати реєстрацію:

- Декларації про початок виконання будівельних робіт 26.10.2016 №ХС083162992409 на об'єкті: «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона» м.Херсон, пр-т 200-річчя Херсону, 34/2;

- Повідомлення від 11.04.2018 за № ХС 102181011110 про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт, а саме надання права виконання будівельних робіт ще одному замовнику ТОВ «МЖК м.Херсон», код (код ЄДРПОУ 37840305).

Відповідно до витребуваного судом оскаржуваного наказу УДАБК Херсонської міської ради від 25.05.2018 №141, вбачається, що на підставі абз.5 п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.15 Порядку виконання підготовчих і будівельних робіт, затвердженим Постановою КМУ від 13.04.2011 №466 та акту перевірки від 25.05.2018 №1-23, вирішено скасувати реєстрацію:

- Декларації про початок виконання будівельних робіт 27.08.2016 №ХС082162392169 на об'єкті: «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/3 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона» м.Херсон, пр-т 200-річчя Херсону, 34/3;

- Повідомлення від 11.04.2018 за № ХС 101181011084 про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт, а саме надання права виконання будівельних робіт ще одному замовнику ТОВ «МЖК м.Херсон», код (код ЄДРПОУ 37840305).

З огляду на примірні форми №КБ-3 та №КБ-2в у період з жовтня 2017 року по березень 2018 року замовником будівництва багатоквартирного житлового будинку 34/3 у кварталі МЖК 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона було ТОВ «МЖК.».

Як вбачається із Державного акту на право постійного користування землею І-ХС №001025, акт на право постійного користування землею видано Акціонерному товариству закритого типу «Молодіжний житловий комплекс» виконавчим комітетом Херсонської міської ради народних депутатів Херсонської області, зазначеному землекористувачу надається у постійне користування 5.641 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування. Землю надано у постійне користування для розміщення виробничої бази та житлового комплексу по пр.200-річчя Херсона (ділянки 1,3,4), відповідно до рішення виконавчого комітету Херсонської міської ОСОБА_5 народних депутатів від 17.02.1998 року №128, акт зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №340 23.03.1998.

Згідно рішення виконавчого комітету Херсонської міської ОСОБА_5 народних депутатів від 17.02.1998 року №128, у постійне користування АТЗТ «Молодіжний житловий комплекс» (код ЕКПО 14137852) відведено земельні ділянки загальною площею 2,7229 га, що знаходяться у фактичному користуванні, у тому числі ділянку № І площею 2,1917 га по пр.200-річчя Херсона під житловим комплексом, що будується. Вважати у постійному користуванні АТЗТ «Молодіжний житловий комплекс» земельні ділянки загальною площею 5,6410 га.

З огляду на витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6503445472017 від 27.12.2017, земельна ділянка площею 2,1364 га (кадастровий номер 6510136900:01:001:0291), розташована по пр.200-річчя Херсона у м. Херсоні, відноситься до земель житлової та громадської забудови під розміщення житлового комплексу, форма власності комунальна. Також, за даним реєстром вбачається ряд зареєстрованих відомостей про земельні сервітути.

За Договором про встановлення земельного сервітуту від 20.09.2017, укладеного між ПрАТ «МЖК» та ТОВ «МЖК м.Херсон», вбачається, що земельний сервітут було встановлено відносно земельної ділянки площею 2,1364 га, кадастровий номер 6510136900:01:001:0291 - цільове призначення для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована за адресою: м.Херсон, пр.200 річчя Херсона. Встановлено земельний сервітут в інтересах Сервітуарія на право тимчасового земельного сервітуту площею 0,2653 га згідно плану меж, під будівництво багатоповерхового багатоквартирного будинку №34/2 на підставі договору про виконання функцій замовника. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 30.01.2018 №112143399 державна реєстрація права користування відбулась 18.01.2018.

За Договором про встановлення земельного сервітуту від 20.09.2017, укладеного між ПрАТ «МЖК» та ТОВ «МЖК м.Херсон», вбачається, що земельний сервітут було встановлено відносно земельної ділянки площею 2,1364 га, кадастровий номер 6510136900:01:001:0291 - цільове призначення для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, яка розташована за адресою: м.Херсон, пр.200 річчя Херсона. Встановлено земельний сервітут в інтересах Сервітуарія на право тимчасового земельного сервітуту площею 0,3891 га згідно плану меж, під будівництво багатоповерхового багатоквартирного будинку №34/3 на підставі договору про виконання функцій замовника. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 30.01.2018 №112145058 державна реєстрація права користування відбулась 18.01.2018.

Відповідно до Договорів про передачу функцій замовника будівництва за №№58/1, 64/1 від 20.09.2017 та від 20.10.2017, ПрАТ «МЖК» передає, а ТОВ «МЖК м.Херсон» приймає функції замовника на об'єкті будівництва, щодо розроблення та погодження проектно-кошторисної документації у встановленому порядку, отримання дозвільних документів на будівництво об'єктів: житлового будинку №№34/2, 34/3 (будівельні), за адресою: м.Херсон, пр.200-річчя Херсона, здачі в експлуатацію закінченого будівництвом об'єктів та залучення підрядних організацій.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 №417879 Акціонерне товариство закритого типу «Молодіжний житловий комплекс», зареєстровано виконавчим комітетом Херсонської міської ради 30.07.1996 року, з ідентифікаційним кодом 14137852, м.Херсон, пр.200 років Херсона, буд.38, корп.6. За довідкою Головного управління статистики у Херсонській області АА №0963357 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) юридична особа акціонерне товариство закритого типу «Молодіжний житловий комплекс», код 14137852, має організаційно-правову форму за КОПФГ - закрите акціонерне товариство, види діяльності за КВЕД - Будівництво будівель.

Як вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованого 10.05.2018 за №1003955942, за критерієм пошуку «Код ЄДРПОУ: 14137852», наявні два записи. Запис 1 щодо Приватного акціонерного товариства «Молодіжний житловий комплекс», з ідентифікаційним кодом 14137852; запис 2 щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжний житловий комплекс» з ідентифікаційним кодом 14137852.

Із заяви ПрАТ «МЖК» від 05.05.2011 №198 вбачається, що до Державної архітектурно-будівельної інспекції підприємство зверталось для переоформлення ліцензії. 11.05.2011 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Херсонській області Міністерства регіонального розвитку та будівництва України була видана ліцензія Приватному акціонерному товариству «Молодіжний житловий комплекс», серії АГ №575852, господарська діяльність пов'язана зі створенням об'єктів архітектури.

Також, як вбачається із доданих до відзиву документів ПрАТ «МЖК», на земельній ділянці по пр.200-річчя Херсона в кварталі «МЖК» 4-А Таврійського мікрорайону, наданій на підставі Державного акту на право постійного користування землею від 23.03.1998 №340, побудувало: п'ятиповерховий багатоквартирний житловий будинок №68 (будівельний №, кількість квартир - 80); дев'ятиповерховий житловий будинок №69 (будівельний №, кількість квартир - 126); дев'ятиповерховий житловий будинок №73, секція №1 та №2 (будівельний №, загальна кількість квартир - 126). По всім вказаним житловим будинкам була належним чином оформлена документація на початок будівельних робіт, з відповідними повідомленнями про зміни, всі будинки введені в експлуатацію на підставі відповідних декларацій, актів про готовність об'єкта до експлуатації, відповідного сертифіката, відповідно до чинного законодавства України.

Наявними в матеріалах справи копіями міських, обласних та регіональних програм житлового будівництва: Програма розвитку молодіжного житлового кредитування в Херсонській області на 2006-2018 роки, затвердженої рішенням XI сесії обласної ради V скликання від 22.12.2006 №151 (зі змінами); Програма розвитку житлового будівництва у місті Херсоні на 2018-2022 роки, затвердженої рішенням Херсонської міської ради від 29.11.2017 №1047; Програма будівництва (придбання) доступного житла у Херсонській області на 2018-2022 роки, затвердженої рішенням XVII сесії обласної ради VII скликання від 16.03.2018 №824, підтверджується соціальна значимість будівництва для громади м.Херсона всіх трьох об'єктів, багатоквартирних житлових будинків №№34/2, 34/3, 34/4 по просп.200-річчя Херсона в кварталі МЖК 4-А Таврійського мікрорайону м.Херсона.

На розгляді у СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до ЄДРДР під №12018230040002333 від 27.06.2018 за попередньою правовою кваліфікацією ч. 1 ст.364 КК України, за фактом зловживання службовим становищем службовими особами УДАБК Херсонської міської ради щодо протиправності оскаржуваних рішень. Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Херсонською місцевою прокуратурою (лист Херсонської місцевої прокуратури від 17.07.2018 №60-574-16; лист прокуратури Херсонської області від 24.07.2018 №04/2/2-251-18).

Також, за матеріалами справи вбачається, що 30.07.2016 УДАБК Херсонської міської ради за заявою замовника ПрАТ «МЖК» було зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт об'єкта: «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона» за №ХС083162110569.

За повідомленням УДАБК Херсонської міської ради від 25.06.2018 за вих.№473/01-22 про проведення позапланового заходу ТОВ «МЖК.» було сповіщено про проведення позапланового заходу по об'єкту будівництва дев'ятиповерховий житловий будинок №34/4 по просп. 200-річчя Херсона, м.Херсона.

У даному повідомленні зазначено, що перевірка призначена відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пункту 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 №553 та на підставі службової записки заступника начальника управління.

Згідно направлення УДАБК Херсонської міської ради від 03.07.2018 №1/31, останнє повідомило ТОВ «МЖК.» - замовника будівництва дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по просп. 200-річчя Херсона м.Херсона, про те, що з 03.07.2018 до 16.07.2018 буде проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу (розпорядження) начальника управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради №164 від 22.06.2018 та факту встановлення самочинного будівництва (виконання будівельних робіт на земельній ділянці, без відповідним чином оформленим правом користування земельної ділянки).

ТОВ «МЖК.» листом №278 від 02.07.2018, повідомило УДАБК Херсонської міської ради про те, що ними не дотримано норми Порядку №553 та статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», не вказано законної підстави для проведення позапланового заходу, про безпідставність та незаконність призначення позапланової перевірки, а також про наявність права у Забудовника не допускати посадових осіб УДАБК Херсонської міської ради до її проведення.

03.07.2018, представники УДАБК Херсонської міської ради прибули до ТОВ «МЖК.», для проведення заходу, за результатами якого були складені наступні документи: акт про недопущення посадових осіб органу ДАБК на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 03.07.2018 за №б/н; припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.07.2018, яким зобов'язано товариство допустити посадових осіб органу ДАБК на об'єкт будівництва «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона», строком повідомлення до 16.07.2018; протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 03.07.2018.

ТОВ «МЖК.» 10.07.2018 за вих.№283, направило до УДАБК Херсонської міської ради письмові заперечення до акту про недопущення посадових осіб для перевірки та до протоколу.

10.07.2018 УДАБК Херсонської міської ради прийняло постанову №28/501/01-22 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, згідно якої ТОВ «МЖК.» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п.2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», накладено штраф у сумі 55230 грн.

17.07.2018, на підставі направлення для проведення позапланового заходу №1/35 від 17.07.2018 працівники УДАБК Херсонської міської ради повторно прибули, задля перевірки виконання припису. За результатами чого були складені: акт про недопущення посадових осіб органу ДАБК на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 17.07.2018 за №б/н; два протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 17.07.2018; припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 17.07.2018, яким зобов'язано товариство допустити посадових осіб органу ДАБК на об'єкт будівництва «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона», строком повідомлення до 27.07.2018. Факт недопущення посадових осіб зафіксовано національною поліцією України у Херсонській області, виклик №ЕО20327.

Наказом Управління №191 від 18.07.2018 року скасовано реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС083162110569 від 30.07.2016 по об'єкту: «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона», з посиланням на пп.3 п.3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», пп. «а» п.3 ч.3 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», про що ТОВ «МЖК.» повідомлено Листом УДАБК Херсонської міської ради від 18.07.2018 №525/01-22.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження управління державного архітектурно-будівельного контролю та порядок їх реалізації визначаються законами України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (далі - Порядок № 533).

Відповідно до частини першої та другої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 533 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Підставами для проведення позапланової перевірки є:

1) подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;

2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;

3) виявлення факту самочинного будівництва об'єкта;

4) перевірка виконання суб'єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;

5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом;

6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;

7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Як вже зазначено судом, позапланові перевірки на об'єктах будівництва №34/3, 34/2 по просп. 200-років Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона проведені згідно наказів № 122 та №123 від 08.05.2018 року.

Перевірка відбулась, що підтверджується актами, складеними за її результатами - №1-23 та №1-22 від 25.05.2018 року.

Стосовно позовних вимог ТОВ «МЖК.» та ТОВ «МЖК м.Херсона» щодо скасування зазначених наказів на проведення перевірок суд зазначає, що наказ про проведення позапланових перевірок об'єктів будівництва за своєю правовою природою є актом індивідуальної дії (згідно визначення, наведеного в п.19 ч.1 ст.4 КАС України) та станом на день судового розгляду справи призначений контролюючий захід вже проведено та складено за його результатами відповідний акт.

Отже, наказ відповідача на проведення перевірки є виконаним, тобто таким, що вичерпав свою дію, а відтак підстави для його скасування відсутні. У зв'язку з цим, в даній частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відносно складених приписів про усунення порушень від 25.05.2018 суд зазначає наступне. УДАБК Херсонської міської ради встановлено порушення терміну подання повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт. З метою усунення цього порушення відповідачем вимагається привести дозвільну документацію у відповідність до вимог містобудівного законодавства. Суд вважає, що вказаний захід усунення порушення має узагальнююче визначення і не містить в собі визначення конкретних дій для усунення порушення. У зв'язку з тим, що чинним законодавством не передбачено способу усунення такого порушення, УДАБК Херсонської міської ради, як спеціальний орган, дії якого повинні бути спрямовані на дотримання замовниками містобудівного законодавства, повинен був зазначити у приписі конкретно визначений захід, який був би зрозумілим замовнику і виконання якого призводило би до усунення виявленого порушення. Враховуючи зазначене, приписи від 25.05.2018, складені відносно позивачів, підлягають скасуванню, так як не містять чітких заходів усунення порушень, а на момент проведення позапланових перевірок позивачі мали дозвільну документацію, зареєстровану відповідачем у передбачений законодавством спосіб.

Окрім зазначеного, суд вказує, що згідно положень п.7 Порядку №533 підставою для перевірки може бути, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства. Підставою для перевірки від 25.07.2018 року відповідач вказав лист Громадської організації «Комітет народного контролю м.Херсон» від 13.04.2018.

Суд зазначає, що лист Громадської організації «Комітет народного контролю м.Херсон» від 13.04.2018 не містить інформацію про порушення будівельного законодавства позивачами, а лише містить невдоволення громадян будівництвом, що призводить до зменшення рекреаційних зон та здійснюється впритул до існуючого житла. Також, в ньому громадська організація цікавиться наявністю у забудовників дозвільної документації.

За наведених обставин та враховуючи відсутність в оскаржуваних наказах про перевірку посилань на інші підстави, предметом перевірки мало бути лише встановлення наявності у позивачів права на використання земельної ділянки для будівництва.

Натомість відповідачем не було спростовано факту порушення Управлінням вимог частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» про те, що під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю). Актом від 25.05.2018 підтверджується перевірка питань, які не були поставлені у звернені громадської організації.

Щодо прийняття відповідачем рішень від 25.05.2018 №140 та №141 про скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт та повідомлення про зміну даних до зареєстрованої декларації.

Вказані рішення прийняті на підставі абз.5 п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» та обґрунтовані тим, що в ході проведення позапланових перевірок було виявлено факт подання недостовірних даних, наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Як вже було зазначено вище по тексту, ТОВ «МЖК.» є користувачем земельної ділянки площею 2,1364 га (кадастровий номер 6510136900:01:001:0291), розташованої по пр.200-річчя Херсона у м. Херсоні на підставі акта на право постійного користування землею від.23.03.1998 № 340 з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Суд не бере до уваги твердження відповідача про відсутність правонаступництва у ТОВ «МЖК.» від ПрАТ «МЖК» та АТЗТ «МЖК», оскільки вони не ґрунтуються на нормах права та не підтверджені жодним доказом. Натомість в матеріалах справи містяться докази, які підтверджують таке правонаступництво, зокрема: рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 17.02.1998 №128, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, виписками та витягом з ЄДРПОУ. Дані докази підтверджують незмінність коду юридичної особи та дати її реєстрації.

Стаття 92 ЗК України не обмежує і не скасовує право постійного користування земельними ділянками, набуте іншими особами в установлених законодавством випадках станом на 01.01.2002 (Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 № 5-рп/2005 у справі № 1-17/2005).

Пленум Вищого господарського суду України у своїй постанові від 17.05.2011 №6 зазначає, що не є самовільним використання земельної ділянки юридичною особою після зміни організаційно-правової форми цієї юридичної особи, якщо земельна ділянка використовується нею на підставі документа, який посвідчує право на земельну ділянку, виданого юридичній особі до її реорганізації.

Також, судом на підставі матеріалів справи встановлено, що ТОВ «МЖК.», будучи володільцем земельної ділянки на праві постійного користування землею чинним по теперішній час, уклав договори про встановлення земельного сервітуту від 20.09.2017 щодо частин земельної ділянки площею 0,3891 га та 0,2653 га відповідно, та здійснив їх державну реєстрацію у Державному реєстрі речових прав.

Відповідач вважає, що державна реєстрація сервітутів здійснена з порушенням чинного законодавства, оскільки сервітути не були погоджені з виконавчим комітетом Херсонської міської ради. Останній дозволу на укладення договорів сервітуту не надавав, а тому позивачами були порушенні його права та законні інтереси.

Суд не погоджується з таким висновком виходячи з наступного.

Згідно ст.92 ЗК України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

У разі необхідності встановлення сервітуту стосовно земельної ділянки яка перебуває в користуванні, то договір сервітуту в цьому випадку укладається з землекористувачем (титульним володільцем земельної ділянки) на підставі ст. 402 Цивільного кодексу України та ст. 100 Земельного кодексу.

Згідно із ст. 397 ЦК України володільцем чужого майна є особа, яка фактично тримає його у себе. Особи, які використовують земельні ділянки відповідно до документів, що посвідчують це право (договір оренди землі, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою), є титульними володільцями.

Згідно зі ст.98 ЗК України, право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки чи іншої заінтересованої особи на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).

Перелік можливих земельних сервітутів не є вичерпним, крім того, ст.95 ЗК України передбачає, що землекористувачі мають право споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди. Законодавством не встановлено винятки щодо видів права користування землею, при наявності яких особа не може бути замовником.

Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею.

Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Відповідачем не доведено порушення норм чинного законодавства щодо укладення договорів сервітуту та їх реєстрації. Не наведено, які права та інтереси виконавчого комітету Херсонської міської ради порушено у зв'язку з встановленням сервітуту.

Окрім іншого, відповідачем не здійснювалися дії щодо розірвання вказаних договорів чи визнання незаконним встановлення сервітутів. На момент розгляду справи вказані договори є чинними і підстав визнавати сервітути незаконними у суду не має.

Доводи відповідача, що Земельним кодексом України не передбачено такого виду земельного сервітуту, землекористувач якого міг би бути замовником будівництва не заслуговують на увагу. Оскільки юридичні особи у своїй господарській діяльності керуються нормами Господарського та Цивільного кодексів України, норми яких дозволяють їм вчиняти будь-які дії, що не заборонені законом, тому права позивачів не можуть бути обмежені лише передбаченими видами сервітутів.

Суд відхиляє твердження УДАБК Херсонської міської ради про перехід права користування на земельну ділянку площею 2,1364 га через продаж на ній об'єкта незавершеного будівництва №34/3 обґрунтовуючи це наступними доводами.

Як вбачається з відзиву Управління та не заперечується сторонами, на земельній ділянці з кадастровим №6510136900:01:001:0291 знаходиться об'єкт житлової нерухомості - незавершене будівництво (готовністю 8%), що належить ТОВ «МЖК м. Херсон» на підставі договору купівлі-продажу №410 від 20.04.2018 року. Отже, предметом договору є недобудований багатоквартирний житловий будинок, який не введено в експлуатацію.

Згідно ст.120 ЗК України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Стаття 377 ЦК України передбачає, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до ст.331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Наведені законодавчі норми дають суду обґрунтовані підстави дійти висновку про відсутність переходу права користування земельною ділянкою у зв'язку з продажем незавершеного будівництва багатоквартирного будинку №34/3.

Судом встановлено, що на час проведення позапланових перевірок об'єктів будівництва №34/3 та №34/2 у позивачів були наявні дозвільні документи.

26.10.2016 відповідачем за заявою замовника ПрАТ «МЖК» (правонаступником якого є ТОВ «МЖК.») було зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт об'єкта: «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по просп. 200-річчя Херсона м.Херсона» за №ХС083162992409.

27.08.2016 відповідачем за заявою замовника ПрАТ «МЖК» (правонаступником якого є ТОВ «МЖК.») було зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт об'єкта: «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/3 по просп. 200-річчя Херсона м.Херсона» за №ХС082162392169.

11.04.2018 відповідачем зареєстровано повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації №ХС102181011110 по об'єкту №34/2 та повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації №ХС101181011084 по об'єкту №34/3.

Судом також встановлено, що предметом позапланових перевірок була проектна документація на вказані об'єкти будівництва. Актами від 25.05.2018 підтверджується, що проектна документація є такою, що належним чином затверджена.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що у відповідача не було підстав, передбачених абз.5 п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» для скасування дозвільних документів позивачам.

Інші порушення, вказані у актах перевірок від 25.05.2018 не можуть бути підставами для скасування дозвільних документів.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дозвільні документи позивачів були скасовані УДАБК Херсонської міської ради за відсутності правових підстав, тому з метою здійснення повного захисту позивачів, позовні вимоги останніх щодо зобов'язання відповідача відновити реєстрацію декларацій про початок виконання будівельних робіт та повідомлень про зміну даних у зареєстрованих деклараціях підлягають задоволенню.

Згідно із нормами ст.5 КАС України передбачено, що особа, яка звернулася до адміністративного суду може просити захистити свої права та інтереси шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі №21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

З огляду на вищевказане, суд вважає, що постанови про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.05.2018 за №№19/400/01-22, 17/398/01-22, 22/403/01-22, 18/399/01-22 є протиправними та підлягають скасуванню.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправним та скасування:

- наказу відповідача №164 від 22.06.2018 року про проведення позапланової перевірки об'єкта «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона в кварталі МЖК. 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона» ;

- приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.07.2018 року та від 17.07.2018 року;

- постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.07.2018 року №28/501/01-22, суд зазначає наступне.

Так, правомірність усіх перелічених рішень Управління є похідною від факту правомірності підстав позапланової перевірки, яка мала бути проведена відповідачем 03.07.2018 року, оскільки зазначені рішення є наслідком не допуску посадових осіб відповідача до об'єкту перевірки - «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона в кварталі МЖК. 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона».

З наданого суду наказу №164 від 22.06.2018 року про проведення позапланової перевірки зазначеного вище об'єкту, повідомлення про проведення перевірки від 25.06.2018 року №473/01-22 та направлення №1/31 від 03.07.2018 року, з'ясовано, що підставою для перевірки є факт встановлення самочинного будівництва (службова записка заступника начальника УДАБК Херсонської міської ради).

Зі змісту наданої суду службової записки вбачається, що посадовими особами відповідача під час проведення перевірки об'єктів за адресою: м. Херсон, просп. 200 річчя Херсона, 34/2, 34/3, замовниками будівництва на яких є позивачі, встановлено, що земельні ділянки площею 0,2653 га та 0,3891 га під об'єктами будівництва багатоповерхових будинків за зазначеною адресою розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером: 6510136900:01:001:0291, як і об'єкт будівництва за тією ж адресою, але з номером будинку 34/4. Тому, оскільки Управлінням під час попередніх перевірок встановлено, що на об'єктах будівництва за адресою: м. Херсон, просп. 200 річчя Херсона, 34/2, 34/3 виконання будівельних робіт на земельній ділянці здійснюється без відповідним чином оформленого права користування земельною ділянкою, то будівництво за адресою: м. Херсон, просп. 200 річчя Херсона, 34/4 також є самочинним.

Як вже зазначено судом раніше, підстави для проведення позапланової перевірки визначаються ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», норми якої кореспондуються з нормами Порядку №553.

В п.7 Порядку наведений вичерпний перелік підстав для проведення позапланової перевірки, серед яких є й виявлення факту самочинного будівництва об'єкта.

Зі змісту службової записки заступника начальника Управління вбачається, що про факт самочинного будівництва відповідачу стало відомо з матеріалів минулих перевірок. Хоча й відповідний висновок суб'єкта владних повноважень, стосовно відсутності у позивачів законних відстав для проведення будівельних робіт за адресою: м. Херсон, просп. 200 річчя Херсона, 34/2, 34/3 й визнаний судом помилковим, проте, станом на момент складання службової записки та ініціювання позапланової перевірки даного рішення суду не існувало, а отже правові висновки відповідача були закономірно поширені ним й на інші об'єкти будівництва, розташовані на земельній ділянці, використання якої він вважав незаконною.

При цьому суд зазначає, що перевірка, яку мав право здійснити відповідач 03.07.2018 та 17.07.2018 року була обмежена в обсязі своєю підставою, тобто відповідач, в разі його допуску до перевірки, мав право перевірити лише документи, на підставі яких ТОВ «МЖК.» використовує земельну ділянку. Проведення відповідної перевірки не створило б додаткових негативних наслідків для позивача - 1, а навпаки дозволило б посадовим особам відповідача впевнитись в наявності у ТОВ «МЖК.» права використовувати земельну ділянку (що, загалом, і є призначенням перевірки).

Таким чином, суд вважає, що у відповідача були законні підстави для проведення позапланової перевірки об'єкта будівництва за адресою: м. Херсон, просп. 200 річчя Херсона, 34/4. Отже, у ТОВ «МЖК.» були відсутні законні підстави для не допуску посадових осіб Управління до проведення перевірки зазначеного об'єкту.

Отже суд дійшов висновку, що наказ відповідача №164 від 22.06.2018 року про проведення позапланової перевірки об'єкта «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона в кварталі МЖК. 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона» був прийнятий на законній підставі, в порядку та у спосіб, передбачений законом. Як наслідок й прийняті відповідачем рішення: приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.07.2018 року та від 17.07.2018 року та постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.07.2018 року №28/501/01-22, пов'язані з не допуском до перевірки, є законними та скасуванню не підлягають.

Однак, наказ Управління №191 від 18.07.2018 року суд вважає протиправним в силу наступного.

Так, в зазначеному наказі вказано, що він винесений відповідно до пп.3 п.3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності».

Тобто, фактично підставою для скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 30.07.2016 року №ХС083162110569 визначено зазначений пункт закону.

Підпунктом 3 п.3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» встановлено, що зареєстровані до набрання чинності цим Законом декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт можуть бути скасовані відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у разі встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства, невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Як видно з приписів наведеної норми, вона містить в собі декілька окремих підстав для скасування реєстрації декларації. Яка саме з зазначеного переліку використана відповідачем як підстава для прийняття оскарженого рішення ним не зазначено.

Відповідне є неприйнятним, оскільки оскаржене рішення - наказ УДАБК Херсонської міської ради №191 від 18.07.2018 року є актом індивідуальної дії.

Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.

Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.

Натомість, оскаржуване рішення контролюючого органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку ТОВ «МЖК.» зрозуміти юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Окрім вказаного, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що ТОВ «МЖК.» є користувачем земельної ділянки площею 2,1364 га (кадастровий номер 6510136900:01:001:0291), розташованої по пр.200-річчя Херсона у м.Херсоні на підставі акта на право постійного користування землею від.23.03.1998 № 340 з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

30.07.2016 відповідачем за заявою замовника ПрАТ «МЖК» (правонаступником якого є ТОВ «МЖК.») було зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт об'єкта: «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона» за №ХС083162110569.

Актом, складеним за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) №3/13 від 03.04.2018 не було виявлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час будівельних робіт житлового будинку №34/4, в тому числі проектної документації.

З урахуванням викладеного, а саме, встановленого судом факту правомірного використання ТОВ «МЖК.» земельної ділянки під об'єктом будівництва «житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона», а також невідповідності наказу Управління №191 від 18.07.2018 року вимогам, що пред'являються до актів індивідуальної дії, суд дійшов висновку про необхідність скасувати зазначений наказ та відновити реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС083162110569 від 30.07.2016 року.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з наступного.

Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Частиною 3,4 ст. 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. При частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов'язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов'язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.

Так, судом встановлено, що ТОВ «МЖК.» при звернення з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 23 963,20 грн. (згідно платіжних доручень: №14 від 07.06.2018 року на суму 3700,20 грн., №21 від 18.06.2018 року на суму 9691,00 грн., №41 від 25.07.2018 року на суму 10 572,00 грн.), ТОВ «МЖК м. Херсона» сплачено судовий збір у сумі 13 391, 20 грн. (згідно платіжних доручень: №14 від 07.06.2018 року на суму 3700,20 грн., №6 від 18.06.2018 року на суму 9691,00).

З огляду на те, що позов задоволено частково, суд дійшов висновку про стягнення судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі зазначеного суд встановлює вказану пропорційність розміру судових витрат, шляхом розрахунку кількості позовних вимог, у задоволенні яких судом відмовлено.

Так, ТОВ «МЖК.» відмовлено в задоволенні 4 позовних вимог немайнового характеру та 1 позовної вимоги майнового характеру (скасування постанови про накладення штрафу у розмірі 55230,00 грн.).

Таким чином, на підставі приписів ч.1 ст. 139 КАС України, відшкодуванню сплаченого позивачем - 1 судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає сума у 15 153,20 грн.(23963,20 грн. - 1762,00 грн. * (4+1) =15 153,20 грн.)

ТОВ «МЖК м. Херсона» відмовлено в задоволенні 1 позовної вимоги немайнового характеру.

Таким чином, на підставі приписів ч.1 ст. 139 КАС України, відшкодуванню сплаченого позивачем - 2 судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає сума у 11 629,20 грн.(13 391,20 грн. - 1762,00 грн. * 1 =11 629,20 грн.)

Керуючись ст. 2, 19, 139, 205, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 25.05.2018 року винесений Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради по об'єкту будівництва №34/3, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс м. Херсон" зобов'язано привести проектну документацію у відповідність до вимог містобудівного законодавства до 25.06.2018 року.

Визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 25.05.2018 року винесений Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради по об'єкту будівництва №34/3, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс." зобов'язано привести проектну документацію у відповідність до вимог містобудівного законодавства до 25.06.2018 року.

Визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 25.05.2018 року винесений Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради по об'єкту будівництва №34/2, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс м. Херсон" зобов'язано привести дозвільну документацію у відповідність до вимог містобудівного законодавства до 25.06.2018 року.

Визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 25.05.2018 року винесений Управлінням з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради по об'єкту будівництва №34/2, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс." зобов'язано привести дозвільну документацію у відповідність до вимог містобудівного законодавства до 25.06.2018 року.

Визнати протиправними та скасувати постанови Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.05.2018 року, за якими ТОВ "МЖК" та ТОВ "МЖК м. Херсон" визнано винними у вчинені правопорушень, передбачених п.7 ч.2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності": №19/400/01-22, №17/398/01-22, №22/403/01-22, №18/399/01-22.

Визнати протиправними та скасувати накази Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради, якими скасовано реєстрацію:

декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС 083162992409 від 26.10.2016 року по об'єкту "Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона";

декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС 082162392169 від 27.08.2016 року по об'єкту "Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/3 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона";

повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях від 11.04.2018 року №ХС102181011110 по об'єкту: дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона ;

повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях від 11.04.2018 року №ХС101181011084 по об'єкту: дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона;

Зобов'язати Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради відновити записи про реєстрацію в єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт:

декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС 083162992409 від 26.10.2016 року по об'єкту "Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона";

декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС 082162392169 від 27.08.2016 року по об'єкту "Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/3 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона";

повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях від 11.04.2018 року №ХС102181011110 по об'єкту: дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона ;

повідомлення про зміну даних у зареєстрованих деклараціях від 11.04.2018 року №ХС101181011084 по об'єкту: дев'ятиповерхового житлового будинку №34/2 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м. Херсона.

Визнати протиправним та скасувати наказ Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради, яким скасовано реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС083162110569 від 30.07.2016 по об'єкту «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона»;

Зобов'язати Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради відновити записи про реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт №ХС083162110569 від 30.07.2016 по об'єкту «Будівництво дев'ятиповерхового житлового будинку №34/4 по проспекту 200 річчя Херсона, в кварталі МЖК, 4А Таврійського мікрорайону м.Херсона», в єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт.

Стягнути з Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради (73000, м.Херсон, вул. Перекопська, 166, код ЄДРПОУ 40092261) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс." (73039, м.Херсон, пр. 200-річчя Херсона, 38, корп.6 код ЄДРПОУ 14137852) судовий збір у сумі 15 153 (п'ятнадцять тисяч сто п'ятдесят три) грн. 20 коп.

Стягнути з Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Херсонської міської ради (73000, м.Херсон, вул. Перекопська, 166, код ЄДРПОУ 40092261) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс м. Херсон" (73025, м.Херсон, вул. Гетьмана Сагайдачного, 24, офіс 2-Б, код ЄДРПОУ 37840305) судовий збір у сумі 11 629 (одинадцять тисяч шістсот двадцять дев'ять) грн. 20 коп.

В решті позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 21 серпня 2018 р.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 6.1