21 серпня 2018 року справа № 823/2407/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави до Дмитрушківської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся заступник керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави з позовною заявою до Дмитрушківської сільської ради, в якій просить підтвердити наявність підстав для представництва прокурором в суді інтересів держави; визнати бездіяльність відповідача щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика протиправною та зобов'язати відповідача на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, розташованого в м. Дмитрушки, в парку.
Обгрунтовуючи позовні вимоги вказав, що Уманською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів, в ході якого встановлено, що на балансі відповідача з грудня 2016 року перебуває дитячий ігровий майданчик (гойдалка подвійна - 1 шт., лавочки - 2 шт.), розташований в центрі с. Дмитрушки, в парку, біля церкви, інвентаризаційний номер - 10138031. Відповідачем не приймались рішення щодо затвердження планів паспортизації та технічної інвентаризації дитячих ігрових майданчиків, паспорти та інвентаризаційні документи на них відсутні, чим порушено пункт 5 частини 2 статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Зазначає, що бездіяльність відповідача з питань забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, ігрових споруд, як елементів майданчиків, ставить під загрозу закріплені статтями 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров?я, порушує вимоги Закону України «Про благоустрій населених пунктів», призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячого майданчика, ігрових споруд та може завдати тяжких наслідків здоров?ю дітей села, що відповідно порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.
Відповідач отримав ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження 29.06.2018, однак відзиву на позовну заяву не надав.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Вивчивши доводи позивача, викладені у позовній заяві, дослідивши надані письмові докази, суд встановив наступне.
Згідно з інвентарною карткою обліку основних засобів №31 від 13.12.2016 та балансом (форма №1) станом на 01.01.2017 на балансі Дмитрушківської сільської ради (відповідач у справі) обліковується дитячий ігровий майданчик для ігор на відкритому повітрі з інвентарним номером 10138031. Вказаний майданчик складається з п'яти найменувань в кількості шести штук, а саме: гойдалка подвійна - 1 шт.; карусель шестимісна - 1 шт.; гірка - 1 шт.; пісочниця з кришкою - 1 шт.; лавочка - 2 шт. Дитячий ігровий майданчик розташований в центрі с. Дмитрушки, в парку, біля церкви.
Згідно з листом Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області №154/02-15 від 31.05.2018 Дмитрушківською сільською радою не приймались рішення щодо затвердження планів паспортизації та технічної інвентаризації зазначеного майданчика, його паспортизація не проводилась, на баланс іншим організаціям дитячий майданчик не передавався.
Вважаючи, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів» не приймались рішення щодо затвердження планів паспортизації та технічної інвентаризації вказаного дитячого ігрового майданчика, керівник Уманської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 44 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» №280/97-ВР від 21.05.1997 виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-ІV від 06.09.2005 благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. Заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-ІV від 06.09.2005 благоустрій населених пунктів передбачає: розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об?єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об?єктів; організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об?єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; створення умов для реалізації прав та виконання обов?язків суб?єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Згідно частин 1, 2 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-ІV від 06.09.2005 організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Згідно частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-ІV від 06.09.2005 до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Враховуючи викладене, організацію благоустрою території с. Дмитрушки повинна забезпечувати Дмитрушківська сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-ІV від 06.09.2005 до об?єктів благоустрою населених пунктів належать, зокрема, території загального користування.
Згідно пункту 8 частини 1 статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-ІV від 06.09.2005 елементами (частинами) об?єктів благоустрою є, зокрема, обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Згідно пункту 5 частини 2 статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-ІV від 06.09.2005 підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов?язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об?єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання вказаних вимог наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.2012 затверджено Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об?єктів благоустрою населених пунктів, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.11.2012 за №1937/22249 (далі - Інструкція №550), яка визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).
Згідно пункту 1.3 Інструкції №550 паспортизація об?єктів благоустрою - складання технічних паспортів об?єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації. Технічна інвентаризація об?єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об?єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об?єкті благоустрою.
Згідно пункту 1.4 Інструкції №550 технічна інвентаризація та паспортизація об?єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Згідно пункту 1.5 Інструкції №550 технічна інвентаризація об?єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.
Згідно з пунктом 1.6 Інструкції №550 на підставі матеріалів технічної інвентаризації об'єктів благоустрою на кожний об'єкт благоустрою складається інвентаризаційна справа згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Склад інвентаризаційної справи визначається відповідно до опису інвентаризаційної справи, наведеного в додатку 2 до цієї Інструкції.
Пунктом 1.7 Інструкції №550 передбачено, що сформована інвентаризаційна справа підписується представником виконавця і передається замовнику або підписується власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою, якщо вона проводилася ним самостійно.
Згідно з пунктами 3.1, 3.2 Інструкції №550 технічний паспорт складається на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою, затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця.
Судом встановлено, що технічна інвентаризація та паспортизація дитячого майданчика, що перебуває на балансі відповідача з інвентарним номером 10138031 не проведена, технічний паспорт не складено, рішення Дмитрушківської сільської ради щодо плану інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика не прийнято, відтак, бездіяльність відповідача щодо затвердження плану проведення інвентаризації та паспортизації є протиправною.
З огляду на зазначене позовні вимоги щодо зобов'язання Дмитрушківської сільської ради щодо затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика є обгрунтованими та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави (вул. Гайдамацька, 16, м. Умань, Черкаська область, 20301, код ЄДРПОУ - 02911119) до Дмитрушківської сільської ради (вул. О. Дашкевича, буд. 4/1, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 26261442) задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Дмитрушківської сільської ради (вул. О. Дашкевича, буд. 4/1, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 26261442) щодо затвердження плану проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, розташованого в центрі с. Дмитуршки, в парку, інвентарний номер - 10138031.
Зобов?язати Дмитрушківську сільську раду (вул. О. Дашкевича, буд. 4/1, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 26261442) затвердити на черговій сесії план технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, розташованого в центрі с. Дмитуршки, в парку, інвентарний номер - 10138031.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Руденко