Рішення від 16.08.2018 по справі 821/367/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/367/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.,

при секретарі: Васильєвій В.В.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Ник-Оил" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про скасування податкового-повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 24.01.2018 року та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Приватне підприємство «Ник-Оил» (далі - позивач, ПП «Ник-Оил») звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній республіці Крим, м. Севастополі, (далі - відповідач, ДФС) у якому просить:

- зобов'язати Державну фіскальну службу України прийняти заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, подану 29 лютого 2016 року Приватним підприємством "Ник-Оил";

- скасувати податкове-повідомлення рішення №0001034003 від 24.01.2018 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 56973,19 грн., прийняте Головним управлінням Державної фіскальної служби у Херсонській області.

Ухвалою суду від 27 лютого 2018 року позовну заяву залишено без руху для надання можливості позивачу звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку, а також для усунення недоліку - відсутності установчих документів юридичної особи - позивача або інших документів, з яких вбачається, що ОСОБА_3 дійсно є директором ПП "Ник-Оил" та якими може бути підтверджено його повноваження як директора на підписання позовних заяв від імені вказаної юридичної особи.

13 березня 2018 року позивачем подано до суду заяву про усунення недоліків разом з доданими документами.

За наслідками розгляду поданих позивачем документів судом прийнято дві ухвали.

Ухвалою від 16 березня 2018 року позовну заяву Приватного підприємства "Ник-Оил" повернуто позивачу в частині позовних вимог до Державної фіскальної служби України про зобов'язання ДФС України прийняти заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, подану 29 лютого 2016 року ПП "Ник-Оил" у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 122 КАС України.

Ухвалою від 16 березня 2018 року, суд відкрив провадження в адміністративній справі за позовом Приватного підприємства "Ник-Оил" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про скасування податкового-повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 24.01.2018 року, визначив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін. Судове засідання призначено на 05 квітня 2018 року.

Ухвалою від 05 квітня 2018 року у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження відмовлено. Розгляд справи відкладено на 19 квітня 2018 року.

В судове засідання на вказану дату сторони не з'явились.

Представником позивача, через канцелярію суду подано клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою суду від 19.04.18 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в апеляційному провадженні за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Ник-Оил" на ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року по справі №821/367/18 за позовом Приватного підприємства "Ник-Оил" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Державної фіскальної служби України про скасування податкового-повідомлення рішення № НОМЕР_1 від 24.01.2018 року та зобов'язання вчинити певні дії .

19.07.2018 року до суду з апеляційного розгляду повернуто відокремлені матеріали адміністративної справи №821/367/18.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.06.2018 року залишено без задоволення апеляційну скаргу ПП "Ник-Оил", а ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 року - без змін.

Ухвалою суду від 27.07.2018 року поновлено провадження у справі, судове засідання призначене на 16.08.2018 року на 09:00 годину.

В судове засідання призначене на 16.08.2018 року сторони з'явились.

Представник позивача позов підтримала, просила суд його задовольнити.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 28.12.2017 року ГУ ДФС складено акт № 000563/21-22-40-03/35329584 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах (здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального) ПП «Ник-Оил» за період: березень 2016 року».

За змістом акту, відповідачем встановлено порушення позивачем п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України, а саме, здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку з реєстрації пального.

За результатами перевірки ГУ ДФС 24.01.2018 року прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 56973,19 грн.

В Акті перевірки відповідач зазначив, що ПП «Ник-Оил» з 01.03.2016 року по 11.03.2016 року не був платником акцизного податку з реалізації пального, відповідно, останнім застосовано штраф у розмірі 100% від вартості реалізованого пального.

Вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, оскільки позивач своєчасно, 29.02.2016 року, до початку відповідного податкового періоду, в якому останньому необхідно було зареєструватись в якості платника акцизного податку з реалізації пального, здійснив необхідні дії щодо такої реєстрації, а саме, склав належним чином та у передбачений спосіб направив заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, а відтак, зважаючи на неправомірне неприйняття такої заяви Державною фіскальною службою України, з 29.02.2016 року є належним чином зареєстрованим платником акцизного податку з реалізації пального, що, в свою чергу, виключає порушення п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України, а саме, здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку з реєстрації пального.

30 березня 2018 року до суду надійшов відзив на позов зі змісту якого вбачається, що відповідач не погоджується з позицією позивача, вважає дії ДФС законними та обґрунтованими. Зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі висновків акту перевірки від 28.12.2017 року № 000563/21-22-40-03/35329584, якою встановлено здійснення реалізації позивачем пального з 01.03.2016 по 11.03.2016 на загальну суму 56973,19 грн. без реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального, що є порушенням п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України. Позивача зареєстровано платником акцизного податку з 12.03.2016 року за реєстраційним № 2998.

Згідно п. 117.3 ст. 117 ПК України здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів тягне за собою накладення штрафу у розмірі 100% вартості реалізованого пального, що і було вчинено ДФС на підставі інформації, отриманої з ІС «Податковий блок», підсистеми «Реєстрація ПП» та «Аналітична система» про реалізацію ПП «Ник-Оил» пального, шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення від 24.01.2018 №0001034003 на суму штрафної санкції у розмірі 56973,19 грн. Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що діяв виключно на підставі та у спосіб визначений законодавством, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

В судовому засіданні представник відповідача зазначене підтримав, просив в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

29.02.2016 року ПП «Ник-Оил» за допомогою засобів електронного зв'язку подано до Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального (а.с. 9).

За результатами розгляду зазначеної заяви ДФС України 29.02.2016 року за допомогою Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» надіслано позивачу ОСОБА_4 № 1, в якій зазначено, що документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України, та ОСОБА_4 № 2, якою документ не прийнято до розгляду, виявлено помилки щодо пункту «АЗС №4», у пункті 5 «Код пункту реалізації» заповнений некоректно (а.с. 10), отримання яких позивачем не спростовується.

28.12.2017 року податковим органом проведено камеральну перевірку ПП «Ник-Оил», за результатами якої складено Акт №000563/21-22-40-03/35329584 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах (здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального) ПП «Ник-Оил» за період: березень 2016 року», яким встановлено порушення позивачем вимог п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК України, а саме, здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку з реєстрації пального. На підставі даного Акту ДФС прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.01.2018 №0001034003 на суму 56973,19 грн. (а.с. 23-24).

Не погодившись із даним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду із позовною заявою про його скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп.212.1.15 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.

Тому суб'єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції, визначені пп.14.1.212 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу є платником акцизного податку.

Згідно з пп.212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців, до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Зазначені норми кореспондуються з п. 6 Порядку електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 113 (далі - Порядок № 113).

Форма заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального № 1-АКП (далі - Заява) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 218 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального», який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 17.03.2016 за N 405/28535.

У заяві надається інформація про всі введені в експлуатацію пункти (склади, комплекси, станції, інші об'єкти) з реалізації пального. Такі відомості мають містити перелік всіх пунктів з реалізації пального, де платником здійснюються операції, що відносяться до операцій з реалізації пального, визначені абзацом другим пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, незалежно від того, перебувають чи ні такі пункти у власності або оренді платника податку.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем 29.02.2016 року було надіслано на адресу податкового органу заяви про реєстрацію платником акцизного податку з реалізації пального, проте останні не були прийняті ДФС до розгляду, а отже станом на час реалізації ПП «Ник-Оил» пального, а саме з 01.03.2016 по 11.03.2016, позивач не був зареєстрованим платником акцизного податку з реєстрації пального.

Реалізація позивачем пального за період з 01.03.2016 по 11.03.2016 року на загальну суму 56973,19 грн. встановлена податковим органом на підставі інформації з ІС «Податковий блок», підсистеми «Реєстрація ПП», та «Аналітична система», а саме виторгів та чеків РРО за фіскальними №№ НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, зазначений факт також підтверджується позивачем у позовній заяві.

Суд звертає увагу, що позивач не скористався своїм правом на оскарження рішення ДФС щодо не включення ПП «Ник-Оил» до реєстру платників акцизного податку за допомогою процедури адміністративного чи судового оскарження у встановлені законом строки.

Датою реєстрації платника акцизного податку є дата включення його до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального.

Згідно даних податкового органу позивача зареєстровано платником акцизного податку з 12.03.2016 року за реєстраційним № 2998.

Пунктом 117.3 ст.117 Податкового кодексу України встановлено, що здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.

Оскільки контролюючим органом встановлено факт реалізації ПП «Ник-Оил» пального без його реєстрації у порядку, передбаченому законом, на позивача накладено штраф у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального, а саме - 56973,19 грн.

Таким чином, враховуючи, що позивач фактично здійснив операції з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку, суд приходить до висновку про правомірність застосування до позивача штрафу передбаченого п.117.3 ст.117 Податкового кодексу України, а відтак відповідач, у спірних правовідносинах діяв в межах та у спосіб, передбачені вимогами чинного законодавства.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову ПП «Ник-Оил» до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній республіці Крим, м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до статті 139 КАС України, у зв'язку з відмовою позивачу у задоволенні позову, понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 20 серпня 2018 р.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 8