Рішення від 22.08.2018 по справі 2040/5796/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 серпня 2018 р. № 2040/5796/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 64309, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області (пл. Центральна, 1, м. Ізюм, Харківська область, 64309) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області (далі по тексту - відповідач, виконавчий комітет), в якому просить суд:

- визнати відмову виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області в ненаданні ОСОБА_1, дозволу на відключення від мережі централізованого опалення, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, протиправною;

- зобов'язати виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області надати ОСОБА_1, дозвіл на відключення від мережі централізованого опалення квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_2.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив , що у зв'язку з незадовільним температурним режимом в кімнатах в зимовий період, сирістю, вологістю, холодом через постійні проблеми з теплопостачання в опалювальний період, які викликані низькою температурою теплоносія, незадовільним утепленням теплопровідних труб, які проходять по поверхні землі, з метою запобігти псуванню речей і побутової техніки, а також комфортного проживання в квартирі в зимовий період, позаяк він та його рідні хворіють, вирішив встановити індивідуальну систему опалення і від'єднатися від мережі центрального опалення, через що звернувся з відповідною заявою до виконавчого комітету Ізюмської міської ради про надання дозволу на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної автономної системи теплопостачання в належній йому на праві приватної власності квартирі № 4, загальною площею 57 кв.м., що знаходиться в житловому будинку № 6 по вул. Паромній в місті Ізюмі Харківської області.

Листом № 534/627 від 28.03.2018 року йому було відмовлено у задоволенні заяви, посилаючись, на думку позивача, лише формально на Порядок відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води затверджений наказом Міністерства будівництва архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 року № і з змінами та доповненнями, жодним чином не аргументувавши своє рішення, а відтак, вважає, що відповідач своїми діями шляхом заборони у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення обмежує його право як окремого власника відокремленого жилого приміщення у вільному виборі постачальника тепла в займану квартиру та виборі способу опалення жилих приміщень, пов'язуючи та обмежуючи цей вибір волею та бажанням власників та наймачів інших квартир. Крім того, відмовляючи в отриманні дозволу на відключення від системи централізованого опалення відповідач не зазначає причини такої відмови з посиланням на відповідні розрахунки, схеми тощо. Також відповідачем не доведено факт, що відключення квартири від мережі централізованого опалення є неможливим з технічних причин.

Відповідач проти позову заперечував та надав до суду відзив, в якому зазначив, що чинним законодавством не передбачені повноваження органів місцевого самоврядування надання дозволів на відключення від систем теплопостачання.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169 передбачено, що комісія має право розглядати питання відключення від системи теплопостачання тільки окремого житлового будинку при наявності затвердженої органом місцевого самоврядування оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Пункт 25 Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, передбачає, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Вказаний Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року, який передбачає відключення лише житлового будинку або будинків.

Відключення окремих приміщень від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання не передбачено чинним законодавством.

Враховуючи вищевикладене, вважає, що виконавчий комітет Ізюмської міської ради діяв у межах чинного законодавства і не порушував права позивача. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивач подав до суду заяву, в якій позов підтримав і просив розглянути справу без його участі.

Відповідач, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи до суду надав заяву про розгляд справи без участі представника.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд визнає можливим справу розглянути без участі в судовому засіданні представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач - ОСОБА_1 є власником квартири №73, яка знаходиться в житловому будинку № 6 по вул. Паромній в місті Ізюмі Харківської області.

16.03.2018 позивач звернувся до Ізюмського міського голови ОСОБА_2 з заявою про надання дозволу на відокремлення від централізованого опалення та на установлення автономного опалення.

Згідно з відповіддю № 534/627 від 28.03.2018 року за підписом Ізюмського міського голови ОСОБА_3 в задоволенні заяви позивача від 16.03.2018 відмовлено. Відмова мотивована тим, що відповідно до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України від 22.11.2005 р. №4 та наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 №169 дозволено відключення від системи центрального опалення та влаштування індивідуального опалення лише на будинок в цілому.

Не погоджуючись з вказаною відмовою позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Згідно зі статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декілька джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила).

На виконання приписів пункту 25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4 затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок).

Порядком визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169 до Порядку внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку в цілому, а не його окремих приміщень.

Так, відповідно до пункту 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з влаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно з пунктом 2.2 Порядку комісія після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Зі змісту вказаних норм вбачається, що рішення про влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання Комісія приймає разом із рішенням щодо відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Для прийняття такого рішення необхідна наявність, зокрема, рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з влаштуванням індивідуального опалення, яке підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Оскільки підтриманого всіма власниками рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення до Комісії не надавалось, підстав для задоволення заяви позивача у Комісії не було.

Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 27.02.2018 у справі №234/1116/16-а.

Суд відхиляє доводи позивача про порушення його прав, як власника, розпоряджатись майном на свій розсуд, обирати вид необхідних послуг, оскільки такі можуть бути реалізовані за певних умов та з дотриманням встановленої процедури, визначених, зокрема, у Правилах та Порядку.

З огляду на наведене, суд вважає, що відповідач правомірно відмовив позивачу в наданні дозволу на від'єднання від системи центрального теплопостачання квартири № 4, що знаходиться за адресою: вул. Паромна, 6, в місті Ізюмі Харківської області.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 дозвіл на відключення від мережі централізованого опалення квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст.); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 90); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90).

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 64309, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області (пл. Центральна, 1, м. Ізюм, Харківська область, 64309) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 22 серпня 2018 року.

Суддя Бадюков Ю.В.