Рішення від 21.08.2018 по справі 2140/1415/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1415/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1П.) звернулась до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить:

- cкасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 06.07.2018 року № 5/03-19;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 з 04.07.2001 року по 16.09.2014 року на посаді головного спеціаліста з питань розвитку підприємництва виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради Херсонської області в стаж державної служби для нарахування пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 пенсію відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723 “Про державну службу” починаючи з 02.07.2018 року згідно довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 02.07.2018 року № 17 та № 18, які видані виконавчим комітетом Дніпровської районної у м. Херсоні ради Херсонської області.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона є пенсіонером за віком. 02.07.2018 року, вона звернулась до ГУ ПФУ з заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

Рішенням відповідача від 06.07.2018 року №5/03-19 позивачці відмовлено в задоволенні заяви у зв'язку з відсутністю необхідного 20 річного стажу спеціального стажу роботи.

Своє рішення відповідач обґрунтував тим, що, на її думку, період роботи позивачки з 04.07.2001 року по 16.09.2014 року на посаді головного спеціаліста з питань розвитку підприємництва виконавчого комітету Дніпровської районної у м. Херсоні ради Херсонської області не підлягає зарахуванню до стажу державної служби, так як відноситься до служби в органах місцевого самоврядування.

Позивач не погоджується з рішенням відповідача оскільки вважає, що вказаний період роботи, згідно ч.8 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889 «Про державну службу» та п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 03.05.1994 року №283, має бути врахований в стаж державної служби.

Ухвалою суду від 23.07.2018 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

02.08.2018 судом одержано відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Стверджував, що призначення пенсій державним службовцям здійснюється на підставі Закону України «Про державну службу», який набув чинності 01.05.2016 року.

Пунктом 2 Прикінцевих і перехідних положень зазначеного закону передбачено, що Закон України «Про державну службу» №3723 від 16.12.1993 втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується для осіб, визначених у п.п.10 і 12 цього розділу.

Згідно норм нового Закону посада, яку займала позивачка у період часу з 04.07.2001 року по 16.09.2014 року не відноситься до державної служби, а є службою в органах місцевого самоврядування.

На підставі викладеного, відповідач просить відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача та відповідь на нього, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачка згідно пенсійного посвідчення №2165316506 від 09.10.2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за віком.

02.07.2018 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ з заявою про перехід на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу», додавши до відповідної заяви паспорт та трудову книжку.

06.07.2018 року відповідачем прийнято рішення №5/03-19, яким ОСОБА_1 відмовлено у переході на пенсію згідно Закону України «Про державну службу». В прийнятому рішенні відповідач зазначив, що врахуванню до стажу державної служби підлягають періоди роботи позивачки з 20.06.1984 року по 06.11.1991 року, з 15.02.1993 року по 03.07.2001 рік.

Період роботи ОСОБА_1П в період часу з 04.07.2001 року по 16.09.2014 року не відноситься до державної служби, а є службою в органах місцевого самоврядування. Таким чином, відповідачем зазначено, що стаж роботи заявниці на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723 складає 15 років 09 місяців та 06 днів, що недостатньо для призначення пенсії (20 років).

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право вибору пенсійних виплат закріплено у статті 10 Закону № 1058-IV.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Статтею 46 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII) визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493-III.

Судом встановлено та підтверджується копією трудової книжки, що ОСОБА_1 працювала з 04 липня 2001 року по 16 вересня 2014 року на посаді головного спеціаліста з питань розвитку підприємництва виконавчого комітету Дніпровської районної у м. Херсоні ради Херсонської області.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.

Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком № 283.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону № 2493-III та на посадах керівних працівників і спеціалістів виконавчих комітетів місцевих рад, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів.

Згідно положень ст. 14 Закону № 2493-III в редакції станом на час роботи позивачки на посаді головного спеціаліста з питань розвитку підприємництва виконавчого комітету Дніпровської районної у м. Херсоні ради Херсонської області відповідна посада відносилась до сьомої категорії посад органів місцевого самоврядування (спеціаліст виконавчого органу районної у місті ради).

Отже, період роботи ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста з питань розвитку підприємництва виконавчого комітету Дніпровської районної у м. Херсоні ради Херсонської області з 04 липня 2001 року по 16 вересня 2014 року зараховується до стажу державної служби, у зв'язку із чим відмова відповідача у зарахуванні цього періоду до стажу державної служби та призначенні пенсії державного службовця є протиправною.

Приписами ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та помилковості доводів відповідача, наслідком чого є задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином сплачений позивачкою судовий збір у сумі 2114,40 грн. (згідно квитанції №19020253 від 18.07.2018 року) підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 06.07.2018 року № 5/03-19.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) зарахувати період роботи ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1, адреса: 73000, м. Херсон, вул. Ак. Тарле, буд.4, корп ІІ, кв. 131) з 04.07.2001 року по 16.09.2014 року на посаді головного спеціаліста з питань розвитку підприємництва виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради Херсонської області в стаж державної служби для нарахування пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) призначити ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1, адреса: 73000, м. Херсон, вул. Ак. Тарле, буд.4, корп ІІ, кв. 131) пенсію відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723 “Про державну службу” починаючи з 02.07.2018 року згідно довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 02.07.2018 року № 17 та № 18, які видані виконавчим комітетом Дніпровської районної у м. Херсоні ради Херсонської області.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1, адреса: 73000, м. Херсон, вул. Ак. Тарле, буд.4, корп ІІ, кв. 131) судовий збір у сумі 2114 (дві тисячі сто чотирнадцять) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 10.2.4