Справа № 815/2431/18
21 серпня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Гусева О.Г., розглянувши в порядку загального позовного провадження (в порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, у якому просить:
- скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі №2478 за вих. №833/06 від 04.05.2018 року про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов'язати Центральне об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м.Одесі на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону №2663-111 (2663-14) від 12.07.2001 року, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії за вислугою років, здійснити перерахунок вже призначеної ОСОБА_1, пенсії за вислугою років у розмірі 90% від місячного заробітку у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», з урахуванням наданої довідки прокуратури Одеської області №83 від 23.04.2018 року про збільшення розміру посадового окладу, без обмеження граничного розміру пенсії, з 01.10.2017 року і виплатити позивачу різницю в розмірі пенсії за минулий час з 01.10.2017 року, не більш як за 12 місяців.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач звертався до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі з метою перерахунку пенсії на підставі довідки, наданою прокуратурою Одеської області 23.04.2018 року №83. Однак рішенням Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Одесі №833/06 від 04.05.2018 року, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. Позивач вважає вказане рішення протиправним та не відповідає діючому законодавству з підстав викладених в позовній заяві.
Ухвалою суду 23.05.2018 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін).
Ухвалою суду від 13.06.2018 року судом було вирішено перейти зі спрощеного позовного провадження до загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 07 серпня 2018 року.
08.06.2018 року до суду від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
07.08.2018 року позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Судом в порядку ч.9 ст.209 КАС України було вирішено розглядати справу в порядку письмового провадження. Фіксування у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру", починаючи з 29.12.2004 у розмірі 90% від заробітної плати
Позивач, отримавши довідку №83 від 23.04.2018 року, виданої прокуратурою Одеської області, звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657.
Рішенням від 04.05.2018 року №2478 Центральним ОУПФУ в м. Одесі позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії згідно довідки від 23.04.2018 року №83.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1Закону України "Про прокуратуру".
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" вносились певні зміни. Так, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. У той же час нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, для позивача є ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з п. 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена з 29.12.2004, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача необґрунтованими, оскільки він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини 1 статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) "надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті".
Закріплення вказаного принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Крім того, застосування вимог пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІ, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимог щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а також не надають визначення поняттю "спеціальна пенсія".
Аналогічним чином неможливо погодитися з доводами відповідача про необхідність застосування до правовідносин норм Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ, оскільки вказаний закон поширює свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності. Позивачу ж пенсія призначена та виплачується за нормами ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України №2663-111 від 12.07.2001).
Відповідно до п.2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання ) призначена до набрання чинності цим законом. Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного грошового утримання). Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
31.05.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", яка набрала чинності 14.06.2012, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012. При цьому постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 викладено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, у зв'язку з чим з моменту набрання чинності цими змінами, а саме з 06.09.2017, підвищено розмір заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Таким чином новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законами України від 08.07.2011 № 3668-VІ, від 02.03.2015 № 213-VІІ, від 28.12.2014 № 76-VІІІ та від 14.10.2014 № 1697-VІІ не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону України (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії), оскільки редакції вказаних законів звужують права позивача в частині розміру нарахування пенсії. Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 (справа № 21-348а13) та від 17.12.2013 (справа № 21-445а13).
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України "Про прокуратуру".
У Рішеннях Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відтак, позовні вимоги позивача суд вважає доведеними та такими, що підлягають задоволенню. Перерахунок пенсії відповідач зобов'язаний провести відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2018 року з урахуванням довідки виданої прокуратурою Одеської області №83 від 23.04.2018.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
У відповідності до приписів ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 78, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі№2478 за вих. №833/06 від 04.05.2018 року про відмову в перерахунку пенсії;
Зобов'язати Центральне об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м.Одесі на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону №2663-111 (2663-14) від 12.07.2001 року, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії за вислугою років, здійснити перерахунок вже призначеної ОСОБА_1, пенсії за вислугою років у розмірі 90% від місячного заробітку у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», з урахуванням наданої довідки прокуратури Одеської області №83 від 23.04.2018 року про збільшення розміру посадового окладу, без обмеження граничного розміру пенсії, з 01.10.2017 року і виплатити позивачу різницю в розмірі пенсії за минулий час з 01.10.2017 року, не більш як за 12 місяців.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.Г.Гусев
Повний текст Рішення складено та підписано суддею 21 серпня 2018 року.
.