21 серпня 2018 року м. Рівне №817/1665/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А. , розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Головного управління ДФС у Рівненській області
доФізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення суми штрафних санкцій, -
Головне управління ДФС у Рівненській області звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій у вигляді штрафу в розмірі 25 500 грн.
На обґрунтування позовної заяви зазначає, що за результатами проведення фактичної перевірки в магазині "Поліські дари", де здійснює підприємницьку діяльність відповідач, встановлено порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". За результатами перевірки було складено акт від 03.08.2017 №190/17-00-40/НОМЕР_1, на підставі якого прийняті рішення про застосування фінансових санкцій на загальну суму 26800,00 грн. Відповідач в добровільному порядку сплатив штраф у розмірі 1300,00 грн., а тому позивач просить суд позов задовольнити повністю та стягнути з відповідача суму несплачених фінансових санкцій в примусовому порядку, яка становить 25500,00 грн.
Ухвалою суду від 21.06.2018 відкрито спрощене провадження у справі № 817/1665/18. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 16.07.2018 о 16:00 год. в залі судових засідань Рівненського окружного адміністративного суду (м. Рівне, вул. 16 Липня 87). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов тривалістю 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем відзиву на позовну заяву подано не було.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 16.07.2018 вирішено перейти до розгляду справи №817/1665/18 у порядку письмового провадження.
Згідно з вимогами частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління ДФС у Рівненській області від 01.08.2017 №998 "Про проведення фактичної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 " та направлень на проведення фактичної перевірки від 01.08.2017 №203, №204 уповноваженими особами позивача проведено фактичну перевірку з питань дотримання вимог чинного законодавства в сфері обігу підакцизних товарів відповідачем в магазині "Поліські дари" за адресою: вул.Молодіжна, буд.5, с.Кам'яне , Рокитнівського району, Рівненської області(а.с.9-11).
За результатами перевірки складено акт (довідка) про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійснені оптової і роздрібної торгівлі підакцизними товарами від 03.08.2017 №190/17-00-40/НОМЕР_1 (далі - Акт перевірки №190) (а.с.7-8).
Відповідно до даного акта перевіркою встановлено факт реалізації однієї пляшки горілки "Плакуча Іва" міст.0,5 л., мцн. 40% об., дата виробництва 24.02.2017, виробник ТОВ "Лікеро-горілчаний завод "Прайм" по ціні 65,00 грн. Станом на 03.08.2017 мінімальна роздрібна ціна за 0,5 л. 40% об. Горілки становить 69,78 грн.
Також встановлено факт реалізації пачки сигарет "BOND25 blue selection", дата виробництва 20.05.2017, виробник "Філіп Морріс Україна", МРЦ вказана виробником 26,00 грн., виданий фіскальний чек №0000005951 від 03.08.2017 на суму 28,00 грн. Всього в реалізації знаходилося даних сигарет 7 пачок.
Крім цього встановлено факт реалізації 0,5 ПЕТ бокал пива "Чернігівське світле" на розлив, дата розливу 30.06.2017, виробник "ОСОБА_2 Україна", видано фіскальний чек №0000005949 від 03.08.2017 на суму 13,00 грн.
За висновками перевірки відповідачем встановлено порушення ст.11-1, ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР, постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 №957.
Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій по Акту перевірки загальна сума штрафу становить 268000 грн.
Позивачем примірник акта перевірки отримано, зауважень до нього не зазначено.
На підставі Акта перевірки позивачем 14.08.2018 прийнято рішення №0002894000 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу відповідно до абз.14 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95 в розмірі 10000,00 грн., №0002904000 відповідно до абз.15 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95 в розмірі 10000,00 грн., №0002914000 відповідно до абз.10 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95 в розмірі 6800,00 грн.(а.с.14,16,17).
Вказані рішення надсилалися відповідачу рекомендованим поштовим відправленням та були вручені йому особисто 17.08.2017 (а.с.15).
У добровільному порядку вищевказаний штраф відповідачем не сплачений.
Надаючи оцінку правову спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до вимог ст.11-1 Закону №481 встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.
Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 №957 визначені мінімальні розміри таких цін.
Згідно з п.14 ч.2 ст. 17 Закону України №481 до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
Згідно з приписами ст.15-3 Закону №481 продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Згідно з абз.10 ч.2 ст. 17 Закону України №481 до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
За приписами пункту 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.2003 (далі - Порядок №790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема, є: матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Відповідно до пп. 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
09.10.2017 позивачем складено та надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ф" №6825-17 на загальну суму податкового боргу за узгодженим грошовим зобов'язанням у загальному розмір 26800,00 грн., яка була частково задоволена у розмірі 1300,00 грн. (а.с.19).
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, враховуючи, що за відповідачем рахується підтверджена сума податкового боргу в розмірі 25500,00 грн., суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Тому судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1762,00 грн., згідно із платіжним дорученням від 07.06.2018 №678, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Рівненській області (вул.Відінська,12,м.Рівне,33023, код ЄДРПОУ 39394217 ) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (вул.Молодіжна, буд.5,с.Кам'яне, Рокитнівський район, Рівненська область,34220, РНОКПП НОМЕР_1) про стягнення суми штрафних санкцій, - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції у вигляді штрафу у загальному розмірі 25500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) грн. 00 коп. в дохід бюджету.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 21 серпня 2018 року.
Суддя Борискін С.А.