Рішення від 16.08.2018 по справі 813/1813/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1813/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

з участю представників: позивача Шнира Я.Б., Шейхета М.,

відповідача Ніяскіної-Коробій А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Чортківської міської ради Тернопільської області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Представництво Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу звернулось до суду з позовом до Чортківської міської ради Тернопільської області, в якому просить зобов'язати відповідача надати позивачу дозвіл на виготовлення і замовлення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території Єврейського кладовища, як території істироко-культурного призначення, що знаходиться по вул. Пігути 31Б - Незалежності 24-А в місті Чорткові Тернопільської області за рахунок Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що по вул. Пігути 31Б - Незалежності 24-А в місті Чорткові Тернопільської області розташоване найдавніше єврейське кладовище. В межах кладовища неодноразово відбувалися порушення законодавства у сфері охорони та збереження культурної спадщини. Неодноразові намагання позивача усунути такі порушення, створити ландшафтно-меморіальний комплекс «Історичний Єврейський цвинтар» чи в інший спосіб домогтися виконання органами місцевого самоврядування у місті Чорткові Тернопільської області своїх повноважень y сфері охорони та збереження культурної спадщини, утримання кладовищ, використання земель кладовища за цільовим призначення, встановлення їх статусу тощо виявились безрезультатним. У зв'язку з цим було подано позов про визнання протиправними дій відповідачів та зобов'язання виконати вимоги Розпорядження КМУ №604-Р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», який Залізничним районним судом м. Львова задоволено. Вказане судове рішення Чортківською міською радою не виконано, у зв'язку з чим Представництвом Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу скеровано звернення до відповідача з вимогою надати дозвіл замовити проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території щодо місць давніх поховань - «Єврейський цвинтар», що знаходиться в межах вул. Д.Пігути 31Б - Незалежності 24-А біля корпусу районної лікарні як території історико-культурного призначення. Вказані вимоги відповідачем належно не розглянуто, а проект землеустрою так і не замовлений, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що рішенням Чортківської міської ради 37 скликання від 20.04.2018 №1048 надано дозвіл Чортківській міській раді на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території Єврейського кладовища, як території історико-культурного призначення по вулиці вул. Д.Пігути 31Б - Незалежності 24-А в місті Чорткові за рахунок земель Чортківської міської ради, наданих в постійне користування Чортківській центральній комунальній районній лікарні. Окрім того, заявлені позовні вимоги є втручанням у дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування, тому не можуть бути задоволені судом.

Ухвалою від 04.05.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі з проведенням підготовчого засідання.

04.06.2018 (вх. № 17110) Чортківською міською радою подано відзив на позовну заяву.

Ухвалою від 02.08.2018 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті на 16.08.2018.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Листом Тернопільської ОДА від 27.04.2005 №12.04.2005 підтверджується, що на обліку Тернопільської обласної інспекції охорони пам'яток історії та культури перебувають три єврейських кладовища, розташовані у м. Чорткові Тернопільської області. Найдавніше кладовище розташоване в межах вул. Д.Пігути 31 Б - Незалежності 24-А біля корпусу районної лікарні. Надмогильні пам'ятники не збереглися. На місці кладовища посаджено сад. Частково збережено мур 6- 8 м та відновлено могилу єврейського філософа і духовного наставника ОСОБА_5, яка є місцем паломництва єврейських хасидів.

В межах кладовища неодноразово відбувались порушення законодавства в сфері охорони та збереження культурної спадщини, що зумовило звернення Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу з позовом до Залізничного районного суду м. Львова.

Рішенням Залізничного районного суду м. Львова від 23.01.2018 №462/1853/17 задоволено повністю позов Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу до Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради, треті особи: Міністерство культури України, Міністерство закордонних справ України, Управління культури Тернопільської обласної державної адміністрації та Відділ у Чортківському районі Головного управління Держгеокадасту у Тернопільській області. Визнано протиправною бездіяльність Чортківської міської ради та її виконавчого комітету щодо невиконання вимог Розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998р. «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п. 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань «Єврейського кладовища», що знаходиться в межах вул. Д. Пігути 31Б Незалежності 24А біля корпусу районної лікарні у м. Чорткові Тернопільської області; зобов'язано Чортківську міську раду та її виконавчий комітет виконати вимоги Розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998р. «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», в частині п.п. 2, 3, 4 щодо місць давніх поховань «Єврейського кладовища», що знаходиться в межах вул. Д. Пігути 31Б - Незалежності 24А біля корпусу районної лікарні у м. Чорткові Тернопільської області.

Вказане судове рішення не оскаржено та набрало законної сили 23.02.2018, що підтверджується відповідною відміткою на копії рішення.

Рішенням Залізничного районного суду м. Львова від 23.01.2018 №462/1853/17 встановлено невиконання Чортківською міською радою та її виконавчим комітетом п.п. 2, 3, 4 Розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998р. «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України», яке полягає у тому, що єврейське кладовище не обстежено, межі не визначено, на облік не взято та не вжито заходів, спрямованих на облаштування цього місця, його утримання та збереження.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Позивач ствердив про не виконання відповідачем рішення Залізничного районного суду м. Львова від 23.01.2018 №462/1853/17.

У зв'язку з чим 13.03.2018 Представництво Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу звернулось до Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради з листом вих. № 77-18з проханням замовити проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території щодо місць давніх поховань - «Єврейський цвинтар», що знаходиться в межах вул. Д. Пігути 31Б - Незалежності 24-А біля корпусу районної лікарні, як території історико-культурного призначення.

Одночасно із вказаним листом позивачем на адресу відповідача надіслано гарантійний лист від 13.03.2018 вих.№ 78-18, яким Представництво Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу гарантувало оплату за виготовлення проекту землеустрою.

Обидва листа отримано відповідачем 19.03.2018.

20.04.2018 сесією Чортківської міської ради прийнято рішення №1048, яким надано дозвіл Чортківській міській раді на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території Єврейського кладовища як території історико-культурного призначення по вулиці вул. Д.Пігути 31Б - Незалежності 24-А в місті Чорткові за рахунок земель Чортківської міської ради, наданих в постійне користування Чортківській центральній комунальній районній лікарні.

24.04.2018 Представництвом Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу повторно надіслано відповідачу лист (вих. №134-18З) з проханням надати дозвіл на виготовлення за кошти організації проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території місць давніх поховань - «Єврейський цвинтар», що знаходиться в межах вул. Д.Пігути 31Б - Незалежності 24-А біля корпусу районної лікарні в м. Чорткові, як території історико-культурного призначення, який отримано відповідачем 26.04.2018.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до міжурядової Угоди, укладеної між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки «Про охорону та збереження культурної спадщини» від 04.03.1994, - кладовища, похований жертв репресій тоталітарних режимів визначені об'єктами культурної спадщини, які підлягають до збереження та охороні в цілях і рамках цієї Угоди. Поняття «культурна спадщина», в межах цієї Угоди, означає культові заклади, місця історичного значення, пам'ятники, кладовища та меморіали загиблим, а також архівні матеріали, які мають до цього відношення.

Україна є стороною Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини від 16.11.1972. На виконання своїх міжнародних зобов'язань прийнято Закон України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000.

Статтею 1 розділу 1 Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини (Конвенцію ратифіковано Указом Президії Верховної Ради УРСР № 6673-ХІ від 04.10.1988) визначено поняття «культурна спадщина», зокрема, ансамблі: групи ізольованих чи об'єднаних будівель, архітектура, єдність чи зв'язок з пейзажем яких є видатною універсальною цінністю з точки зору історії, мистецтва чи науки.

Згідно Конвенції про охорону архітектурної спадщини Європи від 03.10.1985, стороною якої є Україна, «архітектурна спадщина» включає такі нерухомі об'єкти, пам'ятки: усі будівлі та споруди, що мають непересічне історичне, археологічне, мистецьке, наукове, соціальне або технічне значення, включаючи усі особливості їхнього технічного виконання та оздоблення, архітектурні ансамблі, однорідні групи міських або сільських будівель, що мають непересічне історичне, археологічне, мистецьке, наукове, соціальне або технічне значення і характеризуються спільністю чітких територіальних ознак.

Об'єктом культурної спадщини Закон визнає місце, споруду, комплекс, їх частини, пов'язані з ними території, інші природні, природні упорядковані чи створені людиною об'єкти, незалежно від стану схоронності, що донесли до нашого часу цінність з антропологічної, археологічної, естетичної, етнографічної, історичної, наукової та ін. точки зору і зберегли свою автентичність.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 №1805-III (далі - Закон №1805-III) до історичних об'єктів культурної спадщини відносяться окремі поховання та некрополі, місця масових поховань померлих, визначні місця, пов'язані з важливими історичними подіями, з життям та діяльністю відомих осіб, культурою та побутом народів.

Поняття земель історико-культурного призначення наводиться у статті 53 Земельного кодексу України, шляхом перелічення їхнього складу: до земель історико-культурного призначення належать землі на яких розташовані пам'ятки культурної спадщини.

Для визначення категорії земель, як земель історико-культурного призначення необхідні певні правові факти, які б встановлювали, що той чи інший об'єкт відноситься до об'єктів перелічених в статті 53 Земельного кодексу України. Такими правовими підставами є: а) внесення історико-культурних об'єктів до Державного реєстру нерухомих пам'яток України; - б) встановлення охоронних зон історико-культурних об'єктів; - в)встановлення режиму заповідної охорони історико-культурних об'єктів; - г) встановлення правового режиму охоронюваної археологічної території; - ґ) встановлення правового режиму історичного ареалу населеного пункту, занесеного до Списку історичних населених пунктів.

Відповідно до пункту 2.3 «Порядку обліку об'єктів культурної спадщини», затвердженого наказом Міністерства культури України №158 від 11.03.2013, на виявлені об'єкти культурної спадщини складається облікова картка об'єкта культурної спадщини, коротка історична довідка, акт технічного стану об'єкта культурної спадщини.

Згідно з пунктом 3.2 Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України №158 від 11.03.2013 за результатами оцінки виявлених об'єктів культурної спадщини оформляється протокол, в якому зазначається, яким саме критеріям відповідає (не відповідає) кожен об'єкт культурної спадщини. Протокол є підставою для занесення (не занесення) об'єкта культурної спадщини до Переліку об'єктів культурної спадщини, який ведеться за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.

Відповідно до 3.5 Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України №158 від 11.03.2013 про занесення об'єкта культурної спадщини до Переліку і набуття ним правового статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органи охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у 30-денний строк рекомендованим листом з повідомленням про вручення направляють власнику цього об'єкта або уповноваженому ним органу письмове повідомлення за формою згідно з додатком З до цього Порядку, про що здійснюється відповідний запис в журналі обліку видачі повідомлень про занесення об'єктів до Переліку об'єктів культурної спадщини за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

Судом встановлено, що єврейське кладовище, що розташоване в межах вул. Д.Пігути 31 Б - Незалежності 24-А у місті Чорткові Тернопільської області є об'єктом культурної спадщини. Тому земельна ділянка, на якій розташоване єврейське кладовище, підпадає під ознаки земель категорії історико-культурного призначення.

Відповідно до статті 3 Закону №1805-III органами управління у сфері охорони культурної спадщини є спеціально уповноважені органи, до яких віднесені органи охорони культурної спадщини місцевого самоврядування.

Обов'язки із забезпечення охорони, планування та впорядкування територій місць поховання, в силу вимог частини 5 статті 8, статті 31, частини 2 статті 23 Закону України «Про поховання та похоронну справу» від 10.07.2003 №1102-IV (далі-Закон №1102-IV), покладено на органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи.

Статтею 3 цього Закону визначено, що правову основу діяльності в галузі поховання становлять Конституція України, цей Закон, інші закони України, міжнародні договори України тощо.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998 органи місцевого самоврядування та державної влади зобов'язано: взяти на облік місця, де залишилися сліди давніх поховань, організувати їх обстеження та вивчення; провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі і кладовищ національних меншин; продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження; не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишилися сліди давніх поховань та на території закритих кладовищ.

Однією із функцій землеустрою відповідно до пункту «в» частини 1 статті 2 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 №858-IV (далі - Закон №858-IV) є встановлення і закріплення на місцевості меж територій історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів. Для організації і встановлення меж територій історико-культурного призначення статті 47 цього Закону передбачено виготовлення проектів землеустрою в порядку, визначеному Постановою.

Проведенню облаштування, утримання та збереження місць давніх поховань має передувати організація і встановлення меж їх територій. З цією метою передбачено виготовлення проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій історико-культурного призначення в порядку, визначеному Постановою.

Статтею 20 Закону №858-IV передбачено випадки, коли землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності, а саме в разі:

а) розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель;

б) встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою;

в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок;

г) встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути);

ґ) організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №858-IV замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.

Згідно до частини 3 статті 47 Закону №858-IV проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються на підставі укладених договорів між замовниками документації із землеустрою та її розробниками.

Пунктом ґ) частини 2 статті 67 зазначеного Закону №858-IV передбачено, що за рахунок коштів Державного бюджету України фінансуються проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність.

Отже Законом передбачено, що проекти землеустрою стосовно організації і встановлення меж території історико-культурного призначення розробляються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Оскільки органи місцевого самоврядування не є розпорядниками коштів Державного бюджету, тому Чортківська міська рада позбавлена правової можливості замовляти проекти землеустрою за рахунок цих коштів.

Таким чином, Чортківська міська рада наділена лише повноваженнями щодо надання дозволу замовнику на розробку такого проекту.

Судом встановлено, що Представництво Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу неодноразово зверталось до Чортківської міської ради, Виконавчого комітету Чортківської міської ради з проханням замовити проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території щодо місць давніх поховань - «Єврейський цвинтар», що знаходиться в межах вул. Д. Пігути 31Б - Незалежності 24-А за рахунок коштів організації.

Вказані заяви не було задоволено, а тому з метою охорони культурної спадщини та досягнення балансу інтересів держави та позивача, належного утримання та ефективного використання об'єктів культурної спадщини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Доводи відповідача про відсутність підстав для задоволення позову у зв'язку з тим, що Рішенням сесії Чортківської міської ради від 20.04.2018 №1048 надано дозвіл Чортківській міській раді на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території Єврейського кладовища як території історико-культурного призначення по вулиці вул. Д.Пігути 31Б - Незалежності 24-А в місті Чорткові, судом до уваги не беруться з таких підстав.

Вказаним рішенням надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території Єврейського кладовища лише за рахунок земель Чортківської міської ради, наданих в постійне користування Чортківській центральній комунальній районній лікарні.

З посиланням на архівні дані позивач ствердив, що Єврейське кладовище розташовано не лише на землях, що перебувають у постійному користуванні Чортківської центральної комунальної районної лікарні. Рішення від 20.04.2018 №1048 прийнято без урахування таких архівних даних, тому не може в повній мірі забезпечити розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території Єврейського кладовища.

Окрім цього, судом не беруться до уваги також твердження відповідача щодо втручання у дискреційні повноваження Чортківської міської ради, оскільки, як встановлено судом та зазначено по тексту постанови вище, відповідач наділений лише повноваженнями щодо надання дозволу замовнику на розробку такого проекту.

Беручи до уваги викладене в сукупності, суд дійшов висновку про порушення прав та інтересів позивача щодо охорони культурної спадщини, які полягають в організації і встановленні меж території Єврейського кладовища як території історико-культурного призначення по вулиці вул. Д.Пігути 31Б - Незалежності 24-А в місті Чорткові Тернопільської області.

Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Основним завдання адміністративного судочинства відповідно статті 3 КАС України є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Ураховуючи особливий статус земель, щодо яких позивач просить надати дозвіл на виготовлення і замовлення проекту землеустрою, з метою належного збереження пам'ятки історичного значення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського союзу щодо зобов'язання відповідача надати позивачу дозвіл на виготовлення і замовлення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території Єврейського кладовища, як території історико-культурного призначення, що знаходиться по вул. Пігути, 31Б - Незалежності 24-А м. Чортків, Тернопільська область, за рахунок Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (місцезнаходження: вул. Кульчицької, 1, кв.94, м. Львів, 79054, код ЄДРПОУ 21720365) до Чортківської міської ради Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Т.Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область, 48500, код ЄДРПОУ 24636045) про зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Зобов'язати Чортківську міську раду Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Т.Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область, 48500, код ЄДРПОУ 24636045) надати Представництву Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (місцезнаходження: вул. Кульчицької, 1, кв.94, м. Львів, 79054, код ЄДРПОУ 21720365) дозвіл на виготовлення і замовлення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території Єврейського кладовища як території історико-культурного призначення, що знаходиться по вул. Пігути, 31Б - Незалежності 24-А м. Чортків, Тернопільська область, за рахунок Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (місцезнаходження: вул. Кульчицької, 1, кв.94, м. Львів, 79054, код ЄДРПОУ 21720365).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 22 серпня 2018 року.

Суддя О.П. Хома