21 серпня 2018 року м. Кропивницький Справа № 398/4390/17
провадження № 2-ап/811/4/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Олександрівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо невиплат ОСОБА_1 пенсії за період з 01.08.2014 року -. по 31.01.2017 року;
- зобов'язати Олександрівський відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області виплатити ОСОБА_1 пенсію за період з 01.08.2014 року по 31.01.2017 року.
В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що з 2006 року їй призначено виплату пенсії за віком, а з липня 2014 року було зупинено виплату пенсії, у зв'язку з проживанням на території проведення АТО та неможливості виїзду на підконтрольну Україні територію для оформлення відновлення виплат. Згодом як зазначає позивач, вона переїхала до м. Кременчук Полтавської області, стала на облік внутрішньо переміщених осіб та звернулась до управління Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання для оформлення подовження виплат пенсії за віком. Однак, рішенням міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміненим особам від 30.11.2016 року № 1449 їй було відмовлено у поновленні виплати пенсії, в зв'язку з не підтвердженням факту проживання за адресою, зазначеною у довідці реєстрації внутрішньо переміненої особи. Позивачем повідомлено, що на теперішній час, вона проживає та взята на облік у смт. Єлизаветградка, Олександрівського району, Кіровоградської області. А рішенням Олександрівської районної комісії з питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміненим особам від 03.03.2017 р. року №3, починаючи з 01.02.2017 року, їй відновлено виплату пенсії. Так, позивач вважає, що незаконно недоотримала соціальні виплати за період з серпня 2014 року по січень 2017 року включно, у зв'язку з чим звернулась з даним адміністративним позовом до суду.
Ухвалою суду відповідача Олександрівський відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області замінено на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні вимог пославшись на те, що управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області діяло відповідно порядку, визначеному вказаною постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 р. №365, тобто рішення про відновлення виплати пенсії приймалося на підставі рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміненим особам викладеного в формі протоколу від 27.01.2017 року № 3, згідно якого відновлено соціальну виплату внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 з 01.02.2017 р. Відповідач також зазначає, що рішення Комісії від 30.11.2016 р. № 1449 та рішення Комісії від 03.03.2017 р. №3 позивачем не оскаржувалися. Тому поновлення виплати пенсії позивачу за період з 01.08.2014 року по 31.01.2017 року можливе при надходженні відповідного рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміненим особам, а відтак заявлений позов задоволенню не підлягає в повному обсязі (а.с.84-85).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та не заперечувалось відповідачем, що з 2006 року ОСОБА_1 призначено виплату пенсії за віком, проживала у АДРЕСА_1 та перебувала на обліку в Управлінні ПФУ в Лутугинському районі (а.с.64-68).
У зв'язку з проживанням на території проведення АТО, ОСОБА_1, починаючи з липня 2014 року виплату пенсії було зупинено.
В позовній заяві позивачем зазначено, що з листопада 2016 року вона переїхала до м. Кременчук Полтавської області й стала на облік внутрішньо переміщених осіб.
04.11.2016 р. ОСОБА_1 звернулась із заявою до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області для оформлення подовження виплат пенсії за віком на підставі довідки реєстрації внутрішньо переміненої особи від 04.11.2016 р.№0000021563 (а.с.87).
Рішенням міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміненим особам від 30.11.2016 року № 1449 їй було відмовлено у поновленні виплати пенсії, в зв'язку з не підтвердженням факту проживання за адресою, зазначеною у довідці реєстрації внутрішньо переміненої особи від 04.11.2016 р.№0000021563 (а.с.87, 89).
27.01.2018 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області про витребування її пенсійної справи, у зв'язку із зміною місця проживання, що підтверджується фотокопією заяви позивача від 27.01.2017 року (а.с.91).
Разом із вищевказаною заявою позивачем було надано ксерокопію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 27.01.2017 р. №0000099008, виданої управлінням соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації (а.с.90).
27.01.2017 р. управлінням Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області було направлено запит до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області за №246/02-23 про витребування пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с.88).
16.02.2017 р. до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області надійшла пенсійна справа ОСОБА_1, від Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (а.с.88).
Як зазначає відповідач, серед документів пенсійної містилася зокрема, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 04.11.2016 р. №0000021563, виданої управлінням соціального захисту населення Автозаводського району Кременчуцької міської ради Полтавської області, рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 1449 від 30.11.2016 р., а також рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 05.12.2016 р. №376 (а.с.84-85).
Відповідно до протоколу засідання районної Комісії з питань признання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 03.03.2017 року №3 та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.01.2017 року судом встановлено, що було прийнято рішення про відновлення ОСОБА_1 виплати пенсії з місяця звернення за поновленням виплати, тобто з 01.02.2017 року (а.с.90-91).
Факт відновлення пенсії, починаючи з 01.02.2017 року, позивачем не заперечувався, натомість вважає, що незаконно недоотримала соціальні виплати за період з серпня 2014 року по січень 2017 року включно.
Так, судом вбачається, що у жовтні 2017 року позивач звернулась до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою щодо здійснення повернення сум недоотриманих нею соціальних виплат за минулий період, а саме з липня 2014 року по січень 2017 року включно (а.с.71-72).
Олександрійським відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області надано лист-відповідь №140 від 27.10.2017 року, відповідно до якого її повідомлено, що пенсія за період з 01.08.2014 р. по 31.01.2017 р. не нараховувалась, тому визначити суму невиплаченої пенсії не має підстав (а.с.73).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Статтею 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу було припинено виплату пенсії у зв'язку з перебуванням на території проведення АТО та на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Крім того, 30.11.2016 року рішенням міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміненим особам від № 1449 повідомило позивачку про відмову у поновленні їй пенсії, в зв'язку з не підтвердженням факту проживання за адресою, зазначеною у довідці реєстрації внутрішньо переміненої особи від 04.11.2016 р. №0000021563.
Відповідно до ч. 1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що припинення виплати пенсії можливе лише на підставі мотивованого рішення територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду.
Рішення міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміненим особам про відмову у поновленні позивачу пенсії, в зв'язку з не підтвердженням факту проживання за адресою, зазначеною у довідці реєстрації внутрішньо переміненої особи, не є рішенням про припинення виплати пенсії в розумінні ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивачки щодо відновлення виплати припиненої пенсії за період з 01.08.2014 року - по 31.01.2017 року.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 р. № 365, якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, для застосування до спірних правовідносин, вважає необґрунтованим, оскільки призначення, виплата, припинення пенсійних виплат, у тому числі і внутрішньо переміщеним особам, має здійснюватися виключно на підставі норм Законів щодо пенсійного забезпечення на рівні з іншими громадянами України, а не на підставі підзаконних нормативно-правових актів, яким є зазначений Порядок.
Таким чином, суд дійшов висновків про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судовий збір у розмірі 640,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код - НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд. 7а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) - задовольнити.
Визнати бездіяльність Олександрівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо невиплат ОСОБА_1 пенсії за період з 01 серпня 2014 року - по 31 січня 2017 року - протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити ОСОБА_1 пенсію за період 01 серпня 2014 року - по 31 січня 2017 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 (код - НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640,00грн. (шістсот сорок грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 20632802).
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун