Рішення від 13.06.2018 по справі 804/2797/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)

13 червня 2018 року Справа № 804/2797/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Жукової Є.О.

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.06.2018 р., визнання дій щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. протиправними; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, з відповідними врахуваннями, -

ВСТАНОВИВ:

17.04.2018 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.06.2018 р., визнання дій щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. протиправними; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, з відповідними врахуваннями.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 р. у справі № 804/2797/18 провадження було відкрито та справа призначена до розгляду в порядку підготовчого провадження.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним.

Пенсія позивачу - ОСОБА_1 призначена відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в якому ч.3 ст. 43 зазначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

В позовній заяві, позивач посилається на ст.ст.43, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та зазначає, що всі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На підставі зазначених вище норм чинного законодавства України, позивачем - ОСОБА_1 було направлено відповідні запити - заяви, а саме: до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області з вимогою надати інформацію щодо складових які включені до довідки на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення на момент звільнення, та довідки з розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премій та сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та інше для перерахунку пенсії ОСОБА_1; до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогою надати довідку про грошове забезпечення на ім'я ОСОБА_1 для подальшого перерахунку пенсії відповідно до вимог ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» новий розрахунок пенсії на ім'я ОСОБА_1 відповідно вже до грошового забезпечення поліцейських, та повідомити, коли буде виплата перерахованої пенсії.

Відповідно до отриманих відповідей з ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області позивача повідомили, що до довідки про обчислення пенсії останньому на 03.08.2014 року не були включені отримані ОСОБА_1 протягом 2012-2014 років матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, та одноразова грошова допомога при звільненні.

При цьому, до довідки для перерахунку мені пенсії на підставі ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей».

Головним управлінням пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листомами, а саме: № С240-18 від 15.01.2018, № СІ376-18 від 09.02.2018 та С2070 -18 від 26.06.2018 було повідомлено ОСОБА_1, що останньому відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що перерахунок пенсії щодо довідки ліквідаційної комісії, яка видавалася станом на 01.01.2016 буде здійснено, у разі виділення коштів з Державного бюджету України.

Щодо перерахунку пенсії із врахуванням, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

При призначенні мені пенсії, відповідачем - 1 не було враховано всі складові грошового забезпечення за останніх 24 календарних місяці служби перед звільненням, з яких нараховувався та утримувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, одноразову допомогу при звільненні зі служби.

3 даного приводу позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із відповідною заявою та надав відповідну довідку, але йому було відмовлено, про що свідчить відповідь від 26.02.2018 р.

Щодо перерахунку пенсії із врахуванням, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, позивач зазначає, що при призначенні пенсії останньому, відповідачем не було враховано всі складові грошового забезпечення за останні 24 календарних місяці служби перед звільненням, з яких нараховувався та утримувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, одноразову допомогу при звільненні зі служби.

На підставі вищезазначеного, позивач - ОСОБА_1, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії, та надав відповідну довідку.

Однак, позивачу - ОСОБА_1 було відмовлено, про що підтверджується відповіддю від 26.02.2018 р.

На підставі зазначеного вище, та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.06.2018 р. позивач - ОСОБА_1, просить суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року -протиправними, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру з відповідними урахуванням, а саме: з 08.03.2014 р. - одноразових видів грошового забезпечення, які були виплачені перед звільненням за 2012 - 2014 роки - матеріальна допомога у розмірі - 1201,02 грн., що є середньою за 24 місяці з отриманої допомоги у розмірі 28824,53 грн.; з 01.01.2016 р. врахувавши такі складові: посадового окладу - 3400 грн.: окладу за військовим (спеціальним) званням - полковник поліції - 2400 грн.; надбавки за стаж служби 50% - 2900 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% - 340 грн.; та середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 7291,22 грн. (виконання особливо важливих завдань 100% - 2094,65 грн., та щомісячна премія 5196,56 грн. (123%)) з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та з урахуванням суми у 1201,02 грн., що є середньою за 24 місяці з отриманої мною допомоги у розмірі 28824,53 грн. з якої також було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; врахувати при нарахуванні пенсії отриману допомогу при звільненні в сумі 62137,56 грн., починаючи з 08.03.2014 р.

Суд зазначає, що ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 р. було знято з розгляду справу №804/2797/18, призначену на 04.06.2018 р. о 15:00 год. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м.Дніпро, вул.Академіка Янгеля, 4, зал №14, за позовною заявою ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 49098) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49000) про визнання дій щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. протиправними; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, з урахування одноразових видів грошового забезпечення. Ухвалено призначити справу до розгляду у порядку підготовчого провадження в судовому засіданні на 13 червня 2018 року о 09:20 год. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м.Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала №14.

В судове засідання, призначене на 13.06.2018 р. з'явились всі сторони по справі.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Повноважний представник відповідача проти пред'явлених позовних вимог заперечував, виклавши свою позицію у відзиві на позовну заяву від 11.05.2018 р., в якій зазначив наступне.

Листом № 4019/02/22-2017 від 22.03.2017 р. Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016.

При цьому, Міністерство внутрішніх справ України повідомлено, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та в м. Києві.

29.03.2017 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було отримано лист Пенсійного фонду України № 9493/02-23 від 28.03.2017 р. щодо підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

При цьому, у відзиві на позовну заяву, відповідачем було зазначено, що зазначеним листом було повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій необхідно забезпечити лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Листом № 8395/03/04 від 03.04.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області були надані відповідні списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України для перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, як це було передбачено Порядком № 45.

Відповідач зазначає, що протягом травня-червня 2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поступово були надані довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій всім особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, в тому числі й позивача.

При цьому, користуючись правом перевірки вказаних довідок, наданих п. 9 Порядку № 45, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області були виявлені помилки в усіх довідках щодо невідповідності середніх розмірів премії, зазначених у довідках, розміру премії, який повинен бути зазначений у відповідності із п.5 Порядку № 45, а саме: премії у довідках були зазначені в середньому розмірі, що фактично виплачені в грудні 2015 року, замість січня 2016 року.

На підставі вищезазначеного, Пенсійним фондом України було сформовано потребу в бюжджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України.

Перерахунок пенсій та їх виплата у перерахованому розмірі мала бути забезпечена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

За наведених вище обставин, повноважний представник відповідача зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було позбавлено можливості провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1.

При цьому, в поданому відзиві зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.

Відповідач також зазначив, що з метою отримання виплачених довідок про розмір грошового забезпечення на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) Головне управління, повторно, звернулось із із списками осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області.

На підставі вищезазначеного, повноважний представник відповідача просить суд у задоволенні пред'явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.

В судовому засіданні, призначеному на 13.06.2018 р., судом було поставлено на розгляд питання щодо можливості переходу до розгляду справи по суті за доказами, які наявні у матеріалах справи.

Представник позивача та повноважний представник відповідача не заперечували щодо переходу до розгляду справи по суті, та, з урахуванням поданих останніми заяв про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження, просили здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Таким чином, враховуючи зазначене вище, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 - 211, 217, 224 - 228 КАС України безпосередньо 13.06.2018 р.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року.

04.01.2018 р. ОСОБА_1 звернувся до голови ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області - ОСОБА_2 із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив: надати останньому інформацію, щодо складових, які включені до довідки на ім'я - ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення за 24 місяці підряд до дати звільнення останнього (08.03.2014 року), згідно додатку 2 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, для перерахунку моєї пенсії; надати ОСОБА_1 копію довідки про розмір складових мого грошового забезпечення станом на 8 березня 2014 року, із зазначенням розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, а також сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, для перерахунку пенсії ОСОБА_1; надати інформацію про те, чи встановлювалась ОСОБА_1 в період проходження служби на посаді заступника начальника слідчого управління ГУМВС України в Дніпропетровській області надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення та надбавка за службу в умовах режимних обмежень.

16.01.2018 р. головою ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області - ОСОБА_2 було надано лист-відповідь від 16.01.2018 р. на запит ОСОБА_1 від 04.01.2018 р., в якому зазначено наступне.

Складових, які включені до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, це: посадовий оклад 3400 гривень; оклад за звання полковник міліції 2400 гривень; надбавка за стаж служби 50 % 2900 гривень; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10 % 340 гривень; премія 6,15 % 555,96 гривень. Всього: 9595,96 гривень.

В зазначеній вище відповіді від 16.01.2018 р. також зазначено, що враховуючи викладене, для включення у довідку складових грошового забезпечення за 24 місяці підряд до дати звільнення ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”, законні підстави відсутні.

В довідці Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області від 16.01.2018 р., наданій ОСОБА_1 було зазначено, що грошове забезпечення на день звільнення складалось: оклад - 1 407,00 грн.; оклад за звання - 135,00 грн.; надбавка за вислугу років 40 % - 616,80 грн.; за виконання особливо важливих справ 100% - 2 158,80 грн.; за роботу в умовах режимних обмежень 10% - 140,70 грн.; премія 123% - 5483,81 грн.

При цьому, в матеріалах справи містяться відомості, що 04.01.2018 р. позивачем - ОСОБА_1 було направлено на адресу начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_3 інформаційний запит від 04.01.2018 р. із зазначенням про надання достовірної, точної та повної інформації, а також належним чином завірених ксерокопій, а саме: останнього перерахунку пенсії ОСОБА_1; довідки про грошове забезпечення на ім'я ОСОБА_1, для подальшого перерахунку пенсії відповідно до ЗУ від 23.12.2015 р. №900-VIII; новий розрахунок пенсії на ім'я ОСОБА_1, відповідно вже до грошового забезпечення поліцейських.

В матеріалах справи міститься лист Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 15.01.2018 р., з тексту якого вбачається, що з ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області надійшла довідка для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1.

В довідці про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 премія зазначена в середньому розмірі, що фактично виплачена в грудні 2015 року, замість січня 2016 р. Довідка була повернута до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області для приведення у відповідність до вимог норм законодавства.

В листі Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 15.01.2018 р. було зазначено, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

ОСОБА_1 було направлено на адресу начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_3 заяву про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 07.03.2014 р. і виплати її в подальшому до втрати права на таку пенсію з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: матеріальні допомоги, виплачені у 2012-2013 р.р., та одноразова і грошова допомога, виплачена при звільненні, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З 01.01.2016 р. позивач просив провести перерахунок йому пенсії і виплачувати її в подальшому з врахуванням зміни посадового окладу 3400 грн., оклад за званням підполковник міліції 2400 грн., надбавка за стаж служби 50%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: матеріальні допомоги, виплачені у 2012-2013 роках, та одноразова грошова допомога, виплачені при звільненні, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та врахувати при перерахунку, що на 07.04.2014 р. при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 були визначені постійна надбавка за виконання особливо важливих завдань - 100%, та постійна премія - 123%.

26.02.2018 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпроптеровській області було надано відповідь ОСОБА_1, з тексту якої вбачається, що 08.03.2014 р. призначена пенсія за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за 25 років вислуги в розмірі 65 % відповідних сум грошового забезпечення.

Пенсія ОСОБА_1 призначена на підставі грошової атестації №30 та довідки про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням наступних виді грошового забезпечення: посадового окладу - 1 407,00 грн.; окладу за спеціальним званням - 135, 00 грн.; 40 % надбавки за вислугу років - 616,80 грн.; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 7 345,71 грн. Всього грошового забезпечення - 9504,51. Основний розмір пенсії 65 % становить 6177,93 грн.

В листі-відповіді від 26.02.2018 р. було зазначено, що з ліквідаційної комісії надійшла довідка для перерахунку пенсії ОСОБА_1. Оскільки в довідці про розмір грошового забезпечення на ім'я - ОСОБА_1 премія зазначена в середньому розмірі, шо фактично виплачена в грудні 2015 року, замість січня 2016 року, довідка була повернута до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області для приведення у відповідність до вимог норм законодавства супровідним листом № 661/03/01 від 12.01.2018 р., та зазначено, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

При цьому, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Дніпроптеровській області було видано довідку №83/34920 від 27.03.2018 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), з якої вбачається, що у ОСОБА_1 становить: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за званням полковник міліції - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (50 %від посадового окладу) 2900,00 грн.; надбавка за службу в умовах режим. обмежень 340,00 грн.; премія (11.84 відс.п/оклад, зв., % в/р, надбавки) 1070,34 грн. Всього - 0110,34 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було надано ОСОБА_1 перерахунок з: 01 травня 2018 року із зазначенням сум грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за військове звання - 2400,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2900,00 грн.; особи, які працюють ув умовах режимних обмежень - 10 %340,00 грн.; премія 11,84 % 1070,34 грн. Всього - 10110,34 грн. Основний розмір пенсії: 65% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі:6571,72 грн.

Відтак, з 01.05.2018 р. пенсія (з надбавками) ОСОБА_1 складає у розмірі 6 571,72 грн.

Правовідносини сторін, що виникають у сфері реалізації особами, які мають право на пенсію, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України, регулюються нормами Конституції України від 28.06.1996р. № 254к/96-ВР, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 р. №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від13.02.2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393» тощо.

У відповідності до ч. 2 ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 24 Конституції України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 р. №2262-XII, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби, зокрема за власним бажанням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до норм ст.9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 р. №2262-XII, пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зазначена вище норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Суд зазначає, що хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Вона відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. За цими ознаками одноразова грошова допомога при звільненні не може входити до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватися при нарахуванні пенсії.

Відповідно до ст.44 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 р. №2262-XII, пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби, які пропрацювали після призначення пенсії по інвалідності не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за їх заявою новий розмір пенсії з урахуванням заробітку, що визначається в порядку, передбаченому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На таких же умовах провадиться перерахунок пенсії, призначеної у мінімальному розмірі у зв'язку з відсутністю заробітку.

В разі подальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться новий перерахунок пенсії за його заявою. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки роботи після попереднього перерахунку.

Розміри пенсій особам з числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, які одержують пенсію в органах Пенсійного фонду України, підлягають перерахунку у випадку, передбаченому частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до норм ст.48 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 р. №2262-XII, заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.

Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред'являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.

Відповідно до норм ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 р. №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.

21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Згідно з п.п.4-5 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У пункті 50 рішення Європейського суду з прав людини «Щокін проти України» (№ 23759/03 та № 37943/06) зазначено про те, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Говорячи про «закон», стаття 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях цієї Конвенції (див. рішення у справі «Шпачек s.r.о.» проти Чеської Республіки» (SPACEK, s.r.o. v. THE CZECH REPUBLIC № 26449/95). Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні (див. рішення у справі «Бейелер проти Італії» (Beyeler v. Italy № 33202/96).

Оцінивши надані сторонами у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, відповідно до ст.86 КАС України, та надавши відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника в світлі висновку, викладеного в пункті 25 Рішення Європейського Суду з прав людини «Проніна проти України» (заява №63566/00, Страсбург 18 липня 2006 року), суд приходить до висновку про можливість винесення законного і об'єктивного рішення у справі з урахуванням всіх обставин, наведених вище.

При цьому, суд зауважує, що п.1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 2 КАС України зазначає, що основними завданнями (принципами) адміністративного судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; 5) обов'язковість судового рішення; 6) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 7) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; 8) розумність строків розгляду справи судом; 9) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 10) відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ч.3 ст.2 КАС України, є принцип верховенства права, який відповідно до ст.6 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. ст.8, 9 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом, а розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом частин 4 ст. 9 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд прийшов до висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Як встановлено в судовому засіданні, та підтверджено матеріалами справи, підставою для відмови в проведенні перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 стало наступне.

Відповідно до ч.4 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах, у порядку та розмірах передбачених Кабінетом Міністрів України.

Так, п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення, для відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них повних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відтак, суд зазначає, що чинним законодавством України не передбачено проведення перерахунку пенсій органами Пенсійного фонду України, оскільки останні не мають законних підстав для проведення таких перерахунків підставі відповідних довідок виданих позивачу - ОСОБА_4.

При цьому, суд зазначає, що позовна вимога позивача - ОСОБА_1 щодо врахування до пенсії останнього одноразових видів грошового забезпечення, не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, її виплата зумовлена саме фактом звільнення зі служби, та юридична природа якого не дає підстав визнати цю виплату складовою грошового забезпечення.

Суд зауважує, що зазначена позиція кореспондується позиції Верховного Суду, викладеній в постанові Верховного Суду від 03.04.2018 р. у справі №345/2849/17 (адміністративне провадження №К/9901/273/18).

За таких підстав, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.06.2018 р., визнання дій щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. протиправними; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, з відповідними врахуваннями задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції від 10.04.2018 року №30094 за подання позовної заяви позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 704,00 грн. (сімсот чотири грн., 00 коп.), який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.

Враховуючи відмову у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.06.2018 р., визнання дій щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. протиправними; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, з відповідними врахуваннями, суд приходить до висновку про відсутність підстав для присудження і всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а саме, судового збору у розмірі 704,00 грн. (сімсот чотири грн., 00 коп.).

Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.06.2018 р., визнання дій щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. протиправними; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, з відповідними врахуваннями - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_5