Рішення від 22.08.2018 по справі 0340/1386/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1386/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 М.) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання бездіяльності протиправною щодо непроведення обчислення, нарахування і виплати компенсації за втрату частини доходів (пенсії) у зв'язку з порушенням строку їх виплати, а саме з 01.01.2016 року по січень 2018 року, та зобов'язання невідкладно здійснити обчислення, нарахування і виплату компенсації за втрату частини доходів (пенсії) у зв'язку з порушенням строку їх виплати, а саме з 01.01.2016 року по 30.01.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.07.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив обчислити, нарахувати і виплатити належну йому суму грошової компенсації за несвоєчасну виплату частини пенсії за період з 01.01.2016 року по лютий 2018 року. Проте, 13.07.2018 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що відповідно до рішення суду від 15.01.2018 року відповідачем 30.01.2018 року було здійснено нарахування доплати до пенсії і виплата такої доплати була здійснена у лютому 2018 року, а тому відсутні підстави для нарахування та виплати компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати. Вказує на те, що судовими рішеннями встановлені факти, що внаслідок протиправної бездіяльності державних органів (МВС і відповідача) йому несвоєчасно, із затримкою у два роки, була виплачена частина доходів у вигляді різниці у розмірі пенсії, що підтверджує факт втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати, тому відповідач зобов'язаний провести обчислення, нарахування і виплату компенсації за втрату частини доходів (пенсії) у зв'язку з порушенням строку їх виплати.

Ухвалою суду від 23.07.2018 року прийнято дану позовну заяву до провадження, відкрито провадження в справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2018 року ГУ ПФУ у Волинській області розпорядженням від 30.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача та підготовлено платіжне доручення на одноразову виплату пенсії від 30.01.2018 року в сумі 55877,73 грн. за період з 01.01.2016 року по 31.01.2018 року. Вказує на те, що відповідачем проведено виплату перерахованої пенсії через 15 днів після проголошення постанови суду апеляційної інстанції, тобто строк виплати пенсії не порушено, затримки у виплаті пенсії не відбулося. Вважає дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо ненарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати такими, що ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому просила відмовити у задоволенні позову повністю.

Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2018 року у справі № 161/10259/17 (№ 876/12097/17) визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року та зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплату з 01.01.2016 року раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 82 % відповідно до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 10.05.2017 року № 1859.

На виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2018 року відповідач 30.01.2018 року здійснив перерахунок пенсії позивача та сформував доручення на одноразову виплату пенсії від 30.01.2018 року, відповідно до якого позивачу за період з 01.01.2016 року по 31.01.2018 року належить до виплати 55877,73 грн. Донараховану суму пенсії за вказаний період у розмірі 55877,73 грн. позивач отримав у лютому 2018 року, вказана обставина не заперечується сторонами.

03.07.2018 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просив обчислити, нарахувати і виплатити йому належну суму грошової компенсації за несвоєчасну виплату частини пенсії за період 01.01.2016 року по лютий 2018 року.

Листом від 13.07.2018 року № 908/Б-01 відповідач повідомив позивача про те, що постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2018 року набрала законної сили 15.01.2018 року, нарахування доплати по рішенню суду здійснене 30.01.2018 року, а виплата 55877,73 грн. відбулась у лютому 2018 року, тому відсутні правові підстави для нарахування та виплати компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Питання, пов'язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовано Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Зі змісту цієї норми випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.

Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку (статті 7 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»).

Аналогічні норми закріплені і у Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 (далі - Порядок № 159).

Згідно з пунктами 2-4 Порядку № 159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

При цьому слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Використане у статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та пункті 4 Порядку № 159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Отже, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1-3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», окремих положень Порядку № 159 дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Основною умовою для виплати громадянину, передбаченої вищевказаними нормами, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 року у справі № 522/5664/17, № 336/4675/17 та від 21.02.2018 року у справі № 569/7903/16-ц.

Судом встановлено, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2018 року у справі № 161/10259/17 (№ 876/12097/17) зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплату з 01.01.2016 року раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 82 % відповідно до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 10.05.2017 року № 1859.

Отже, факт того, що відповідач за період з 01.01.2016 року протиправно не здійснював належні нарахування та виплати позивачу суми пенсії не підлягає доказуванню, оскільки він встановлений постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2018 року у справі № 161/10259/17.

На виконання вказаного судового рішення відповідачем 30.01.2018 року здійснено перерахунок пенсії позивача та виплачено останньому у лютому 2018 року різницю в пенсії за рішенням суду за період з 01.01.2016 року по 31.01.2018 року у розмірі 55877,73 грн.

Оскільки пенсія перерахована та виплачена на підставі судового рішення, однак з порушенням строків виплати встановлених законом, тому позивач має право на нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів, в тому числі за період, який передував постановленню 15.01.2018 року Львівським апеляційним адміністративним судом рішення у справі № 161/10259/17.

В силу вимог частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням встановлених обставин та з метою належного способу захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області протиправною щодо непроведення нарахування та виплати позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 30.01.2018 року та зобов'язання відповідача здійснити нарахування і виплату позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 30.01.2018 року.

Керуючись статтями 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 30.01.2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) провести нарахування та виплату ОСОБА_1 (43000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 30.01.2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_2 Андрусенко