Рішення від 20.08.2018 по справі 802/2041/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 серпня 2018 р. Справа № 802/2041/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернюк А.Ю., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є інвалідом ІІ групи, віднесений до категорії І осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначає, що з 04.04.2001 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Жмеринському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію як інвалід ІІ групи з числа ліквідаторів в результаті аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач повідомляє, що з 01.09.2011 року відповідачем припинено нарахування та виплату пенсії у розмірі, що передбачений ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зазначає, що неодноразово звертався до відповідача із заявами, в яких просив відновити виплату пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC категорії І, інваліду ІІ групи, в розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії). Однак, йому було відмовлено у задоволенні заяв.

Відтак, вважаючи дії відповідача протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та просить суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити заборгованість пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою починаючи з 01.09.2011 року.

06.08.2018 року від представника Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1, в якому зазначає, що доводи, наведені у адміністративному позові не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому не можуть бути задоволені.

Свою позицію мотивує тим, що з 19.06.2011 року в Україні змінилося правове регулювання, на підставі якого позивачу здійснюється виплата пенсії зокрема, Верховною Радою України прийнято Закон України «Про державний бюджет України на 2011» №3491-VI від 14.06.2011 року, яким встановлено, що у 2011 році норми та положення ст. 39,50,51,52,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання Закону України №3491-VI від 14.06.2011 року, Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою було встановлено нові розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З 01.01.2012 року нарахування та виплата пенсії здійснюється на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011 року.

Так, на підставі п. 12 Постанови у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Тому, відповідач зазначає, що діє в межах передбачених законодавством та просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

Ухвалою від 05.07.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишено без руху.

Ухвалу судді від 05.07.2018 року про залишення позовної заяви без руху отримано позивачем 11.07.2018 року, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення.

17.07.2018 року на адресу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, якою недоліки останньої усунуто в повному обсязі.

Ухвалою від 20.07.2018 року відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та відповідачу встановлений 15-денний строк з дня отримання даної ухвали для подачі до суду відзиву на позовну заяву в порядку статті 162 КАС України.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І та інвалідом ІІ групи (захворювання якого пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС), що підтверджується посвідченням від 06.01.2000 року, серії А № 128989 та вкладкою до посвідчення №079118 від 06.01.2000 року.

З 22.11.2010 року позивач перебуває на обліку в Жмеринському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи захворювання відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

27.07.2017 ОСОБА_1 звернувся до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із запитом у якому просив надати інформацію щодо виплати йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інваліду ІІ групи, в розмірах, встановлених статтями 50, 54, 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для нарахування та виплати пенсії відповідно до статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо нарахування та виплати пенсії відповідно до статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, а саме у зобов'язанні відповідача нарахувати та виплатити заборгованості пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою починаючи з 01.09.2011 року суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначення соціального захисту потерпілого населення визначено в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин ).

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до постраждалих першої категорії, що є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Частиною 4 статті 54 вказаного Закону встановлено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Водночас, у зв'язку з вступом в законну силу 19.06.2011 року Закону України "Про внесення змін до Закону України " Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 № 3491-VI (далі - Закон №3491-VI) розділ VІІ Прикінцеві положення Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" доповнено п. 4, яким встановлено, зокрема, що у 2011 році норми і положення ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону № 796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік (положення пункту 4 розділу VІІ визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011).

Відтак, Закону України "Про внесення змін до Закону України " Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінету Міністрів України надані повноваження встановлювати інші, ніж передбачені ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На виконання вимог вищезазначеного закону Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23.11.2011 року відповідно до якої і визначається розмір пенсії позивача.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23.11.2011 був затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23.11.2011 року у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.

Умовами п.13 вказаної постанови Кабінету Міністрів України визначено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах:

1) особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам I групи - 474,5 гривні; 2) інвалідам II групи - 379,6 гривні; 3) інвалідам III групи - 284,7 гривні; 4) для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: інвалідам I групи - 341,64 гривні; інвалідам II групи - 227,76 гривні; інвалідам III групи - 170,82 гривні.

Тобто, норми і положення ст. 50, 54 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Як вбачається з листа Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, позивач отримує пенсію у відповідності до вимог законодавства як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи в сумі - 3673,60 грн. із врахуванням додаткової пенсії.

Додатково суд зазначає, що починаючи з 01.01.2014 року Закон України "Про державний бюджет України на 2014 рік" в редакції від 16.01.2014 року не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, статей 50, 54 даного закону, якими визначено перерахунок пенсій.

При аналізі норм чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин встановлено, що лише 01.07.2014 року Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" й Прикінцеві положення цього Закону доповнені п. 6-7, яким установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Приймаючи до уваги, що Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 року № 1622-VІІ опубліковано в газеті "Голос України" 02.08.2014 року № 146, він набрав чинності 03.08. 2014 року, тобто визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України з 03.08.2014 року.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року включно застосуванню підлягали норми статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів № 1210 від 23.11. 2011 року.

За таких обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог із визнанням неправомірними дій Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції від 28.02.1991 року за період з 01.01.2014 року до 02.08.2014 року та зобов'язанням відповідача провести перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 як інваліду ІІ групи, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції від 28.02.1991 року: основну державну пенсію в розмірі, не нижче восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.01.2014 року до 02.08.2014 року, з урахуванням уже проведених виплат.

При розгляді даної справи судом береться до уваги позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні "Великода проти України" від 03.06. 2014 року, в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження "справедливого балансу" між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

Аналогічний правовий підхід Європейським судом з прав людини застосований також у рішеннях від 09.10.1979 року у справі "Ейрі проти Ірландії" та від 12.10.2004 року у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії", в якому Суд зазначив, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового, і такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат.

Окремо, щодо вимоги про звернення до негайного виконання даного рішення, суд вказує на наступне.

Із положень пункту 1 частини першої статті 371 КАС України випливає, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Отже, як видно зі змісту процитованої норми, негайно виконуються рішення про присудження пенсії у межах суми стягнення за один місяць, тобто умовою для негайного виконання судового рішення є задоволення вимог позивача про стягнення певної суми пенсії, з якої можна виокремити її місячний розмір.

Проте, позивач просить суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити недоотриманої суми пенсії за минулий час одноразово.

Відтак, враховуючи наведене, правових підстав для задоволення досліджуваної позовної вимоги, суд не вбачає.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (код ЄДРПОУ 37755147, адреса : вул. Асмолова, 1, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100) в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: вул. Шевченка, 59, с. Чернятин, Жмеринського району, Вінницької області, 23124) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року.

Зобов'язати ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (код ЄДРПОУ 37755147, адреса : вул. Асмолова, 1, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: вул. Шевченка, 59, с. Чернятин, Жмеринського району, Вінницької області, 23124) основну державну пенсію у відповідності до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі не нижчому восьми мінімальних пенсій за віком, з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року включно, з урахуванням вже проведених виплат.

Зобов'язати ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (код ЄДРПОУ 37755147, адреса : вул. Асмолова, 1, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: вул. Шевченка, 59, с. Чернятин, Жмеринського району, Вінницької області, 23124) щомісячну додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком згідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язковове державне пенсійне страхування", з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року включно, з урахуванням вже проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: вул. Шевченка, 59, с. Чернятин, Жмеринського району, Вінницької області, 23124)

Відповідач: Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 37755147, адреса: вул. Асмолова, 1, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100)

Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 20.08.2018 року.

Суддя Чернюк Алла Юріївна