Справа № 194/1250/18
Номер провадження № 4-с/194/6/18
20 серпня 2018 року м. Тернівка
Суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Корягін В.О., при прийнятті скарги Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство", заінтересована особа: Тернівський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, на рішення, дії державного виконавця державної виконавчої служби, -
Заявник КП "ТЖКП" звернувся до суду зі скаргою на рішення, дії державного виконавця, заінтересовані особи: Тернівський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області. В своїй скарзі посилається на те, що господарським судом Дніпропетровської області від 18.01.2018 року винесено рішення, яким з КП "ТЖКП" стягнуто шкоду за наслідками перевірки державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області у розмірі 291375,92 грн. Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду рішення господарського суду Дніпропетровської області залишено без змін. 09 лютого 2018 року на підставі даного рішення видано накази. Постановою від 15.03.2018 року відкрито виконавче провадження на підставі рішення господарського суду. Постановами від 20.03.2018 року зупинено виконавче провадження у справі, постановою від 10.04.2018 року поновлено виконавче провадження у справі та постановою від 10.05.2018 року закінчено провадження у справі. Постановою від 10.05.2018 року державними виконавцем відкрито виконавче провадження щодо стягнення на користь держави виконавчого збору. Посилається на те, що жодних заходів з примусового виконання судового наказу від 09.02.2018 року та фактичного стягнення заборгованості державним виконавцем здійснено не було, тому відсутній підстави для стягнення скаржника виконавчого збору, та відповідно винесення оскаржуваної постанови. Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 06.08.2018 року відмовлено у відкритті провадження за цією скаргою, оскільки дії державного виконавця стосовно виконавчого збору повинні бути оскарженні до адміністративного суду. Просить суд визнати дії державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області неправомірними та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження №563728.
Дослідивши матеріали справи та поданої скарги, господарський суд вбачає підстави для відмови у відкритті провадження по розгляду скарги Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство" з огляду на наступне.
Як свідчать додані до скарги докази, оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження №56372809 від 10.05.2018 стосується відкриття виконавчого провадження по стягненню на користь держави виконавчого збору.
05.10.2016 набрав чинності Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження".
Згідно із п. 5 ст. 3 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів як постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
Частиною 2 ст. 74 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, з 05.10.2016 Законом України від 02.06.2016 № 1404-VIII чітко встановлено юрисдикцію судів щодо розгляду скарг на дії органу державної виконавчої служби в частині виконання постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору.
Подібна правова позиція викладена у постанові ОСОБА_1 Верховного Суду від 06.06.2018 у справі № 921/16/14-г/15.
Статтею 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно п.2 ч.1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, за предметною підсудністю дана скарга підсудна окружному адміністративно суду, оскільки скаржником не оскаржуються дії державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 20 КАС України.
На підставі викладеного скаргу КП "ТЖКП", заінтересована особа: Тернівський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, на рішення, дії державного виконавця державної виконавчої служби слід надіслати за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 27, 31, 187, 258, 260 ЦПК України, -
Скаргу Комунального підприємства "Тернівське житлово-комунальне підприємство", заінтересована особа: Тернівський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, на рішення, дії державного виконавця державної виконавчої служби разом з доданими до неї матеріалами надіслати за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (49089, м. Дніпро вул. Академіка Янгеля, 4).
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Дніпропетровської області через Тернівський міський суд або безпосередньо до апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня отриманні її копії.
Суддя В.О. Корягін