Ухвала від 21.08.2018 по справі 822/677/17

Справа № 822/677/17

УХВАЛА

21 серпня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області про стягнення компенсації за несвоєчасну виплату доходів,

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №822/677/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області про стягнення компенсації.

Заяву обґрунтовано тим, що виконати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 травня 2017 ані боржник, ані державний виконавець не мають змоги, а належним способом виконання постанови є стягнення на користь ОСОБА_1 суми заборгованості з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів".

На підставі викладеного, просив суд задовольнити заяву в повному обсязі.

У зв'язку з перебуванням судді Шевчука О.П. у відпустці, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу було передано на розгляд головуючому судді Михайлову О.О.

Позивач в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату розгляду заяви повідомлений належним чином, просив проводити розгляд заяви без його участі, вимоги заяви підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, жодних клопотань чи пояснень до суду не надав.

Відповідно до частини 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Враховуючи положення статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Суд встановив такі обставини у справі.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 травня 2017 року вирішено зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішення судів на користь суддів" компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих на виконання постанови Красилівського районного суду від 09 листопада 2011 року 7625,19 грн, надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, 8516,90 грн, недоплаченого щомісячного грошового утримання судді за період з червня 2015 року по лютий 2017 року включно.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 7 вересня 2017 року зазначене судове рішення залишене без змін.

18 жовтня 2017 року ОСОБА_1 отримав виконавчий лист Хмельницького окружного адміністративного суду №822/2874/17.

Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області проведено розрахунок компенсації за несвоєчасну виплату нарахованих коштів за період з червня 2015 року по лютий 2017 року включно та нараховано до виплати 2248,03 грн.

Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Так, підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Згідно з частиною 2 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22.10.2010 №12 (зі змінами), Державна судова адміністрація України (ДСА України) є органом у системі судової влади, діяльність якого підзвітна з'їзду суддів України, а в період між з'їздами суддів - Раді суддів України в межах, визначених законом. ДСА України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державної казначейської служби України.

Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області є територіальним органом ДСА України та їй підпорядковується.

Згідно з частинами 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів регулюється Законом України від 05.06.2012 №4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (далі - Закон № 4901) та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою КМУ від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845).

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону №4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до п.24 Порядку №845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п.6 цього Порядку.

Підпунктом 2 п.25 Порядку №845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому п.п.24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.

Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється у порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Так, у Законі України від 07.12.2017 №2246-VІІІ "Про Державний бюджет України на 2018 рік" затверджена бюджетна програма КПКВК 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" з загальним фондом у розмірі 5000,1 тис.грн., головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

Таким чином, законодавством передбачений спосіб виконання подібних судових рішень, а саме - шляхом стягнення коштів з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів".

Враховуючи, що боржник не є головним розпорядником коштів і як бюджетній установі йому не виділялися кошти на виконання рішення суду, то боржник не може виконати рішення суду в силу об'єктивних причин, які від нього не залежать, у зв'язку з чим є потреба у прийнятті судового рішення про зміну способу і порядку виконання постанови суду.

Суд звертає увагу на те, що заява про встановлення способу і порядку виконання рішення суду не спрямована на зміну судового рішення по суті в межах позовних вимог, а орієнтована на зміну способу виконання судового рішення, необхідну для захисту порушеного права позивача та запобігання порушення бюджетного законодавства.

Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 23 травня 2017 року у справі №822/677/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області про стягнення компенсації задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 травня 2017 року у справі №822/677/17 в частині

"зобов'язання Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішення судів на користь суддів" компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих на виконання постанови Красилівського районного суду від 09 листопада 2011 року 7625,19 грн, надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, 8516,90 грн, недоплаченого щомісячного грошового утримання судді за період з червня 2015 року по лютий 2017 року включно"

на "стягнення на користь ОСОБА_1 нарахованих Територіальним управлінням Державної судової адміністратції України у Хмельницькій області 2248 (дві тисячі двісті сорок вісім) грн. 03 коп. з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів".

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя О.О. Михайлов