17 серпня 2018 р. Справа № 1840/2982/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - Сай О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №1840/2982/18 за позовом Управління поліції охорони в Сумській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання незаконними та скасування постанов,-
Управління поліції охорони в Сумській області (далі по тексту - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ВПВР УДВС ГТУЮ у Сумській області) про визнання незаконними та скасування постанов: постанова від 25.07.2018 про відкриття виконавчого провадження ВП № 56856575, постанова від 25.07.2018 про арешт коштів боржника і постанова від 25.07.2018 про арешт майна боржника у виконавчому провадженні ВП № 56856575.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 25.07.2018 старшим державним виконавцем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №56856575 з примусового виконання наказу Господарського суду Сумської області від 17.07.2018 по справі № 920/85/18 про стягнення з позивача на користь ФОП ОСОБА_2 5586562,50 грн. в рахунок відшкодування збитків, спричинених внаслідок неналежного виконання умов договору, та 83798,45 грн. судового збору. Того ж дня винесені постанови про арешт майна та коштів боржника. Позивач зазначає, що отримавши заяву про відкриття виконавчого провадження від стягувана ОСОБА_2, старший державний виконавець Річкаль С.П. був зобов'язаний відмовити у прийнятті виконавчого документу до виконання і повернути виконавчий документ (наказ) цьому стягувану, або спрямувати виконавчий документ для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області, але протиправно таких дій не вчинив, безпідставно відкривши виконавче провадження і незаконно розпочавши проведення виконавчих дій зі стягнення на користь фізичної особи наявних у розпорядженні органу державної влади державних коштів. Крім того, Господарським судом Сумської області було видано наказ про примусове виконання рішення, яке не набрало законної сили, оскільки оскаржується позивачем в апеляційному порядку. Таки чином, позивач просить скасувати оскаржені постанови державного виконавця у ВП №56856575.
Ухвалою суду від 06.08.2018 відкрито провадження у даній справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та проведенням судового засідання.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами справи (а.с.87).
Суд, заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що 25.07.2018 старшим державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Сумській області Річкаль С.П. (далі по тексту - державний виконавець) було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №56856575 з примусового виконання наказу Господарського суду Сумської області від 17.07.2018 по справі № 920/85/18 про стягнення з Управління поліції охорони в Сумській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 5 586 562,50 грн. в рахунок відшкодування збитків, спричинених внаслідок неналежного виконання умов договору, 83 798,45 грн. судового збору та 567 036,10 грн. виконавчого збору (а.с.16).
Також, 25.07.2018 державним виконавцем було винесено постанову про арешт майна боржника у ВП №56856575, згідно якої накладено арешт на все рухоме і нерухоме майно позивача (а.с.18), та постанову про арешт коштів боржника у ВП №56856575, згідно якої накладено арешт на усі грошові кошти позивача, які обліковуються на розрахункових рахунках ПАТ «СХІДНО-УКРАЇНСЬКИЙ БАНК «ГРАНТ», ПАТ «Укрексімбанк», ПАТ КБ «Приватбанк», АБ «Укргазбанк», АТ «Державний ощадний банк України» і АКБ «Індустріалбанк» на загальну суму 6 237 397,05 грн. (а.с.17).
07.08.2018 Управління поліції охорони в Сумській області звернулося до відповідача із заявою №1737/43/38/1/01-2018 про закінчення виконавчого провадження №56856575 (згідно ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження"), оскільки Господарським судом Сумської області було видано наказ про примусове виконання рішення від 17.07.2018 по справі №920/85/18, яке не набрало законної сили, так як останнє оскаржується позивачем в апеляційному порядку. Відповіді на вказану заяву позивач не отримав.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» та пункту 1.2. Положення про Управління поліції охорони в Сумській області, затвердженого наказом Національної поліції України від 26 червня 2017 року № 628, Управління поліції охорони в Сумській області є органом державної влади, який у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 року № 834 «Про питання функціонування органів поліції охорони, як територіальних органів Національної поліції та ліквідації деяких територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», є територіальним органом Національної поліції, що здійснює свою діяльність за рахунок коштів від надання послуг з охорони, які здійснюються на договірних засадах, оперативно підпорядковуючись Департаменту поліції охорони (далі - Департамент).
Таким чином, позивач має статус органу державної влади, є територіальним органом Національної поліції, входить до сфери управління поліції охорони і формує охоронну діяльність держави на території Сумської області.
Особливості виконання судових рішень, у яких боржником є орган державної влади, врегульовані Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI, норми якого мають спеціальний характер і безпосередньо врегульовують питання примусового виконання судових рішень про стягнення коштів з державного органу.
Згідно з нормами частин 1, 2 статті 3 вказаного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.
Нормами ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, а не органами державної виконавчої служби.
З системного аналізу вказаних вище норм слідує, що і спеціальними нормами Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», і загальними нормами Закону України «Про виконавче провадження» урегульовані правовідносини з примусового виконання судових рішень про стягнення коштів з державних органів на користь інших осіб.
Отже, у посадових осіб державної виконавчої служби (державних виконавців) відсутні повноваження на проведення будь-яких виконавчих дій з примусового виконання таких судових рішень, оскільки такі дії повинні виконуватись Головним управлінням Державної казначейської служби України у Сумській області.
Таким чином, на підставі викладених вище норм законодавства України та у відповідності до норм п. 9 ч. 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», отримавши заяву про відкриття виконавчого провадження від стягувана ОСОБА_2, державний виконавець був зобов'язаний відмовити у прийнятті виконавчого документу до виконання і повернути виконавчий документ (наказ) стягувачу, або спрямувати виконавчий документ для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області.
Крім того, варто зазначити, що рішення Господарського суду Сумської області від 14.06.2018, на примусове виконання якого видано наказ по справі №920/85/18 не набрало законної сили, оскільки Управління поліції охорони в Сумській області своєчасно, до закінчення встановленого у відповідності до п. 1 ст. 256 ГПК України до 20-денного строку з дня складення повного судового рішення, 13 липня 2018 року до Харківського апеляційного господарського суду було направлено апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Сумської області від 14 липня 2018 року по справі № 920/85/18 (а.с.24-49).
За вказаною апеляційною скаргою Харківським апеляційним господарським судом листом від 17 липня 2018 року №13-57/009761 витребувано із Господарського суду Сумської області справу № 920/85/18 для її розгляду в порядку апеляційного провадження (а.с.20), ухвалою суду від 02.08.2018 відкрито апеляційне провадження (а.с.77).
Відповідно до ч. 2 ст. 241 ГПК України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Отже, рішення Господарського суду Сумської області від 14 липня 2018 року по справі № 920/85/18 не набрало законної сили.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що оскаржені постанови державного виконавця у ВП №56856575 від 25.07.2018 не відповідають вимогам чинного законодавства, ч. 2 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим є незаконними і підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст. 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 287, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління поліції охорони в Сумській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання незаконними та скасування постанов - задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати постанови, винесені Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області: постанову від 25 липня 2018 року про відкриття виконавчого провадження №56856575, постанову від 25 липня 2018 року про арешт коштів боржника у ВП №56856575 і постанову від 25 липня 2018 року про арешт майна боржника у ВП №56856575.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст рішення складено 21.08.2018 року.