Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
21 серпня 2018 р. № 820/4514/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сагайдака В.В.,
при секретарі судового засідання - Савчук С.С.,
за участі:
представника позивача - Юркевич І.С.,
представника відповідачів - Фіщук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "КЛИЧ" (61052, м. Харків, вул. Конєва, 4, оф. 405 А) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа 8), Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "КЛИЧ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд :
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань розгляду скарг ДФС від 01.06.2018 №8791/21184174/2 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №62 від 31.10.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних та рішення Комісії з питань розгляду скарг ДФС від 28.03.2018 №29716/21184174 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №9 від 06.12.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України здійснити реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №62 від 31.10.2017 та податкову накладну №9 від 06.12.2017, які було подано ТОВ "Фірма "Клич".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення від 01.06.2018 №8791/21184174/2 та від 28.03.2018 №29716/21184174 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідачів у судовому засіданні проти позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "КЛИЧ" заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що між ТОВ «Фірма «Клич» (в якості покупця) та ТОВ « Аскалія» (в якості постачальника) було укладено договір поставки б/н від 31.08.2017(а.с.34-36).
Відповідно до п. 1.1. договору у порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник зобов'язується передати окремими партіями у власність покупця товар, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити його на умовах визначених цим договором.
На підтвердження реальності здійснення господарської операції позивачем до матеріалів справи надані копії видаткової накладної № ТП000000388, №ТП000000385, №ТП000000389 від 25.09.2017 р., платіжного доручення №1089, №1098, №1049, видаткової накладної №557 від 03.10.2017, довіреності №2852 від 03.10.2017, №РН-00251 від 27.09.2017, договору №01 від 23.01.2017, специфікації №11, експрес-накладної №5998052839575 від 03.10.2017, видаткової накладної №575 від 13.10.2017, довіреності №2937 від 10.10.2017 та товарно-транспортної накладної №Р449 від 13.10.2017, акту надання послуг від 13.10.2017, банківської виписки від 13.10.2017 за оплату транспортних послуг, видаткових накладних №570 від 09.10.2017, №571 від 09.10.2017, №572 від 09.10.2017, довіреності №2902 від 06.10.2017, експрес-накладної №7259000287610301 від 09.10.2017, платіжних доручень №12948 від 30.10.2017, №14279 від 21.11.2017, №14278 від 21.11.2017, №12656 від 20.10.2017, №12648 від 20.10.2017, договору поставки №04/К/17/173-юр від 12.04.2017.
Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України ТОВ «Фірма «КЛИЧ» було складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 62 від 31.10.2017 р.
Згідно отриманої квитанції від 15.11.2017 №1 податкову накладну № 62 від 31.10.2017 прийнято, але зупинено.
На виконання п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України ТОВ «Фірма «КЛИЧ» було направлено на адресу Державної фіскальної служби України пояснення про підтвердження реальності здійснення операцій щодо податкової накладної №62 від 31.10.2017, копії договорів та первинні документи, які підтверджують реальність здійснення операцій по вказаній податковій накладній.
Рішенням комісії ДФС від 18.05.2018 №708241/21184174 було відмовлено у реєстрації ПН №62 від 31.10.2017.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звертався до ДФС України зі скаргою від 23.05.2018 р.(а.с.25-28).
Однак, рішенням Комісії з питань розгляду скарг ДФС від 01.06.2018 №8791/21184174/2 зазначену скаргу позивача залишено без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін(а.с.29).
Судом встановлено, що між ТОВ «Фірма «КЛИЧ» (в якості покупця) та ФОП ОСОБА_3 (в якості продавця) було укладено договір поставки №КЛ-1 від 06.09.2017 р.(а.с.90-91).
Відповідно до п. 1.1 договору продавець передає, а покупець приймає у власність та оплачує товар, кількість та асортимент якого погоджується сторонами, та зазначається у рахунках чи видаткових накладних, які є невід'ємною частиною цього договору.
На підтвердження реальності здійснення господарської операції позивачем до матеріалів справи надані копії видаткових накладних №5 від 01.12.2017, №660 від 06.12.2017, товарно-транспортної накладної №Р661 від 06.12.2017р., платіжних доручень №113 від 18.01.2018, №1110 від 18.01.2018, №1163 від 6.02.2018, №1166 від 07.02.2018, №1173 від 16.02.2018, №190 від 04.01.2018.
На підставі вищевикладеного, ТОВ «Фірма «КЛИЧ» була відправлена на реєстрацію податкова накладна №9 від 06.12.2017(а.с.79).
Згідно отриманої квитанції від 28.12.2017 №9280941969, податкова накладна №9 від 06.12.2017 прийнята, проте її реєстрацію зупинено(а.с.81).
На виконання п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України ТОВ «Фірма «КЛИЧ» було направлено на адресу Державної фіскальної служби України пояснення разом з первинними документами, які підтверджують реальність здійснення операцій по вказаній податковій накладній(а.с.83).
Рішенням комісії ДФС від 12.03.2018 №610595/21184174 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №9 від 06.12.2017(а.с.84).
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звертався до ДФС України зі скаргою від 21.03.2018 р.(а.с.85-88).
Рішенням від 28.03.2018 №29716/21184174 зазначену скаргу позивача залишено без задоволення та рішення комісії ДФС без змін(а.с.89).
Не погоджуючись з рішеннями позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п. 187.1. ст. 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1. ст. 188 ПК України).
Пунктом 201.10. ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами п. 74.2. ст. 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3. статті 74 ПК України).
У відповідності до п. 2 постанови КМУ від 29.12.2010 №1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" (далі - Порядок №1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10. статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3. і 200-1.9. статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Аналогічні норми містяться і у п.п. 201.16.1. пункту 201.16. ст. 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2. статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1. п. 201.16. ст. 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Постановою №190 встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
Організаційні та процедурні засади діяльності комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), а також права та обов'язки її членів визначає Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117.
Відповідно до п. 2, 6 Порядку комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
До складу комісій регіонального рівня включаються посадові особи головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.
Судом під час розгляду справи встановлено, що оскаржувані у даній справі рішення були прийняті саме комісією регіонального рівня.
З огляду на зазначене, ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 р. залучено в якості другого відповідача - Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області.
Позивачем листами було направлено копії документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, відносно яких складені податкові накладні №9 та №62, копії яких містяться в матеріалах справи.
Проте, в оскаржуваних рішеннях не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними та скасування рішень.
Стосовно частини позовних вимог про зобов'язання ДФС України здійснити реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №62 від 31.10.2017 та податкову накладну №9 від 06.12.2017, які було подано ТОВ "Фірма "Клич", суд вказує наступне.
Приписами п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:
1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду). У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, нормами ПК України та Порядку №1246 чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідних податкових накладних та зазначення дат їх реєстрації.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання ДФС України здійснити реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних №62 від 31.10.2017 та №9 від 06.12.2017, які було подано ТОВ "Фірма "Клич".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "КЛИЧ" (61052, м. Харків, вул. Конєва, 4, оф. 405 А) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа 8), Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань розгляду скарг Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області від 01.06.2018 №8791/21184174/2 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №62 від 31.10.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних та рішення Комісії з питань розгляду скарг Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області від 28.03.2018 №29716/21184174 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №9 від 06.12.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України здійснити реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №62 від 31.10.2017 та податкову накладну №9 від 06.12.2017, які було подано ТОВ "Фірма "Клич".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 39599198) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "КЛИЧ" (код ЄДРПОУ 21184174) суму сплаченого судового збору у розмірі 1762.0 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "КЛИЧ" (код ЄДРПОУ 21184174) суму сплаченого судового збору у розмірі 1762.0 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п. п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 21 серпня 2018 р.
Суддя Сагайдак В.В.