20 серпня 2018 року м. Рівне №1740/1937/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сарненського об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, про визнання протиправною відмови відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язання відповідача призначити позивачу таку пенсію. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи ІІІ категорії та з 1984 році по даний час проживає в с. Труди, а тому має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Проте, за наслідками розгляду відповідної заяви позивача, відповідач відмови йому в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, мотивуючи це тим, що згідно з записами в трудовій книжці позивача прослідковується робота в чистій зоні в період з 18.04.1988 по 25.03.1989 та з 05.04.1989 по 02.07.1991 у колгоспах у Латвії. Позивач вказує, що він дійсно виїжджав з с. Труди на сезоні роботи до Латвії, де працював у колгоспах, однак постійно час від часу приїздив до сім'ї в с. Труди на періоди вихідних та відпусток, а тому вважає відмову відповідача призначити йому пенсію на пільгових умовах протиправною. При цьому, позивач зазначає, що в с. Труди він зі своєю сім'єю проживає з моменту укладення шлюбу з ОСОБА_2 у 1984 році. З огляду на зазначене просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 20 липня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі. Свої заперечення обґрунтовував тим, що відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років. До заяви про призначення пенсії на пільгових умовах позивачем були додані, зокрема довідка Степанської селищної ради від 21.12.2017 №1618 та трудова книжка. Згідно з довідкою селищної ради позивач проживав в с. Труди з 04.04.1986 по 21.07.1987, з 08.07.1991 по 13.12.2016, та з 19.12.2017 по даний час. Разом з тим, в трудовій книжці позивача наявні записи, якими підтверджується робота останнього в чистій зоні, а саме: у Латвії у період з 18.04.1988 по 25.03.1989 в колгоспі «Росме», а з 05.04.1989 по 02.07.1991 - в колгоспі «Мазсалаца». Таким чином, станом на 01.01.1993 первинними документами підтверджується проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення протягом 2 років 8 місяців та 20 днів, що виключає можливість призначення позивачу пенсії на пільгових умовах. З наведених підстав просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 20.11.1993.
02.07.2018 позивачу виповнилося 55 років.
06.04.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Вказане не заперечується сторонами згідно із змістом позовної заяви та відзиву.
Листом за №808/04-29 від 17.05.2018 відповідач повідомив позивачу про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки надані позивачем документи не підтверджують його право на зниження пенсійного віку на 5 років. Так, згідно з доданою до заяви довідкою Степанської селищної ради від 21.12.2017 №1618, позивач проживав в с. Труди з 04.04.1986 по 21.07.1987, з 08.07.1991 по 13.12.2016, та з 19.12.2017 по даний час. Разом з тим, в трудовій книжці позивача наявні записи, якими підтверджується робота останнього в чистій зоні, а саме: у Латвії у період з 18.04.1988 по 25.03.1989 в колгоспі «Росме», а з 05.04.1989 по 02.07.1991 - в колгоспі «Мазсалаца».
Не погоджуючись з вказаними рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з статтею 15 Закону України “Про пенсійне забезпечення” умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №796) визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Зокрема, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Згідно з абзацом 5 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону №796, потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у такому порядку: 3 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Судом встановлено, що одночасно із заявою про призначення пенсії на підставі ст.55 Закону №796 позивач надав відповідачу, зокрема посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серії НОМЕР_1 , видане 20.11.1993; трудову книжку НОМЕР_2 ; довідку Степанської селищної ради від 21.12.2017 №1618.
Як слідує із змісту довідки Степанської селищної ради від 21.12.2017 №1618, позивач проживав в с. Труди з 04.04.1986 по 21.07.1987, з 08.07.1991 по 13.12.2016, та з 19.12.2017 по даний час.
Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23.07.1991, село Труди Сарненського району Рівненської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що строк проживання (роботи) позивача в зоні гарантованого добровільного відселення з моменту аварії на Чорнобильській АЕС становить 2 роки 8 місяців та 19 днів (в т.ч. 1 рік 2 місяці 25 днів у період з 26.04.1986 по 21.07.1987 та 1 рік 5 місяців 24 дні у період з 08.07.1991 по 01.01.1993), що з урахуванням положень ст.55 Закону №796 є недостатнім для встановлення позивачу початкової величини зниження пенсійного віку та подальшого призначення пенсії на пільгових умовах.
Доводи позивача про те, що з моменту укладення шлюбу у 1984 році по даний час він зі своєю сім'єю постійно проживав в с. Труди Сарненського району Рівненської області, суд оцінює критично, оскільки вони спростовуються записами в його трудовій книжці, згідно з якими до позивач працював в Латвії, а саме: з 18.04.1988 по 25.03.1989 в колгоспі «Росме», з 05.04.1989 по 02.07.1991 в колгоспі «Мазсалаца».
Більше того, в позовній заяві позивач сам зазначає, що протягом часу роботи в Латвії він приїздив до сім'ї в с. Труди лише у періоди вихідних та відпусток.
Суд наголошує, що робота на території іншої держави виключає факт постійного проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення.
При цьому, суд зауважує, що вказані вище періоди роботи позивача у Латвії не охоплюються довідкою Степанської селищної ради від 21.12.2017 №1618. Тобто, проживання (робота) позивача з 18.04.1988 по 25.03.1989 та з 05.04.1989 по 02.07.1991 в зоні гарантованого добровільного відселення взагалі не підтверджено довідкою органу місцевого самоврядування (підприємств, установ, організацій).
Докази на підтвердження протилежного позивачем суду не надані та судом в ході розгляду справи не встановлені.
Разом з тим, п.2.1 Порядку №22-1 чітко визначений обов'язок громадянина, який постраждав внаслідок аварії на ЧАЕС та бажає щоб йому призначили пенсію зі зниженням пенсійного віку, надати територіальному органу Пенсійного фонду довідку про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видану органом місцевого самоврядування (підприємством, установою, організацією).
Таким чином, обставини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду, а тому адміністративний позов є необґрунтованим та в його задоволенні належить відмовити.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сарненського об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );
2) відповідач - Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (34500, Рівненська обл., Сарненський р-н, м. Сарни, вул. Суворова, 8, код ЄДРПОУ 41249821).
Суддя Комшелюк Т.О.