Справа № 1540/4208/18
21 серпня 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду - Потоцька Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи:
за позовом: ОСОБА_1 (68702, АДРЕСА_1; адреса для листування: 65496, АДРЕСА_2, телефон: АДРЕСА_3
до: Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6, телефон: (048) 705 37 40, e-mail:igask1@ukr.net
про: визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, стягнення моральної шкоди, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради в якому позивач просить:
- поновити мені, ОСОБА_1, строк на оскарження постанови про адміністративне правопорушення № 092/18 від 23 лютого 2018 року, постановлену заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу N° 1 Управління ДАБК ОМР Якименко Р.К. про визнання мене винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 188-42 КУпАП, та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 6800 гривень як пропущений з поважних причин.
- визнати протиправною та скасувати постанову про адміністративне правопорушення N 092/18 від 23 лютого 2018 року, постановлену заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу № 1 Управління ДАБК ОМР Якименко Р.К. про визнання мене винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 188-42 КУпАП, та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 6800 гривень;
- справу про адміністративне правопорушення про притягнення мене, ОСОБА_1, до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 статті 188-42 КУпАП, закрити.
-стягнути з Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на мою користь компенсацію за завдану моральну шкоду у сумі 10000 (десять тисяч) грн.
15.12.2017 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017, котрим КАС України викладено в новій редакції.
Приписами ч. 1, 2 ст. 20 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Частиною 1 п. 2 ст. 29 КАС України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Статтею 7 КАС України встановлено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування (ч. 6).
Згідно ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики (ч.5 ст.7 Закону України «Про судовий збір»).
З урахуванням наведених норм суд вважає за можливе повернути сплачений ОСОБА_1 судовий збір за квитанцією 0.0.1113563800.1 від 20.08.2018 р..
З урахування приписів чинного законодавства спір щодо оскарження рішень, суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності не відноситься до підсудності Одеського окружного адміністративного суду, справа підлягає направленню до Приморського районного суду м. Одеси.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 7, 20, 29, 286, 256, 294 КАС України, суд, -
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, стягнення моральної шкоди передати до Приморського районного суду м. Одеси (65000, м. Одеса, вул. Балківська, 33).
Повернути сплачений судовий збір шляхом стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь ОСОБА_1 (68702, АДРЕСА_1, ІНН НОМЕР_1) сплачений за квитанцію 0.0.1113563800.1 від 20.08.2018 р. судовий збір у сумі 1 409, 60 грн.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.