Ухвала від 20.08.2018 по справі 1340/3713/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/3713/18

УХВАЛА

з питань звільнення від сплати судового збору

та відстрочення сплати судового збору

20 серпня 2018 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Хома О.П., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору та про відстрочення сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови.

Одночасно із позовною заявою подано клопотання про звільнення від сплати судового збору та про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у справі у зв'язку з важким матеріальним станом позивача. Посилаючись на норми Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI та правові висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 19.02.2018 №589/6044/13-ц та від 29.05.2018 №915/955/15, ОСОБА_1 вказує, що чинним законодавством не передбачено обов'язку сплати судового збору за подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця. Окрім того, дана позовна заява стосується трудових прав позивача, що є окремою підставою для звільнення від сплати судового збору.

Згідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Аналогічні норми містить стаття 8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Позивач обґрунтовує заяви про звільнення від сплати судового збору та про відстрочення сплати судового збору нормами Закону № 3674-VI, згідно з якими за подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця сплата судового збору не передбачена, а також висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 19.02.2018 №589/6044/13-ц у цивільній справі та у постанові від 29.05.2018 №915/955/15 у господарській справі.

Посилання на вказану практику Верховного Суду є помилковим, оскільки зазначені висновки Верховного Суду щодо застосування норм права не стосуються спірних правовідносин.

Цивільний процесуальний кодекс України (далі - ЦПК України) та Господарський процесуальний кодекс України (далі - ГПК України) містять розділи VII та VI відповідно, які називаються «Судовий контроль за виконанням судових рішень» і згідно зі статтями447 ЦПК України та 339 ГПК України передбачають право сторін виконавчого провадження на звернення до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до ЦПК України чи ГПК України, порушено їхні права.

КАС України не містить такого розділу.

Стаття 287 КАС України, на яку позивач посилається, передбачає звернення учасників виконавчого провадження з позовною заявою, а не зі скаргою.

Позивач підміняє поняття, стверджуючи про те, що звертається зі «скаргою», хоча фактично подає позов.

Окрім того, як на підставу для звільнення від сплати судового збору позивач посилається на норми пункту 1 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI, згідно до якої позивачі звільняються від сплати судового збору у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. Натомість, як вбачається із позовної заяви, предметом оскарження у даній справі є рішення державного виконавця.

Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом № 3674-VI.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 № 246-VIII розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2018 встановлено у розмірі 1 762 гривень.

Згідно до абзацу 1 підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру, а тому ОСОБА_1 слід сплатити судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Одночасно позивач подає клопотання про звільнення від сплати судового збору та про відстрочення сплати судового збору, які є взаємовиключними.

Позивачем не наведено жодних обставин та доказів на їх підтвердження, які б давали суду обґрунтовані підстави вважати, що він позбавлений можливості сплатити судовий збір, тому у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.

Клопотання про відстрочення сплати судового збору слід задовольнити частково, відстрочити сплату судового збору до 05.09.2018.

Керуючись статтями 133, 160, 161, 171, 248 КАС України , суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 області про звільнення від сплати судового збору, - відмовити.

Клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору, - задовольнити частково.

Відстрочити сплату судового збору до 05.09.2018.

Ухвала з питань звільнення від сплати судового збору та відстрочку судового збору набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується.

Суддя О.П. Хома