про залишення позовної заяви без руху
20 серпня 2018 року м. Київ 810/4285/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
17 серпня 2018 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) з позовом до Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як убачається з ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
У позовній заяві, ОСОБА_1 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_4 р. ОСОБА_2 помер.
7 травня 2012 р. рішенням Богуславського районного суду № 1004/829/12 було встановлено факт перебування ОСОБА_1 на утриманні чоловіка ОСОБА_2, а тому з цього часу відповідно до ст.ст. 30, 31 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" ОСОБА_1 почала отримувати пенсію в разі втрати годувальника, померлого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У подальшому 21 червня 20018 р. ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації, в якій просила: " 1. Надати статус "інваліда війни" ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, захворювання якого, що призвело до смерті пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
2. Видати мені, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 "Посвідчення члена сім'ї загиблого" відповідно до Додатку 2 до постанови КМ України № 302 від 12 травня 1994 р.
3. Видати мені, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 "Бланк - вкладку до посвідчення члена сім'ї загиблого" відповідно до Додатку 4 до постанови КМ України № 302 від 12 травня 1994 р.".
Як убачається із позовної заяви, ОСОБА_1 просить суд "1) Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації оформлені листом № 01-25/1507 від 10 липня 2018 р. щодо відмови у наданні статусу "інваліда війни" ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, видачі "Посвідчення члена сім'ї загиблого" та "Бланк - вкладки до посвідчення члена сім'ї загиблого" ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Положення про порядок видачі посвідчення і нагрудних знаків ветерані війни", затвердженого постановою КМ України № 302 від 12 травня 1995 р.; 2) Зобов'язати Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації надати статус "інваліда війни" ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, захворювання якого, що призвело до смерті пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; 3) Зобов'язати Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 "Посвідчення члена сім'ї загиблого" та "Бланк - вкладку до посвідчення члена сім'ї загиблого", відповідно до Довідки № 2, № 4 "Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", затвердженого постановою КМ України № 302 від 12 травня 1994 р."
Проте, суддя зазначає, що із позовної заяви та наданих документів вбачається, що ОСОБА_1 з 2012 р. було відомо про наявність в неї правових підстав для встановленні її померлому чоловіку статусу "інваліда війни" та видачі їй "Посвідчення члена сім'ї загиблого" відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " та "Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 12 травня 1994 р.
До суду з цим адміністративним позовом ОСОБА_1 звернулася 13 серпня 2018 р., що підтверджується поштовим штемпелем на конверті, тобто майже через 6 років після винесення рішення Богуславського районного суду у справі № 1004/829/12.
Крім того, суддя зазначає, що з 2012 р. по 2018 р. ОСОБА_1 не вчиняла будь-яких інших дій для встановлення її померлому чоловіку статусу "інваліда війни" та видачі їй "Посвідчення члена сім'ї загиблого".
За таких обставин суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 звернулася до суду з даним адміністративним позовом з пропуском 6-ти місячного строку звернення до суду.
При цьому, ОСОБА_1 не обґрунтовує у позовній заяві підстав пропущення строку звернення до суду, не зазначає підстав для його поновлення та не надає жодного доказу на підтвердження обґрунтованості таких обставин.
Зазначена вище обставина вказує на невідповідність позовної заяви вимогам ст. 160-161 КАС України.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин суддя вважає за необхідне залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 з наданням часу для усунення зазначених недоліків.
Указані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- клопотання про поновлення строку звернення до суду, документів на підтвердження та обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Журавель В.О.