20.07.18 Справа № 804/10809/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі заяву Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №804/10809/13-а за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 5410,94 грн., -
У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №804/10809/13-а за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 5410,94 грн., позов у якій задоволений постановою суду від 28.08.2013 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 року по справі №804/10809/13-а здійснено заміну сторони виконавчого провадження (стягувача) - Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області замінено на Кам'янську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Дніпропетровській області.
19 липня 2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №804/10809/13-а.
В обґрунтування заяви зазначено наступне:
- набрав чинності Закон України «Про внесення змін до податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року №1797-VIIІ де функції державних податкових інспекцій визначені статтею 19-3 Податкового кодексу України;
- Кам'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області позбавлена права звертатися до ДВС з заявою про відкриття виконавчого провадження.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши наведені у клопотанні доводи, проаналізувавши чинне законодавство, суд доходить наступного висновку.
Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З матеріалів справи вбачається, що 22.10.2013 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист по справі №804/10809/13-а, у якому стягувачем визначено Управління Пенсійного фонду України у Криничанському районі Дніпропетровської області.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 року здійснено заміну позивача у справі № 804/10809/13-а з Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області на Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, здійснено заміну Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на Кам'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
На вимогу суду відомості щодо відкритого виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №804/5648/16 заявником не надані, у зв'язку із чим станом на дату розгляду заяви, судом встановлено, що відкриті виконавчі провадження з примусового виконання виконавчого листа №804/5648/16 відсутні.
Отже, суд вважає подану заяву про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №804/5648/16 передчасним, та доходить висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на необґрунтованість.
Поряд з цим, судом самостійно розглянуто питання щодо достатності поданих документів для підтвердження підстав щодо заміни первинного позивача Дніпродзержинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області його правонаступником Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області у порядку статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, та зазначає про наступне.
Судом встановлено, що поданих документів достатньо для підтвердження підстав щодо заміни первинного позивача Управління Пенсійного фонду України у Криничанському районі Дніпропетровської області його кінцевим правонаступником Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області у порядку статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, та зазначає про наступне.
У разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року №1797-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017 року (за виключенням окремих статей), були внесені зміни до Податкового кодексу України щодо функцій та прав контролюючих органів та щодо функцій державних податкових інспекцій.
Відповідно до пункту 19-1-1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів (підпункт 19-1.1.22).
Статтею 19-3 Податкового кодексу України визначений вичерпний перелік функцій державних податкових інспекцій, які:
- 19-3.1.1. здійснюють сервісне обслуговування платників податків;
- 19-3.1.2. здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням;
- 19-3.1.3. формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи;
- 19-3.1.4. виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Отже, з 01.01.2017 року податкові інспекції, з урахуванням викладених особливостей, позбавлені повноважень контролюючого органу як органу стягнення.
Згідно з частиною першою статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни позивача його правонаступником з метою виконання судового рішення.
23. Керуючись статтями 52, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №804/10809/13-а - відмовити.
Допустити в адміністративній справі №804/10809/13-а заміну позивача - Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, її правонаступником - Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49000).
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З.Голобутовський