33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
10 серпня 2018 р. Справа № 918/201/18
Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В. при секретарі Ярощук О.П. розглянувши в загальному позовному провадженні справу
за позовом Дочірнє підприємство "Рівненський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
до відповідача ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області
про визнання недійсним з моменту укладення абз. 3 додаткової угоди №30 від 28.12.2017 р. до договору №1 від 21. 02.2017 р. та стягнення заборгованості у розмірі 27483785,79 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: представник ОСОБА_2
від відповідача: представник ОСОБА_3
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 11.06.18 по 10.08.18
Статті 42, 46 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.
Відводи з підстав визначених статтями 35, 37 ГПК України відсутні.
Дочірнє підприємство "Рівненський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (надалі Позивач, ДП "Рівненський облавтодор", Облавтодор) звернувся в господарський суд Рівненської області з позовом до ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області (надалі Відповідач, ОСОБА_1 автодоріг) в якому просить визнати недійсним з моменту укладення абз. 3 додаткової угоди №30 від 28.12.2017 р. до договору №1 від 21.02.2017 р. та стягнути зі ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненський області на користь Дочірнього підприємства «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» заборгованість у розмірі 12684517,47 грн. та витрати по сплаті судового збору.
Позовні вимоги ДП "Рівненський облавтодор" мотивує наступним.
21.02.2017 року між ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» і ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області укладено договір №1 про закупівлю послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення в межах Рівненської області протяжністю 2000,9 км.
Пунктом 1.1 Договору передбачено, що Виконавець зобов'язується у порядку та на умовах, визначених цим договором, своїми силами і засобами на власний ризик надати послуги згідно технічного завдання, викладеного в тендерній документації, за рахунок коштів державного бюджету та в обумовлений цим договором термін. Замовник зобов'язується прийняти надані згідно із цим договором та чинним законодавством України належним чином послуги та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів передбачених на ці цілі на його рахунок.
Станом на 26.12.2017 року відповідно до підписаної обома сторонами Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2017 р. Виконавець по Договору надав, а Замовник прийняв та оплатив послуги на суму 84 213 720,13 грн.. Крім того, під час дії Договору у жовтні - грудні 2017 року Виконавцем надано, а Замовником прийнято, але не оплачено послуги на загальну суму 2837404,47 грн.. Крім вищевказаних послуг на замовлення Відповідача, під час дії Договору, філіями дочірнього підприємства надано послуги, які останнім не прийняті та не оплачені, на суму 8947113,50 грн..
Відповідно п.1.4 Договору послуги надаються Виконавцем згідно щомісячних планів-завдань та ОСОБА_4 дефектів, затверджених Замовником в межах видатків затвердженого помісячного розпису. Пунктом 1.7 Договору передбачено, що крім послуг передбачених вище, Виконавець за письмовим розпорядженням (завданням) Замовника надає послуги (виконує роботи):
з усунення загрози безпечного проїзду автотранспорту;
з виконання звернень (приписів) уповноважених органів національної поліції за завданням замовника;
з ліквідації наслідків стихійного лиха, надзвичайних та аварійних ситуацій;
у разі надходження конкретних письмових розпоряджень про усунення загрози безпечного руху автотранспорту;
при надходженні звернень (приписів) уповноважених органів Національної поліції, виданих на ім'я Виконавця, останній зобов'язаний приступити до виконання аварійних робіт з обов'язковими письмовими повідомленнями та згодою Замовника. Так, окрім щомісячних наборів робіт, на адресу Виконавця надходили листи-завдання Замовника.
Підрядником було оформлено акти приймання підрядних робіт за листопад 2017 та відповідно до вимог п.4.1 договору надано у інвестиційно-кошторисний відділ Замовника для перевірки правильності нарахування вартості робіт, про що свідчить підпис інженера ІКВ ОСОБА_5 на відомості ресурсів до відповідного акту. Якість наданих послуг перевірено інженером відділу контролю якості ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області ОСОБА_6
Пунктом 4.1 договору передбачено, що розрахунки проводяться Замовником Виконавцю після підписання ОСОБА_4 приймання виконаних підрядних робіт (форми № КБ2-в) і Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3, складених у відповідності з положеннями чинних ДСТУ та СОУ, які складаються Виконавцем і подаються для підписання Замовнику не пізніше як за 5 робочих днів до кінця звітного місяця. Представник Замовника на протязі п'яти робочих днів перевіряє виконання представленого акту і підписує його в частині фактично виконаних робіт, в межах виділених бюджетних асигнувань.
Всі надані Підрядником послуги були оформлені актами виконаних робіт форми № КБ2-в та відповідно до вимог п.4.1 Договору надані для підписання Замовнику у місяці, в яких вони надавалися, у термін, передбачений Договором, тобто не пізніше як за 5 робочих днів до кінця звітного місяця. В свою чергу представниками Замовника - інженерами відділу якості та технічного контролю Відповідача, за якими закріплений технічний нагляд за якістю наданих послуг та використанням ресурсів тієї чи іншою філією Виконавця, протягом п'яти робочих днів було перевірено виконання представленого акту і частково підписано. Решта не підписаних актів було повернуто Виконавцю без надання обґрунтованих заперечень щодо допущених недоліків чи відступів від умов договору.
24.11.2017 р. листом за № 8/1823 на адресу Замовника Позивачем направлено на підписання акти виконаних робіт форми № КБ2-в на суму 15641768,58 грн., послуги по яких надавалися протягом вересня-листопада 2017 року, та які не були прийняті Замовником у період, в якому були надані.
Листом від 29.11.2017 р. № 7/2558 посилаючись на відсутність бюджетного фінансування, Замовник повернув надіслані акти виконаних робіт, прийнявши згодом надані послуги у межах доведених завдань на листопад 2017 у обсязі 3,5 млн.грн..
01.03.2018 р. Позивачем листом за № 8/361 направлено повторно для підписання акти приймання виконаних підрядних робіт за вересень-грудень 2017 року з вимогою оплатити вартість наданих на їх підставі послуг.
Листом від 06.03.2018 № 12/361 Замовником було повідомлено про відсутність підстав для проведення розрахунків. Відповідно акти Замовником підписано не було, а вартість робіт не оплачено.
Оскільки від Замовника не поступило обґрунтованих заперечень щодо допущених недоліків чи відступів від умов договору, Виконавець прийняв виконані роботи /надані послуги в односторонньому порядку, відобразивши дебіторську заборгованість САД у Рівненській області у бухгалтерському обліку.
28.12.2017 року між ОСОБА_4 укладено додаткову угоду №30 до договору №1 від 21.02.2017 р., відповідно до умов якої Сторони дійшли згоди продовжити дію Договору на строк достатній для проведення процедури закупівлі на початок наступного року на суму коштів не більше 20 % вартості, зазначеної у договорі, та викласти п.3.1, 5.1 та 10.1 в наступній редакції:
« 3.1. Ціна договору становить 101 013 720,13 грн. з врахування ПДВ 16 835 620,03 грн., в тому числі:
- на 2017 рік -84 213 720,13 грн. у тому числі ПДВ: 14 035 620,02грн.;
- на 2018 рік -16 800 000,00 в тому числі ПДВ: 2 800 000,00грн.».
« 5.1. Термін надання послуг - з моменту підписання договору і по 31 березня 2018 р.»
« 10.1. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31.03.2018р., а щодо фінансових зобов'язань - до повного і належного їх виконання».
На момент укладення додаткової угоди №30 від 28.12.2017р. про зменшення ціни Договору Виконавцем по договору №1 від 21.02.2017 р., окрім оплачених, було надано послуг у розмірі 12684517,47 грн., які Замовником оплачені не були, тобто склалась ситуація, що ціна договору була змінена після його виконання.
Частиною 3 ст.632 ЦК України передбачено, що зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Таким чином Позивач вважає, що існують правові підстави для визнання недійсним п.3.1 додаткової угоди №30 від 28.12.2017р. з підстав її невідповідності ч.3 ст.632 ЦК України.
Ухвалою суду від 05 квітня 2018 року відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Представник Відповідача надав суду відзив на позов в якому проти вимог Позивача заперечує посилаючись при цьому на наступне.
ОСОБА_1 автомобільних доріг у відповідності до Закону України Про публічні закупівлі» було проведено закупівлю послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення в межах Рівненської області протяжністю 2000,9 км.. За результатами процедури конкурсних торгів за державні кошти був кладений договір з переможцем торгів ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» № 1 від 28.02.2018р.. Керуючись нормами Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про публічні закупівлі» відповідно до умов Договору № 1 від 21.02.2017 року, сторони за взаємною згодою сторін з врахуванням попередньо узгоджених сторонами взяття бюджетних зобов'язань по договору в сумі 84213720,13 грн., яку Замовник зобов'язувався оплати, уклали Додаткову угоду № 30 від 28.12.2017 року про зменшення ціни Договору до 101 013 720, 13 грн. в тому числі на 2017 рік - 84213720,13 коп., на 2018 рік - 16800000,00 грн. та продовження дії договору до 31.03.2018 року.
Пунктом 1.4 Договору передбачено, що послуги виконуються Виконавцем згідно щомісячних планів-завдань та ОСОБА_4 дефектів затверджених Замовником в межах видатків затвердженого помісячного розпису.
Платіжні зобов'язання за договором виникають при наявності відповідного бюджетного призначення. Оплата послуг проводиться в межах виділеного фінансування по фактично виконаних обсягах робіт згідно ф. № КБ-2в та ф. №КБ -3 по мірі надходження коштів на рахунок Замовника (п. 4.2.Договору).
Бюджетні зобов'язання за Договором виникають у разі наявності та в межах виділених бюджетних асигнувань та фактично отриманих бюджетних коштів, а оплата здійснюється в межах фактичного надходження бюджетних коштів. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника, оплата за надані послуги здійснюється протягом 5 (п'яти) банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок, а у разі зміни бюджетного фінансування Замовник письмово повідомляє про це Виконавця, який зобов'язаний негайно призупинити надання послуг з моменту отримання повідомлення, крім послуг (виконання робіт), передбачених п. 1.7.цього договору (п.4.4.Договору).
Ненадходження коштів з державного та/або місцевого бюджету на реєстраційний рахунок Замовника для оплати послуг за цим договором, а також несвоєчасне їх перерахування органами державного казначейства Сторони визнають обставиною, що має місце не з вини Замовника ( п. 4.5. Договору). На виконання умов договору ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області, як Замовником послуг листом від 28.02.2017 року №4/369 було доведено ліміт фінансування на 2017 рік, який станом на 28.02.2017 року, з врахуванням вже оплачених коштів, складав 37525,3 тис. грн. У випадку внесення змін до плану фінансування ОСОБА_1 зобов'язалась коригувати доведений ліміт. Додатковими угодами підписаними ОСОБА_4 по договору були скориговані бюджетні зобов'язання по договору № 1 від 21.02.2017 року в межах яких виникли зобов'язання в сторін надати послуги та оплатити надані послуги.
Станом на 22.02.2017 року бюджетні зобов'язання відповідно до Діану фінансування дорожнього господарства у 2017 році становили 30 000 000, 00 грн. (додаткова угода №1 від 22.02.2017 року).
Враховуючи, що станом на 28 грудня 2017 року послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення у Рівненській області Виконавцем виконані, а Замовником прийняті та оплачені в повному обсязі сторони домовились за згодою сторін узгодити ціну Договору в бік зменшення ( без зміни кількості ( обсягу) та якості товарів, робіт і послуг) та продовжити дію Договору на строк достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року на суму коштів не більше 20 % від вартості в Договорі.
Керуючись ч.5. ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі, та у відповідності до п. 3.2 Договору сторони визначили ціну Договору 101 013720,13 копійок, в тому числі:
на 2017 рік- 84 213 720,13 грн.; на 2018 рік - 16 800 000,00 грн..
Послуги надані ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» були прийняті в межах ціни договору та оплачені в повному обсязі, що не заперечується самим позивачем та про що свідчить узгоджена та підписана двома сторонами додаткова угода № 35 від 30.03.2018 року до Договору № 1 від 21.02.2018 року. Відповідно до Додаткової угоди № 35 від 30.03.2018 року до Договору № 1 від 30.03.2018 року ціна договору становить 101 012 674, 62 грн. сто один мільйон дванадцять тисяч шістсот сімдесят чотири гривні, 62 копійки), у тому числі ПДВ 16 835 445, 77 грн. (шістнадцять мільйонів вісімсот тридцять п'ять тисяч чотириста сорок п'ять гривень, 77 копійок. Підписуючи додаткову угоду Сторони підтвердили, що на момент припинення дії Договору між ними немає неврегульованих спорів з приводу його виконання, а також будь-яких невиконаних сторонами зобов'язань, в т. ч. по оплаті наданих послуг ( п. 3 Додаткової угоди). У зв'язку з припиненням дії Договору, Виконавець не має жодних претензій до Замовника по Договору ( п.4. Додаткової угоди).
Відтак Відповідач стверджує, що послуги, які були надані Підрядником відповідно до умов Договору № 1 від 21.02.2017 року договору та планів - завдань наданих Замовником перелік яких відображений в актах виконаних робіт Ф - КБ2в за вересень - грудень 2017 року підписаних обома сторонами оплачені Замовником повністю.
Враховуючи вищевикладене Відповідач просить в задоволенні позовної заяви Дочірнього підприємства «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» до ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області про стягнення заборгованості в розмірі 12684517,47 грн. відмовити за безпідставністю в повному обсязі.
До закінчення підготовчого засідання представник Позивача подав заяву про збільшення позовних в якій, зокрема, просить суд визнати недійсним з моменту укладення абз. 3 додаткової угоди №30 від 28.12.2017 р. до договору №1 від 21.02.2017р. та стягнути зі ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненський області на користь Дочірнього підприємства «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» заборгованість у розмірі 27483785,79 грн. та витрати по сплаті судового збору.
Подану заяву представник Дочірнього підприємства «Рівненський облавтодор» мотивує наступним.
На підставі укладеного 21.02.2017 року між ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» та ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області договору №1 про закупівлю послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення в межах Рівненської області протяжністю 2000,9 км Позивачем надано Відповідачу послуги у розмірі 127596460,91 грн., з яких протягом 2017 року :
- ним були оплачено у розмірі 84213720,13 грн., ,
- прийнято, але не оплачено у розмірі 2 837404,47 грн.;
- прийнято Підрядником у односторонньому порядку у розмірі 9847 113,50 грн.;
та надані протягом січня-березня 2018 року у розмірі 31 598 222,81 грн., з яких:
- 16798954,49 грн. оплачено;
- прийнято, але не оплачено у розмірі 14799268,32 грн..
Представник Відповідача надав суду відзив на заяву Позивача про збільшення позовних вимог в якому зазначає наступне.
Послуги, які були надані Позивачем в січні - березні 2018 року відповідно до наданих завдань та доведених лімітів, які узгоджені ОСОБА_4 по Договору шляхом підписання додатковихугод були прийняті та оплачені повністю, що не заперечується їм Позивачем. Додаткових завдань, про збільшення обсягу робіт чи лімітів на фінансування цих робіт і послуг ніж тих, які передбачені умовами Договору від 21.02.2018 року ОСОБА_1 автомобільних доріг не надавала. В листах, на які посилається Позивач, як на підтвердження замовлення додаткових послуг не міститься жодних вказівок, дозволів чи розпоряджень виконати додаткові роботи, чи надати додаткові послуги в обсязі, що не передбачені умовами договору.
Щодо актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, наданих позивачем до заяви про збільшення позовних вимог на суму 14 799 І ?8, 32 грн. представник Відповідача зазначає, що в актах відсутній підпис уповноваженої особи на підписання та прийняття актів виконаних робіт, дані акти були лише завізовані інженерами відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області, якими були перевірені об'єми наданих послуг та зроблені відповідні відмітки. Проте ні керівником організації, ні його уповноваженими особами ні інженерами, що здійснюють контроль за виконанням робіт та надання послуг дані роботи не були прийняті, та акти виконаних робіт були повернуті виконавцю робіт.
Ухвалою суду від 11червня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представники Позивача в судовому засіданні позовні вимоги, викладені в позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог підтримала повністю, натомість представник Відповідача проти цих вимог заперечила.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, безпосередньо дослідивши докази у справі, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.
21.02.2017 року між ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області (як Замовником) та ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (як Виконавцем) укладено Договір №1 про закупівлю послуг (надалі -Договір).
Пунктом 1.1 Договору передбачено, що Виконавець зобов'язується у порядку та на умовах, визначених цим договором, своїми силами і засобами на власний ризик надати послуги згідно технічного завдання, викладеного в тендерній документації, за рахунок коштів державного бюджету та в обумовлений цим договором термін. Замовник зобов'язується прийняти надані згідно із цим договором та чинним законодавством України належним чином послуги та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів передбачених на ці цілі на його рахунок.
Найменування послуг: експлуатаційне утримання автомобільних доріг державного значення в межах рівненської області протяжністю 2000,9км.: ДК 021:2015-63712200-5 - Послуги з експлуатації автомобільних доріг; ДК 016:2010 - 42.11.1 - Дороги автомобільні та магістральні, інші дороги, елементи доріг, злітно-посадкові смуги летовищ ( п. 1.2. Договору).
Відповідно до п.1.3 Договору експлуатаційне утримання повинно здійснюватися відповідно до, але не виключно до норм та правил:
Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198;
НПАОП 63.21-1.01-09 Правила охорони праці під час будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг
ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану;
П Г.1-218-113:2009 Технічні правила ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України;
П Г.1-218-118:2005 Єдині правила зимового утримання автомобільних доріг;
ДСТУ 2587:2010 Безпека дорожнього руху. Розмітка дорожня. Загальні технічні вимоги. Методи контролювання. Правила застосування;
ДСТУ 2735-94 Огородження дорожні i напрямні пристрої. Правила використання. Вимоги безпеки дорожнього руху;
ДСТУ 4036-2001 Безпека дорожнього руху. Вставки розмічальні дорожні. Загальні технічні вимоги;
ДСТУ 4100:2014 Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування;
ДСТУ 4241-2003 Безпека дорожнього руху. Знаки дорожні та інформаційні табло зі змінною інформацією. Загальні технічні умови;
ДСТУ 7168:2010 Безпека дорожнього руху. Огородження дорожні тимчасові. Загальні технічні умови;
ДСТУ Б В.2.3-9:2003 Пристрої дорожні напрямні. Загальні технічні умови;
ДСТУ Б В.2.3-10:2003 Огородження дорожнє парапетного типу. Загальні технічні умови;
ДСТУ Б В.2.3-11:2004 Огородження дорожнє перильного типу. Загальні технічні умови;
ДСТУ Б В.2.3-12:2004 Огородження дорожнє металеве бар'єрного типу. Загальні технічні умови;
ДСТУ Б В.2.3-25:2009 Огородження дорожнє тросового типу. Загальні технічні умови;
СОУ 45.2-00018112-004:2006 Безпека дорожнього руху. Огородження стримувальні для пішоходів. Загальні технічні умови;
СОУ 45.2-00018112-006:2006 Порядок огородження та організація дорожнього руху в місцях проведення дорожніх робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг;
СОУ 45.2-00018112-029:2008 Безпека дорожнього руху. Смуги шумові. Загальні технічні вимоги. Правила застосування;
СОУ 42.1-37641918-105:2013 Класифікація робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування.
На підставі п.1.4 Договору послуги виконуються Виконавцем згідно щомісячних планів-завдань та ОСОБА_4 дефектів, затверджених Замовником в межах видатків щомісячного розпису.
На підставі п. 1.6 договору на період дії договору та протягом гарантійного періоду, Виконавець відповідно до Закону України «Про дорожній рух» та норм Глави 82 Цивільного кодексу України, в повній мірі відповідає за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху і несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (в т.ч. моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася з причини незадовільного експлуатаційного утримання, допущеного з вини Виконавця, а також забезпечує повне майнове відшкодування Замовнику у разі заподіяння збитків користувачами доріг, та/або в процесі використання смуги відводу юридичними чи фізичними особами на мережі автомобільних доріг, якщо такі збитки завдані з вини Виконавця.
Пунктом 1.7 Договору передбачено, що крім послуг передбачених вище, Виконавець за письмовим розпорядженням (завданням) Замовника надає послуги (виконує роботи):
з усунення загрози безпечного проїзду автотранспорту;
з виконання звернень (приписів) уповноважених органів національної поліції за завданням замовника;
з ліквідації наслідків стихійного лиха, надзвичайних та аварійних ситуацій;
у разі надходження конкретних письмових розпоряджень про усунення загрози безпечного руху автотранспорту;
при надходженні звернень (приписів) уповноважених органів Національної поліції, виданих на ім'я Виконавця, останній зобов'язаний приступити до виконання аварійних робіт з обов'язковими письмовими повідомленнями та згодою Замовника.
Відповідно до п.3.1. Договору ціна договору становить 109 712 677,00 грн.
Термін надання послуг - з моменту підписання Договору і по 31 грудня 2017 року (п.5.1).
Пунктом 10.1 передбачено строк дії Договору до 31.12.2017 р., а в частині розрахунків та гарантійних зобов'язань - до повного виконання ОСОБА_4 своїх зобов'язань.
28.12.2017 року між ОСОБА_4 укладено додаткову угоду №30 до договору №1 від 21.02.2017 р., відповідно до умов якої Сторони дійшли згоди продовжити дію Договору на строк достатній для проведення процедури закупівлі на початок наступного року на суму коштів не більше 20 % вартості, зазначеної у договорі, та викласти п.3.1, 5.1 та 10.1 в наступній редакції:
« 3.1. Ціна договору становить 101 013 720,13 грн. з врахування ПДВ 16 835 620,03 грн., в тому числі:
- на 2017 рік -84 213 720,13 грн. у тому числі ПДВ: 14 035 620,02грн.;
- на 2018 рік -16 800 000,00 в тому числі ПДВ: 2 800 000,00грн.».
« 5.1. Термін надання послуг - з моменту підписання договору і по 31 березня 2018 р.»
« 10.1. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31.03.2018 р, а щодо фінансових зобов'язань - до повного і належного їх виконання».
Згідно ст.11 Цивільного кодексу України, однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини. Згідно ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.
Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Відповідно до ст. 11 ЦК України, однією з підстав виникнення зобов'язань, є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
За умовами ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ст.901 ЦК України).
Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України (ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України).
Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відтак, для визнання правочину недійсним з підстав, викладених в ч. 1 ст. 203 ЦК України, є його невідповідність Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства.
Частиною 3 ст.632 ЦК України передбачено, що зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Пунктом 1.1. договору передбачено, що Виконавець зобов'язується у порядку та на умовах , визначених цим Договором, своїми силами і засобами на власний ризик надати послуги згідно технічного завдання викладеного в тендерній документації за рахунок коштів державного бюджету (інших бюджетів) та в обумовлених цим договором термін. Замовник зобов'язується прийняти надані згідно із цим договором та чинним законодавством України належним чином послуги та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів передбачених на ці цілі на його рахунок.
28.12.2017р. на момент укладення угоди №30 до договору №1 від 21.02.2017 р. (надалі Угода), якою, зокрема, було змінено ціну договору, роботи за договором відповідно до наданих актів виконаних робіт були виконані у 2017 році.
Відповідач був обізнаний щодо наявності наданих Виконавцем послуг (виконаних робіт) в межах дії і на умовах договору №1 від 21.02.2017 р., які ним не були прийняті та оплачені.
Доказом обізнаності Відповідача щодо наявності неоплачених ним наданих Виконавцем послуг впродовж 2017 року під час дії договору №1 від 21.02.2017 р. є листи ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області , зокрема, від 29.11.2017 р. № 7/2558, надісланий Позивачу у відповідь на вимогу прийняти та оплатити послуги у розмірі 15 641 768,58 грн. та від 06.03.2018 р. № 12/461, яким Відповідачем повернуто без прийняття та оплати надіслані Позивачем акти приймання виконаних підрядних робіт за вересень-грудень 2017р.
Отже, на момент укладення додаткової угоди №30 від 28.12.2017р. про зменшення ціни Договору Виконавцем по договору №1 від 21.02.2017 р., окрім оплачених, було надано послуг у розмірі 12684517,47 грн., які Замовником оплачені не були, тобто склалась ситуація, що ціна договору була змінена після його виконання.
Таким чином, існують правові підстави для визнання недійсним абз. 3 додаткової угоди №30 від 28.12.2017 р. до договору №1 від 21.02.2017 р. ч.3 ст.632 ЦК України.
Станом на 26.12.2017 року відповідно до підписаної обома сторонами Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2017 р. Виконавець по Договору надав, а Замовник прийняв та оплатив послуги на суму 84 213 720,13 грн.. Крім того, під час дії Договору у жовтні - грудні 2017 року Виконавцем надано, а Замовником прийнято, але не оплачено послуги на загальну суму 2837404,47 грн., в тому числі:
- філією «Колоденська ДЕД» (жовтень 2017) на суму 4109,00 грн.
- філією «Радивилівський райавтодор» (листопад 2017) на суму 399863 грн.
- філією «Дубенська ДЕД» у листопаді 2017 р. на суму 275260 грн.
- філією «Зарічненський райавтодор» у листопаді 2017 на суму 117359 грн.
- філією «Рівненська ДЕД» у грудні 2017 р. в сумі 1386006,47 грн.
- філією «Рокитнівський райавтодор» у грудні 2017 р. на суму 221022 грн.
- філією «Радивилівський райавтодор» у грудні 2017 р. на суму 89869 грн.
- філією «Млинівський райавтодор» у грудні 2017 р. на суму 344096 грн..
Відповідно п.1.4 Договору послуги надаються Виконавцем згідно щомісячних планів-завдань та ОСОБА_4 дефектів, затверджених Замовником в межах видатків затвердженого помісячного розпису.
Пунктом 1.7 Договору передбачено, що крім послуг передбачених вище, Виконавець за письмовим розпорядженням (завданням) Замовника надає послуги (виконує роботи):
з усунення загрози безпечного проїзду автотранспорту;
з виконання звернень (приписів) уповноважених органів національної поліції за завданням замовника;
з ліквідації наслідків стихійного лиха, надзвичайних та аварійних ситуацій;
у разі надходження конкретних письмових розпоряджень про усунення загрози безпечного руху автотранспорту;
при надходженні звернень (приписів) уповноважених органів Національної поліції, виданих на ім'я Виконавця, останній зобов'язаний приступити до виконання аварійних робіт з обов'язковими письмовими повідомленнями та згодою Замовника.
Відповідно до вимог п.1.6 договору на період дії договору та протягом гарантійного періоду, Виконавець відповідно до Закону України «Про дорожній рух» та норм Глави 82 Цивільного кодексу України, в повній мірі відповідає за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху і несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (в т.ч. моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася з причини незадовільного експлуатаційного утримання, допущеного з вини Виконавця, а також забезпечує повне майнове відшкодування Замовнику у разі заподіяння збитків користувачами доріг, та/або в процесі використання смуги відводу юридичними чи фізичними особами на мережі автомобільних доріг, якщо такі збитки завдані з вини Виконавця.
Отже, уклавши договір Підрядник погодився з його умовами і відповідно взяв на себе визначені договором зобов'язання щодо забезпечення безпеки дорожнього руху на переданій йому Замовником мережі автомобільних доріг загального користування.
Переважна більшість послуг, вартість яких є предметом позовних вимог, надавалися Відповідачу у зимовий період, коли погодні умови зумовлюють безперервний процес виконання робіт по очищенню дорожнього полотна від снігового накату, видаленню снігового валу та попередженню ожеледі.
Відповідно до Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198:
5.1. Усі роботи, виконувані у зимовий період, поділяються на такі групи: снігоочищення, видалення снігу та накату, боротьба із слизькістю доріг, ліквідація ожеледі.
5.2. При інтенсивності руху транспортних засобів менш ніж 120 автомобілів на годину із розрахунку на кожну смугу руху, а також під час снігопадів інтенсивністю до 5 мм/год (за висотою шару неущільненого снігу) снігоочищення проводять тільки плужно-щітковими снігоочисниками без застосування хімічних реагентів. Очищення проїзної частини починають не пізніше, ніж через 0,5 години після початку снігопаду і повторюють через кожні 1,5 - 2 години в міру накопичення снігу. Після закінчення снігопаду виконують завершальні роботи - сніг згрібають та підмітають.
5.3. При середній за добу інтенсивності руху транспортних засобів більше ніж 120 автомобілів на годину із розрахунку на кожну смугу застосовують комбінований спосіб снігоочищення засобами механізації та хімічних реагентів - механохімічний.
5.4. Процес механохімічного способу снігоочищення складається із циклів технологічних етапів. Кількість циклів залежить від тривалості снігопаду.
5.5. Вулиці та дороги, що мають більше 2 смуг руху у кожному напрямку, можуть оброблятись одночасно кількома розкидачами.
5.7. Залежно від температури повітря щільність посипання дорожнього покриття під час обробки технологічними матеріалами повинна відповідати нормам розподілу технологічних матеріалів під час снігоочищення вулиць та доріг.
5.17. Для боротьби з ожеледицею у місцях із найбільш напруженим рухом, на аварійно-небезпечних ділянках, на крутих спусках, перед залізничними переїздами та на інших ділянках за інформацією Державної автомобільної інспекції України (далі - ДАІ) може бути застосовано профілактичне оброблення, яке запобігає утворенню ожеледиці. Профілактичне оброблення дорожнього покриття слід здійснювати за 1 - 2 години до виникнення ожеледиці (прогнозованої попереджувальними метеозведеннями).
Так, окрім щомісячних наборів робіт, на адресу Виконавця надходили листи-завдання Замовника:
- від 08.08.2017 № 7/1647 про те, що у зв'язку з відсутністю ліміту на експлуатаційне утримання доріг ОСОБА_1 автомобільних доріг на серпень 2017 року завдання на виконання робіт не надаються. Однак Замовник не заперечує про виконання робіт, які стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху (ліквідація аварійних вибоїн та руйнувань, штучних споруд, відновлення пошкодженого бар'єрного огородження, встановлення дорожніх знаків, прибирання аварійних дерев тощо та визнає їх в майбутньому;
- від 22.08.2017 р. № 8/1755 щодо виконання ремонтних робіт на а/д Т-18/08 поблизу с.Ступно;
- від 29.08.2017 №8/1797 щодо видалення чагарникової порослі на а/д Устилуг- Луцьк-Рівне, ямкового ремонту на а/д Т-18-18, облаштування автобусних зупинок;
- від 14.06.2017 №8/1245 щодо приведення в належний стан дорожніх знаків;
- від 31.08.2017 № 8/1816 щодо ліквідації ямковості та інших деформацій покриття на під'їздах та інших елементах дороги до навчальних та лікувальних закладів згідно переліку;
- від 31.08.2017 №13/1829 щодо поновлення розмітки пішохідних переходів та відновлення дорожніх знаків;
- від 05.09.2017 №13/1867 щодо встановлення дорожніх знаків на а/д Городище-Рівне-Старокостянтинів;
- від 13.09.2017 № 8/1940 про проведення робіт з ліквідації ямковості та інших деформацій покриття на а/д Острог-Кременець-Почаїв- Радивилів;
- від 22.09.2017 №8/2023 щодо ліквідації деформацій покриття та ямковості на а/д Н-02 Кременець-Біла Церква-Ржищів-Канів-Софіївка;
- від 27.09.2017 № 13/2044 щодо встановлення дорожніх знаків;
- від 03.10.2017 № 8/2126 щодо проведення ремонтних робіт на а/д Т-18-30 та Т-18-17;
- від 04.10.2017 № 8/2126 щодо проведення ремонтних робіт на а/д Т-18-29;
- від 05.10.2017 № 8/2180 щодо приведення в готовність транспорту до погіршення погодніх умов;
- від 05.10.2017 №3/2158 щодо проведення ремонтних робіт на а/д Корнин-Загороща орієнтовною вартістю 3 млн.грн.
- від 25.10.2017 № 8/2303 про виконання робіт з ліквідації ямковості на а/д Вежиця-Рокитно-Борове, Володимирець-Красносілля-Малі Телковичі, Соломир-Вовчиці-Дібрівськ-Сварицевичі, Степангород-Хіночі-Радижеве-Зелене;
- від 27.10.2017 № 8/2325 щодо готовності техніки до погіршення погодних умов;
- від 23.11.2017 №8/2512 щодо проведення ліквідації ямковості покриття а/д Мар'янівка -Рокитне;
- від 27.11.2017 № 13/2525 щодо відновлення автопавільйону на а/д Т-18-06;
- від 30.11.2017 № 8/2561 щодо готовності техніки до погіршення погодних умов;
- від 01.12.2017 № 13/2572 щодо встановлення дорожніх знаків відповідно переліку;
- від 13.12.2017 № 12/2638 щодо забезпечення цілодобового безпечного руху транспорту, цілісності доріг і споруд в умовах припинення чергування оперативних бригад та відповідальних працівників філій по зимовому утриманню;
- від 21.12.2017 № 8/2739 про ліквідацію порослі на а/д Рокитне-Глинне;
- від 30.08.2017 №13/1804 щодо заміну інформаційно-вказівних дорожніх знаків з новими назвами населених пунктів;
- від 28.12.2017 № 13/2807 щодо встановлення дорожніх знаків;
- від 27.10.2017 № 13/2320 щодо встановлення дорожніх знаків;
- від 23.10.2017 № 13/2295 щодо відновлення пошкодженого бар'єрного огородження;
- від 05.09.2017 № 13/1869 щодо встановлення дорожніх знаків;
- від 27.10.2017 № 13/2317 щодо встановлення дорожніх знаків;
- від 30.08.2017 № 13/1802 щодо встановлення «лежачих поліцейських»;
- від 13.09.2017 № 19/1928 щодо встановлення дорожніх знаків з назвами населених пунктів;
- від 02.10.2017 № 13/2111 щодо встановлення дорожніх знаків;
- від 20.10.2017 № 13/2288 щодо встановлення дорожніх знаків;
- від 13.12.2017 р. №259-ОД щодо ліквідації недоліків, виявлених в ході перевірки автомобільних доріг ДП «Дорожній контроль якості».
На підставі п.1.4, п.1.7 Договору та вказаних листів Відповідача крім вищевказаних послуг на замовлення Відповідача, під час дії Договору, філіями дочірнього підприємства надано послуги, які останнім не прийняті та не оплачені, на суму 8947113,50, а саме:
- філією «Дубровицький райавтодор» у вересні 2017 р. на суму 156265 грн.
- філією «Костопільський райавтодор» у вересні 2017 р. на суму 195727 грн.
- філією «Рокитнівський райавтодор» у вересні 2017 р. на суму 351126 грн.
- філією «Млинівський райавтодор» у жовтні 2017 р. на суму104015 грн.
- філією «Рокитнівський райавтодор» у жовтні 2017 р. на суму 490980 грн.
- філією «Дубенська ДЕД» у жовтні 2017 на суму 483466 грн.
- філією «Рівненська ДЕД» у жовтні 2017 на суму 580380 грн.
- філією «Зарічненський райавтодор» жовтні 2017 на суму214780 грн.
- філією «Березнівський райавтодор» у жовтні 2017 р. на суму147922 грн.
- філією «Колоденська ДЕД» у жовтні 2017 р. на суму 90997 грн.
- філією «Березнівський райавтодор» у листопаді 2017 р. на суму 288899 грн.
- філією «Гощанський райавтодор» у листопаді 2017 на суму 162950 грн.
- філією «Дубровицький райавтодор» у листопаді 2017 на суму 665268 грн.
- філією «Зарічненський райавтодор» у листопаді 2017 на суму 163470 грн.
- філією «Корецький райавтодор» у листопаді 2017 на суму 261731 грн.
- філією «Костопільський райавтодор» у листопаді 2017 на суму 221146 грн.
- філією «Млинівський райавтодор» у листопаді 2017 на суму 161328 грн.
- філією «Рокитнівський райавтодор» у листопаді 2017 на суму 324125 грн.
- філією «Колоденська ДЕД» у листопаді 2017 на суму 505307 грн.
- філією «Рівненська ДЕД» у листопаді 2017 на суму 1385633 грн.
- філією «Сарненська ДЕД» у листопаді 2017 на суму 131099 грн.
- філією «Березнівський райавтодор» у грудні 2017 на суму 211028 грн.
- філією «Гощанський райавтодор» у грудні 2017 на суму 162950 грн.
- філією «Дубровицький райавтодор» у грудні 2017 на суму 347137 грн.
- філією «Зарічненський райавтодор» у грудні 2017 на суму 1375090 грн.
- філією «Млинівський райавтодор» у грудні 2017 на суму 37778 грн.
- філією «Рокитнівський райавтодор» у грудні 2017 на суму 65602 грн.
- філією «Дубенська ДЕД» у грудні 2017 на суму 19439 грн.
- філією «Рівненська ДЕД» у грудні 2017 на суму 433918 грн.
- філією «Володимирецький райавтодор» у грудні на суму 271507 грн..
Так, зокрема, філією «Рівненська ДЕД» у листопаді 2017 року надавалися такі види послуг: ліквідація пошкоджень, руйнувань та деформацій основи дорожнього одягу (ямковий ремонт); видалення порослі; прибирання автопавільйонів, сміття; встановлення, ремонт, вирівнювання стояків дорожніх знаків.
Всі види послуг надавалися Замовнику на підставі завдання на виконання робіт з експлуатаційного утримання доріг на листопад місяць, затвердженого заступником начальника ОСОБА_1 автомобільних доріг.
Надані Замовнику послуги підтверджуються первинною документацією, що додана до позову.
Відповідно до вимог п. 4.1. договору філією до 20 числа поточного місяця акт приймання виконаних підрядних робіт надано на перевірку правильності нарахування вартості робіт та застосування розцінок Замовнику, про що свідчить підпис начальника інвестиційно-кошторисного відділу ОСОБА_1 автомобільних доріг ОСОБА_7 на відомості ресурсів до акту виконаних будівельних робіт за листопад 2017 року № 2389-кб2в на суму 487361 грн., яка складена станом на 27.11.2017 року.
Про погодження наданих послуг/виконаних робіт з відповідальними посадовими особами Замовника свідчить підпис та печатка інженера відділу контролю якості Замовника ОСОБА_6 в Журналах виконання робіт, які ведуться відповідальними майстрами філії.
Отже, надані послуги були узгоджені та перевірені уповноваженими посадовими особами Замовника у термін, визначений абз.6.п.4.1 договору №1 від 21.02.2017 р. Таким чином Замовник знав про надання підрядником вищевказаних послуг, перевірив їх, однак не підписав зі своєї сторони, чим порушив вимоги частини 1 ст. 837 Цивільного кодексу України.
Філією «Рокитнівський райавтодор» у вересні 2017 року на замовлення відповідача надано послуги по ямковому ремонту асфальтобетонного покриття, фарбування, відновлення та ремонт дорожніх знаків, нанесення горизонтальної розмітки, видалення чагарнику, порослі. Вказані послуги передбачено щомісячними завданнями відповідно до вимог договору №1 від 21.02.2017 р..
Крім щомісячного завдання філією «Рокитнівський райавтодор» послуги надавалися на підставі листів Замовника від 4.10.2017 р. № 8/2146 щодо ліквідації ямковості та інших деформацій на а/д Вежиця-Рокитно-Борове; від 05.10.2017 №8/2180 щодо приведення у готовність машин та механізмів на випадок погіршення погодніх умов; від 27.10.2017 № 8/2325 про забезпечення безпечного проїзду автомобільними дорогами у період з 30.10.2017 по 31.10.2017 р..
Надання послуг підтверджується первинною документацією, яка додається у додатках до позову.
Відповідно до вимог п. 4.1. договору філією до 20 числа вересня місяця надано на перевірку правильності нарахування вартості робіт та застосування розцінок акт та первинна документація, на підставі якої надавалися послуги, про що свідчить підпис начальника інвестиційно-кошторисного відділу ОСОБА_1 автомобільних доріг ОСОБА_7 на відомості ресурсів до акту виконаних будівельних робіт за вересень 2017 року № 2257 вр.
Філією «Дубенська ДЕД» на замовлення Відповідача протягом жовтня місяця 2017 року надавалися такі види робіт: холодне фрезерування, ямковий ремонт, видалення порослі, кущів, прибирання смуг відведення, узбіччя, майданчиків відпочинку, заміна, ремонт, встановлення дорожніх знаків, влаштування бар'єрного огородження тощо. Виконання вищезазначених робіт передбачалося місячним завданням та приписами Управління патрульної служби від 25.09.2017 щодо ліквідації ямковості на а/д М-06; від 28.09.2017 щодо ліквідації вибоїн, напливів, осідань, встановлення обмежувальних знаків; від 25.09.2017 щодо заміни дорожніх знаків на а/д Київ -Чоп; від 02.10.2017 щодо ліквідації ямковості на а/д М-19 Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече; від 08.09.2017 р. щодо ремонту та заміни пошкодженого транспортного огородження на а/д Київ-Чоп; від 14.10.2017 р. щодо ліквідації вибоїн, напливів, осідань на а/д Київ-Чоп; від 30.10.2017 щодо здійснення ремонту пошкодженого бар'єрного огородження на а/д М-06.
Позивач надає Замовнику послуги не лише на підставі помісячних планів - завдань, приписів патрульної поліції. Замовником також надаються листи з вимогами виконання окремих завдань. Так листом ОСОБА_1 автомобільних доріг від 31.08.2017 р. № 8/1816 було доведено завдання щодо ліквідації ямковості та інших деформацій на під'їзних дорогах до навчальних закладів, встановлення на даних ділянках дорожніх знаків.
Листами від 05.10.2017 р №8/2180, 27.10.2017 №8/2325 Замовник зобов'язував забезпечити готовність до вжиття заходів реагування для забезпечення безпечного проїзду у період 05.10.2017 р. по 06.10.2017 р. при погіршенні погодніх умов, відповідно до вимог філії Позивача, в тому числі і філія «Дубенська ДЕД» ввела цілодобове чергування механізаторів, відповідальних ІТП та водіїв, диспетчерів. Послуги чергування також входять до робіт, які не були прийняті та оплачені Замовником.
Надані Замовнику філією «Дубенська ДЕД» послуги підтверджуються первинною документацією.
Про перевірку Замовником правильності нарахування вартості робіт та застосування розцінок свідчить підпис начальника інвестиційно-кошторисного відділу ОСОБА_1 автомобільних доріг ОСОБА_7 на відомостях ресурсів до актів виконаних будівельних робіт за жовтень 2017 року. В даних відомостях ресурсів міститься відомості, що поточні ціни матеріальних ресурсів прийняті станом на 25.10.2017 р.
Про погодження наданих послуг/виконаних робіт з відповідальними посадовими особами Замовника свідчить підпис та печатка інженера відділу контролю якості Замовника ОСОБА_8 в Загальному журналі робіт філії.
Філією «Дубровицький райавтодор» Позивачем у грудні 2017 року на замовлення Відповідача згідно завдання, затвердженого заступником начальника ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області, надана послуги по ліквідації руйнувань, пошкоджень та деформацій дорожнього полотна, обробленню доріг протиожеледними матеріалами, прибиранню снігу, а також надавалися послуги по чергуванню водіїв, машиністів, робітників 5 розряду з виїздом та без виїзду. Вартість наданих у грудні філією «Дубровицький райавтодор», які не були оплачені Замовником послуг, становить 347137 грн..
Надані послуги підтверджуються первинною документацією, копія якої додається до позову.
Про перевірку Замовником правильності нарахування вартості робіт та застосування розцінок свідчить підпис інженера інвестиційно-кошторисного відділу ОСОБА_1 автомобільних доріг ОСОБА_5 на відомості ресурсів до акту виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року № 1573-вр, яка складена станом на 20.12.2017 року.
Про погодження наданих послуг/виконаних робіт з відповідальними посадовими особами Замовника свідчить підпис інженера відділу контролю якості Замовника ОСОБА_9 в Загальному журналі робіт, який ведеться майстрами філії.
Філією «Зарічненський райавтодор» у грудні 2017 року згідно щомісячних завдань надавалися послуги чергуванню робітників 5 розряду, машиністів без виїзду та з виїздом, прибирання сміття, встановлення вказівних віх, очищення автомобільних доріг від снігу та посипання протиожеледними матеріалами. Крім того філією виконано ямковий ремонт асфальтобетонного покриття на підставі листа Відповідача від 25.10.2017 за № 8/2303 про виділення Державним агентством автомобільних доріг України додаткового фінансування на дрібний середній ремонт автомобільних доріг, в тому числі Зарічненського району.
Філією сформовано акт приймання виконаних підрядних робіт та переданий замовнику на перевірку.
Виконання ямкового ремонту асфальтобетонного покриття на а/д Р-76 біля автостанції у смт.Зарічне погоджено з посадовими особами Замовника, про що свідчить підпис посадової особи Замовника - куратора філії ОСОБА_9 на документі «Типи конструктивів ремонту асфальтобетонного покриття на а/д Р-76 за грудень 2017 р».
Філією «Млинівський райавтодор» на підставі щомісячних завдань на виконання робіт у листопаді 2017 року надавалися послуги по ямковому ремонту, ліквідації руйнувань та інших пошкоджень основи дорожнього одягу та покриття проїзної частини автомобільних доріг. Крім того, також філією надавалися послуги на підставі листів Замовника від 02.11.2017 №13/2376 про заміну дорожніх знаків, та № 7/1647 від 08.08.2017р. щодо виконання робіт, які стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху (ліквідація аварійних вибоїн, руйнувань покриття, штучних споруд, відновлення бар'єрного огородження, встановлення дорожніх знаків, прибирання аварійних дерев тощо). Підрядником складено акт приймання виконаних підрядних робіт за листопад 2017 року № 1531 Кб-2в на суму 129508 грн.
Виконані об'єми робіт було перевірено інженером інвестиційно-кошторисного відділу Замовника ОСОБА_5, про що свідчить його підпис на відомостях ресурсів до актів приймання виконаних підрядних робіт за листопад 2017 р.
Всі надані послуги підтверджуються первинною документацією: подорожніми листами, товарно-транспортними накладними, звіт про витрати основних матеріалів, реєстрами вивезення асфальтобетону, щебеню, табелями обліку робочого часу, нарядами робіт. Всі надані послуги щоденно зафіксовано у Загальному журналі робіт, які ведуться відповідальними працівниками філії, та іншою документацією.
Замовником надані послуги було перевірено, однак акти приймання виконаних підрядних робіт за листопад 2017 року ф.Кб-2в № 1531 та №1530 підписані не були.
Філією «Костопільський райавтодор» у вересні 2017 року на підставі щомісячного завдання Замовнику надано послуги по ямковому ремонту асфальтобетонного покриття. Крім того надавалися послуги по скошуванню трави, фарбуванню знаків на підставі листа ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області від 08.08.2017 р. №7/1647 щодо виконання робіт по забезпеченню безпеки дорожнього руху понад встановлені ліміти.
Підрядником було складено акт приймання виконаних підрядних робіт за вересень 2017 року ф.Кб-2в №1446 на суму 195729 грн. та відповідно до вимог п.4.1 договору надано у інвестиційно-кошторисний відділ Замовника для перевірки правильності нарахування вартості робіт та застосування розцінок, про що свідчить підпис інженера ІКВ ОСОБА_5 на відомостях ресурсів до відповідних актів.
Також Замовником було здійснено перевірку якості наданих послуг, про що свідчить підпис інженерам відділу контролю якості Замовника ОСОБА_10 в Загальному журналі робіт.
Всі надані послуги підтверджуються первинною документацією, яка надається у додатках до позовної заяви.
У листопаді 2017 року філією «Колоденська ДЕД» на підставі щомісячного завдання надавалися Відповідачу послуги по ямковому ремонту. Крім ямкового ремонту філією здійснювалося прибирання автобусних зупинок, приготування та перевезення піщано-соляної суміші, встановлення та ремонт дорожніх знаків на підставі письмових звернень Замовника: від 05.09.2017 № 13/1869 про встановлення дорожніх знаків; від 03.10.2017 №8/2126 щодо проведення посипки ділянки дороги щебеневою сумішшю та проведення грейдерування; від 23.10.2017 №13/2295 щодо встановлення пошкодженого бар'єрного огородження; від 27.10.2017 №13/2330; від 30.11.2017 № 8/2561 про приведення у готовність машин та механізмів, які задіяні у зимовому утриманні; від 10.10.2017 № 8/2272 щодо забезпечення встановлення засобів пасивного снігозахисту та листа № 7/1647 від 08.08.2017 р. про виконання робіт по забезпеченню безпеки руху.
Підрядником було складено акти приймання виконаних підрядних робіт за листопад 2017 року ф.Кб-2в №2375 на суму 282444 грн.; № 1617 на суму 93822 грн. та відповідно до вимог п.4.1 договору надано у інвестиційно-кошторисний відділ Замовника для перевірки правильності нарахування вартості робіт та застосування розцінок, про що свідчить підпис начальника ІКВ ОСОБА_7. на відомостях ресурсів до відповідних актів.
Всі надані послуги підтверджуються первинною документацією, яка надається у додатках до позовної заяви.
Якість та обсяги наданих на підставі вищевказаних актів послуг перевірено уповноваженою особою Замовника - інженерові відділу контролю якістю ОСОБА_10, про що свідчить його підпис в Загальному журналі робіт філії.
Філією «Гощанський райавтодор» у листопаді 2017 року на підставі завдання на виконання робіт Замовнику надавалися послуги по ліквідації елементів штучних споруд та ліквідації пошкоджень, руйнувань та деформацій дорожнього одягу.
Також філією надавалися послуги по підготовці сил та засобів, машин та механізмів до погіршення погодніх умов на підставі листа Замовника від 30.11.2017 р. №8/2561; послуги по забезпеченню безпеки дорожнього руху на підставі листа № 7/1647 від 08.08.2017.
Підрядником було складено акт приймання виконаних підрядних робіт за листопад 2017 року ф.Кб-2в №1548 на суму 162950 грн. та відповідно до вимог п.4.1 договору надано у інвестиційно-кошторисний відділ Замовника для перевірки правильності нарахування вартості робіт, про що свідчить підпис інженера ІКВ ОСОБА_5 на відомості ресурсів до відповідного акту.
Якість наданих послуг перевірено уповноваженою особою Замовника - інженером відділу контролю якості ОСОБА_6, про що свідчить його підпис та печатка в Загальному журналі робіт.
Філією «Сарненська ДЕД» у листопаді 2017 року Відповідачу надавалися послуги по прибиранню автобусних зупинок, чергування машиністів з виїздом. Всього виконано філією об'ємів на суму 131099 грн. Якість наданих послуг перевірено інженером відділу контролю якості ОСОБА_9, про що свідчить його підпис та печатка в Загальному журналі робіт.
Перевірку правильності нарахування вартості робіт здійснено начальником інвестиційно-кошторисного відділу ОСОБА_7, про що свідчить її підпис на відомості ресурсів до акту приймання виконаних робіт. Надані послуги підтверджується первинною документацією, копії якої надано в додатках до позовної заяви.
Так, філією «Корецький райавтодор» у листопаді 2017 року на замовлення Відповідача надавалися послуги по ямковому ремонту, прибирання сміття на узбіччях, перевезення ПСС, видаленню порослі на загальну суму 261731 грн.
Підрядником було оформлено акти приймання підрядних робіт за листопад 2017 та відповідно до вимог п.4.1 договору надано у інвестиційно-кошторисний відділ Замовника для перевірки правильності нарахування вартості робіт, про що свідчить підпис інженера ІКВ ОСОБА_5 на відомості ресурсів до відповідного акту. Якість наданих послуг перевірено інженером відділу контролю якості ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області ОСОБА_6
На виконання послуг Підряднику Замовником надавалися письмові завдання:
- листом від 15.12.2017 р. № 8/2648 про забезпечення цілодобового чергування відповідальних інженерно-технічних працівників;
- листом від 21.02.2018 щодо приведення у готовність сил та засобів для забезпечення безперебійних умов руху;
- від 10.01.2018 № 8/70 про активізацію аварійного ямкового ремонту;
- від 13.01.2018 № 9/90 про ліквідацію ямковості на автомобільних дорогах;
- від 13.03.2018 №8/491 про встановлення дорожніх знаків;
- від 17.01.2018 №8/109 про погіршення погодніх умов та забезпечення вчасного реагування;
- від 19.01.2018 № 3/114 про виконання окремого доручення голови Укравтодору;
- від 22.01.2018 №8/128 про забезпечення вчасного реагування на погіршення погодніх умов;
- від 31.01.2018 від №8/210 про ліквідацію ямковості;
- від 06.02.2018 №8/234 про відновлення пошкодженого бар'єрного огородження;
- від 14.02.2018 № 8/299 про ліквідацію ямковості на ділянці дороги від м.Рівне до м.Сарни;
- від 25.01.2018 № 8/163 про встановлення дорожніх знаків;
- від 01.03.2018 №8/420 про ліквідацію руйнувань та деформацій проїзної частини а/д Городище-Рівне-Старокостянтинів;
- від 28.03.2018 №8/667 про виконання окремого доручення Укравтодору про забезпечення цілодобового чергування інженерно-технічних працівників та механізаторів до настання сприятливих погодніх умов тощо.
Таким чином, виконуючи вимоги договору та вищевказаних листів, забезпечуючи безпечний та безперервний рух транспорту на дорогах загального користування державного значення Позивачем протягом січня - березня 2018 надано Відповідачу послуги по експлуатаційному утриманню автомобільних доріг у розмірі 31598222,81 грн., з яких станом на 21.05.2018 року залишилися неоплаченими 14799268,32 грн., а саме:
Філією «Березнівський райавтодор» у січні 2018 р. в сумі 333200 грн.
___________//_________________ у лютому на суму 353550 грн.
___________//_________________ у березні на суму 200713 грн.
Філією «Володимирецький райавтодор» у березні 220069 грн.
___________//_________________ у лютому 305021 грн.
Філією «Гощанський райавтодор» у січні 207376 грн.
___________//_________________у лютому 282608 грн.
___________//_________________у березні 421094 грн.
Філією «Дубровицький райавтодор» у січні 320932 грн.
___________//_________________ у лютому 260146грн.
___________//_________________ у лютому 139586 грн.
___________//_________________ у березні 294173 грн.
Філією «Зарічненський райавтодор» у січні 179215 грн.
___________//_________________ у лютому 246732 грн.
___________//_________________ у березні 223313 грн.
Філією «Корецький райавтодор» у березні 232601 грн.
Філією «Костопольський райавтодор» у січні 218476 грн.
___________//_________________ у лютому 194359,24 грн.
___________//_________________ у березні 273578,08 грн.
Філією «Млинівський райавтодор» у лютому 308016 грн.
___________//_________________ у лютому 200088 грн.
___________//_________________ у березні 143172 грн.
___________//_________________ у березні 227607 грн.
Філією «»Рівненський райавтодор» у січні 702757 грн.
___________//_________________ у лютому 868144 грн.
___________//_________________ у березні 469634 грн.
Філією «Рокитнівський райавтодор» у лютому 187886 грн.
___________//_________________ у лютому 260621 грн.
___________//_________________ у березні 414812 грн.
Філією «Колоденська ДЕД» у січні 359176 грн.
___________//_________________ у січні 472002 грн.
___________//_________________ у лютому 302650 грн.
___________//_________________ у лютому 265450грн.
___________//_________________ у лютому 714608 грн.
___________//_________________ у лютому 579712 грн.
___________//_________________ у лютому 522428 грн.
___________//_________________ у березні 201550 грн.
___________//_________________ у березні 430483 грн.
___________//_________________ у березні 684354 грн.
___________//_________________ у березні 161717 грн.
___________//_________________ у березні 400712 грн.
Так у січні 2018 року філіями дочірнього підприємства надано послуг Відповідачу в сумі 16884600 грн., з них оплачено Замовником 13117785 грн., решта 3 766815грн. залишилися неприйнятими і неоплаченими. У звязку з чим 08.02.2018 листом №8/224 Позивачем було направлено на підписання Замовнику акти виконаних робіт у двох примірниках.
У лютому 2018 року Позивачем надано Відповідачу послуги по договору № 1 від 21.02.2017 р. в сумі 14948,4 тис.грн.. Всього у лютому прийнято і оплачено 8956794,71 грн. 06.03.2018 р. Позивач звернувся до Замовника листом №12/462 про підписання та оплату вартості виконаних у лютому місяці робіт в сумі 14948,4 тис.грн. Станом на 21.05.2018 Замовник боргує 5991605,24 грн. за надані у лютому 2018 року послуги.
У березні 2018 року Відповідачу по договору № 1 від 21.02.2017 р. надано послуги на суму 11919,1 тис.грн., які не були оплачені Замовником. 30.03.2018 р. Позивач звернувся до Замовника листом №8/552 про підписання та оплату вартості виконаних у березні місяці робіт в сумі 11919,1 тис.грн..
Протягом січня-травня 2018 року Замовником було частково оплачено вартість наданих у січні-березні 2018 року послуг і станом на 21.05.2018 року Відповідач боргує за надані Позивачем у січні 2018 року послуги по експлуатаційному утриманню автомобільних доріг державного значення 3766815 грн.; за надані у лютому 2018 року - 5991605,24 грн., та 5040848,08 грн. надані у березні послуги. Разом заборгованість ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області за надані протягом січня-березня 2018 року по договору №1 від 21.02.2017 року послуги становить 14799268,32 грн.
Відповідно до вимог п. 4.1. договору №1 від 21.02.2017 р. підрядником до 20 числа поточного місяця акти приймання виконаних підрядних робіт надавалися Замовнику на перевірку правильності нарахування вартості робіт та застосування розцінок, про що свідчать підписи інженерів інвестиційно-кошторисного відділу ОСОБА_1 автомобільних доріг на відомостях ресурсів до актів виконаних будівельних робіт.
Отже, надані послуги були узгоджені та перевірені уповноваженими посадовими особами Замовника у термін, визначений абз.6.п.4.1 договору №1 від 21.02.2017 р.
Всі додані до заяви акти приймання підрядних робіт підписані за Сторони Замовника інженерами відділу контролю якості ОСОБА_1 автомобільних доріг, які уповноважені зі сторони Замовника здійснювати приймання наданих підрядником послуг.
Відповідно до вимог абз.3 п.4.1 Договору представник Замовника на протязі п'яти робочих днів перевіряє виконання робіт згідно представленого акту і підписує його в частині фактично виконаних робіт, в межах виділених бюджетних асигнувань.
Така умова договору надає повноваження по перевірці та підписанню актів приймання підрядних будівельних робіт зі сторони Замовника одній особі. Перевірку якості виконання робіт/наданих послуг зі сторони Замовника здійснюють інженери відділу якості та технічного контролю, за якими закріплений технічний нагляд за якістю наданих послуг та використанням ресурсів тієї чи іншою філією Виконавця. Всі надані до заяви акти приймання виконаних будівельних робіт, стягнення вартості яких є предметом позову, підписані інженерами відділу якості та технічного контролю Замовника, на які абзацом 3 п.4.1 договору покладено повноваження підписати акти в частині фактично виконаних робіт.
Відповідно вищевказаного, акти приймання виконаних будівельних робіт за січень-березень 2018 року в сумі 14799268,32 грн. є підписаними, а послуги, в розумінні ст.853 ЦК України прийнятими.
Враховуючи вищевикладене Позивачем надано на замовлення ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області в період дії договору №1 від 21.02.2017 р. послуги по експлуатаційному утриманню автомобільних доріг у Рівненській області загального користування державного значення у розмірі 127596460,91 грн., з яких Замовником було оплачено 101 012 674,62 грн. про що свідчить Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за лютий 2018 р. Станом на 21.05.2018 року Замовник боргує вартість наданих послуг у розмірі 27483785,79 грн..
Пунктом 4.1 договору передбачено, що розрахунки проводяться Замовником Виконавцю після підписання ОСОБА_4 приймання виконаних підрядних робіт (форми № КБ2-в) і Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3, складених у відповідності з положеннями чинних ДСТУ та СОУ, які складаються Виконавцем і подаються для підписання Замовнику не пізніше як за 5 робочих днів до кінця звітного місяця. Представник Замовника на протязі п'яти робочих днів перевіряє виконання представленого акту і підписує його в частині фактично виконаних робіт, в межах виділених бюджетних асигнувань.
Всі надані Підрядником послуги були оформлені актами виконаних робіт форми № КБ2-в та відповідно до вимог п.4.1 Договору надані для підписання Замовнику у місяці, в яких вони надавалися, у термін, передбачений Договором, тобто не пізніше як за 5 робочих днів до кінця звітного місяця. В свою чергу представниками Замовника - інженерами відділу якості та технічного контролю Відповідача, за якими закріплений технічний нагляд за якістю наданих послуг та використанням ресурсів тієї чи іншою філією Виконавця, протягом п'яти робочих днів було перевірено виконання представленого акту і частково підписано. Решта не підписаних актів було повернуто Виконавцю без надання обґрунтованих заперечень щодо допущених недоліків чи відступів від умов договору.
Частиною першою ст. 193 Господарського Кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з частиною 1 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Частиною 1 ст. 853 Цивільного кодексу України визначено, що замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
24.11.2017 р. листом за № 8/1823 на адресу Замовника Позивачем направлено на підписання акти виконаних робіт форми № КБ2-в на суму 15641768,58 грн., послуги по яких надавалися протягом вересня-листопада 2017 року, та які не були прийняті Замовником у період, в якому були надані.
Листом від 29.11.2017 р. № 7/2558 посилаючись на відсутність бюджетного фінансування, Замовник повернув надіслані акти виконаних робіт, прийнявши згодом надані послуги у межах доведених завдань на листопад 2017 у обсязі 3,5 млн. грн.
01.03.2018 р. Позивачем листом за № 8/361 направлено повторно для підписання акти приймання виконаних підрядних робіт за вересень-грудень 2017 року з вимогою оплатити вартість наданих на їх підставі послуг.
Листом від 06.03.2018 № 12/361 Замовником було повідомлено про відсутність підстав для проведення розрахунків. Відповідно акти Замовником підписано не було, а вартість робіт неоплачено.
Оскільки від Замовника не поступило обґрунтованих заперечень щодо допущених недоліків чи відступів від умов договору, Виконавець прийняв виконані роботи /надані послуги в односторонньому порядку, відобразивши дебіторську заборгованість САД у Рівненській області у бухгалтерському обліку.
Відповідно до частини 4 ст. 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.
Враховуючи вищенаведені законодавчі приписи, суд дійшов висновку, що підрядник не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта виконаних робіт, а має лише констатувати факт відмови від підписання акта. У свою чергу, обов'язок прийняти виконані роботи, а у випадку виявлення недоліків робіт негайно про них заявити (у тому числі, шляхом мотивованої відмови від підписання акта виконаних робіт) законом покладений саме на замовника.
Отже, передання і прийняття робіт на підставі підписаного в односторонньому порядку акта і виникнення за таким актом прав та обов'язків можливе за наявності реального виконання робіт за договором у разі неотримання обґрунтованої відмови про причини неприйняття робіт (виявлені недоліки) у строк, визначений договором. Відсутність бюджетного фінансування робіт, на яке посилається Замовник у своєму листі від 29.11.2017 р. не є підставою для їх неприйняття і неоплати, що підтверджується ч.2 ст. 617 Цивільного кодексу України, частини 2 ст. 218 Господарського кодексу України та рішення Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005, де вказано, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не звільняє відповідача від сплати за виконані роботи.
Також в п.5 оглядового листа Вищого господарського суду України № 01-06/374/2013 від 18.02.2013р. зазначено, що відсутність бюджетних коштів не виправдовує бездіяльність замовника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення договірного зобов'язання (постанова Вищого господарського суду України від 23.08.2012 у справі №15/5027/715/2011).
Пленумом Вищого господарського суду України у п. 1.10 постанови «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» №14 від 17.12.2013 р. роз'яснено, що за загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання через відсутність у нього необхідних коштів, оскільки згадане правило обумовлено замінністю грошей, як їх юридичною властивістю. Тому у випадках порушення грошового зобов'язання суди не повинні приймати доводи боржника з посилання на неможливість виконання грошового зобов'язання через відсутність необхідних коштів (стаття 607 ЦК України) або на відсутність вини (статті 614, 617 ЦК України чи стаття 218 ГК України).
Підсумовуючи вищенаведене, суд констатує, що матеріалами справи підтверджено, що на підставі укладеного 21.02.2017 року між ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області та ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» договору №1 про закупівлю послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення в межах Рівненської області протяжністю 2000,9 км Позивачем надано Відповідачу послуги у розмірі 127596460,91 грн., з яких протягом 2017 року :
- ним були оплачено у розмірі 84213720,13 грн., ,
- прийнято, але не оплачено у розмірі 2 837404,47 грн.;
- прийнято Підрядником у односторонньому порядку у розмірі 9 847 113,50 грн.;
та надані протягом січня-березня 2018 року у розмірі 31 598 222,81 грн., з яких:
- 16798954,49 грн. оплачено;
- прийнято, але не оплачено у розмірі 14799268,32 грн..
Відтак станом на 21.05.2018 року заборгованість Відповідача перед Позивачем в частині оплати вартості наданих послуг складає 27483785,79 грн..
Заперечення Відповідача, наведені у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях, спростовуються всім вищенаведеним і не є тими підставами, за наявності яких можлива відмова у задоволенні позову.
У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).
Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи те, що Дочірнє підприємство "Рівненський облавтодор" довело належними та допустимими доказами факт надання Відповідачу послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення в межах Рівненської області протяжністю 2000,9 км. у розмірі 127596460,91 грн. та наявністю зі сторони Відповідача заборгованості з оплати їх вартості в сумі 27 483 785 грн. 79 коп., то, відповідно, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на Відповідача.
Керуючись статями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позов задоволити.
2.Визнати недійсним з моменту укладення абз. 3 додаткової угоди № 30 від 28.12.2017 р. до договору № 1 від 21.02.2017 р..
3.Стягнути з ОСОБА_1 автомобільних доріг у Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Пушкіна, 19) на користь Дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (33028, м. Рівне, вул. Остафова, 7) 27 483 785 грн. 79 коп. (двадцять сім мільйонів чотириста вісімдесят три тисячі сімсот вісімдесят п'ять грн. 79 коп.), та 412256 грн. 79 коп. (чотириста дванадцять тисяч двісті п'ятдесят шість грн. 79 коп.) витрат по оплаті судового збору.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписано 20 серпня 2018 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Рівненського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Марач В.В.