61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
20.08.2018р. Справа № 905/543/18
Позивач: фізична особа - підприємець Скрипка Олена Борисівна, м. Маріуполь
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "ДТЕК "Донецькобленерго", яке змінило найменування на Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі", м. Краматорськ
про скасування оперативно-господарської санкції
Суддя Матюхін В.І.
Секретар судового засідання Гайдар М.А.
Представники:
позивача: не з'явився;
відповідача: не з'явився.
Фізична особа-підприємець Скрипка Олена Борисівна звернулась до господарського суду з позовом про скасування оперативно-господарської санкції, оформленої протоколом №28/1 від 23.11.2017р. засідання комісії Маріупольського РЕМ ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» по розгляду Акту про порушення Правил користування електричною енергією № 007969 від 04.10.2017р. про нарахування ФОП Скрипці О.Б. суми недооблікованої електроенергії в розмірі 10 123,73 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на відсутність як факту, так і наміру нею здійснити несанкціоноване підключення до електромереж відповідача і наполягає на тому, що вона не здійснювала недообліковане споживання електроенергії та взагалі не користувалась нею. Також позивач вважає, що:
- рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недооблікованої електроенергії є оперативно-господарською санкцією;
- взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Законом України "Про електроенергетику'' та Правилами користування електричною енергією № 007969 від 04.10.2017р.;
- лише сам факт виявлення самовільного підключення, без доведення належними доказами здійснення такого підключення споживачем (який власне і не споживав електроенергію відповідача, через відсутність у цьому погреби), не може бути кваліфікований як порушення Правил користування електричною енергією, шо відповідно виключає обґрунтованість застосування до нього оперативно-господарської санкції;
- зі змісту схеми електропостачання, яка наведена в акті про порушення № 007969 від 04.10.2017 року, самовільне підключення, яке було виявлено представниками відповідача під час проведення перевірки, та кваліфіковано як порушення Правил користування електричною енергією (самовільне підключення струмоприймачів), що підтверджується відеофіксацією процесу перевірки, було влаштовано в середині щита обліку, від ТП-54 до ввідних автоматів, тобто, в межах експлуатаційної відповідальності постачальника електроенергії, а отже, відповідальність за технічний стан та експлуатацію електрообладнання, на якому влаштовано самовільне підключення, несе саме ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго";
- відповідачем було зафіксоване самовільне підключення поза межами експлуатаційної відповідальності підприємця, тому висновки стосовно порушення останньою Правил є недостатньо обґрунтованими, оскільки ФОП не мала вільного доступу до даного обладнання та не відповідала за його схоронність, тому вчинення такого порушення саме ФОП Скрипкою О.Б., як суб'єкта правопорушення, може бути доведено виключно підтвердженням факту незаконного доступу позивача до відповідного обладнання, яке має встановлюватися в межах виключно кримінального провадження;
- як вбачається зі схеми електропостачання споживача, викладеної в акті про порушення № 007969 від 04.10.2017 року, а також відеофіксації перевірки, від щитка обліку здійснюють споживання електроенергії декілька абонентів, в т.ч., як мінімум ті, що визначені на схемі, як (мова оригіналу): «погр», «ж/д», «Куинджи 58», тому самовільне підключення саме з боку ФОП Скрипки О.Б. не грунтується на жодних підставах. Під час перевірки кабель із двома дротами був витягнутий із загального щитка обліку та наданий до огляду представнику ФОП Скрипки О.Б. вже у ізольованому вигляді, тобто встановити та ідентифікувати, що саме цей кабель був самовільно підключений, цей кабель належить саме ФОП Скрипці О.Б. або цей кабель був підключений до електромережі позивача, неможливо;
- протоколом № 28/1 від 23.11.2017 року здійснено нарахування по акту про порушення № 007969 від 04.10.2017 згідно п. 2.5. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, що жодним чином не вбачається в акті про порушення Правил від 04.10.2017 року. В той же час розрахунок до акту про порушення № 007969 від 04.10.2017 року зроблено виходячи з положень ч.3 п. 2.6 Методики, яка застосовується при самовільному підключенні електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника;
- розрахунок по акту № 007969 від 04.10.2017 року жодною посадовою особою ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» не підписаний, не скріплений печаткою, штампом тощо, що унеможливлює визначення ким та коли він здійснений, та обґрунтованість викладених розрахунків;
- у акті про порушення Правил № 007969 від 04.10.2017 року не викладено докладно вид, обставини та суть порушення з урахуванням наведеної в акті схеми електропостачання, не зафіксовано належно, що підключення до мереж відповідача здійснене саме ФОН Скрипкою О.Б., відповідачем належними та допустимими доказами не доведено факту порушення Правил саме ФОН Скрипкою О.Б., підстави для нарахування суми недооблікованої електроенергії, викладені в протоколі комісії Маріупольського РЕМ ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» від 23.11.2017 року не відповідають підставам, зазначеним в самому розрахунку, що, в свою чергу, свідчить про необґрунтованість оскаржуваного протоколу та спричиняє недійсність зробленого розрахунку вартості спожитої відповідачем електричної енергії за п.2.6 (або п. 2.5.) та за формулою 2.7 Методики.
Ухвалою від 30.03.2018 позовну заяву у зв'язку із не наданням позивачем попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи, залишено без руху.
Для усунення виявлених недоліків встановлено строк у сім календарних днів, починаючи з наступного дня після отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
03.05.2018 на адресу господарського суду надійшла заява позивача, в якій виявлені недоліки були виправлені.
Ухвалою від 10.05.2018:
- прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;
- вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження;
- підготовче засідання призначено на 07.06.2018 року об 11:30 год.;
- визначено відповідачеві строк для надання відзив на позовну заяву - не пізніше 31.05.2018р.;
- явка у підготовче засідання представників сторін (позивача, відповідача) визнана обов'язковою.
30.05.2018р. відповідач надав суду відзив, яким позовні вимоги про визнання недійсним та скасування рішення комісії, на його думку, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
1. Електрична енергія - енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу (ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії"). Таким чином, електроенергія має оплатний характер і тому повинна бути сплачена у відповідності до законодавства та за ціною позивача.
В силу Закону України "Про ринок електричної енергії", відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею - продажом, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.67 ГК України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів; підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Пунктом 2 ст. 275 ГК України передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.96 № 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 № 910) (далі - Правила). Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Згідно з підпунктом 1 пункту 10.2 Правил споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів). У пункті 1.2 Правил дано визначення споживача електричної енергії як особи, що використовує її для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору.
Водночас зі змісту інших положень Правил, зокрема з того ж підпункту 1 пункту 10.2, вбачається, що даний термін необхідно застосовувати в значно ширшому значенні, оскільки він також розповсюджується і на осіб, які використовують електричну енергію без укладення договору на електропостачання.
Отже, за таких обставин, дія Правил поширюється на Позивача.
Відповідно до статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України відповідальність. Згідно з частиною 2 вказаної статті правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Згідно з підпунктами 15 та 16 пункту 8.1 Правил постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
Відповідно до п. 6.41 Правил, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації-). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акту, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
На підставі вищезазначених норм 04.10.2017 року представниками відповідача проведена перевірка дотримання вимог Правил користування електричною енергією за адресою вул. Куїнджі, 58.
Під час перевірки об'єкту, розташованого у м. Маріуполь, по вул. Куїнджі, 58 виявлено порушення Правил користування електричною енергією, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів чи електромережі до електричної мережі енергопостачальника при відсутності договору на постачання електричної енергії. Підключення було виконане дротом алюмінію з розподільного щита на сходовому майданчику.
За результатами перевірки, на підставі (п.п.6.40 та/або п.п.1.3, 3.1, 3.2, 3.13, 3.16, 3.19, 5.1) Правил представниками ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" у присутності представника Позивача було складено акт про порушення ПКЕЕ № 007969 від 04.10.2017 року, (далі Акт).
Як вбачається з акту "за участю споживача" вказаний представник позивача Скрипка І.П.
У розділі Акту "Схема електропостачання споживача" зазначена схема самовільного підключення з зазначенням точки самовільного підключення.
У розділі 3 Акту визначені відповідні результати вимірів згідно до схеми самовільного підключення. Також зазначено, що вилучено зразок кабелю, поміщено в пакет, який опломбовано пломбою С37279134.
У розділі Акту про підписи, представник позивача та представники відповідача підписали акт.
Таким чином, акт про порушення Правил № 007969 від 04.10.17р., містить всі необхідні вихідні дані для визначення обсягу недорахованої електричної енергії внаслідок цього порушення, складений відповідно до чинного законодавства України, Відповідачем дотримані всі вимоги, передбачені Правилами користування електричною енергією, для складання актів про порушення.
Що стосується зазначених в акті представником позивача зауважень стосовно відсутності струмоприймачів та відсутності самовільного підключення, то такі доводи спростовується зафіксованими в акті даними, зокрема також представниками відповідача в розділі 5 Акту зазначено, що споживач відмовився представити паспортні дані на струмоприймачі та відмовився здійснити повне навантаження для відповідного заміру потужності.
Отже, з огляду на зазначене вище, Акт про порушення Правил № 007969 від 04.10.17р. є належним доказом здійснення Позивачем без договірного користування електричною енергією (самовільного підключення до мереж енергопостачальника - Відповідача по справі).
2. Відповідно до п. 6.42. ПКЕЕ, на підставі акту порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідач належним чином повідомив Позивача про місце, дату та час засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ, про що свідчить особистий підпис представника в акті про порушення. Крім того, від представника Позивача 13.11.2017 року надійшла заява про перенесення засідання з розгляду Акту на 23.11.2017 року.
Так, на підставі акту комісією відповідача 23.11.2017 р. прийнято рішення провести розрахунок об'єму та вартості недоврахованої електричної енергії відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, за період з 04.10.2016р. по 04.10.2017р. Об'єм недоврахованої електроенергії склав 4 334 кВт/год, а її вартість - 10 123,73 грн.
Зазначене рішення оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією № 28/1 від 23.11.2017 р. Зазначений протокол складений за участю представника Позивача.
Враховуючи викладене, з огляду на вищенаведені приписи Методики, Відповідач цілком мотивовано застосував положення вказаних нормативно-правових актів для визначення обсягу та обрахування вартості електричної енергії, яку Позивач споживав внаслідок порушення ПКЕЕ.
3. Виходячи із специфіки електричної енергії, як товару, що відрізняється від інших товарів особливими споживчими якостями та фізико-технічними характеристиками (одночасність виробництва та споживання, неможливість складування, повернення та переадресування), які визначають необхідність регулювання та використання цього товару, перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до Методики, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Відповідно до Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2006 р. № 122 (далі по тексту - Порядок), визначається розмір збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок недоотримання коштів за електричну енергію, викрадену споживачем шляхом її самовільного використання без застосування приладів обліку (якщо таке застосування обов'язкове) або у разі умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, а також проводиться відшкодування завданих енергопостачальнику збитків. Дія цього Порядку поширюється на всіх споживачів електричної енергії - суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, що використовують електричну енергію для власних потреб.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акту виявлених порушень, складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої Національною комісією регулювання електроенергетики України.
Відповідно до н. 2.1.5. Методики визначення обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електроенергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 року № 562, ця Методика застосовується на підставі акту про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ, як зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника (що мало місце в даному випадку).
Пунктом 2.6. Методики зазначено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за умови відсутності Договору або в разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2.1 цієї Методики, у разі виявлення випадків фіксації індикаторами впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт.год), розраховується за формулою Wдoб.c.п. = Рс.п. х t вик.с.п. (2.7).
На підставі акту виявлених порушень енергопостачальник розраховує розмір завданих внаслідок викрадення електричної енергії збитків та надсилає споживачеві електричної енергії рахунок для їх оплати (п. 6 Порядку).
Доводи Позивача, щодо застосування Відповідачем пункту 2.5. Методики та невірного розрахунку недовраховної електроенергії не відповідають дійсності та спростовуються матеріалами справи, а саме розрахунок недорахованої електроенергії, наявний у матеріалах справи, Відповідачем був здійснений у відповідності до п.2.6 Методики за формулою 2.7.
Wдoб.c.п. = Рс.п. х t вик.с.п. (добове споживання електроенергії), де
Рс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що визначається за формулою: у разі підключення до однієї фази Рс.п. = І • U ном.фаз. • соs(фі); (формула 2.8);
І - сила струму, визначена виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок (далі - ПУЕ), А. Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.
Позивач відмовився надати паспортні дані на струмоприймачі та відмовився підключити їх на повне навантаження для виміру потужності споживання.
Так Рс.п. = 5А * 0,22 * 0,9 = 0,99кВт
t вик.с.п. - час використання самовільного спожитої електричної енергії протягом доби (приймається - 12 год ./добу).
Так, відповідно Wдoб.с.п. = 0,99 * 12 = 11,88 кВт.
Також у відповідності до Методики (п.2.6) для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку (але не більше сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення) до дня усунення порушення.
Таким чином період нарахування за актом у відповідності до методики склав 365 днів (з 04.10.2016 року по 04.10.2017 року.)
Відповідачем був виставлений на оплату рахунок № 7424 від 23.11.2017р. на суму 10 123,73 грн. Позивач зазначений рахунок отримав, що підтверджується підписом уповноваженого представника Позивача. Споживач електричної енергії здійснює оплату зазначених збитків протягом 30 днів після отримання рахунка (п. 6.43 ПКЕЕ). До теперішнього часу зазначений рахунок Позивачем не сплачений.
Позивач у підготовче засідання 07.06.2018 не з'явився, про причини неявки господарський суд не повідомив.
Ухвалою про відкриття провадження у справі від 10.05.2018 позивачеві також запропоновано надати (надіслати) оригінали документів, доданих до позовної заяви у копіях (для огляду). Вказана ухвала була отримана позивачем 22.05.2018, що підтверджується відміткою про вручення на поштовому повідомленні, проте виконана не була.
У підготовчому засіданні 07.06.2018 представник відповідача заявив клопотання про відкладення розгляду підготовчого засідання. Клопотання судом було задоволене.
Ухвалою від 07.06.2018:
- строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів, до 08.08.2018 включно;
- відкладено підготовче засідання на 19.07.2018 року о 10:30 год;
- встановлено, що позивач має право до 25.06.2018р. надати відповідь на відзив, а відповідач має право до 13.07.2018р. надати заперечення на відповідь на відзив позивача.
Ухвала від 07.06.2018 була отримана позивачем 09.07.2018, що підтверджується відміткою про вручення на поштовому повідомленні. Відповідь на відзив відповідача позивач не надав.
Клопотанням, яке на адресу суду надійшло 19.07.2018, відповідач просив здійснити заміну його найменування на Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі", оскільки під час розгляду справи Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" було перейменоване на Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі". На підтвердження свого перейменування відповідач надав виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Клопотання судом задоволене і найменування відповідача змінене на Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі".
Ухвалою від 31.07.2018 підготовче провадження було закрите і справу призначено до судового розгляду по суті на 09.08.2018 року о 10:40год.
У судове засідання, яке відбулось 09.08.2018, явку своїх представників сторони не забезпечили.
У зв'язку з необхідністю забезпечення явки у судове засідання представників обох сторін, розгляд справи ухвалою від 09.08.2018 відкладено на 20.08.2018 року об 11:40 год.
Ухвалами господарського суду від 19.07.2018, 31.07.2018 та 09.08.2018 явка представника позивача визнавалась обов'язковою.
Ухвалою від 09.08.2018 позивача також зобов'язано надати пояснення (правове обґрунтування) на питання: "Чому санкція, застосована щодо Скрипки О.Б. і оформлена відповідачем протоколом №28/1 від 23.11.2017, визначена у позові як оперативно-господарська (глава 26 Господарського кодексу України)?".
В жодне судове засідання позивач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, не з'явився, від позивача не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, витребувані судом документи та пояснення позивач не надав.
За таких обставин і зважаючи на те, що:
· відповідно до п.4 ч.1 ст.226 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017) суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору, або позивач (його представник) не з'явився у судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез'явлення не перешкоджає вирішенню спору;
· в жодне судове засідання позивач не з'явився, витребувані судом документи і пояснення не надав;
· строк вирішення спору, встановлений ст.ст.177, 195 Господарського процесуального кодексу України сплинув;
· нез'явлення позивача перешкоджає вирішенню спору, оскільки:
ь нарахування ФОП Скрипці О.Б. суми недооблікованої електроенергії в розмірі 10 123,73 грн., оформлене протоколом №28/1 від 23.11.2017р. засідання комісії Маріупольського РЕМ ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» по розгляду Акту про порушення Правил користування електричною енергією № 007969 від 04.10.2017р., позивач кваліфікував як оперативно-господарську санкцію, проте не роз'яснив чому здійснені відповідачем нарахування є оперативно-господарською санкцію за відсутності укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії на об'єкт - нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м, Маріуполь, вул. Куїнджи (Артема), 58, приміщення 107а (кімнати 23, 24, 26, 28), яке було придбане Скрипкою Оленою Борисівною як фізичною особою-підприємцем відповідно до договору купівлі-продажу № 1559 від 24.11.2015 року та є її приватною власністю, у той час як:
- у відповідності до ч. 2 ст. 237 Господарського кодексу України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором;
- оперативно-господарські санкції мають виключно договірний характер, порядок їх застосування також має бути визначений договором;
- відповідно до ч. 2 ст. 235 Господарського кодексу України до суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції застосування яких передбачено договором;
- оперативно-господарські санкції застосовують безпосередньо самі суб'єкти господарських відносин в оперативному порядку, тобто без звернення до судових або інших уповноважених органів, і без згоди іншої сторони зобов'язання, це, зокрема є головною умовою застосування сторонами таких санкцій, про що має бути пряма вказівка в договорі;
- до суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, які передбачено договором;
- між ПАТ «Д'ТЕК Донецькобленерго» та ФОП Скрипка О.Б. укладений договір № 11/7424 від 19.12.2016 року про постачання електричної енергії, але станом на час здійснення перевірки нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Маріуполь, вул. Куїнджи (Артема), 58, приміщення 107а, до вказаного договору внесене не було;
- додаткова угода до договору № 11/7424 від 19.12.2017 року із зазначенням додаткової точки обліку за адресою: м. Маріуполі», вул. Артема (Куінджи), 58, прим. 107А була укладена тільки 27.10.2017 року, тобто уже після здійснення перевірки;
ь позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимого, посилається на норми Закону України "Про електроенергетику'', який на час здійснення перевірки і оформлення протоколу №28/1 від 23.11.2017р. засідання комісії Маріупольського РЕМ ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» був не чинним, так як втратив чинність на підставі Закону № 2019-VIII від 13.04.2017 «Про ринок електричної енергії», крім:
визначення термінів "енергогенеруючі компанії", "енергопостачальники", "оптовий ринок електричної енергії України", "учасники оптового ринку електричної енергії України", "граничні показники", "поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптового ринку електричної енергії", "алгоритм оптового ринку електричної енергії", "оптове постачання електричної енергії", "уповноважений банк", передбачених статтею 1, які втрачають чинність з дати початку дії нового ринку електричної енергії;
статті 9, яка втрачає чинність через 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом;
абзаців першого і другого частини другої статті 12, які втрачають чинність з дати початку дії нового ринку електричної енергії;
статей 15, 15-1, 17, які втрачають чинність з дати початку дії нового ринку електричної енергії;
· суд не наділений повноваженнями змінювати предмет позову (це є правом позивача),
і керуючись п.4 ч.1 ст.226 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017р.), господарський суд. -
Позов фізичної особи - підприємця Скрипки Олени Борисівни до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК "Донецькобленерго", яке змінило найменування на Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» про скасування оперативно-господарської санкції, залишити без розгляду.
Згідно ч.4 ст.226 Господарського процесуального кодексу України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення обставин, що були підставою для залишення позову без розгляду, має право звернутися до суду повторно.
Відповідно до ст.235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (у разі неявки всіх учасників справи - з моменту її підписання).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення (складення повного тексту ухвали).
Повний текст судового рішення складено 21.08.2018р.
Суддя В.І. Матюхін