15 серпня 2018 р.м. ХерсонСправа № 766/12604/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі-позивач) звернулось до Херсонського міського суду Херсонської області з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (далі-відповідач), у якому просить: визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Херсонській області Семенчева А.І. щодо винесення 14.06.2018р. по виконавчому провадженню №56356360 про накладення на позивача штрафу в розмірі 5100,00 грн. незаконними та скасувати постанову від 14.06.2018р. по виконавчому провадженню №56356360 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Херсонського міського суду Херсонської області зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 №670/19/01-2017 з 01 січня 2016 року. Після набрання вказаним судовим рішенням законної сили позивачем виконана постанова суду в повному обсязі до відкриття виконавчого провадження. Однак відповідачем, в межах виконавчого провадження №56356360 прийнята постанова про накладення на ГУ ПФУ в Херсонській області штрафу в розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду. Позивач вважає, що вказана постанова підлягає скасуванню, оскільки рішення суду фактично виконане до відкриття виконавчого провадження, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Відповідно до ухвали судді Херсонського міського суду Херсонської області від 05.07.2018р. дану справу передано за підсудністю до Херсонського окружного адміністративного суду.
06 серпня 2018 р. справа надійшла до Херсонського окружного адміністративного суду та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею визначено Морську Г.М.
Ухвалою від 07 серпня 2018р. відкрите провадження у справі. Розгляд справи призначено на 15 серпня 2018р.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву зі змісту якого вбачається, що останній просить відмовити в задоволенні позову. Зокрема, відповідач посилається на те, що 08.05.2018 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №56356360 з примусового виконання виконавчого листа №766/20905/17, якою боржнику надано 10-денний строк на добровільне виконання рішення суду. 07.06.2018 р. на адресу відповідача надійшов лист від ГУ ПФУ в Херсонській області щодо виконання вимог виконавчого листа №766/20905/17 від 03.05.2018, у якому зазначено про проведення перерахунку ОСОБА_2 загальний розмір пенсії після перерахунку складає 4393,39 гри. Сума 60641,52 грн. перерахованої пенсії для виплати з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачуватись з 01.01.2019 по 01.01.2020 року окремою сумою. Відповідач вважає, що Головним управлінням пенсійного фонду України в Херсонській області не виконано виплату заборгованості перерахованої пенсії у сумі 60641,52 грн., натомість виконання рішення суду розстрочено на два роки, при цьому жодних матеріалів обумовлюючих розстрочку виконання рішення до відповідача не надходило. Отже, відповідач вважає, що рішення суду ГУ ПФУ в Херсонській області виконано частково та з порушенням встановлених Законом України "Про виконавче провадження" строків. Таким чином, вважає, що постанова про накладення на ГУ ПФУ в Херсонській області штрафу є правомірною.
Сторони надали до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи викладене, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши норми чинного законодавства суд встановив наступне.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 11.01.2018р. Херсонським міським судом Херсонської області прийняте рішення у справі №766/20905/17 за позовом ОСОБА_2, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 № 670/19/01-2017 з 01 січня 2016 року.
На виконання рішення Херсонського міського суду Херсонської області Головним управлінням ПФУ у Херсонській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року №670/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року. Загальний розмір пенсії після перерахунку складає 4393,39 грн. Різницю в пенсії у розмірі 10106,92 грн. виплачено згідно відомості від 10.04.2018. Сума перерахованої пенсії для виплати ОСОБА_2 60641,52 грн. за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується в наступному порядку: з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 1263,37 грн. та з 01.01.2020р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 2526,73 грн.
03 травня 2018 р. Херсонським міським судом Херсонської області видано виконавчий лист у справі №766/20905/17 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 № 670/19/01-2017 з 01 січня 2016 року.
Рішення набрало законної сили 21.03.2018р.
08 травня 2018 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №56356360 з примусового виконання виконавчого листа №766/20905/17 та надано строк на добровільне виконання рішення суду протягом 10 робочих днів. Постанова про відкриття виконавчого провадження направлена Головному управлінню ПФУ та отримана останнім 24.05.2018р.
05 червня 2018р. позивачем надано лист-відповідь, згідно якого державного виконавця повідомлено, що на виконання рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 11.01.2018р. №766/20905/17 здійснено перерахунок та виплату пенсії, загальний розмір пенсії після перерахунку складає 4393,39 грн. Різницю в пенсії у розмірі 10106,92 грн. виплачено згідно відомості від 10.04.2018. Цим же листом зазначено, що сума перерахованої пенсії для виплати ОСОБА_2 60641,52 грн. за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується в наступному порядку: з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 1263,37 грн. та з 01.01.2020р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 2526,73 грн. та виплачується відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
16 червня 2018р. відповідачем винесено постанову про накладення штрафу на ГУ ПФУ в Херсонській області за невиконання рішення суду на підставі статей 63 та 75 Закону України "Про виконавче провадження" у розмірі 5 100 грн.
Позивач не погоджуючись з постановою про накладення штрафу звернувся до суду з позовом про скасування вказаної постанови.
Вирішуючи спірні правовідносини суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.
Конституцією України закріплено, що судове рішення ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з п. 1 ч. 1 статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону № 1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Судом встановлено, що у постанові про відкриття виконавчого провадження від 08.05.2018р. боржнику наданий строк для добровільного виконання - 10 робочих днів.
Позивач отримав зазначену постанову 24.05.2018р., відтак у його розпорядженні були 10 робочих днів для її виконання.
Згідно положень ст.65 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
З наданих сторонами доказів судом встановлено, що 10.04.2018р. ГУ ПФУ в Херсонській області виконано рішення в добровільному порядку, тобто до відкриття виконавчого провадження, саме в той спосіб, який визначено рішенням суду від 11.01.2018р. При цьому суд звертає увагу, що рішенням Херсонського міського суду Херсонської області не присуджено до стягнення суми пенсії, а саме зобов'язано здійснити її перерахунок та виплату, що і було здійснено Головним управлінням ПФУ в Херсонській області. Також суд звертає увагу на те, що вказаний перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 здійснено позивачем у встановлений чинним законодавством спосіб, а саме відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Також слід звернути увагу, що право на перерахунок пенсії ОСОБА_2 виникло на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». При цьому, постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Верховного суду від 16.07.2018р. у справі №811/1469/18.
Урядовим рішенням передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 р. постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Для колишніх працівників міліції перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням грошового забезпечення поліцейського за січень 2016 р., визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
З наведеного вбачається, що чинним законодавством передбачений спосіб та порядок перерахунку та виплати пенсії. Слід наголосити, що орган державної влади при виконанні покладених на нього повноважень зобов'язаний діяти на підставі, у межах та у спосіб визначений чинним законодавством України.
Виходячи з викладеного суд вважає доводи відповідача щодо виконання рішення суду не в повному обсязі та розстрочення виконання рішення суду помилковим.
Згідно норми Кодексу адміністративного судочинства України, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень.
Згідно вимогам частин першої - четвертої статті 242 КАС рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Виходячи з викладеного суд доходить до висновку про обґрунтованість позовних вимоги та задовольняє позов.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати постанову від 14.06.2018р. у виконавчому провадженні №56356360 про накладення на Головне управління ПФУ в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) штрафу в сумі 5100,00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Морська Г.М.
кат. 11.5