Справа №: 671/1489/18
17 серпня 2018 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області в особі судді Павлової А.С. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2, до Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, -
06 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 30.07.2018 він вирушив з с. Богданівка Павлоградського району Дніпропетровської області до с. Велике Колодно Кам'янко-Бузького району Львівської області, керуючи транспортним засобом DAF XF 95.480 (реєстраційний номер НОМЕР_1) з напівпричепом TAD CLASSIC 24-2 (реєстраційний номер НОМЕР_2).
31.07.2018 о 20:50 год. на а/д М-06 «Київ-Чоп», 86 км, його зупинив інспектор роти № 2 батальйону УПП в Житомирській області ДПП лейтенант поліції Кондратенко Ярослава Валентинівна і звинуватила у тому, що він віз вантаж, габарити якого перевищують нормативно встановлені, не маючи на це відповідних дозвільних документів. Як наслідок, відносно нього було винесено постанову, якою накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн.
Разом з тим, сама зупинка транспортного засобу була безпідставною, оскільки жодних положень ПДР позивач не порушував, а інспектор не зміг назвати йому підставу для його зупинки.
Згідно заявки № 07 від 28.07.2018 на транспортно-експедиційні послуги передбачалось перевезення перегрузчика зернового PORA TIGER з с. Богданівка Павлоградського району Дніпропетровської області до с. Велике Колодно Кам'янко-Бузького району Львівської області. Відповідно до заявки габаритні розміри вантажу становили: довжина - 14,95 м.; ширина - 3,30 м.; висота - 4,0 м. В зв'язку з цим, приватним підприємством «Транс-Авто-Д», де працює позивач на посаді водія вантажного автотранспорту, було замовлено дозвіл № 13008901-8951 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи від 06.07.2018, виданий управлінням безпеки дорожнього руху департаменту превентивної діяльності Національної поліції України та згідно якого дозволялося перевезення вантажу наступними габаритами: довжина - 24 м.; ширина - 3,49 м. Інспектором вказані документи до уваги взяті не були.
Крім того, зупинка транспортного засобу інспектором була здійснена на узбіччі дороги при відсутності стаціонарного чи пересувного пунктів габаритно-вагового контролю. За результатами огляду транспортного засобу жодних актів відповідачем не складалося.
Також при винесені постанови інспектором не було враховано той факт, що позивача в ході цієї поїздки по маршруту, 30.07.2018 неодноразово уже було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення п. 22.5 ПДР та застосовано адміністративні стягнення у виді штрафів у розмірі 510 грн.
У зв'язку з наведеним, позивач просив скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення від 31.07.2018 серії ЕАВ № 510269, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Суд, ознайомившись із матеріалами позовної заяви та встановивши, що відповідно до положень ст.ст. 4, 257, 268-272, 286 КАС України дана адміністративна справа, як термінова незначної складності розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін за наявними у справі матеріалами, ухвалою від 08.08.2018 прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі, запропонувавши відповідачу до 16.08.2018 надати відзив на позовну заяву, у якому викласти заперечення проти позову.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі та позовної заяви з додатками направлені відповідачу на його електронну адресу (а.с. 29-30).
14.08.2018 на електронну адресу суду надійшов відзив від представника відповідача у якому той проти задоволення позову заперечив. Зазначив, що основною посилкою позивача є те, що ПДР він не порушував та вказує що у нього був дозвіл на перевезення вантажу довжиною 24 м.
Однак, позивача було притягнуто до відповідальності зовсім за інше порушення, яке вказане в п. 22.5 ПДР, зокрема за те, що він перевозив на напівпричепі вантаж (перегрузчик зерновий), який виступав за габарити фари транспортного засобу більш як на 1,4 м. та не мав при собі відповідного дозволу на перевезення великогабаритних вантажів, чим порушив п.п. 2.1 «г» та п. 22.5 ПДР. Крім того, позивач був повідомлений про заборону подальшого руху, однак знехтував ним та прослідував далі по своєму маршруту (а.с. 31-37).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до таких висновків.
З постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАВ № 510269 від 31.07.2018 (а.с. 13) слідує, що позивача визнано винним в тому, що він, керуючи транспортним засобом DAF XF 95.480, реєстраційний номер НОМЕР_1, 31.07.2018 о 20:51 год. на а/д «Київ-Чоп», 86 км, перевозив вантаж, який виступав за габаритні фари більше ніж на 1,4 м. без відповідного дозволу погодженого з органами поліції, чим порушив п. 22.5 ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 132-1 КУпАП.
Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладено стягнення за ст. 132-1 КУпАП у виді штрафу в сумі 510 гривень.
Стаття 9 КУпАП визначає адміністративне правопорушення (проступок) як протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 132-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
З Правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, затверджених Постановою КМУ № 30 від 18.01.2001 року (далі - Порядок) вбачається, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктами 22.4 та 22.5 ПДР встановлено, що вантаж, що виступає за габарити транспортного засобу спереду або ззаду більш як на 1 м, а за шириною перевищує 0,4 м від зовнішнього краю переднього або заднього габаритного ліхтаря, повинен бути позначений відповідно до вимог підпункту "з" пункту 30.3 цих Правил. За спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів (п. 4 Порядку).
Пунктами 25-28 Порядку визначено, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.
З дозволу № 13008901-8951 НГ, долученого до справи позивачем (а.с. 20) вбачається, що він дозволяє рух транспортного засобу DAF XF 95.480 (номерний знак НОМЕР_1), причепу TAD CLASSIC 24-2 (реєстраційний номер НОМЕР_2) з вантажем - технікою. При цьому, у вказаному дозволі зазначені наступні параметри транспортних засобів: довжина - 24,00 м., ширина - 3,49 м., висота - 4,49 м., загальна вага автопоїзду з вантажем - 52,00 т., навантаження на найбільш навантажену вісь - 11 т.
У графі «Вантаж виступає за задній габарит ТЗ» будь-які значення відсутні.
Позивачем у позовній заяві жодним чином не заперечувалася та обставина, що габарити вантажу, який він перевозив, виступали за габаритні фари більше, ніж на 1,4 м.
Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В даному випадку, позивач жодним чином не спростовує обставин, викладених в оскаржуваній постанові, які стали дійсною причиною притягнення його до адміністративної відповідальності, суд вважає їх встановленими та такими, що відповідають дійсності.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова відповідає вимогам чинного законодавства, а тому вимога про її скасування не може бути задоволена.
Крім того, у зв'язку з тим, що позивача притягнуто до відповідальності саме за те, що він перевозив вантаж, який виступав за габаритні фари більше, ніж на 1,4 м., суд не бере його посилання не неодноразове притягнення до відповідальності за ст. 132-1 КУпАП, оскільки з наданих ним копій постанов серії НК № 826300 від 30.07.2018 та серії НК № 401221 від 30.07.2018 (а.с. 14-15), слідує, що у них йому інкримінувался зовсім інший склад правопорушення (об'єктивна сторона), а саме перевезення великогабаритного вантажу, який по ширині та довжині перевищував допустимі норми, без відповідного дозволу.
Суд також не вбачає порушень у діях інспектора при зупинці ОСОБА_1, оскільки відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію», поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо водій порушив Правила дорожнього руху.
Керуючись, ст.ст. 7, 9, 132-1, 251, 278-280, 293 КУпАП, ст.ст. 2, 6, 19-20, 77, 286 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2, до Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду безпосередньо, або через Волочиський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_3, адреса проживання: АДРЕСА_1.
Відповідач: Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції, місцезнаходження: м. Житомир, вул. Покровського, 96.
Рішення складено 17.08.2018.
Суддя: