Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/2270/18
17.08.2018 м.Виноградів
Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Кашуба А.В., ознайомившись в порядку підготовки до розгляду з матеріалами, які надійшли від Виноградівського відділення поліції Берегівського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, українця, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, до адміністративної відповідальності не притягався,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Виноградівського районного суду поступив протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), серія БР №061418, складений 04.07.2018 року інспектором СРПП Виноградівського ВП ОСОБА_2, відносно ОСОБА_1, з додатками. Суть порушення згідно викладеного у протоколі полягає в тому, що 04.07.2018 року, о 18 годині 00 хвилин, гр. ОСОБА_1, керуючи транспортним засобом АЗЛК 21412, д.н.з. НОМЕР_1, який належить ОСОБА_3, рухаючись заднім ходом і виїжджаючи на вул. Злагоди в смт. Королево, допустив зіткнення з іншим транспортним засобом Опель-Зафіра, чим спричинив технічні пошкодження.
Даний протокол про адміністративне правопорушення разом з долученими до нього іншими матеріалами слід повернути у Виноградівське відділення поліції Берегівського відділу поліції ГУНП України в Закарпатській області для доопрацювання з огляду на наступне.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справі про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженого наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року та зареєстровано в МЮУ за №1408/27853 від 10.11.2015 року, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис, який засвідчується підписами двох свідків. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
Однак, в матеріалах справи відсутні пояснення свідка ОСОБА_4, також не зрозуміло процесуальний статус ОСОБА_5.
Окрім цього, дії правопорушника кваліфіковано за ст. 124 КУпАП, проте в протоколі не зазначено які саме вимоги ПДР України порушив ОСОБА_1.
Виходячи з наведеного вище, судді не зрозуміло яким чином інспектором СРПП Виноградівського ВП ОСОБА_2 кваліфіковано дії правопорушника.
З огляду на викладене вище, задля встановлення особи правопорушника щодо якого складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, а також усунення всіх вказаних вище недоліків, для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 разом з додатками слід повернути у Виноградівське відділення поліції Берегівського відділу поліції ГУНП України в Закарпатській області для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 245, 265, 278 КУпАП, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення серії БР №028260 від 05.10.2017 року, складений відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, разом з додатками повернути у Виноградівське відділення поліції Берегівського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяОСОБА_6