13 серпня 2018 року м. Чернігів справа № 927/1124/16
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С.Сидоренка, розглянувши матеріали позовної заяви Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави (вул. Овдіївська, 2, м. Ніжин Чернігівської області, 16600) до Ніжинської міської ради (площа І.Франка, 1, м. Ніжин Чернігівської області, 16600) про визнання недійсним акту органу місцевого самоврядування, поданої в межах справи за заявою голови ліквідаційної комісії боржника
БОРЖНИК: Комунальне підприємство «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою»
16600, м. Ніжин Чернігівської області, вул. Чернігівська, 128
про порушення справи про банкрутство
Представники учасників провадження у справі про банкрутство:
від кредиторів: Молодцова Л.В. - предст. Ніжинської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернігівській області, дов. від 19.12.2017р. № 31/09/25-13-10-012 (в судовому засіданні 17.07.2018р.)
від відповідача: Лега В.О. - нач. відділу юридично - кадрового забезпечення апарату виконавчого комітету Ніжинської міської ради, дов. від 05.02.2018р. № 02.1-18/211 (в судовому засіданні 17.07.2018р.); Ільющенко С.В. - гол. спец., дов. від 07.05.2018р. № 02.1-18/1025 (в судових засіданнях 09.08.2018р. та 13.08.2018р.)
від боржника: Карлова І.В. - ліквідатор (в судових засіданнях 17.07.2018р. та 13.08.2018р.)
В судових засіданнях прийняла участь прокурор прокуратури Чернігівської області Сапон О.А., посв. від 10.05.2017р. № 046896
Ухвала виноситься після перерв, оголошених в судовому засіданні з 17.07.2018р. по 09.08.2018р. та з 09.08.2018р. по 13.08.2018р., на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 13.08.2018р., на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Головою ліквідаційної комісії Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» (надалі - боржник) подана заява про порушення справи про банкрутство на підставі ст. ст. 11, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі - Закон про банкрутство), яка ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 02.12.2016р. була прийнята до розгляду.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.12.2016р. порушено провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою Господарського суду Чернігівської області від 20.12.2016р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, обов'язки ліквідатора покладено на голову ліквідаційної комісії Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» Карлову І.В.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 19.06.2018р. продовжено строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора банкрута Карлової І.В. на шість місяців до 20.12.2018р. включно.
14 травня 2018 року, в межах справи про банкрутство Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави до Ніжинської міської ради про визнання недійсним п. 1 рішення 18 сесії Ніжинської міської ради від 22.11.2016р. № 18-18/2016 «Про затвердження ліквідаційного звіту та балансу КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» в частині визнання належності підприємству будівель контори та оранжереї - ангару, що знаходяться за адресою: м. Ніжин, вул. Сівкова (Театральна), 41.
В обґрунтування заявленого позову прокурор вказує на наявність підстав для представництва ним в суді законних інтересів держави у зв'язку з загрозою їх порушення.
Так, Ніжинською міською радою було прийнято рішення про затвердження проміжного ліквідаційного звіту та балансу КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» до яких були включені відомості про встановлення за результатами інвентаризації факту обліку за підприємством нерухомого майна. В той же час, згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дане нерухоме майно зареєстровано за Ніжинською міською радою. Відомості про реєстрацію іншого речового права відсутні.
Оспорюване рішення створило умови незаконного відчуження об'єктів нерухомого майна комунальної власності, оскільки під час ліквідаційної процедури було проведено аукціон з продажу майна банкрута.
Ніжинська міська рада не може самостійно скасувати оспорюване рішення, тому єдиним способом захисту передбаченим законодавством в даному випадку є визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування в частині, що суперечить законодавству.
При цьому, чинним законодавством не визначено орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 18.05.2018р.:
позовна заява Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави до Ніжинської міської ради про визнання недійсним акту органу місцевого самоврядування прийнята та приєднана до матеріалів справи № 927/1124/16 про банкрутство Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою»;
постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами загального позовного провадження;
визнано Ніжинську міську раду учасником у справі про банкрутство;
призначено розгляд позовної заяви в підготовчому судовому засіданні на 12.06.2018р.;
встановлені процесуальні строки - до 06 червня 2018 року включно для подання Ніжинською міською радою відзиву на позовну заяву та Комунальним підприємством «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» - пояснень щодо позову, зміст та порядок подання повинні відповідати ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
07 червня 2018 року до Господарського суду Чернігівської області надійшли пояснення ліквідатора КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» Карлової І.В. від 04.06.2018р. № 02/06-1 (здані для відправки на пошту 05.06.2018р.) щодо позову, зі змісту яких вбачається, що остання заперечує проти позовних вимог прокурора. В обґрунтування своїх заперечень ліквідатор зазначає, що прокурором не був перевірений факт перебування нерухомого майна на балансі банкрута, а взятий до уваги лише факт реєстрації відповідного майна за Ніжинською міською радою на праві власності з 2017 року.
Відповідні дії прокурора, на думку ліквідатора, перешкоджають процедурі ліквідації та сприяють її затягуванню, що має своїм наслідком нанесення збитків кредиторам, особливо державі в особі Ніжинської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернігівській області щодо погашення заборгованості зі сплати податків та обов'язкових платежів.
У встановлений господарським судом процесуальний строк відповідачем відзив на позовну заяву поданий не був. В підготовчому судовому засіданні 12.06.2018р. представник органу місцевого самоврядування проти позовних вимог прокурора не заперечив.
05 липня 2018 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла заява Ніжинської міської ради Чернігівської області від 02.07.2018р. № 02.1-18/5-369 про визнання нею позову Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури.
Розглянувши заяву Ніжинської міської ради Чернігівської області про визнання нею позову Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури, суд в підготовчому судовому засіданні 10.07.2018р. постановив протокольну ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову, оскільки визнання відповідачем позову порушує права кредиторів по даній справі, адже наслідком визнання позову буде прийняття рішення про скасування спірного рішення і виключення відповідного майна з ліквідаційної маси у зв'язку з чим вимоги кредиторів не будуть задоволені.
До початку підготовчого судового засідання 10 липня 2018 року до Господарського суду Чернігівської області надійшло клопотання від 30.06.2018р. № 28/06-1 ліквідатора Карлової І.В. про залучення в якості третьої особи Фермерського господарства «Липоворізьке».
Розглянувши клопотання ліквідатора банкрута Карлової І.В. про залучення в якості третьої особи ФГ «Липоворізьке», суд в підготовчому судовому засіданні 10.07.2018р. постановив протокольну ухвалу про відмову в його задоволенні, оскільки рішення по справі за позовом Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави до Ніжинської міської ради про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування не може вплинути на права або обов'язки ФГ «Липоворізьке» щодо однієї із сторін даного позову (прокурора чи міської ради).
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 10.07.2018р. було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 17.07.2018р.
Під час розгляду справи по суті 09.08.2018р. виникло питання щодо чинності рішення LXII сесії Ніжинської міської ради VI скликання від 11.11.2014р. № 5-62/2014 «Про передачу майна в повне господарське відання Комунальному підприємству «Графський парк», а також щодо документів на підставі яких було зареєстровано право власності Ніжинської міської ради на нерухоме майно, тому згідно ч. 5 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України, суд дозволив учасникам справи подати додаткові пояснення щодо цих питань.
13 серпня 2018 року Ніжинською міською радою були подані до суду письмові пояснення з вищевказаних питань.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення прокурора та представників учасників справи про банкрутство, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
03 червня 1999 року було зареєстровано в якості суб'єкта господарювання Комунальне сільськогосподарське підприємство «Флора» за адресою: м. Ніжин, вул. Сівкова, 41, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців були внесені відомості за № 1 063 120 0000 000438.
Рішенням ХLV сесії Ніжинської міської ради VI скликання від 14.11.2013р. № 5-45/2013 назву Комунального сільськогосподарського підприємства «Флора» було змінено на Комунальне підприємство «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» та затверджено його статут.
Згідно п. п. 1.2, 1.4, 1.6, 2.1, 4.1, 4.3, 4.4 Статуту КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», власником підприємства є територіальна громада міста Ніжина в особі Ніжинської міської ради Чернігівської області. Засновник - Ніжинська міська рада Чернігівської області, якому підпорядковується комунальне підприємство.
Підприємство створено на базі майна структурного підрозділу, виробничого управління житлово - комунального господарства - цеху по озелененню міста у відповідності до діючих законодавчих та нормативних актів України, розпорядженням виконавчого комітету Ніжинської міської ради № 159 від 03.06.1999р.
Підприємство є суб'єктом господарювання комунальної форми власності.
Підприємство є юридичною особою за законодавством України, має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в банківських установах, від свого імені укладає договори (окрім договорів щодо нерухомого майна міської комунальної власності), набуває майнові та немайнові права, несе зобов'язання, виступає позивачем і відповідачем в суді.
Майно підприємства складається з основних фондів, обігових коштів та інших цінностей, вартість яких відображена в самостійному балансі. Майно є комунальною власністю, яка закріплена за комунальним підприємством, належить йому на правах повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряжається зазначеним майном самостійно. Відчуження списання, продаж, передача в оренду майна підприємства здійснюється тільки за згодою Засновника.
Внесками Засновника в майно підприємства можуть бути грошові кошти, будинки, споруди, обладнання, цінні папери, права користування землею та іншими ресурсами.
Початковий статутний капітал підприємства формується за рахунок грошових внесків Засновника в розмірі 100,00 грн.
18 лютого 2016 року VІІІ сесією Ніжинської міської ради VIІ скликання було прийнято рішення № 3-8/2016 «Про припинення юридичної особи за рішенням засновника шляхом ліквідації комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», яким вирішено, зокрема:
припинити діяльність комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» шляхом його ліквідації;
делегувати міському голові повноваження щодо створення ліквідаційної комісії (затвердження персонального складу) та здійснення ліквідаційної процедури відносно комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» у відповідності до чинного законодавства;
доручено даній ліквідаційній комісії вжити організаційно-правових заходів, передбачених чинним законодавством, щодо ліквідації комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», у т.ч.:
у встановленому порядку повідомити державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про рішення щодо ліквідації комунального підприємства, зазначеного у п. 1 цього рішення;
здійнити інвентаризацію майна, що належить комунальному підприємству, яке ліквідується, та після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами скласти проміжний ліквідаційний баланс комунального підприємства, зазначеного у п. 1 цього рішення, та подати його на затвердження Ніжинській міській раді;
після завершення розрахунків з кредиторами скласти ліквідаційний баланс, який подати на затвердження Ніжинській міській раді;
у встановленому порядку подати документи, визначені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державному реєстратору для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення комунального підприємства, зазначеного у п. 1 цього рішення, згідно з чинним законодавством;
встановлено, що кредитори мають право заявляти свої вимоги протягом двох місяців з дня оприлюднення повідомлення про ліквідацію комунального підприємства на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
встановлений термін проведення ліквідації комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» - 6 місяців з дня прийняття цього рішення.
Розпорядженням міського голови м. Ніжина Чернігівської області від 21.03.2016р. № 65 «Про створення ліквідаційної комісії» була створена ліквідаційна комісія по ліквідації юридичної особи комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» у складі, зокрема, арбітражного керуючого Карлової Ірини Вікторівни - голова ліквідаційної комісії. Ліквідаційній комісії доручено, зокрема, забезпечити проведення заходів, передбачених чинним законодавством України, спрямованих на ліквідацію юридичної особи.
22 березня 2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис про рішення засновника комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» щодо припинення юридичної особи шляхом ліквідації; строк, визначений засновником для заявлення кредиторами своїх вимог - 29.05.2016р.
Під час ліквідації ліквідаційною комісією проводилась інвентаризація майна боржника про що свідчить, зокрема, наказ від 25.03.2016р. № 1.
За результатами інвентаризації ліквідкомісією було складено Інвентаризаційний опис необоротних активів КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» від 31.03.2016р. в якому вказано, що під час інвентаризації були виявлені активи підприємства, в т.ч.:
- Контора: дата введення в експлуатацію - 01.01.1981р., інвентарний номер - 1031002, первісна вартість - 17 669,00 грн., балансова вартість - 4 624,48 грн.;
- Оранжерея - ангар: дата введення в експлуатацію - 02.01.1982р., інвентарний номер - 1031004, первісна вартість - 92 901,00 грн., балансова вартість - 16 974,94 грн.
Рішенням ХVІІІ сесії Ніжинської міської ради Чернігівської області VІІ скликання «Про затвердження ліквідаційного звіту та балансу комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» від 22.11.2016р. № 18-18/2016 затверджений ліквідаційний звіт та баланс комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», з яких вбачається, що боржник має поточні зобов'язання на загальну суму 2 353,5 тис. грн., а вартість активів боржника становить лише 857,4 тис. грн., у т.ч. основні засоби - 23,0 тис. грн.
При цьому, в ліквідаційному звіті від 08.08.2016р., зокрема, вказано, що за підприємством зареєстрована земельна ділянка на праві постійного користування за адресою: м. Ніжин, вул. Сівкова, 41, на якій розташовано нерухоме майно, що обліковується за підприємством, а саме: будівля контори та оранжерея - ангар. Дане нерухоме майно знаходиться в податковій заставі.
04 січня 2017 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно були внесені відомості про реєстрацію права комунальної власності за Ніжинською міською радою на об'єкт нерухомого майна № 1173523174104, загальною площею 2046,7 м2, адреса: м. Ніжин Чернігівської області, вул. Театральна, 41.
Одними із складових даного об'єкту нерухомого майна являються: нежитлова будівля, контори «А», загальною площею 81,9 м2, та нежитлова будівля, оранжерея «Г», загальною площею 526,4 м2.
Як вбачається із Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності за Ніжинською міською радою було зареєстровано на підставі рішення LХVIІI сесії Ніжинської міської ради VІ скликання від 02.06.2015р. № 16-68/2015 та листа Фонда державного майна України від 20.12.2016р. № 05-05-04336.
09 січня 2018 року Першою українською міжрегіональною товарною біржею був проведений аукціон з продажу майна КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» на якому було продано Цілісний майновий комплекс, а саме:
1) Контора з ґанком (літ. А, а), загальною площею 81,9 м2, що складає частину будівель та споруд за адресою: Чернігівська область, місто Ніжин, вул. Театральна, 41, рік побудови - 1981;
2) Оранжерея (літ. Г), загальною площею 526,4 м2, що складає частину будівель та споруд за адресою: Чернігівська область, місто Ніжин, вул. Театральна, 41, рік побудови - 1982.
Ухвалою слідчого судді Ніжинського міськрайонного суду від 06.03.2018р. по справі № 740/941/18 (провадження № 1-кс/740/126/18) накладено арешт шляхом встановлення заборони відчуження на: нежитлову будівлю, контора, А, загальною площею 81,9 м2, ганок а, нежитлову будівлю, оранжерея, Г, загальною площею 526,4 м2, які є складовими частинами об'єкта нерухомого майна, реєстраційний номер 1173523174104, загальна площа 2046,7 м2, адреса: м. Ніжин Чернігівської області, вул. Театральна, 41, власником якого є Ніжинська міська рада Чернігівської області, код ЄДРПОУ 34644701, форма власності - комунальна.
За результатами аукціону з продажу майна боржника договір купівлі - продажу нерухомого майна з переможцем аукціону укладений не був.
Приписами ст. 142 - 146 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
Згідно ч. ч. 5 - 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
За змістом ст. ст. 316 - 319 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу (в т.ч. територіальні громади). Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.
Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до ст. 24 Господарського кодексу України, управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектора економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Правовий статус окремого суб'єкта господарювання у комунальному секторі економіки визначається уповноваженими органами управління відповідно до вимог цього Кодексу та інших законів. Відносини органів управління між зазначеними суб'єктами у випадках, передбачених законом, можуть здійснюватися на договірних засадах.
Суб'єктами господарювання комунального сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише комунальної власності, а також суб'єкти, у статутному капіталі яких частка комунальної власності перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує органам місцевого самоврядування право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.
У відповідності з ст. 78 Господарського кодексу України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
Статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою.
Комунальне унітарне підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями власника та органу місцевого самоврядування, до сфери управління якого воно входить.
За змістом ст. 136 Господарського кодексу України, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.
Положеннями ст. ст. 181, 182, 334 Цивільного кодексу України визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Згідно ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державній реєстрації прав підлягають, зокрема: право власності; речові права, похідні від права власності, в т.ч. право господарського відання.
Матеріалами справи підтверджується, що нежитлова будівля контори «А», загальною площею 81,9 м2, та нежитлова будівля оранжереї «Г», загальною площею 526,4 м2, розташовані за адресою: м. Ніжин Чернігівської області, вул. Театральна (Сівкова), 41, які були включені до проміжного ліквідаційного балансу КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» як активи цього підприємства, являються комунальною власністю Ніжинської міської ради. При цьому, право господарського відання КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» на дане нерухоме майно зареєстровано не було.
В той же час, поданими ліквідатором КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» документами підтверджується факт перебування на балансі даного підприємства з 1999 року будівель контори та оранжереї - ангару (том 2, а.с. 273 - 281). Проти даного факту не заперечили інші учасники справи.
Оскільки КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» являється комунальним комерційним підприємством, майно, закріплене за ним власником, належить підприємству на праві господарського відання.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Чинною в 1999 році Інструкцією про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженою Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.1998р. № 121, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.1998р. за № 399/2839, не було передбачено обов'язкової реєстрації права господарського відання на нерухоме майно.
За таких обставин, сам по собі факт відсутності реєстрації права господарського відання КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» на нерухоме майно, не може бути підставою для визнання недійсним рішення відповідача, оскільки включення майна до ліквідаційної маси комунального підприємства з метою подальшого задоволення вимог його кредиторів належить до компетенції міської ради.
В той же час судом при ухваленні судового рішення враховується, що рішенням LХІI сесії Ніжинської міської ради VІ скликання від 11.11.2014р. № 5-62/2014 «Про передачу майна в повне господарське відання Комунальному підприємству «Графський парк», міська рада, на підставі звернення КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», зобов'язала останнє передати в повне господарське відання на безоплатній основі Комунальному підприємству «Графський парк» майно, згідно переліку, в т.ч.:
- Контору по вул. Сівкова, 41: рік введення в експлуатацію - 1981, інвентарний номер - 1031002, первісна вартість - 17 669,00 грн., балансова вартість - 5 018,50 грн. (п. 2);
- Оранжерею по вул. Сівкова, 41: рік введення в експлуатацію - 1982, інвентарний номер - 1031004, первісна вартість - 92 901,00 грн., балансова вартість - 18 953,72 грн. (п. 4).
Таким чином, в 2014 році, до початку процедури припинення КП «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою», Ніжинська міська рада, здійснюючи право власності на комунальне майно, розпорядилася передати його в повне господарське відання іншому комунальному підприємству.
Заперечення ліквідатора банкрута про те, що дане рішення не було виконано, не може бути прийнято судом до уваги, оскільки на момент розгляду справи рішення Ніжинської міської ради від 11.11.2014р. № 5-62/2014 являється чинним і є обов'язковим до виконання на її території.
Крім того, дане рішення не було виконане насамперед по тій причині, що 01.10.2014р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно були внесені відомості про виникнення податкової застави на вказане вище нерухоме майно на підставі рішення про опис майна в податкову заставу, прийнятого 24.09.2014р. Ніжинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, иа акту опису майна № 7/25-042, складеного 25.09.2014р. Ніжинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Чернігівській області.
За таких обставин, рішення ХVIII сесії Ніжинської міської ради VII скликання від 22.11.2016р. № 18-18/2016 «Про затвердження ліквідаційного звіту та балансу Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» в частині включення до ліквідаційного звіту та балансу відомостей про належність Комунальному підприємству «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» нежитлової будівлі контори «А», загальною площею 81,9 м2, та нежитлової будівлі оранжереї «Г», загальною площею 526,4 м2, розташованих за адресою: м. Ніжин Чернігівської області, вул. Театральна (Сівкова), 41, було прийнято без врахування попереднього рішення органу місцевого самоврядування від 11.11.2014р.
Приписом ст. 321 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Оспорюване рішення було прийнято всупереч інтересам територіальної громади міста Ніжина, оскільки створило передумови незаконного відчуження об'єктів нерухомого майна комунальної власності, і порушує право власності територіальної громади.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Прокурором при зверненні до суду з даною позовною заявою було сплачено 1 762,00 грн. судового збору, який повністю покладається на відповідача.
Керуючись ст. 321 Цивільного кодексу України, ст. ст. 129, 233, 234, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов Першого заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави до Ніжинської міської ради про визнання недійсним акту органу місцевого самоврядування задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним п. 1 рішення ХVIII сесії Ніжинської міської ради VII скликання від 22.11.2016р. № 18-18/2016 «Про затвердження ліквідаційного звіту та балансу Комунального підприємства «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» в частині включення до ліквідаційного звіту та балансу відомостей про належність Комунальному підприємству «Ніжинське муніципальне підприємство з благоустрою» нежитлової будівлі контори «А», загальною площею 81,9 м2, та нежитлової будівлі оранжереї «Г», загальною площею 526,4 м2, розташованих за адресою: м. Ніжин Чернігівської області, вул. Театральна (Сівкова), 41.
3. Стягнути з Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин Чернігівської області, пл. І.Франка, 1, код 37716092) на користь Прокуратури Чернігівської області (14000, м. Чернігів, вул. Князя Чорного, 9, код 02910114) 1 762 грн. 00 коп. судового збору.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена до Київського апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.
5. Дана ухвала є виконавчим документом та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Повний текст ухвали складено 20.08.2018р.
Суддя А.С.Сидоренко