Справа № 661/3228/18
Провадження № 2/661/1071/18
13 серпня 2018 року м. Нова Каховка
Суддя Новокаховського міського суду Херсонської області Ведяшкіна Ю.В., розглянувши матеріали цивільної справи № 661/3228/18 за позовом ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 до Новокаховської міської ради Херсонської області про визнання незаконним та скасування рішення Новокаховської міської ради Херсонської області, -
ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеною позовом в якому просив суд визнання незаконним та скасування п. № 2 та п. № 3 рішення 46-ї сесії 7-го скликання Новокаховської міської ради Херсонської області № 1330 від 26 квітня 2018 року «Про питання використання земельної ділянки по вул. Ентузіастів 1».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України № 8 від 20 травня 2013 року «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» З аналізу норм статті 26 Закону № 280/97-ВР, статті 6 Закону України від 9 квітня 1999 року № 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації", частини першої статті 116 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III випливає, що управління та розпорядження державним і комунальним майном є організаційно-правовою діяльністю суб'єктів владних повноважень - органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які здійснюють її шляхом прийняття актів з дотриманням встановленої процедури.
Відповідно до положень статей 13, 14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV, статті 148 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV власниками землі є держава, ОСОБА_3 Крим та територіальні громади. Конституційний Суд України в Рішенні від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 КАС України вирішив, що органи місцевого самоврядування у земельних відносинах з громадянами та юридичними особами, в тому числі щодо вирішення питань розпорядження, передачі у власність, у користування земельних ділянок, а також їх вилучення, виступають виключно як суб'єкти владних повноважень.
Земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, належать до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Відповідно до статті 69 Закону України від 16 жовтня 1996 року № 422/96-ВР "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
З урахуванням цього Рішення Конституційного Суду України такі правила визначення юрисдикції адміністративних судів поширюються і на земельні спори за участю місцевих державних адміністрацій.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення 46-ї сесії 7-го скликання Новокаховської міської ради Херсонської області № 1330 від 26 квітня 2018 року в частині відмови в наданні ОСОБА_2, ОСОБА_4, які діють через представника ОСОБА_5 дозволу на викуп земельної ділянки комунальної власності, яка сформована та зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, тобто при прийняті зазначеного рішення відповідач - Новокаховська міська рада Херсонської області виступала виключно, як суб'єкт владних повноважень, а тому, враховуючи, що зазначений спір між фізичною особою та органом місцевого самоврядування, як суб'єкта владних повноважень, є земельним, та пов'язаний з оскарженням його рішення, тому належить до публічно-правового спору, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів.
За таких підстав враховуючи, що зазначена позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а віднесений до юрисдикції адміністративних судів, суддя, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України відмовляє у відкритті провадження у справі.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», суддя повертає позивачу сплачену ним суму судового збору в розмірі 704,80 грн., відповідно до квитанції № 2271869 від 24 травня 2018 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 186 ЦПК України, суддя,-
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 до Новокаховської міської ради Херсонської області про визнання незаконним та скасування рішення Новокаховської міської ради Херсонської області.
У відповідності до ч. 5 ст. 186 ЦПК України, роз'яснити ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2, що розгляд зазначеної справи віднесено до юрисдикції адміністративних судів.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у м. Новій Каховці Херсонської області повернути ОСОБА_2 сплачену суму судового збору в розмірі 704 грн. 80 коп. відповідно до квитанції № 2271869 від 24 травня 2018 року.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Херсонської області. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому ухвалу не було вручено у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Ю. В. Ведяшкіна