Рішення від 16.08.2018 по справі 647/2079/18

Справа № 647/2079/18

№ провадження 2-а/647/26/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.08.2018 року Бериславський районний суд Херсонської області складі:

головуючого-судді: Корсаненкової О.О.

за участю секретаря: Бондаренко Г.В.,

розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження справу №647/2079/18 за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,

учасники справи:

представник позивача ОСОБА_2

представник відповідача ОСОБА_3,

встановив:

У серпні 2018 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що 01.08.2018 року ГУПФ України в Херсонській області отримано постанову старшого державного виконавця Лепської А.В. від 27.07.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. в рамках виконавчого провадження №56601373. Зазначений штраф застосовано за невиконання рішення суду від 23.01.2018 року, на підставі якого 25.04.2018 року Бериславським районним судом Херсонської області було видано виконавчий лист №647/2909/17 про зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 18.05.2017 року №2196/19/01-2017 з 01 січня 2016 року. Рішення набуло законної сили 26.03.2018 року. Так, 13.06.2018 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_3 відкрито виконавче провадження №56601373 з виконання вказаного виконавчого листа. У постанові про відкриття виконавчого провадження від 13.06.2018 року, яка надійшла до ГУПФ України в Херсонській області 26.06.2018 року, зазначено про необхідність боржнику виконати рішення суду протягом 10 робочих днів, тобто до 12.07.2018 року. Проте, ГУПФ України в Херсонській області було виконано рішення Бериславського районного суду Херсонської області від 23.01.2018 року у справі №647/2909/17 у добровільному порядку у квітні 2018 року, тобто ще до відкриття виконавчого провадження №56601373. Різницю в пенсії по перерахунку загальною сумою 5221,86 грн. нараховано та виплачено ОСОБА_4 за відомістю від 16.04.2018 року, про що ГУПФ України в Херсонській області направлено інформацію до ВПВР УДВС ГТУЮ в Херсонській області листом від 06.07.2018 року №703 8/0316. Але, проігнорувавши інформацію ГУПФ України в Херсонській області щодо виконання рішення суду, старший державний виконавець 27.07.2018 року виніс безпідставно постанову, згідно якої за відсутністю поважних причин невиконання рішення, накладено штраф у розмірі 5100, 00 грн. ГУПФ України в Херсонській області відповідно до покладених на нього завдань, здійснює призначення та виплату пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб. Сума 41 774,88 грн. перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 рік обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується в такому порядку: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 рік щомісячно окремою сумою у розмірі 870,31 грн., з 01.01.2020 року щомісяця окремою сумою у розмірі 1 740,62 грн. Такі підстави невиконання рішення суду слід вважає поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить стягувачу, не є власністю ГУПФ, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Крім того, невиконання судового рішення ОСОБА_5 управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки ОСОБА_5 управління не має фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. У зв'язку з чим позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_3 від 27.07.2018 року по виконавчому провадженню №56601373 про накладення штрафу у розмірі 5 100, 00 грн.

Ухвалою суду від 09.08.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

15.08.2018 року від відповідача ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Так, відповідачем зазначено, що 12.06.2018 року на адресу відділу надійшла заява про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №647/2909 від 25.04.2018 року, виданого Бериславським районним судом Херсонської області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_4, перерахунок та виплату пенсії відповідно на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області 18.05.2017 року №2196/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року, з урахування виплачених сум. 13.06.2018 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та направлено боржнику до виконання, стягувану до відома. В порядку ч. 1 ст.28 Закону України «Про виконавче провадження», боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі. 09.07.2018 року на адресу відділу надійшов лист від 06.07.2018 року Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про те, що ОСОБА_4 проведено перерахунок та виплату пенсії з розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 18.05.2017 року №2196/19/01-17 з 01.01.2016 року. Різницю в пенсії по перерахунку загальною сумою 5 221,86 грн. нараховано та виплачено відомістю від 16.04.2018 року. Загальний розмір пенсії після перерахунку складає 5 033,77 грн. Також в листі зазначено, що Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб. Сума 41 774,88 грн. перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 рік обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується в такому порядку: з 01.01.2019 року по 31.12.2019 рік щомісячно окремою сумою у розмірі 870,31 грн., з 01.01.2020 року щомісяця окремою сумою у розмірі 1 740,62 грн. У зв'язку з тим, що рішенням суду зобов'язано ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 01.01.2016 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та здійснити виплату не отриманої суми пенсії, яким не передбачено відстрочки чи розстрочки виконання даного рішення суду з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України, керуючись статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження» у разі не виконання без поважних причин боржником рішення суду, а саме: не проведення виплати не отриманої суми пенсії, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу та попереджає про кримінальну відповідальність. Виходячи із вищевикладеного, 27.07.2018 року державним виконавцем накладено штраф на ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за непроведення виплати не отриманої суми пенсії та попереджено про кримінальну відповідальність. Крім того, в адміністративному позові ОСОБА_5 управління пенсійного фонду посилається на постанову №103 Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», згідно якої встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб. Проте, вищевказана постанова була прийнята 21.02.2018 року, тобто після прийняття рішення Бериславського районного суду Херсонської області від 23.01.2018 року, а відтак не підлягає застосуванню судом у спірних правовідносинах щодо виплати донарахованої пенсії.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані ними докази та повідомлені обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного провадження.

В ході судового розгляду встановлено та підтверджується матеріалами справи, що рішенням Бериславського районного суду Херсонської області від 23.01.2018 року ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зобов'язано провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 18.05.2017 року №2196/19/01-2017 з 01 січня 2016 року. з урахуванням виплачених сум (а.с.8-10). Яке набрало законної сили 26.03.2018 року.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

13.06.2018 року винесено постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження ВП №56601373, винесену на підставі виконавчого листа №647/2909/17 від 25.04.2018 року, якою зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області протягом десяти робочих днів виконати рішення суду, яку останній отримав 26.06.2018 року (а.с.7).

З листа №7038/0316 від 06.07.2018 року Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до відділу примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області вбачається, що різницю в пенсії по перерахунку загальною сумою 5221,86 грн. нараховано та виплачено ОСОБА_4 відомістю від 16.04.2018 року (а.с.11).

27.07.2018 року старший державний виконавець виніс постанову про накладення штрафу за виконавчим провадженням №56601373 у розмірі 5100 гривень, у зв'язку з невиконанням рішення в частині виплати пенсії (а.с.6).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження», за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Суд звертає увагу на те, що накладення штрафу за невиконання судового рішення можливе лише у випадку, якщо таке невиконання мало місце без поважних причин.

Як зазначено в ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно із частиною другою статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

За Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Так, за нормами статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» врегульовано порядок виплати коштів за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року. Отже, сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку визначеному Постановою №103 з 01.01.2019 року.

Отже, списання коштів з рахунків державного органу на виконання судових рішень проводиться лише за умови наявності таких коштів.

Враховуючи чисельність осіб, пенсії яких підлягають перерахуванню за вищезазначених підстав, та суми цього перерахунку, державою забезпечено належне виконання таких зобов'язань перед громадянами та розроблено відповідну процедуру виділення фінансування з бюджету, яка визначена вказаною Постановою № 103.

Приймаючи до уваги те, що позивач своїми діями по проведенню перерахунку пенсії та виплати різниці в пенсії по перерахунку загальною сумою 5221,86 грн. за відомістю від 16.04.2018 року (ще до відкриття виконавчого провадження), частково виконав судове рішення, про що до ВПВР УДВС ГТУЮ в Херсонській області повідомлено в установленому законом порядку, а іншу його частину, яка полягає у виплаті донарахованої пенсії ним не виконана з незалежних від позивача причин, а саме через відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника, суд вважає зазначену причину невиконання рішення суду поважною.

Накладення за таких обставин штрафу на боржника ще більше ускладнює його фінансове становище та ще більше утруднює виконання судового рішення про виплату пенсії. Крім того, накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 30,06.2015 по справі №21-1044а15, від 20,10.2015 по справі №21-2630а15, від 02.02.2016 по справі №21-5118а15, від 24.01.2018 по справі №405/3663/13-а, від 21.02.2018 по справі №814/2655/14, від 23.05.2018 по справі №537/3986/16-а.

В ухвалі Верховного Суду України від 16,07.3028 за справою №811/1469/18 зазначено, що Верховний Суд України у своїх постановах (справа №21-1044а-15,№21-2630а15,№21-2118а15, №804/5081/13-а), неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Враховуючи те, що боржником - позивачем по справі, постанова про відкриття виконавчого провадження від 13.06.2018 року із зазначенням вимоги про виконання рішення суду протягом 10 робочих днів була отримала 26.06.2018 року, що підтверджується штемпелем вхідної кореспонденції, а 27.07.2018 року, без перевірки поважності причин невиконання рішення суду боржником, державний виконавець виніс постанову про накладення на ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу на користь держави у розмірі 5100,00 грн., суд вважає цю постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 8, 9, 77, 90, 159, 229, 241-246, 255, 268, 269, 287, 293, 294, 297 КАС України, суд

ухвалив:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_3 від 27.07.2018 року по виконавчому провадженню №56601373 про накладення на головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу в розмірі 5100,00 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга із врахуванням п. 15.5 розділу ХII «Перехідні положення» ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, до Одеського апеляційного адміністративного суду через Бериславський районний суд Херсонської області.

Позивач ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, 73005, Херсонська область, м.Херсон, вул.28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057.

Відповідач ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, 73003, Херсонська область, м.Херсон, вул.Потьомкінська, 42/14, код ЄДРПОУ 34906897.

Суддя О.О.Корсаненкова