16.08.2018 Справа №607/15864/18
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Позняк В.М., при вирішенні питання про прийняття заяви ОСОБА_1, заінтересовані особи - Антитерористичний центр при Службі безпеки України, Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільська обласна державна адміністрація, про встановлення факту безпосереднього залучення до виконання завдань Антитерористичної операції в районах її проведення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту про безпосереднє його залучення до виконання завдань Антитерористичної операції в районах її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах Антитерористичної операції у період її проведення, а саме у м. Золоте і м. Попасна Попаснянського району Луганської області з 16 квітня до 28 серпня 2015 року.
Заява мотивована тим, що з 16 квітня до 28 серпня 2015 року на підставі наказу № 11 по ДП «Тернопільський Промбудпроект» від 16 квітня 2015 року він перебував у відрядженні у Попаснянському районі Луганської області, тобто безпосередньо у зоні АТО, куди було направлено групу працівників, у яку він входив. У відповідності до ч. 13 ст. 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 739 «Питання надання статусу учасника війни деяким особам», він має право на отримання статусу учасника війни. Однак він не може реалізувати свої права щодо отримання такого статусу, оскільки наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України видано не було видано, а вказаний документ є основним для встановлення статусу учасника війни.
У відкритті провадження за заявою належить відмовити з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст. 293 ЦПК, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Діючий Цивільний процесуальний кодекс України передбачає право суду встановлювати факти, що мають юридичне значення. Проте, лише за наявності певних умов, зокрема, факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
За змістом ст. 315 ЦПК України, та відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» N 5 від 31 березня 1995 р., в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не повязується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до поданої до суду заяви, ОСОБА_1 просить суд встановити факт про безпосереднє його залучення до виконання завдань Антитерористичної операції в районах її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах Антитерористичної операції у період її проведення, а саме у м. Золоте і м. Попасна Попаснянського району Луганської області з 16 квітня до 28 серпня 2015 року.
До переліку юридичних фактів, визначеному ч. 1 ст. 315 ЦПК України, справи про встановлення яких розглядає суд в порядку окремого провадження, юридичний факт, який просить встановити заявник, не відноситься.
Встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, не зазначених у ч. 1 ст. 315 ЦПК України, в судовому порядку можливо лише тоді, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року №739 «Питання надання статусу учасника війни деяким особам», розгляд питань про встановлення статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, покладено на комісії, утворені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1996 року №458 «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року №739 встановлено, що підставою для надання статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки про залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією, його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення), а також інші документи, видані державними органами, підприємствами, установами, організаціями, що містять відомості про безпосередню участь працівника в забезпеченні виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів і розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
З викладеного вбачається, що до переліку документів, на підставі яких надається відповідний статус, рішення суду не входить, а тому встановлення факту судом не тягне за собою будь-яких юридичних наслідків.
Таким чином, для підтвердження обставин безпосереднього залучення до виконання завдань Антитерористичної операції в районах її проведення законодавством передбачений не судовий, а інший порядок їх встановлення.
Відмова ж відповідного органу в наданні статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, на думку судді, може бути предметом спору в порядку, передбаченому КАС України.
Згідно положень ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи те, що факт, про встановлення якого просить заявник, не може бути встановлений судовим рішенням в порядку цивільного судочинства в окремому провадженні, оскільки законодавством України встановлений позасудовий порядок його встановлення, тому підстави для відкриття провадження відсутні.
Керуючись ч.1 ст. 186 ЦПК України, суддя,-
У відкритті провадження за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи - Антитерористичний центр при Службі безпеки України, Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільська обласна державна адміністрація, про встановлення факту безпосереднього залучення до виконання завдань Антитерористичної операції в районах її проведення, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Тернопільської області або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуючий суддяОСОБА_2