2/754/6027/18
Справа № 754/10995/18
іменем України
16 серпня 2018 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Саламон О.Б., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кей-Коллект», Державного реєстратора Київської філії комунального підприємства Вишенківської сільської ради «Добробут-Гарант», третя особа Служба у справах дітей Деснянської районної в м. Києва державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, -
Позивач звернулась до суду з вище вказаним позовом.
Відповідно до ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно п.8 постанови Вищого адміністративного суду України №8 від 20.05.2013 року відповідно до абзацу другого частини першої статті 2 Закону України від 1 липня 2004 року №1952-ІV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За змістом ст. 9 цього Закону державний реєстратор є державним службовцем, крім випадку, коли державним реєстратором є нотаріус.
Повноваження державного реєстратора, передбачені цим Законом, з видачі та прийому документів можуть виконувати посадові особи органів місцевого самоврядування, адміністратори центрів надання адміністративних послуг, нотаріуси.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 цього Закону дії або бездіяльність державного реєстратора, державного кадастрового реєстратора, нотаріуса, державного виконавця можуть бути оскаржені до суду. Суди повинні мати на увазі, що під діями також слід розуміти рішення, прийняті зазначеними суб'єктами владних повноважень з питань реєстрації.
Спори, які виникають у цих відносинах, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ст.19 ч.1 п.1 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Так, звертаючись до суду із даним позовом сторона позивача посилається на положення абз. 2 ч.1 ст.19 ЦПК України, згідно якого визначено, що суди можуть розглядати у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Тобто з аналізу даної норми випливає, що спори з приводу вчинення реєстраційних дій щодо майна, можуть розглядатися в порядку цивільного судочинства, лише за умови, якщо такі вимоги є похідними від спору, що розглядаються місцевими загальними судами згідно абзацу першого ч.1 ст.19 ЦПК України.
З поданої позивачем позовної заяви вбачається, що до визначеного нею складу відповідача за даним спором включено ПАТ «Укрсоцбанк», натомість пред'явлені за позовом вимоги висуваються лише до державного реєстратора в частині скасування його рішення про державну реєстрацію права власності та скасування такого запису. Будь-яких вимог до відповідачів щодо спору, який виникає з цивільно-правових відносин між ними, від яких були б наявні похідними пред'явлені вимоги - позивачем не пред'явлено.
Відповідно до ст.186 ч.1 п.1 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, враховуючи, що позовні вимоги заявлені з приводу здійснення державним реєстратором державної реєстрації права власності, даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, в зв'язку з чим у відкритті провадження слід відмовити на підставі п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.19, 186, 260-261, 352-355, розділом ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кей-Коллект», Державного реєстратора Київської філії комунального підприємства Вишенківської сільської ради «Добробут-Гарант», третя особа Служба у справах дітей Деснянської районної в м. Києва державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
В порядку ч. 5 ст. 186 ЦПК України роз'яснити позивачу, що спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства шляхом звернення до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Апеляційного суду м. Києва протягом п'ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Деснянський районний суд міста Києва.
Повний текст ухвали суду складено 16.08.2018.
Суддя: